1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Dom czy mieszkanie? Co lepsze? Zalety i wady każdego

Poradniki

5 miesięcy temu

Dom czy mieszkanie? Co lepsze? Zalety i wady każdego

Budowa i remont
3
0
0
3
0

Pytanie, które nurtuje od najmłodszych lat i pozostaje z nami do końca życia. Co lepiej wybrać, dom czy mieszkanie? Miastowi marzą o wyjeździe na wieś, a Ci ze wsi o możliwościach w mieście. Jak wybrać? Jakie są zalety i wady domów i mieszkań?

Niektórzy mają to szczęście, że z niejednego pieca chleb jedli i mieli okazję zamieszkać i w domu, i w mieszkaniu. Oczywiście i jedno, i drugie ma swoje plusy i minusy. To na nich szczególnie w poniższym artykule się skupimy. I spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest lepsze. Jednakże uprzedzając, tak naprawdę na pytanie „dom czy mieszkanie?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko to kwestia swoich upodobań. Nierzadko i potrzeb, jako że w przypadku powiększania się rodziny logicznym jest, że będzie ona potrzebować więcej miejsca. To jak to generalnie wygląda?

Zalety mieszkania w domu

Z reguły największą zaletą mieszkania w domu jest większa przestrzeń. Ale wraz z nią idzie więcej obowiązków. W końcu im więcej przestrzeni, tym więcej do sprzątania. Tak czy owak, to tylko jedna z najbardziej charakterystycznych zalet, wśród pozostałych wymieniamy:

 • poczucie prywatności,
 • własny ogródek,
 • zawsze wolne miejsce parkingowe,
 • wolnoć Tomku w swoim domku – dostosowywanie otoczenia domu pod siebie, remonty bez zakłócania ciszy nocnej.
morele.net_korzystne oferty

Zalety mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku też ma swoją zaletę i to największą jest oczywiście lokalizacja. Przez nią mamy na myśli dostęp do wszystkich sklepów i usług w pobliżu, czy to wybierając się na spacer, czy korzystając z komunikacji. Ale to nie wszystko, oto inne zalety odróżniające mieszkanie od domu:

 • wygoda,
 • poczucie bezpieczeństwa,
 • łatwiejszy dostęp do mediów (lepszy zasięg).
widok na szczyt bloku i mieszkań
A z takiego 9. piętra jest też fajny widok

Gdzie lepiej zamieszkać? To zależy od kilku czynników

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, a na pewno nikt nie udzieli jej za Ciebie. Jesteś kawalerem, z partnerką lub 2+1? Pracujesz zdalnie czy może mało przebywasz w domu? A może często jeździsz na wakacje i nie chcesz martwić się o mieszkanie? Zbierz sobie listę najważniejszych dla siebie atutów, a decyzję o zamieszkaniu w domu lub bloku będzie łatwiej podjąć. Poniżej spróbujemy zebrać najważniejsze.

Wielkość rodziny

W przypadku bycia singlem nie ma najmniejszej wątpliwości, że korzystniejszym dla rutyny oraz portfela będzie zamieszkanie w bloku. Mniejszy metraż, to zwyczajnie mniejszy koszt. A mniejsza powierzchnia, to też więcej czasu na inne rzeczy, gdy już uporasz się z domowymi obowiązkami.

Sprawdź też: Domy do 70m2 – czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Z kolei w przypadku rodziny trudno, żeby pomieściła się w kawalerce. Gdy jesteśmy młodymi rodzicami, najlepszym rozwiązaniem albo będzie większe mieszkanie z gotowym pokojem dla dziecka, albo dom. Który w przyszłości zaoferuje niemało zabawy na podwórku. Jeżeli okolice domu są jeszcze całkiem dobrze skomunikowane, trudno o lepsze miejsce dla rodziny z dziećmi.

Przestrzeń do pracy lub nauki

Dom, zwłaszcza duży, z pewnością ma w sobie dość wolnego miejsca, aby zagospodarować jakiś jego kawałek pod pracę lub naukę. Albo hobby. Osoby wykonujące swoją pracę zdalnie ucieszą się np. z domowego biura. A po zakończeniu pracy będą mogły zamknąć za sobą drzwi, by otworzyć je dopiero następnego dnia. Przestrzeń w domu daje znacznie więcej możliwości, bo świat na pracy się nie kończy: dziecko zawsze znajdzie ciche miejsce do nauki, a pozostali domownicy obszar do rozwijania swoich pasji.

mężczyzna pracujący w domu na laptopie zerkający przez okno
Praca z domu? Nie widzę minusów

Inaczej w przypadku mieszkania. Gdy jest małe, ciągle trzeba szukać kompromisów. A pracowy laptop i biurko w tym samym pokoju, w którym odpoczywamy na kanapie, sprawia, że może być trudno uciec myślami od pracy. Miejsca ponadto może zwyczajnie zabraknąć. W mieszkaniu trzeba m.in. zapomnieć o domowej siłowni, choć istnieją sprzęty składane, które starają się tego miejsca zaoszczędzić. Wszystko zależy od tego, jakich rozmiarów jest mieszkanie. Ale to dom częściej pozwala na więcej, rozgraniczając sypialnię, salon i kuchnię od pokojów do spełniania innych potrzeb.

Spokój i swoboda w spędzaniu wolnego czasu

O spokoju i sielance trudno się wypowiedzieć, kiedy zamieszkujemy blok. Mieszkania obok będą hałasować na co dzień, a okoliczne remonty bywają nie do zniesienia. My sami też krępujemy się słuchać głośnej muzyki i zastanawiamy się, czy aby na pewno nie przeszkadzamy sąsiadom. W cieplejsze dni spędzanie czasu na balkonie również jest pozbawione prywatności, kiedy rozdziela nas co najwyżej wolna przestrzeń czy barierka. Koniec końców można się do tego przyzwyczaić, a z sąsiadami dogadać.

Sprawdź też: Dni wolne od pracy w 2024 roku. Jak zaplanować urlop?

Domu to nie dotyczy. Nawet jeśli mamy sąsiadów na tej samej ulicy, to są wystarczająco oddaleni, żeby nawzajem nie wchodzić sobie w drogę. Prace we własnym domu lub podwórku nikogo z zewnątrz nie poirytują. No i jesteśmy względnie bliżej natury. Nikt nam nie zabroni rozłożyć sobie leżaka na trawie i chwilę się poopalać, kiedy dzieci ganiają się z psem. Ale i czasu teoretycznie może być mniej, bo wcześniej trzeba zadbać o trawnik.

Bezpieczeństwo

Kwestia niezwykle ważna. Chociaż samo kupno mieszkania nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa, to jednak szansa na to, że naszym mieszkaniem zainteresuje się złodziej jest mniejsza. To głównie zasługa obecności sąsiadów, którzy przerażają ewentualnego włamywacza. A budynki, w których mamy mieszkanie mogą być dodatkowo chronione – mowa o osiedlu strzeżonym.

pies leżący na łóżku ze swoją pracującą na laptopie panią
Pies również broni domu

O bezpieczeństwo domu należy zadbać samemu. Alarm czy monitoring to tylko dwa wyjścia z kilku możliwych. Dobrze jest poprosić znajomego sąsiada lub dobrego przyjaciela o to, aby od czasu do czasu sprawdził, czy z domem przy naszym dłuższym wyjeździe jest wszystko w porządku. To konieczność. Jednak samotny dom pośrodku niczego to łakomy kąsek dla chcących wzbogacić się naszym kosztem.

Czworonożni przyjaciele

Po zakupie mieszkania nie pojawi się ktoś, kto zabroniłby nam posiadania psa dowolnej rasy i rozmiaru. Jednakże za uporczywe szczekanie psa i tym samym przeszkadzanie sąsiadom może grozić mandat za zakłócanie spokoju. Co więcej, psa z bloku trzeba regularnie wyprowadzać na smyczy, a żeby mógł się wyszaleć, trzeba udać się na specjalny wybieg dla czworonogów. Więcej szczęścia mają koty, którym wystarczy zabezpieczyć balkon, aby mogły cieszyć się świeżym powietrzem i słoneczkiem.

Sprawdź też: Kątnik domowy – czy gryzie i jest jadowity? Wszystko o pająku

A jeśli marzy nam się posiadanie więcej niż jednego psa, a przy tym cenimy sobie wygodę, to przy posiadaniu domu psy mogą wybiegać się i udać za potrzebami na naszej posesji. Wtedy spacery pozostają opcją na dłuższe zwiedzanie okolicy. Przy odpowiednio dużym podwórku z psem można się świetnie bawić, w czym nie przeszkodzi nam żadne inne zwierzę lub człowiek.

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Na to, co wybrać, czy dom, czy mieszkanie, nie ma dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od potrzeby. Osoby ceniące sobie ciszę i spokój wybiorą dom. Będą cieszyć się choćby własnym ogródkiem, w zamian za szereg nowych obowiązków po pracy. Natomiast ludzie stawiający na swoje kariery i wygodę zdecydują się na mieszkanie, gdzie dojazd do dowolnego miejsca w mieście nie stanowi wyzwania, a i samo mieszkanie będzie tańsze w utrzymaniu. Daj znać w sekcji komentarzy, czy miałeś szansę sprawdzić obie z tych opcji i którą wolisz.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *