1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Storczyk vanda – jak wygląda, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować?

Ogród i balkon

6 miesięcy temu

Storczyk vanda – jak wygląda, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować?

Rośliny
13
1
0
13
1

Czy storczyk vanda jest trudny w uprawie? Jakie ma cechy charakterystyczne, ile kosztuje i w jaki sposób się z nim obchodzić?

Storczyk vanda — jak wygląda? Czym się charakteryzuje?

Storczyk vanda to bardzo oryginalna i wdzięczna roślina pochodząca z rejonów południowo-wschodniej Azji. W odróżnieniu od innych odmian storczyków — nie potrzebuje podłoża do właściwego wzrostu, a wręcz jest ono niewskazane. Tak jak wielu innych przedstawicieli tej rodziny — storczyk vanda w warunkach naturalnych jest epifitem. Oznacza to niewiele więcej niż to, że naturalnie roślina rośnie, podtrzymując się na drzewie lub krzewie — nie odbierając jej składników odżywczych ani wody.

Na początku warto wspomnieć o tym, że storczyk vanda należy do trudnych roślin. Jej wymagania są dosyć wygórowane i nawet doświadczeni ogrodnicy mogą sobie z nią nie poradzić. Jest to roślina kapryśna, potrzebuje naprawdę konkretnych warunków, które szczególnie trudno zapewnić w sezonie grzewczym.

Uprawa i pielęgnacja storczyka vanda

Z racji tropikalnego pochodzenia — storczyk vanda nie jest najprostszą rośliną. Aby zadbać o jej prawidłowy wzrost, kwitnienie i rozwój, należy zapewnić jej specjalne warunki.

Sprawdź też: Odmiany storczyków – najpiękniejsze gatunki storczyka. Jaką orchideę wybrać i jak dbać? Podpowiadamy!

Stanowisko, podlewanie i nawożenie

Storczyk vanda najlepiej będzie się czuć na stanowisku słonecznym, lecz nieco osłoniętym od bezpośrednich promieni słonecznych. Delikatna osłona sprawi, że nasza roślina na pewno nie dozna poparzeń. Można również doświetlać roślinę — czasem jest to wręcz wskazane, jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć wystarczającej ilości światła dziennego storczykowi. Najlepszym miejscem na uprawę tej rośliny jest specjalnie przygotowana witryna z dobrze dobranym oświetleniem, w której wilgotność nie spadnie poniżej 80%.

Podlewanie i nawożenie zależy głównie od sposobu, w jaki będziemy hodować storczyka vandę. Pozostawiając roślinę wiszącą w koszyczku z mchem, wystarczy spryskiwać tak, by mech całkiem nie wysechł — natomiast jeśli roślina wisi bez niego, należy nawilżać jej korzenie nawet codziennie, jeśli panują upały. Do nawadniania roślin niezależnie od sposobu używaj miękkiej, przegotowanej i odstanej lub przefiltrowanej wody. Nawożenie nie powinno być przesadzone — przez nie łatwo zniszczyć roślinę. Zalecane jest używanie ¼ “normalnej” dawki nawozu do storczyków raz na dwa-trzy tygodnie przez cały rok.

Kwitnienie

Storczyk vanda to jeden z najwdzięczniej kwitnących storczyków. Wytwarza ogromne kwiaty w niebywale pięknych barwach. Ich wielkość może osiągnąć nawet 12 centymetrów!

Czas kwitnienia storczyka vandy przypada na wiosnę i lato — w skrajnych przypadkach nawet jesienią. Odbywa się zazwyczaj 2 lub 3 razy do roku i trwa do dwóch miesięcy. Przekwitnięty i uschnięty pęd kwiatowy należy odciąć — warto jednak szczególnie uważać, by nie uszkodzić liści. 

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego storczyka można przeprowadzić jedynie przez keiki. W momencie, kiedy na roślinie zaobserwujemy jakby miniaturową wersję matecznika — należy go odciąć wraz z korzeniami powietrznymi i traktować jak nową, osobną roślinę. Ich kwitnienie prawdopodobnie rozpocznie się dopiero po 3 latach od odcięcia od rośliny matecznej.

Choroby i szkodniki

Choroby storczyków wywołane są głównie nieprawidłową pielęgnacją — zbyt niska wilgotność lub przelanie bardzo szybko dają o sobie znać. Aby rozwiązać pojawiający się problem — trzeba odpowiednio zareagować. W przypadku przesuszenia należy zadbać o wyższą wilgotność, stawiając pod storczykiem podstawkę z wodą. Natomiast jeśli zbyt hojnie obdarowaliśmy naszą roślinę wodą — trzeba wysuszyć przemoczone korzenie, odciąć te, które zgniły i ograniczyć podlewanie.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na urodziny. Lepiej sprezentować solenizantowi bukiet kwiatów czy kwiat doniczkowy?

Jeżeli wykonujemy całą pielęgnację prawidłowo, wilgotność jest utrzymana na odpowiednim poziomie, a z rośliną wciąż coś jest nie tak, to prawdopodobnie mamy inny kłopot — szkodniki. Najczęstszymi nieproszonymi gośćmi, którzy odwiedzają nasze rośliny, są przędziorki, wełnowce, wciornastki oraz tarczniki. Przyjrzyj się dokładnie roślinie w poszukiwaniu tych małych owadów — być może to one nie pozwalają Twojemu storczykowi ponownie zakwitnąć! 

Ile kosztuje storczyk vanda?

Standardowe ceny, które osiąga storczyk vanda, wahają się od około 80 zł nawet aż do 145 zł. Kolekcjonerskie egzemplarze, posiadające niespotykane barwy i kształty kwiatów, mogą oscylować nawet w okolicy kilkuset złotych. Jednym z największych czynników wpływających na cenę jest wybarwienie i kształt kwiatów rośliny, jej wielkość oraz rodzaj wazonu lub koszyczka, w którym się znajduje. Niektóre ozdobne wazony mogą stanowić aż ¼ ceny!

Storczyk vanda — aranżacje. W jaki sposób go przechowywać? W pozycji wiszącej czy w wazonie?

Wybierając sposób na przechowywanie storczyka vanda, należy wziąć kilka kwestii pod uwagę. Po pierwsze — oświetlenie. Ta roślina jest wybitnie kapryśna, jeśli chodzi o poziom nasłonecznienia — zbyt mocne promienie ją poparzą, a za mała ilość światła nie pozwoli na prawidłowy wzrost. Następną sprawą jest utrzymanie poprawnej, bardzo wysokiej wilgotności (musi ona wynosić aż około 80%). Kwestia przechowywania — czy to w pozycji wiszącej, czy w wazonie — zależy od tego, co nam się podoba i jaką opcję możemy zastosować w odpowiednim miejscu. Storczyk vanda, którego korzenie będa swobodnie wisieć w powietrzu lub jedynie opierać się na jakimś przedmiocie — ma zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza. Korzenie schowane do wazonu mogą mieć problem z odpowiednim przyswajaniem wody i pozbywaniem się jej nadmiaru.

Jeżeli jesteś posiadaczem łazienki z oknem — tam podwieszony storczyk vanda poczuje się jak w domu. Podwyższona wilgotność połączona z doświetleniem zdziała cuda i przy okazji roślina będzie rzadziej wymagać podlewania.

Innym doskonałym miejscem jest wcześniej wspomniana witryna — można ją zbudować samodzielnie na podstawie gotowego mebla lub gabloty. Jest to jednak opcja, na którą nie każdy się zdecyduje, ponieważ jest dosyć droga i zajmuje sporo miejsca — natomiast jeśli planujesz zostać kolekcjonerem roślin, to na pewno będą dobrze zainwestowane pieniądze.

Sprawdź też: Wszystko, co musisz wiedzieć o aranżacji akwarium, by zachwycić siebie i innych! Pomagamy urządzić akwarium i wybieramy dla niego najlepsze miejsce

Ostatnia aranżacja storczyka vandy to pomysł, aby umieścić go nad akwarium — tam również parująca woda zrobi swoje. Nawilżone powietrze wokół storczyka to jedna z najważniejszych zasad jego uprawy.

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.