1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Czym czyścić okulary, żeby nie było smug? Jak zadbać o szkła?

Poradniki

6 miesięcy temu

Czym czyścić okulary, żeby nie było smug? Jak zadbać o szkła?

Porządki domowe Zdrowie
6
0
0
6
0

Jako okularnik sam wielokrotnie zastanawiałem się, czym czyścić okulary, aby nie uszkodzić szkieł i nie pozostawić na nich smug. Koniec końców musiałem zgłębić ten temat, aby ułatwić sobie życie. A zdobytą wiedzą właśnie mam zamiar się podzielić.

Czym czyścić okulary? Kilka słów o pielęgnacji

Okulary czyść tylko z użyciem miękkiego materiału. Najlepszym wyborem będzie ściereczka z mikrofibry – niewykluczone, że otrzymałeś taką wraz z okularami. Przed przecieraniem okularów można zwilżyć szkła ciepłą wodą z kranu. Dodatkowo możesz użyć mydła bądź detergentu, np. płynu do naczyń. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać wszelkie środki z okularów przed ich wycieraniem. Nigdy nie korzystaj z chusteczek nawilżanych czy papieru ręcznikowego. Wiąże się to z ryzykiem albo uszkodzenia antyrefleksu, albo zarysowania szkieł.

morele.net_korzystne oferty

Krok po kroku, jak czyścić okulary?

Przedstawię Ci prostą metodę na wyczyszczenie okularów, aby uniknąć smug i rys.

 1. Przepłucz okulary letnią wodą.
 2. Użyj niewielkiej ilości płynu do naczyń na szkłach i rozprowadź go opuszkami palców.
 3. Uważnie spłucz pozostałości po płynie.
 4. Osusz okulary miękką ściereczką z mikrofibry.
widoczność natury przez odpowiednio dobrane szkła w okularach
Wyczyść okulary, a zobaczysz różnicę!

Letnią wodą płuczemy okulary po to, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Ściereczka do czyszczenia okularów przyda się wyłącznie w osuszaniu szkieł. Korzystanie ze ściereczki przed przepłukaniem może tylko niepotrzebnie rozprowadzać brud po szkłach i pobrudzić samą ściereczkę.

Czyszczenie okularów progresywnych i z antyrefleksem

 1. Spryskaj ściereczkę płynem do czyszczenia okularów.
 2. Przetrzyj szkła ściereczką z mikrofibry zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Sprawdź też: Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i innego rodzaju

Płyn do czyszczenia okularów kupisz w drogeriach lub salonach optycznych. Jest to środek, którego fundamentem jest bezpieczeństwo Twoich szkieł oraz okularów. Pamiętaj, aby nie był to płyn na bazie alkoholu, aby nie uszkodzić powłoki antyrefleksyjnej.

A w jaki sposób czyścić okulary przeciwsłoneczne?

Pielęgnacja takich okularów nie różni się od reszty. Dla poczucia bezpieczeństwa czyść okulary przeciwsłoneczne tylko z użyciem ściereczki z mikrofibry oraz płynem do czyszczenia okularów. To w zupełności wystarczy.

Czego unikać przy przecieraniu okularów innymi sposobami?

 • Unikaj korzystania z środków chemicznych o ostrym działaniu, dla przykładu z wybielacza lub amoniaku. Nie należy to do bezpiecznych rozwiązań i ani trochę nie pomoże, a nawet może trwale uszkodzić szkła.
 • Nie używaj wszelkich szorstkich materiałów do przecierania okularów, na przykład ręcznika papierowego – nie jest to wskazane z tego względu, że taki papier może porysować szkło, a mikrorysy to nadal rysy.
 • Nie korzystaj ze swojej śliny jak ze środka do czyszczenia okularów, a przy tym kawałka bluzy jako ściereczki. To nie jest dobry pomysł. To tylko przenoszenie bakterii na szkła. Wyjątek stanowią bluzy, które mają wszyte w kieszenie ściereczki z mikrofibry, właśnie do przecierania okularów w czasie pracy przed komputerem czy poza domem.

Jaki płyn do czyszczenia okularów jest najlepszy?

Wszystko może zależeć od dobranych przez Ciebie okularów. Zasadniczo unikałbym płynów do czyszczenia okularów stworzonych na bazie alkoholu. Do okularów antyrefleksyjnych zalecałbym jednak korzystać z innych płynów, jasno określających, do jakiego typu szkieł się nadają. Choć mogą być mniej przystępne cenowo, to nie sądzę, żeby było warto oszczędzać na środkach do czyszczenia w obawie o ewentualne uszkodzenia powstałe przy ich użytkowaniu.

mokre okulary od wody
Płyn albo pod wodę i problem brudnych okularów zanika

Ze środków domowych, jak wspominałem, płyn do czyszczenia okularów może zastąpić jakiś detergent. Tutaj mogę zaproponować mydło lub płyn do mycia naczyń, ale na szkła napuszczaj ich tylko ociupinkę. Osobiście nie korzystam z takiego rozwiązania. Moim okularom z antyrefleksem wystarczy letnia woda i ściereczka z mikrofibry z zestawu z etui.

Sprawdź też: Jak wyciągnąć kleszcza? Sprawdzone sposoby i porady

A czy chusteczki do czyszczenia okularów też są dobrym wyborem?

Tak, pod warunkiem, że również nie bazują na alkoholu. Unikaj jakichś wymyślnych produktów z zapachami owocowymi czy chusteczek nawilżanych z przeznaczeniem do sprzętu. Właściwe chusteczki do czyszczenia okularów zakupisz tylko w salonie optycznym, tam zresztą ekspedienci doradzą najlepsze rozwiązanie.

Jak jeszcze można zadbać o czystość okularów?

 • Przechowuj okulary w etui. Pomyśl o zakupie takiego, jeśli nie otrzymałeś etui w zestawie z oprawkami. To najprostsze rozwiązanie, aby uniknąć zarysowań na szkłach czy zniszczeń. Także samych oprawek w wypadku upuszczenia okularów na ziemię.
 • W przypadku braku etui nigdy nie umieszczaj okularów szkłami do dołu. Postaraj się też zawsze znaleźć dla nich odosobnione i widoczne miejsce, by przypadkiem nie postawić na oprawkach czegoś innego.
 • Nigdy nie używaj ostrych przedmiotów w celu wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc, np. nosków. Tutaj najlepszym rozwiązaniem pozostaje ściereczka z mikrofibry i skrupulatne czyszczenie okularów.
zestaw okularów przeciwsłonecznych z etui
Siup do etui i okulary zadbane

Po co czyścić okulary? Pozwól, że wytłumaczę

Regularne czyszczenie okularów pozwoli uniknąć problemów ze szkłami i oprawkami w przyszłości. Każda rysa na szkle może stać się na tyle uciążliwa, że będzie utrudniać widzenie – a wtedy jedyną opcją jest wymiana szkieł, a to z kolei jest niezwykle kosztowne. Pokrótce: dbanie o okulary? To się nazywa oszczędność!

Sprawdź też: Uprawianie ziół na balkonie. Co posadzić, jak pielęgnować?

Sam brud na okularach także utrudnia widzenie, a rejestrowanie narządem wzroku najmniejszych nieprawidłowości na szkłach nie jest komfortowe w użytkowaniu. Czyść okulary głównie po to, żeby nie myśleć za szybko o zakupie nowych i móc wykorzystywać ich pełen potencjał zarówno podczas pracy przed monitorem, jak i w trudnych warunkach poza domem.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *