1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Chrabąszcz majowy – charakterystyka i sposoby zwalczania

Ogród i balkon

1 miesiąc temu

Chrabąszcz majowy – charakterystyka i sposoby zwalczania

Szkodniki
3
2
0
3
2

Chrabąszcz majowy to zmora wielu ogrodników. Nie tylko osłabia rośliny, ale też składa jaja w glebie, z których rozwijają się pędraki. Jeśli Twój ogród zaatakowały pędraki i chrabąszcze majowe, sprawdź, z czym masz do czynienia i jak z nimi walczyć.

Pędraki to żarłoczne larwy, które podobnie, jak chrabąszcz majowy sieją postrach wśród ogrodników. Larwy żerują w glebie, zjadając i uszkadzając korzenie roślin, z kolei chrabąszcze obgryzają szczególnie młode liście drzew. Jeśli masz ogród, w którym uprawiasz rośliny sadownicze oraz rosną w nim ozdobne krzewy, a także drzewa i obawiasz się inwazji omawianych szkodników, koniecznie sprawdź, czym się charakteryzują, jak z nimi walczyć.

Jak wygląda chrabąszcz majowy?

Kluczowy w rozpoznaniu chrabąszcza jest jego wygląd oraz charakterystyczny dźwięk, jaki wydaje przez skrzydła. Zanim przejdziemy do pełnej charakterystyki, warto poświęcić kilka zdań o samym gatunku. Chrabąszcz majowy to chrząszcz z rodziny żukowatych, który występuje na terenie Europy i Azji. Dorosły osobnik składa jaja larw w glebie oraz żeruje wśród drzew w ciepłe wieczory od maja do czerwca (niekiedy nawet do lipca). Zimą chrabąszcze majowe zagnieżdżają się w glebie około jednego metra pod ziemią i tam czekają na ciepłe wiosenne dni.

Jak wygląda chrabąszcz majowy? Dorosły chrabąszcz osiąga wielkość od 25 do 35 mm i ma wydłużony, owalny kształt. Na stronie grzbietowej jest barwy brunatno-brązowej, z tej części ciała wychodzą lekko omszone skrzydła. Odwłok chrząszcza pokryty jest białymi i czarnymi elementami. Na głowie znajdują się czułki o rozwidlonym kształcie przypominającym rogi. Do charakterystycznych cech wyglądu chrabąszcza należy aparat gębowy oraz wspomniane już skrzydła pokryte meszkiem.

chrabąszcz majowy
Źródło: muratordom.pl

Chrabąszcze majowe swoimi skrzydłami wydają specyficzny i typowy dla tych owadów charakterystyczny dźwięk przypominający buczenie, które jest słyszalne dla ludzkiego ucha. To duże owady latające wieczorem, które można rozpoznać po buczeniu.

Co je chrabąszcz majowy? Chrabąszcze żerują w koronach drzew, zjadając liście, co negatywnie wpływa na ich rozwój. Omawiany gatunek chrząszcza szczególnie:

  • zjada liście drzew liściastych oraz owocowych,
  • żeruje na drzewach takich jak dąb, brzoza, wierzba, topola, osika, grab, buk, klon,
  • można go znaleźć na drzewach owocowych np. wiśni, jabłoni, śliwie,
  • obgryza drzewa iglaste m.in. modrzewie. sosny, świerki.

To tylko niektóre rodzaje drzew, na których można spotkać żerujące chrabąszcze majowe. Co więcej, w okresie masowej rójki są widoczne prawie wszędzie tam, gdzie występują drzewa. Rójka trwa 6 tygodni i w tym czasie przemieszczają się chmarami.

Sprawdź też: Tarczniki – nieznośne szkodniki roślin. Jak je zwalczyć?

Larwy chrabąszcza majowego. Cykl rozwojowy

Larwy chrabąszcza majowego to nic innego, jak dobrze znane ogrodnikom pędraki. Całkowicie różnią się od dorosłych osobników nie tylko rozmiarem, ale też ubarwieniem i bytowaniem. Larwa chrabąszcza osiąga do 60 mm długości i charakteryzuje się białym lub białoróżowym ubarwieniem. Grube, obłe i zagięte kształty to ich typowy znak rozpoznawczy. Posiadają trzy pary nóg oraz gryzący aparat gębowy.

Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego jest długi i trwa od 4 do 5 lat. Wiosną w kwietniu i maju dorosłe osobniki opuszczają obszar, w którym zimowały i zlatują się do pobliskich koron drzew. Ten okres trwa 6 tygodni i nazywany jest masową rójką. Zapłodnione samice chrabąszcza majowego zakopują się w ziemi i składają jaja, z których wylęgają się larwy chrabąszcza majowego.

Miejscem bytowania larw jest ziemia na głębokości do 30 cm. W początkowym okresie pędrak chrabąszcza majowego żywi się rozkładającymi resztkami roślin. Dopiero w drugim roku życia podgryzają korzenie warzyw i roślin. Ich największa szkodliwość przypada na trzeci rok rozwoju. Szczególnie w maju i w czerwcu są mega żarłoczne i wyrządzają najwięcej szkód w ogrodnictwie. W czwartym roku larwy przepoczwarzają się w chrabąszcze. Ważnym miesiącem w tym okresie rozwoju jest sierpień, wtedy z poczwarek wylęgają się dorosłe osobniki, które pozostają w glebie aż do wiosny.

Czy chrabąszcze majowe gryzą? Czy są groźne dla człowieka?

Chrabąszcz majowy, czy gryzie? Zapewne wiele osób zastanawia się, czy chrabąszcze są groźne dla ludzi. Obawie tej towarzyszy również strach przed ugryzieniem. Przede wszystkim chrabąszcz majowy jest niebezpieczny dla roślin, warzyw, krzewów i drzew. W najgorszych przypadkach potrafi ogołocić młode drzewko z dorodnych i zielonych liści. Jest żarłocznym osobnikiem, podobnie jak larwa, która żeruje pod ziemią i potrafi obgryźć korzenie warzyw czy roślin uprawnych.

jak wygląda chrabąszcz majowy
Źródło: apoczywaj.pl

Czy chrabąszcz gryzie? Chrabąszcze nie gryzą i nie są groźne dla ludzi, żerują przede wszystkim w koronach drzew. Większe szkody wyrządzają ogrodnikom, sadownikom oraz osobom, które zakładają i pielęgnują własne ogrody. Obawę ludzi przed chrabąszczami potęguje dźwięk przypominający buczenie oraz ich pora latania. Duże owady latające wieczorem są niewidoczne i wydają się być groźne, a perspektywa wplątania we włosy nakręca strach.

Szkodliwość chrabąszcza majowego w ogrodzie?

Szkodliwość chrabąszcza majowego w ogrodzie jest wysoka, o czym mogli niejednokrotnie przekonać się ogrodnicy i sadownicy. W początkowym cyklu rozwoju niszczą korzenie roślin i warzyw, natomiast w dorosłym okresie obgryzają szczególnie z młodych liści drzewa ozdobne, owocowe, liściaste i iglaste. Rójka chrabąszczy majowych rozpoczyna się w kwietniu, więc wtedy zauważalna jest ich wzmożona aktywność. Zapłodnione samice w glebie składają jaja partiami po 10-30 sztuk. Mimo że cykl rozwojowy trwa około 4-5 lat, to co roku wylęgają się z poczwarki nowe chrabąszcze.

Sprawdź też: Wciornastki – po czym poznać ich żerowanie? Jak z nimi walczyć?

Szkodliwy dla upraw cykl rozwoju larwy, a później intensywna aktywność dorosłych osobników, sprawiają, że ogrodnicy muszą być niezwykle czujni. Już jedna larwa chrabąszcza występująca na powierzchni dwóch metrów kwadratowych ogrodu, sadu, warzywnika czy trawnika stanowi zagrożenie oraz wymaga podjęcia konkretnych działań.

Obgryzione drzewa z liści są osłabione, źle rosną i zimują. Przerzedzone korony drzew liściastych nie są w stanie rozwijać się poprawnie. W przypadku drzew sadowniczych przekłada się to m.in. na mniejsze zbiory.

Chrabąszcz majowy – zwalczanie dorosłych szkodników

Chrabąszcz majowy zwalczanie – jeśli zauważyłeś w swoim sadzie lub ogrodzie dorosłe szkodniki, to z pewnością zainteresuje Cię ten temat.

W odławianiu dorosłych osobników, może być przydatna pułapka na chrabąszcza majowego w postaci np. samołówki lub ekranu. W skutecznej walce przeciwko szkodnikom stosowany jest również oprysk na chrabąszcza majowego. Dostępne są środki działające wybiórczo niezagrażające innym gatunkom żyjącym w glebie. Opryski oraz pułapki na chrabąszcza majowego to niejedyne znane metody walki.

chrabąszcz majowy zwalczanie
Źródło: zielonyogrodek.pl

Innym sposobem jest ręczne otrząsanie roślin oraz młodych drzew i krzewów z chrabąszczy. Takie działanie należy przeprowadzić rano, kiedy aktywność dorosłych osobników jest najmniejsza. Przed rozpoczęciem akcji, rozłóż folię pod drzewo, a następnie potrząsaj koroną drzewa. Zbierz chrabąszcze, zamknij w szczelnym pojemniku oraz wywieź daleko od plantacji i upraw.

Sposoby na pędraki chrabąszcza majowego

Pędraki, czyli larwy chrabąszcza majowego wyrządzają więcej szkód niż dorosłe osobniki. W pierwszym roku życia głównie żywią się próchnicą oraz drobnymi korzonkami traw. W późniejszym cyklu uszkadzają systemy korzeniowe młodych drzew, sadzonek, warzyw czy roślin sadowniczych. Żerują na prawie wszystkich gatunkach drzew i krzewów. Stanowią ogromne zagrożenie dla szkółek drzew, ponieważ prowadzą do masowego usychania sadzonek.

Na całe szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę z pędrakami. Larwy chrabąszcza majowego żyją pod ziemią, dlatego jedną z metod jest przekopanie działki (szpadlem czy glebogryzarką) lub głęboka orka. Wydobyte na powierzchnię ziemi tłuste pędraki są idealnym pożywieniem dla wielu ptaków. Przed posadzeniem docelowych roślin, warto rozważyć posianie gryki na terenie pod planowaną uprawę. Gryka zawiera tkaniny, które wykazują niekorzystny wpływ na rozwój pędraków.

Larwy chrabąszcza majowego w trawie, jak zwalczyć? Coraz bardziej popularna staje się biologiczna metoda zwalczania pędraków. Tego typu preparaty zawierają gatunki nicieni, które są bezpieczna dla roślin, ludzi i zwierząt, a zabójcze dla pędraków chrabąszcza majowego. Biologiczny oprysk na larwy chrabąszcza majowego należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Na rynku dostępne są też środki zwalczające pędraki dopuszczalne do stosowania przy uprawach ekologicznych.

Źródło obrazka głównego: kb.pl

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.