1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Tryb zimowy w oknach – jak uszczelnić okna? Oto sprawdzone sposoby

Poradniki

1 rok temu

Tryb zimowy w oknach – jak uszczelnić okna? Oto sprawdzone sposoby

Budowa i remont
19
7
0
19
7

„Tryb zimowy” w oknach to po prostu system regulujący element dociskowy, który znajdziesz we wszystkich ramach okiennych. Dzięki niemu okno jest bardziej szczelne. Jak uszczelnić okna, aby zimą było cieplej w domu?

Jak uszczelnić okna? Nie taki diabeł straszny

Okna to jeden z najsłabszych punktów pod względem utrzymania temperatury w domu. Mimo stosowania ciepłego montażu może zdarzyć się, że okna nie będą w stu procentach szczelne, szczególnie po upływie długiego czasu od ich montażu. Nawet najlepiej zamontowane nowe okna mogą przepuszczać minimalną ilość chłodu lub wilgoci. Jesienne i zimowe spadki temperatur powodują konieczność uszczelnienia okien. Gdy zimno wpada do środka, pojawia się nie tylko dyskomfort, ale i wyższe rachunki za ogrzewanie, co dla wielu gospodarstw domowych będzie znacznym obciążeniem.

Dlatego dobrze jest zadbać wcześniej o uszczelnianie okien i zapewnienie sobie komfortu i ciepła w trakcie zimnych pór roku. Okna można skutecznie uszczelnić na kilka sposobów. Największe trudności przy uszczelnianiu generuje nieprawidłowe zamontowanie okien. Błędy wynikające z montażu trudno jest później usunąć. Plastikowe okna znajdujące się w nowszych budynkach nie wymagają zwykle gruntownego remontu, aby mogły być znów szczelne. Aby uszczelnić okna, należy wyposażyć się w odpowiednie materiały i poznać techniki zmierzające do prawidłowego uszczelnienia okien. W sieci dostępnych jest wiele filmików, które obrazują, jak naprawić nieszczelne okna.

Niska temperatura w domu nie wynika z nieszczelnych okien? Może pora wymień piec?

Nieszczelne okna – przyczyny

Specjaliści podają, że przez nieszczelne okna ucieka nawet do 30% ciepła – to nie tylko ogromna strata temperatury, ale także źródło dodatkowych kosztów. Przyczyn nieszczelności okien może być wiele. Zimą, przy niskich temperaturach, często dochodzi do kurczenia się materiału i nawet szczelne okna plastikowe mogą zacząć przepuszczać chłodne powietrze.

Szczelność okien można sprawdzić samodzielnie. Najprostszym sposobem jest przyłożenie ręki w różne miejsca okna, najlepiej w okolicy zawisów i klamki. Jeśli odczujesz wyraźne powiewy powietrza i przedostający się chłód, to z pewnością okno nie jest szczelne. Innym namacalnym dowodem na nieszczelność okien jest test z wykorzystaniem kartki. Kartkę należy włożyć pomiędzy ościeżnicę i skrzydło. Jeśli po zamknięciu okna plastikowego można swobodnie wyciągnąć kartkę, to oznacza, że okna są nieszczelne.

morele.net_korzystne oferty

W przypadku, gdy zamontowane są stare okna nieszczelność może wynikać z zużycia materiału np. wypadania czy kruszenia się uszczelek. W przypadku nowszych okien najczęstszym powodem nieszczelności jest nieprawidłowy montaż lub np. zła regulacja. Prawidłowe dociągnięcie zawiasów lub montaż nowych uszczelek może wykluczyć problemy z przedostawaniem się zimnego powietrza do środka pomieszczenia.

Uszczelnianie okien – co warto wiedzieć?

Uszczelnianie okien stanowi nie tylko barierę dla chłodnego powietrza, ale także skutecznie izoluje wnętrze budynku, a także chroni przed dostawaniem się wilgoci do środka. Prawidłowe uszczelnienie okien ważne jest więc nie tylko ze względu na komfort, ale także zabezpieczenie pomieszczenia przed niszczeniem i ograniczenie wydatków na ogrzewanie. Połączenie ościeżnic z murem czy dociągnięcie skrzydeł okien do wszystkich ram powinno być wykonane bez zarzutu, aby mówić o szczelnych oknach.

nieszczelne okna
To może być objaw nieszczelnych okien!

Uszczelnianiem okien możesz zająć się sam, jeśli masz zdolności do majsterkowania lub zlecić to profesjonalnej firmie zajmującej się uszczelnianiem, regulacją i naprawą okien. Od wewnątrz okna izoluje się materiałami paroizolacyjnymi, np. silikonem lub specjalną taśmą, na zewnątrz zaś stosuje się materiały paroprzepuszczalne (np. pianki). Jeśli nie zastosujesz się do tej zasady, to istnieje ryzyko, że na oknach zacznie się zbierać para i będzie dochodziło do jej skraplania, co jest nie tylko błędem montażowym, ale także nieestetycznie wygląda.

Regulacja okien

Regulacja okien zakłada wyregulowanie zawiasów w taki sposób, aby okno plastikowe nie zwieszało się ku dołowi. Zwieszanie okna może spowodować nie tylko brak szczelności, ale także ocieranie dolnej części okna o ramę, trudności z zamknięciem lub otwarciem skrzydła, zablokowanie możliwości uchylenia, a nawet uszkodzenie lub wyłamanie zawiasu. Regulacji mogą wymagać zarówno okna plastikowe, jak i drewniane (starsze i nowsze).

Regulacji okien warto dokonywać dwa razy w roku – w okresie letnim i zimowym. Latem pod wpływem ciepła materiały rozszerzają się, zaś zimą kurczą i stąd bardzo często bierze się nieszczelność okien. Ponadto okna wielokrotnie w ciągu dnia zamykamy, otwieramy, uchylamy, co także może powodować ich rozregulowanie. Latem więc okno może zbyt mocno dociskać się do ościeżnicy, co generuje zwieszanie i trudności z zamykaniem, z kolei zimą może powstawać nieszczelność. Najbardziej na zmianę temperatur wrażliwe są okna plastikowe – obecnie również najczęściej montowane.

Skuteczne metody uszczelniania okien

Rozszczelnienie okien plastikowych (i nie tylko) jest na tyle powszechnym tematem, że istnieje wiele metod skutecznego uszczelniania. Uszczelnieniem należy zająć się jak najszybciej – szczególnie w okresie zimowym, gdy niebezpieczny chłód przedostaje się do środka domu. 

Do uszczelniania należy się odpowiednio przygotować. Niektórzy zanim przystąpią do pracy, zamawiają nawet badanie termowizyjne, które pokazuje, w których miejscach ciepło ucieka najszybciej. To najbardziej profesjonalna metoda dostępna na rynku. Opłaca się szczególnie w momencie, gdy obawiasz się, że bardzo duża ilość okien będzie wymagała uszczelnienia – np. kupiłeś dom do remontu i podejrzewasz, że szczelność okien również może nie być zadowalająca.

Sprawdź też: Skuteczna zabudowa grzejnika – jak zasłonić kaloryfer? Pomysły i inspiracje

Do najpopularniejszych metod zalicza się uszczelnianie uszczelkami, taśmą uszczelniającą, pianką, silikonem i specjalnymi listwami uszczelniającymi. Każda z metod uszczelniania ma swoje wady i zalety, a ostateczny wybór często zależy od indywidualnych preferencji.

Uszczelnianie okna uszczelkami

Uszczelnianie okna uszczelkami to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Jeśli posiadasz okna PVC, to uszczelnianie ich przy pomocy uszczelek będzie najłatwiejszym rozwiązaniem.

Aby prawidłowo wykonać uszczelnianie, należy najpierw oczyścić okno. Ościeżnica powinna być oczyszczona z kurzu, tłuszczu i wszelkich zanieczyszczeń, podobnie ze skrzydłami okien. Dostępne są uszczelki z pianki poliuretanowej lub najtrwalsze uszczelki EPDM.

Bardzo ważnym elementem jest dopasowanie rozmiarów uszczelek. Powinny być dopasowane tak, aby nie utrudniać zamykania i otwierania okna. Coraz częściej zdarza się, że producenci (szczególnie w nowych oknach) wgrzewają uszczelki na stałe. Do pewnego czasu jest to bardzo korzystne rozwiązanie zapewniające wysoką szczelność okien, jednak problem zaczyna się w momencie, kiedy również i takie uszczelki się zużyją. Wycięcie wgrzanych uszczelek i zamontowanie nowych może być bardzo problematyczne, aby zachować zbliżoną szczelność.

Rozmiar uszczelek należy dobrać na podstawie karty gwarancyjnej okien lub umowy z firmą montażową, gdzie powinno znajdować się odpowiednie oznaczenie. Uszczelki można montować zarówno w oknach plastikowych, jak i drewnianych. Uszczelnianie uszczelkami jest bardzo prostą metodą: należy jedynie postępować z instrukcją znajdującą się na opakowaniu i montować je na styku ramy wewnętrznej i ościeżnicy.

Taśma uszczelniająca

Kolejnym materiałem do skutecznego uszczelnienia okien jest taśma uszczelniająca. Najczęściej w sklepach dostępne są taśmy samoprzylepne, co znacznie ułatwia cały proces uszczelniania okien. Zewnętrzne uszczelnienie, które ma chronić przed przedostawaniem się powietrza i wilgoci powstaje zwykle z taśmy warstwowej lub folii paroprzepuszczalnej, aby okno mogło oddychać, ale jednocześnie nie dopuszczając do gromadzenia pary wodnej.

Taśmę przykleja się po połowie na ościeżnicę i mur, aby stworzyć barierę dla czynników atmosferycznych. Nowoczesne taśmy zostały tak opracowane, aby nie kurczyć się ani nie rozszerzać pod wpływem promieniowania UV, dzięki czemu zapewniają szczelność na wiele lat. Jeśli taśma się odklei, można próbować ją podkleić lub zakupić nową taśmę i wymienić całość. Prawidłowo przyklejona taśma powinna jednak zapewnić szczelność okna na kilka lat. Taśma powinna idealnie przylegać zarówno do muru, jak i ościeżnicy. 

uszczelnianie okien taśmą
Uszczelki lub taśma uszczelniająca to jeden z podstawowych sposobów na rozwiązanie problemu

Taśmy tego typu swobodnie można zamurować lub zamalować, aby lepiej dopasować je do koloru elewacji lub ram okiennych. Dostępne są profesjonalne taśmy Duo (dopasowujące się do temperatury i wilgotności otoczenia) oraz wielofunkcyjne taśmy rozprężne (paroprzepuszczalne taśmy, które nie tylko znacznie ułatwiają montaż, ale także znacznie niwelują koszty uszczelniania okien plastikowych).

Uszczelnianie pianką

Uszczelnianie okien plastikowych pianką wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań. To uniwersalne rozwiązanie dla każdej osoby, która odczuwa przepuszczanie chłodnego powietrza przez nieszczelność, szpary i prześwity w oknach. Pianka to bardzo wdzięczny materiał, ponieważ bardzo dobrze wpasowuje się w każdą przestrzeń, a ponadto można łatwo usunąć jej nadmiar. Warto pamiętać, że po wpuszczeniu pianka izolująca może znacznie zwiększyć swoją objętość – jej ilość może powiększyć się nawet trzykrotnie. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas uszczelniania okien pianką.

Potrzebujesz pianki montażowej? Sprawdź poniższe opcje:

Piankę stosuje się zarówno do uszczelniania zewnętrznych, jak i wewnętrznych partii pomieszczeń. Należy jednak uważać podczas aplikacji, bo pianka montażowa pozostawia po sobie ślady. Ten materiał uszczelniający jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także nie przepuszcza pleśni. Wpuszczenie pianki przy pomocy pistoletu jest bardzo łatwe do samodzielnego wykonania i pozwala na szybkie, relatywnie tanie uszczelnienie okien. Nadmiar pianki można spokojnie obciąć, aby była w dużej mierze niewidoczna.

Uszczelnianie silikonem

Uszczelnianie okien silikonem może być równie skuteczne, co wypełnianie szczelin uszczelkami, taśmą czy pianką. To bardzo łatwy w użyciu materiał, który łatwo się rozprowadza. Silikon gwarantuje bardzo dokładnie uszczelnienie okien. Poleca się go jednak do niewielkich nieszczelności, np. wąskich szpar i małych rozszczelnień. Silikon nie ma (tak jak pianka) właściwości rozprężających, przez co trzeba go nakładać bardzo dużo, aby uszczelnić całość okna.

W przypadku silikonu najlepiej jest zatem dokładnie zlokalizować miejsce, w którym okna są nieszczelne i wpuścić tam niewielką ilość wypełnienia. Najlepiej zastosować przezroczysty silikon, który nie będzie się wyróżniał na tle ciemnych lub drewnianych okiennych ram. Dostępny jest jeszcze biały silikon, najczęściej wykorzystywany przy okazji uszczelniania okien PVC.

Silikon to uniwersalne rozwiązanie podczas remontów i wykończeń!

Listwy uszczelniające

Listwy uszczelniające okna to nie tylko element pozwalający na uszczelnianie okien, ale także detal wykończeniowy. Dostępne są listwy w najróżniejszych kolorach, aby móc je dostosować do wybranych okien. Listwy uszczelniające do okien posiadają zwykle samoprzylepne brzegi, dzięki czemu ich montaż jest szybki i bezproblemowy. Należy najpierw przyłożyć listwę do wszystkich brzegów okien i dopasować ją – zbyt długie listwy można swobodnie przycinać.

Listwy są zwykle nieco bardziej sztywne niż pozostałe materiały uszczelniające okna, co niesie ze sobą zarówno korzyści (dobre zabezpieczenie szpar i szczelin), jak też wady – np. nieco mniejszą elastyczność podczas montażu. Nie poleca się uszczelniania listwami niewielkich ubytków; w tym przypadku lepiej sprawdzi się silikon. Przy montowaniu listewek warto co jakiś czas sprawdzać, czy ich montaż nie utrudnia otwierania bądź zamykania okna.

Dzięki specyfice listewek są one bardzo odporne na warunki atmosferyczne, wskutek czego sprawdzą się zarówno w chłodne, wilgotne, jak i słoneczne dni. Nie należy przetrzymywać zbyt długo listew uszczelniających, aby znajdujący się na nich klej nie wysechł. Listwy uszczelniające pozwalają cieszyć się szczelnymi oknami przez wiele kolejnych lat.

Zadbanie o odpowiednie uszczelnienie okien na zimę to gwarancja komfortu i, a może przede wszystkim, oszczędność. Powodów, z których okna są nieszczelne może być kilka, poczynając od niepoprawnej instalacji, na wieku okien kończąc. Najczęściej jednak prostymi sposobami można sobie z problemem poradzić. Nie wolno jednak zapominać o… regularnym wietrzeniu! Zimą koniecznie należy regularnie wietrzyć pomieszczenie, co skutecznie pomaga w walce z przeziębieniami i wilgocią. 

19
7

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *