Odpowiednio dobrane firany nadają pomieszczeniom przytulności i są wykończeniem przemyślanych projektów. Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się, jak upiąć zasłony, zainspiruj się naszymi poradami i ciesz się oryginalnymi draperiami, które dodadzą wnętrzom charakteru.
Jak upiąć zasłony w salonie?
Szczególnym miejscem w domu, które większość osób chce udekorować w oryginalny sposób, jest salon. Tutaj przyjmujesz gości oraz spędzasz czas na odpoczynku, więc warto przemyśleć aranżację tego wnętrza. Zazwyczaj to pomieszczenie znajduje się w punkcie, gdzie można wyeksponować ładny widok – to pierwsza wskazówka przy upinaniu zasłon. Ciekawie udekorowane okna w salonie będą stanowić jego ozdobę, a także tworzyć klimat miejsca. Zasłony w tym pokoju odgrywają kluczową rolę, ponieważ mogą nadać mu przytulny charakter lub dodać nutkę elegancji.
Niektóre z nich możesz tylko związać, a tkanina sama odpowiednio się podda. Wiązane zasłony będą dobrze wyglądać, jeżeli użyjesz ciężkich materiałów oraz ciemnych kolorów. Świetnie sprawdzi się do tego sznur ozdobny. Taki zabieg nadaje ekskluzywny charakter każdemu wnętrzu. Zasłona nie potrzebuje już innych mocnych akcentów, ponieważ sama daje spektakularny efekt. Dobrym rozwiązaniem jest również pozostawienie materiału luźno. Szczególnie dobrze takie drapowanie prezentuje się w nowoczesnych pomieszczeniach z dużymi przeszklonymi przestrzeniami.
Jeśli lubisz bardziej ozdobne aranżacje, to warto wybrać upięcia zasłon. Wszystko zależy od materiału, z którego są wykonane, i Twojej inwencji twórczej. Na rynku masz do wyboru wiele tkanin o różnej grubości, co wpłynie na upięcie i ostateczny efekt wizualny. Ponadto dostępnych jest wiele ciekawych upinaczy do zasłon, za pomocą których wyczarujesz wymarzony wystrój okien. Samo upinanie jest bardzo łatwe, ponieważ zbierasz materiał i spinasz go. Możesz również zastosować haki do zasłon, które są mocowane do ściany.
Czy upinanie firan jest konieczne?
Wszystko zależy od efektu, który zamierzasz osiągnąć. Jeśli lubisz bardziej strojne aranżacje, gdzie dużo się dzieje, to jak najbardziej upinanie firan jest dla Ciebie. Jednak możesz wybrać dekoracje okienne, które nie wymagają upięcia, a są ozdobne same w sobie, na przykład mają efektowny wzór lub oryginalne wykończenie na dole. Ciekawie wygląda również wykorzystanie falbanki.
Najczęściej firanka sięga do parapetu lub też podłogi. Jedną ze standardowych aranżacji jest pozostawienie jej luźno lub też tylko z lekkim marszczeniem. Innym pomysłem jest wiązanie materiału, które stosuje się przy różnych długościach tkanin. Możesz również całkowicie zrezygnować z upinania firan. Szczególnie wtedy, gdy zamierzasz w jednym pomieszczeniu zastosować zarówno zasłony, jak i firany oraz rolety.
Akcesoria przydatne do upięcia firan
Na rynku jest dostępnych wiele różnych akcesoriów, które możesz wybrać do upięcia firan. Przede wszystkim musisz pamiętać, że te elementy są również ozdobą. Takie rzeczy powinno się dobierać do całego wystroju salonu. Najpopularniejsze produkty do upięcia firan to podwiązki z tkanin lub z magnesem, różnego rodzaju chwosty oraz klamry do firan. Te ostatnie to upinacze w kształcie np. koła ze szpilką. Upinanie za pomocą tego przedmiotu polega na tym, że przekładamy firankę przez koło, a następnie unieruchamiamy tkaninę za pomocą szpikulca.
Sprawdź też: Podpowiadamy, jak dobrać zasłony do koloru ścian. Porady, inspiracje i najważniejsze zasady w aranżacji
Nie można też zapominać o uchwycie do ściany, to tzw. rozeta do upinania firan. Tego typu hak jest szczególnie przydatny, gdy chce się wykorzystać chwosty. To akcesorium ma również walory dekoracyjne. Możesz wybrać ozdobne wykończenia oraz kolor przedmiotu, np. złoty, srebrny. Na rynku jest wiele różnych modeli i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie, co będzie stanowiło oryginalny, przyciągający wzrok detal.
Pomysły na upięcie firanek i zasłon
Bardzo popularne są firanki upinane na boki, gdzie tworzą piękne kształty i eksponują środek okna. W tym miejscu postaw ozdobny kwiat lub ciekawą kompozycję. Ponadto warto zostawić tę przestrzeń wolną, jeżeli chcesz podziwiać widok za oknem. Dodatkowo do takiego upięcia firanki możesz dołączyć lambrekin. Jest to podłużny pas firany o gładkiej lub marszczonej strukturze zawieszany w górnej przestrzeni okna. W tym miejscu pięknie będzie się również prezentować mała falbanka.
Ciekawym pomysłem jest upięcie firanki na jedną stronę. Ten pomysł sprawdzi się przy niedużych oknach oraz w małych pomieszczeniach. Kolejną zaletą takiego zabiegu jest jego funkcjonalność, ponieważ dzięki temu masz łatwy dostęp do okna. Otwarcie go w każdej chwili nie stanowi żadnego problemu. Raczej nie drapuje się wymyślnie wzorzystych firanek, aby nie chować ozdobnych motywów.
Firankę upina też za pomocą wszytej specjalnej taśmy z plastikowymi agrafkami, dzięki czemu osiągnąć można efekt marszczenia. Dzięki temu nie musisz jej układać. Ponadto firana na agrafkach zachowuje te same właściwości po praniu. Wystarczy małe elementy wsunąć w szynę karnisza i ściągnąć sznurkiem taśmę. Od razu możesz się cieszyć dekoracją okna. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu lub nie lubią zajmować się wystrojem wnętrz.
Marszczenie zasłon
Marszczenie zasłon jest jedną z najpopularniejszych dekoracji okien, ponieważ pasuje do każdej stylistyki wnętrza. Jeśli nie masz czasu samodzielnie drapować tkaniny, wystarczy zamówić zasłony z wszytą taśmą. Tutaj należy zwrócić uwagę na stopień marszczenia, ponieważ od tego zależy ilość użytego materiału. Nieskomplikowanym rozwiązaniem jest marszczenie zasłony przy użyciu upięcia tunelowego. Wsuwamy taki tunel przyszyty do zasłony na karnisz i układamy tkaninę według własnego uznania.
Przy marszczeniach duże znaczenie ma wybór odpowiedniej tkaniny. Jeśli podoba Ci się zasłona we wzory, to trzeba ją układać w większe plisy, aby użyty motyw był widoczny. Z zasady zasłony wykonane z grubych tkanin również drapujemy szerzej, ponieważ daje to lepszy efekt wizualny. W tej sytuacji należy zwrócić uwagę na miękkość materiału, ponieważ sztywna tkanina jest mniej podatna na układanie. Natomiast w przypadku jednolitych kolorów drobniejsze marszczenie będzie się dobrze prezentować.
Upinanie firan przy pomocy podwiązki
Jednym z ciekawych pomysłów jest zastosowanie podwiązek z materiału. Tutaj możesz zdecydować się na tkaninę, która tworzy spójną całość z firanką lub też stworzyć kontrast z dekoracją okienną. Świetnie sprawdzi się dopasowanie koloru podwiązki do barwy dominującej w pokoju. Warto zastanowić się również nad doborem faktury materiału lub interesującym motywem, np. florystycznym. Jeśli zdecydujesz się na takie upięcie, to będą jeszcze potrzebne haczyki do ściany.
Podwiązki nie muszą być wykonane z materiału, bo pięknie prezentują się także inne akcesoria, np. sznurkowe z koralikami. Bardzo modnym rozwiązaniem są również tego typu przedmioty wzbogacone o zapięcie magnesowe. Szczególnie tutaj masz bardzo dużo różnych motywów do wyboru, między innymi metalowe koła albo imitację kryształów. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie musisz robić dziur w ścianie.
Upinanie za pomocą chwostów
Firanę można również upiąć z wykorzystaniem chwosta, czyli sznura z frędzlem. Ten przedmiot wykonany jest najczęściej z grubej nici, włóczki oraz muliny. Chwosty są dostępne w dużej gamie kolorów. Ponadto akcesorium może posiadać dodatkowe ozdobne elementy, czyli metalowe obrączki, pomponiki, kryształki, koraliki, paski tkaniny. Możesz zamocować chwost do ściany za pomocą haczyka. Świetnie wygląda też zawiązanie tego akcesorium na luźnej tkaninie. Jest to jedna z najpopularniejszych i klasycznych metod upinania firan oraz zasłon.
Przede wszystkim stosuje się to upięcie do tkanin z organtyny, szyfonu oraz markizet. Najlepszy efekt uzyskasz przy użyciu lejących się materiałów, ale da się upiąć za pomocą chwostów każdą tkaninę. W tym wypadku samodzielnie regulujesz drapowanie firanki lub zasłony. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Możesz materiał bardziej ścieśnić lub pozostawić luźniejszy.
Jak upiąć firanki z woalu?
Woal to delikatny materiał, który pięknie prezentuje się w oknach. Szczególnie pasuje do wnętrz urządzonych klasycznie, modern classic oraz w stylu glamour. Aby uzyskać najlepszy efekt i zaprezentować upiętą firankę z woalu w całej okazałości, trzeba zastosować pewien zabieg. Wykorzystaj dwie równe części firanki zawieszone po bokach okna. Tkaniny nasuwasz na siebie w miejscu, gdzie znajduje się środek szyby. Następnie mocujesz firanki przy ścianach przy pomocy chwostów.
Kolejnym ciekawym sposobem na upięcie firanki z woalu jest firana kokon, czyli związanie samej tkaniny bez przypinania do ściany. Pomysł ten sprawdzi się przy różnych długościach firanek. Tak samo dobrze wyglądają krótkie materiały, np. do parapetu oraz długie do podłogi. Możesz wiązać materiał przy oknach jednoskrzydłowych lub tworzyć zestawy, np. trzech osobnych firanek w typach trójskrzydłowych. W drugim wypadku uzyskasz fantastyczny efekt, gdy tkaniny będą różnej długości, np. środkowa krótsza.
Upięcia do szykownych aranży
Duża liczba inspiracji oraz ogromna dowolność w doborze dekoracji przypadnie do gustu osobom, które preferują nowoczesne upinanie firan. Jednym ze sposobów odbiegających od klasyki jest zastosowanie specjalnych ekranów lub paneli, czyli sztywnych pasów materiału. Warto użyć tkanin ze wzorami, ponieważ tego typu firana świetnie wyeksponuje motywy. Ponadto ekrany dodadzą pomieszczeniu jasności i przestronności. Jeśli nie przepadasz za standardowym firankami, to panele spełnią Twoje oczekiwania.
Sprawdź też: Podpowiadamy jakie zasłony do szarych ścian — jaki kolor dobrać?
Interesującym rozwiązaniem jest również upięcie firan lub zasłon na przelotkach. Taka tkanina ma nabite np. koła, które wsuwa się w karnisz rurkowy. Oprócz kół mogą być użyte trójkąty lub kwadraty. Elementy te wykonane są przeważnie z metalu lub plastiku. Taki trend znajdzie zastosowanie w uporządkowanych wnętrzach. W nowoczesnych projektach odchodzi się również od klasycznych karniszy na rzecz karniszy sufitowych. Zabieg ma na celu zamaskowanie tego elementu w pomieszczeniu, a tkanina upięta w ten sposób daje efekt wydłużenia wnętrza.
Natomiast dla osób, które uwielbiają przepych i mnogość dekoracji, świetną propozycją jest finezyjne upięcie zasłony typu woda. Polega ono na tym, że tkanina jest drapowana w wielu miejscach i układana w kształt girlandy. Dodatkowo dołącza się do niej ozdobę na środku okna, tzw. żabot albo muszlę. Takie upięcia pasują do wytwornych wnętrz, ale sprawdzą się też w przestronnym salonie.
Podpięcie firan z zasłonami
Firany z zasłonami mogą również tworzyć spójną całość. Aby uzyskać taki efekt, należy związać tkaniny za pomocą jednego chwostu. Bardzo ważne jest ułożenie materiałów w odpowiedni sposób. Firana, która znajduje się pod spodem, nie powinna być zakryta. Dodatkowo przezroczysty materiał może komponować się z kolorem zasłon poprzez zastosowanie ozdób przy wiązaniu. Taki komplet świadczy o dopracowaniu wnętrza w każdym calu.
Dekoracja okna dachowego
Jeśli masz okna dachowe, to nie musisz rezygnować z dekoracji. Wydawać by się mogło, że nie ma możliwości ich przystrojenia, ponieważ przeczy to zasadom grawitacji. Jednak są sposoby, dzięki którym możesz przyozdobić tego typu okno, np. poprzez zamontowanie dwóch karniszy. Jeden nad górną częścią okna, a drugi pod dolną. Umieszczasz na nich tkaninę za pomocą tuneli, a regulacja długości firanki zależy od Ciebie. Możesz ją bardziej napiąć lub pozostawić lekko opadającą, co nada romantycznego charakteru wnętrzu.
Sprawdź też: Czy zasłony w kwiaty wciąż są modne? Sprawdź jak zaaranżować wnętrze z kwiecistymi kotarami!
Podsumowując, jest dużo fantastycznych pomysłów na dekoracje okienne. Od Twojego gustu zależy, jaki sposób upięcia firan wybierzesz, ponieważ w tej dziedzinie wszystko jest dozwolone. Możesz postawić na strojne kokony, falbany i lambrekiny. Natomiast ponadczasowo i zawsze elegancko wyglądają zwykłe marszczenia tkaniny. Jeśli lubisz urocze drobiazgi, to spróbuj udekorować materiał chwostami z kryształkami, podwiązkami z magnesem lub piękną rozetą do upinania firan. Za to przy urządzaniu nowego domu warto zastanowić się nad zastosowaniem karniszy sufitowych.