1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jazda na rowerze kalorie: ile ich spalisz podczas tej aktywności?

Poradniki

1 tydzień temu

Jazda na rowerze kalorie: ile ich spalisz podczas tej aktywności?

Zdrowie
2
0
0
2
0

Ile kalorii spala jazda na rowerze? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, lektura tego artykułu odkryje przed Tobą wszystkie tajemnice. Mówiąc w skrócie: rower to doskonały sposób na gubienie wagi!

Jazda na rowerze to niezwykle popularna metoda spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jedną z jej ogromnych korzyści jest zwiększone spalanie kalorii, co przekłada się na redukcję tkanki tłuszczowej. Poniżej znajdziesz wszystkie, najważniejsze informacje, jakie musisz o tym wiedzieć.

Jazda na rowerze kalorie: ile kalorii spalisz w trakcie korzystania z roweru?

Spalanie kalorii wiąże się z każdym rodzajem aktywności naszego ciała – nawet takim, którego możesz nie uznawać za wysiłek fizyczny. To jednak mało wydajny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. I tu w sukurs przychodzi jazda rowerem, doskonały sposób na redukcję tkanki tłuszczowej.

O jakich liczbach możemy tu mówić? Konkretnej odpowiedzi nie będziemy w stanie przedstawić, gdyż zależy ona od takich czynników jak prędkość, intensywność czy też waga osoby jadącej. Jesteśmy jednak w stanie podać widełki, które oscylują w przedziale od 100 do 650 kcal na każdą godzinę jazdy na rowerze.

Pamiętaj jednak, że wyniki te są przybliżone i naturalnie: będą się różnić od siebie w przypadku różnych osób. W ramach sprecyzowania swojego indywidualnego wyniku, skorzystaj z kalkulatora spalonych kalorii, który umieściliśmy poniżej.

Kalkulator Spalonych Kalorii

Czy tempo jazdy na rowerze ma znaczenie w zrzucaniu kalorii?

Jeżeli chcesz spalać jak najwięcej kalorii, ogólna zasada mówi, że im szybciej jedziesz, tym więcej ich spalisz. Powodem jest to, że Twoje ciało potrzebuje więcej „paliwa” do obsłużenia pracy mięśni. Przykładowo, średnie tempo 20 km/h (uznawane za jazdę rekreacyjną) podczas jazdy, u osoby mającej 70 kg masy, spali niecałe 300 kalorii w pół godziny. Jeżeli jednak podbijemy samą prędkość do około 25 km/h, liczba spalonych kalorii w tym samym czasie wzrośnie do 372.

Czy oznacza to, że jazda na rowerze powinna być zawsze jak najszybsza? Owszem, pozwala ona na redukcję tkanki tłuszczowej w maksymalnym tempie, ale jazda rekreacyjna ma również swoje zalety. Jeżdżąc średnim tempem bez dużych oporów, wspierasz pracę swojego serca i płuc. Trening tego rodzaju pozwala im się wzmocnić, co przekłada się na to, że Twoja kondycja ulega poprawie.

Dobrym pomysłem będzie więc łączenie ze sobą obu rodzajów uprawiania jazdy na rowerze. W przypadku osób z większą masą ciała, forsowanie tempa jest odradzane. W takim przypadku każdy rodzaj aktywności będzie miał ogromnie pozytywny wpływ na organizm, choć zalecana jest stosowna ostrożność.

morele.net_korzystne oferty

Kalorie spalone na kilometr jazdy

Wiele osób wychodzi z założenia, że im więcej kilometrów zostanie pokonanych, tym lepiej. Warto jednak mieć na uwadze, że sam dystans nie ma aż tak ogromnego znaczenia. Decydującymi czynnikami są szybkość jazdy oraz wysiłek, jaki będziesz w nią wkładać. Znaczenie ma również elewacja terenu oraz warunki pogodowe (głównie jazda pod wiatr).

Jeżeli jednak chcesz poznać przybliżone wartości, które odpowiadają na pytanie zadane w tytule paragrafu, rzuć okiem poniżej. Warto mieć na uwadze, że są to wartości przybliżone.

 • 1 km ≈ 23 kcal;
 • 10 km ≈ 230 kcal;
 • 20 km ≈ 460 kcal;
 • 25 km ≈ 575 kcal;
 • 30 km ≈ 690 kcal;
 • 40 km ≈ 920 kcal.

Przy okazji, jak ustawić siodełko w rowerze i jak dobrać siodełko rowerowe? Obie te kwestie mają ogromne znaczenie dla komfrotu jazdy!

Jakie czynniki wpływają na spalanie kalorii podczas jazdy rowerem?

Ustaliliśmy już, że przebyty dystans nie ma aż takiego znaczenia. Teraz odpowiemy na to, co ma kluczowe znaczenie w trakcie redukcji masy tłuszczowej podczas jazdy rowerem. Poznaj kluczowe czynniki, które sprawiają, że jazda rowerem będzie inaczej wpływać na każdego człowieka.

 • Intensywność – im większy jest włożony wysiłek, tym liczba spalonych kalorii wzrasta. Porównać to można do zachowania samochodu podczas przyspieszania – wtedy też zapotrzebowanie na paliwo rośnie. Tak samo jest z Twoim ciałem, które pobiera więcej kalorii, aby je spalić.
 • Rodzaj trasy – to, jak przebiega drogą, którą pokonujesz, również ma znaczenie. I nie mówimy tu jedynie o pofałdowaniu terenu, choć aspekt ten ma największe znaczenie (podjazdy pod górkę będą wymagać większych nakładów energii). Faktem jest jednak to, że zatrzymywanie na światłach, omijanie przeszkód, dostosowywanie tempa – to również ma znaczenie i dotyka liczby przetworzonych kalorii.
 • Pogoda (wiatr) – im mocniej pracujesz nogami, aby pokonać wiejący w twarz wiatr, tym większą liczbę spalonych kalorii osiągniesz.
 • Płeć, wiek i masa ciała – każdy z tych elementów ma wpływ na to, jak Twój organizm radzi sobie z przetwarzaniem kalorii na energię. Znaczenie mają również proporcja tkanki mięśniowej i tłuszczowej, poziom hormonów, kondycja oraz wiele innych, kluczowych elementów.
 • Ogólny poziom wydolności organizmu – inaczej spalanie kalorii będzie się przedstawiać u nowicjusza, a inaczej u kogoś, kto przejechał dziesiątki tysięcy kilometrów rowerem. Rozwijanie swoich mięśni sprawia, że zwiększa się ich zapotrzebowanie na dostarczaną energię podczas wysiłku. Tym samym Twój metabolizm rośnie, co wspomaga w usuwaniu zbędnych kilogramów z organizmu.
jazda na rowerze kalorie - pamiętaj o ich uzupełnianiu
Podczas jazdy na rowerze pamiętaj o uzupełnianiu sił!

Rower stacjonarny a jeżdżenie w terenie – czym spalać kalorie?

Jeżeli chcesz spalić więcej kalorii, lepszym pomysłem będzie wybór treningu na rowerze, którym możesz jeździć w terenie. Stacjonarny rower spala ich mniej, gdyż odchodzą nam takie czynniki jak choćby opory wiatru, lub dostosowywanie intensywności w zależności od sytuacji na drodze.

Siedemdziesięciokilowa osoba, jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, w 30 minut spali około 260 kalorii. Zakładając przy tym, że tempo jej jazdy będzie średnie. Przesiadka na klasyczny rower i jazda przez taki sam czas, ale z większym tempem to niemal 400 spalonych kalorii.

Nie oznacza to, że rzecz jasna, że rower stacjonarny będzie złym pomysłem. Za przykład weźmy rower stacjonarny Zipro – model dowolny. Sprzęt tego rodzaju idealnie sprawdzi się poza sezonem letnim. Wraz z postępującą jesienią i początkiem zimy, gdy aura staje się kapryśna, trening w domowym zaciszu będzie z pewnością przyjemniejszy. Taki rower pozwala też lepiej zarządzać czasem (momentalnie możemy go przerwać i wrócić do obowiązków), jak i jest też z natury bezpieczniejszy (praktycznie zerowe ryzyko wypadku, można na nim jeździć w porze nocnej bez oświetlenia).

Dobrym pomysłem będzie więc połączenie obu aktywności w skali roku. W trakcie miesięcy letnich polecamy jazdę poza domem, na klasycznym sprzęcie. Natomiast w momencie, gdy na dworze robi się zimno – postawienie na rower stacjonarny będzie doskonałym pomysłem.

Nie wiesz, jak podnieść kierownicę w rowerze? Bez obawy, wszystko Ci wytłumaczymy.

Czy spalanie kalorii różni się w zależności od rodzaju roweru?

Producenci rowerów w swoich ofertach mają wiele różnych rodzajów modeli. Rower górski, rower szosowy, rower turystyczny, a nawet rower elektryczny – wszystkie te modele potrafią różnić się od siebie diametralnie. Począwszy od pozycji, przez napęd aż po przeznaczenie. Warto jednak pamiętać, że liczba spalonych kalorii na rowerze nie jest uzależniona od jego rodzaju. W związku z tym trudno jest porównać ze sobą poszczególne wartości, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że dany model jest przeznaczony do jazdy w określonym terenie.

jazda na rowerze kalorie: MTB vs szosa
Jazda rowerem MTB w terenie będzie bardziej wymagająca, niż jazda po płaskim asfalcie. Przełoży się to na liczbę spalonych kalorii

Przykładowo jazda na płaskim asfalcie na rowerze szosowym nie będzie tak obciążająca, jak pokonywanie wzniesień na rowerze MTB. Użycie więcej siły w przypadku tego drugiego (z uwagi na ukształtowanie terenu) sprawi, że więcej kalorii będzie musiało zostać spalonych. Jeżeli posiadasz rower szosowy i chcesz zwiększyć wartość spalanych kalorii, dobrym pomysłem będzie dodatkowe obciążenie (np. na plecach). Zwiększone obciążenie przełoży się w ten sposób na liczbę kalorii, które ulegną spaleniu.

Prawidłowa pozycja na rowerze jest ważna nie tylko z punktu widzenia komfortu. Wpływa również na Twoje własne zdrowie – poznaj, jaka pozycja jest najlepsza.

Inne zalety jazdy rowerem

Wszelka aktywność na świeżym powietrzu lub domowym zaciszu, wiąże się z zaletami dla ducha i ciała. Skupiając się jednak na omawianym w artykule temacie, sam rower oferuje znacznie, znacznie więcej niż redukcję kalorii w Twoim organizmie. Liczba zalet jest ogromna, a wśród najważniejszych wyróżniamy:

 • wzmacnia układ sercowo-naczyniowy;
 • redukuje poziom stresu;
 • zwiększa zakres ruchowy stawów;
 • wzmacnia kości;
 • redukuje uczucie niepokoju i wspomaga w walce z depresją;
 • poprawia kondycję;
 • pomaga w utrzymaniu prawidłowej postury ciała;
 • wzmacnia wytrzymałość mięśni
 • wstrzymuje rozwój wybranych chorób
 • redukuje cholesterol.

Warto nadmienić, że jazda rowerem ma znaczenie w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Pięć dni jazdy rowerem po 30 minut w tygodniu to skuteczny sposób, aby zredukować ryzyko rozwoju raka.

Jazda na rowerze w terenie
Jazda rowerem to doskonały sposób na miłe spędzenie czasu i spalenie kalorii

Jazda na rowerze a spalone kalorie – doskonała metoda na utratę nadmiarowych kilogramów

Wiesz już wszystko, co najważniejsze na temat aktywności na rowerze i jej przełożenia na Twoje ciało. Jeżeli szukasz innych metoda aktywizacji na świeżym powietrzu, to doskonałym wyborem może być deskorolka lub rolki. Niezależnie od tego, co wybierzesz – każda z tych opcji będzie doskonała i przyniesie masę korzyści dla Twojego organizmu.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *