1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy warto zainwestować w okna trzyszybowe? Czy są lepsze niż okna dwuszybowe? Porównujemy i odpowiadamy, które z nich będą najlepsze do Twojego mieszkania lub domu!

Poradniki

2 lata temu

Czy warto zainwestować w okna trzyszybowe? Czy są lepsze niż okna dwuszybowe? Porównujemy i odpowiadamy, które z nich będą najlepsze do Twojego mieszkania lub domu!

Wyposażenie
5
0
0
5
0

Nie wiesz, czy wybrać okna trzyszybowe, czy okna dwuszybowe? Decyzja ta należy do skomplikowanych nie tylko przez podzielone opinie, ale również przez wagę zastosowania odpowiedniego rozwiązania. Wykonujemy porównanie i tłumaczymy, czym różnią się od siebie dostępne opcje.

Jakie zalety mają okna trzyszybowe? 

Okna trzyszybowe mają wiele zalet, które bezpośrednio wpływają na jakość użytkowania oraz na komfort życia w domu lub mieszkaniu. Jeżeli zastanawiasz się nad ich zakupem, zapoznaj się z nimi i sprawdź, czy są dla Ciebie wystarczające. Rozważ za i przeciw oraz zdecyduj, czy to idealne rozwiązanie do Twojego domu.

Główną zaletą okien trzyszybowych jest energooszczędność. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków związanych z ogrzewaniem domu, a w związku z tym na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, te okna będą doskonałe. Zapewniają także odpowiednią izolację, dzięki czemu wewnątrz będzie panowała optymalna temperatura o każdej porze roku.

okna trzyszybowe
Okna trzyszybowe to idealny wybór, jeśli zależy ci na utrzymaniu ciepła | Źródło: oferteo.pl

Sprawdź też: Tryb zimowy w oknach – jak uszczelnić okna? Oto sprawdzone sposoby

Inną zaletą tego produktu jest ograniczenie parowania szkła, jednak głównie od strony wewnętrznej. Jeśli bardziej komfortowo czujesz się w zaciemnionych pomieszczeniach, okna trzyszybowe sprawdzą się u Ciebie doskonale. Dzięki trzem szybom do środka wpada mniejsza ilość światła, co powoduje, że wnętrze jest delikatnie przyciemnione.

Ile kosztują okna trzyszybowe? 

Niestety są pewne aspekty, które sprawiają, że energooszczędne okna trzyszybowe nie są tak częstym wyborem, jak mogłoby się wydawać. Wady ograniczają się jednak w głównej mierze do kwestii kosztów zakupu oraz montażu. Ceny okien zaczynają się od 900 złotych, przy czym, jeśli zależy Ci na bardzo wysokiej jakości, warto zastanowić się nad tymi z wyższej półki.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? – najważniejsze różnice 

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać okna dwuszybowe, czy trzyszybowe, przyjrzyj się ich najważniejszym różnicom. Trzeba wiedzieć, że zarówno w kwestii energooszczędności, jak i przepuszczalności światła czy poziomu izolacji, wypadają inaczej w poszczególnych porównaniach. Przychodzimy z pomocą — wybór nie jest tak trudny, jak się wydaje.

Energooszczędność

Pod względem energooszczędności zdecydowanie lepiej prezentują się okna trzyszybowe. Doskonale zatrzymują ciepło zimą, a dodatkowo sprawiają, że w upalne dni mniej gorąca przenika przez nie do wewnątrz. Dzięki temu nie musisz obawiać się ani przegrzewania pomieszczenia, ani też wychłodzenia. Okna dwuszybowe natomiast zdecydowanie lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, których nie trzeba ogrzewać.

Trzyszybówki pod względem energooszczędności wygrywają z dwuszybówkami
Trzyszybówki pod względem energooszczędności wygrywają z dwuszybówkami

Przepuszczanie światła 

W kwestii przepuszczalności światła, korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór okien dwuszybowych, przez które do wnętrza wpada zarówno więcej promieni słonecznych, jak i ciepła. Dzieje się tak, ponieważ każda szyba pochłania trochę światła — proporcjonalnie do wzrostu ich ilości obniża się przepuszczalność.

Izolacja akustyczna i dźwiękochłonność

Wśród producentów krąży wciąż utrwalany mit, który mówi, że budowa okna trzyszybowego znacząco poprawia jego izolację akustyczną i dźwiękochłonność. Nic bardziej mylnego! Parametry zarówno tego, jak i dwuszybowego okna, są bardzo zbliżone, a na dźwiękochłonność oraz izolację akustyczną wpływ ma mnóstwo innych czynników. Oba warianty przepuszczają dźwięk o tej samej częstotliwości czy natężeniu.

W jakim przypadku wybrać okno trzyszybowe? 

Okna energooszczędne trzyszybowe należy odpowiednio dobrać i dostosować do pomieszczenia, w którym mają się znajdować. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na ograniczeniu wydatków związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania zimą oraz zniwelowaniu kosztów klimatyzacji.  

Okna trzyszybowe do domu - to dobry pomysł?
Okna trzyszybowe do domu – to dobry pomysł?

Idealnie nadają się do domów pasywnych, budowanych tak, aby do minimum ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne. Sprawdzą się również w mieszkaniu do często uczęszczanych pokoi oraz łazienki, aby zapewnić odpowiednią temperaturę na stałym poziomie. Dostępne są okna dachowe 3 szybowe, które dzięki niskiej przepuszczalności światła mogą nadać pomieszczeniu wyjątkowy klimat.

W jakim przypadku wybrać okno dwuszybowe? 

Budowa okna dwuszybowego sprawia, że możliwe jest „wpuszczenie” do środka jak największej ilości promieni słonecznych. Doskonale sprawdzi się we wszelkich pomieszczeniach gospodarczych czy garażach. Znajdzie swoje zastosowanie w każdym nieogrzewanym miejscu, gdzie temperatura nie musi przekraczać 16°C.

Nie tylko ilość szyb ma znaczenie! 

Ilość szyb w oknie ma znaczenie, ale równie ważne są parametry techniczne. Podczas zakupu zwróć uwagę przede wszystkim na wszelkie współczynniki wypisane przez producenta w karcie wyrobu. Nawet największa ilość szyb nie zagwarantuje Ci, że okno będzie wysokiej jakości. Najważniejszy jest współczynnik izolacyjności cieplnej oraz przepuszczalności energii słonecznej i światła. Podczas zakupu porównaj parametry różnych okien, przede wszystkim Uw, g oraz Lt. Wybierz opcję, która jest dla Ciebie najlepsza.

Co w takim razie wybrać? 

Wybór najlepszego okna powinien być rozpatrywany indywidualnie, musi przede wszystkim uwzględniać Twoje możliwości montażu. Zastanów się nad swoim budżetem i zwróć uwagę na cenę, jednak pamiętaj — jeśli wybrane okno nie będzie odpowiednie do Twojego pomieszczenia, żadna cena nie zagwarantuje Ci dobrej jakości.

Zastanów się 2 razy jak będziesz chciał wybrać odpowiednie okna!
Zanim wybierzesz okna do swojego okna lub mieszkania – dobrze się zastanów, bo to wybór na lata

Chociaż okna dwuszybowe są tańsze od trzyszybowych, ich wybór do pomieszczenia, które chcesz ogrzewać, będzie jedynie generował dodatkowe opłaty.  Najważniejsze jest przyszłościowe spojrzenie oraz umiejętność przewidywania pewnych stałych kosztów i niepotrzebnych wydatków, aby koniec końców postawić na jakość oraz cieszyć się komfortem życia przez długie lata.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *