1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Dni wolne od pracy w 2024 roku. Jak zaplanować urlop?

Poradniki

4 miesiące temu

Dni wolne od pracy w 2024 roku. Jak zaplanować urlop?

Kalendarz Prawo Święta
6
0
0
6
0

Najważniejsze dni w życiu dorosłego człowieka to dni wolne od pracy. Czas, w którym można odpocząć, wybrać się w podróż lub, jak to Polacy mają w zwyczaju, posprzątać dom. Oto dni wolne od pracy w 2024 roku i wskazówki, jak najlepiej je wykorzystać.

Znając własny wymiar urlopu wypoczynkowego oraz dni, w których nie musimy pracować w 2024 roku, możemy umiejętnie rozplanować sobie wypoczynek, żeby skutecznie go wydłużyć. Należy się on każdemu pracującemu. Dzięki niemu choć na jakiś czas możemy przestać myśleć o obowiązkach i skupić się wyłącznie na sobie. Wobec tego w niniejszym tekście poznasz wszystkie dni wolne od pracy w 2024 roku, długie weekendy (wystarczy jeden dzień urlopu!) czy przysługujące dodatkowe dni wolne. Zapraszamy do zapoznania się. 

Dni wolne od pracy – 2024 rok

Wyłóżmy kawę na ławę, tak samo jak na co dzień z ekspresu, by produktywnie rozpocząć dzień. Nie przedłużając, oto wszystkie dni wolne od pracy w 2024 roku. A o tym, jak właściwie je wykorzystasz, dowiesz się w dalszej części artykułu. Życzymy spokojnej i udanej przerwy od służbowych zajęć. 🙂

 • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (sobota) – Objawienie Pańskie
 • 31 marca (niedziela) – Wielkanoc
 • 1 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (środa) – Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) – Święto Narodowe Trzeciego Maja
 • 19 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
 • 30 maja (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada (piątek) – Uroczystość Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (poniedziałek) – Narodowe Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (środa) – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia (czwartek) – drugi dzień Bożego Narodzenia
morele.net_korzystne oferty

Garść ciekawostek: 6 stycznia potocznie nazywany jest świętem Trzech Króli. Z nazw potocznych jeszcze Zesłanie Ducha Świętego jest nazywane Zielonymi Świątkami. Natomiast 1 kwietnia poza tym, że jest Poniedziałkiem Wielkanocnym, to także lany poniedziałek, czyli Śmigus-dyngus.

Jak wyciągnąć najwięcej wolnego na Majówkę 2024?

Masz plan przygotować się na Majówkę 2024? Wykorzystując dni wolne od pracy w 2024 roku z naszej listy możesz liczyć nawet na 9 dni wolnego! Jak to zrobić? Wystarczy, że weźmiesz urlop na 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja 2024 roku. W rezultacie z majówką, która trwa od 27 kwietnia do 5 maja, zagwarantujesz sobie porządny odpoczynek od pracy.

kobieta ciesząca się wolnością i słońcem
Słońce – największy plus Majówki

Długie weekendy wolne od pracy w 2024 roku

Długie weekendy w każdym roku, nie tylko w 2024, to idealny sposób na wydłużenie sobie odpoczynku niskim kosztem wymiaru urlopu wypoczynkowego. W końcu zdarza się, że z powodu trudniejszego w obowiązkach tygodnia, potrzebujemy więcej czasu na wzięcie oddechu. Podpowiadamy, jak ten czas znaleźć.

W maju

Weź sobie wolne 31 maja 2024 roku, a w sumie zamiast 2, zapewnisz sobie aż 4 dni urlopu!

W sierpniu

Dzięki urlopowi 16 sierpnia 2024 roku również zyskasz sobie 4 dni wolne od pracy.

Sprawdź też: Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić?

W listopadzie

Na kolejne 4 dni wolnego w ostatnich miesiącach, wystarczy, że złożysz wniosek urlopowy na 8 listopada 2024 roku.

Grudzień to okazja na 12 dni wolnych!

Pod warunkiem, że nie wypstrykamy się z możliwości brania wolnego. Jeżeli wytrzymasz i zachowasz 5 dni urlopu do wykorzystania na następujące dni: 23, 24 i 27 oraz 30 i 31 grudnia, uzyskasz w sumie 12 dni wolnych od pracy w okresie od 21 do 31 grudnia. Wliczając naturalnie następujący po nim Nowy Rok, na który odpoczynek każdemu się należy jak psu buda.

choinka ze złotą bombką ewidentny czas świąt dni wolne od pracy
Święta to czas wolny na spędzenie go z rodziną

Kiedy odbierzemy dodatkowy dzień wolny w 2024 roku?

Taki dodatkowy dzień przypada w sobotę, 6 stycznia 2024. Jeżeli normalnie nie pracujesz w soboty, to masz pełne prawo wykorzystać ten dzień w tygodniu bez obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego w danym okresie rozliczeniowym. O szczegółach powinien poinformować Cię pracodawca.

Jak spędzać dni wolne od pracy?

Tyczy się to zarówno dłuższych weekendów, jak i samego urlopu. Niejednokrotnie brakuje nam pomysłu na wolne, które otrzymaliśmy. Warto sobie coś na takie dni zaplanować, albo nie planować wcale – wszystko zależy od Ciebie. Oto kilka naszych propozycji.

kawa, książki i okulary na pościeli na łóżku
Kawusia i książka to must have!

Poświęć dni wolne od pracy na własną pasję

Praca jednak wiążę się z tym, że spełniamy czyjeś oczekiwania i plany, niekoniecznie pokrywające się z naszymi. Dlatego dni wolne od pracy to czas doskonały na to, aby tym razem zainwestować czas w swoje hobby lub rzeczy, które teraz czy w przyszłości mogą przynieść jakieś korzyści.

Zachęć się do jakiejś aktywności sportowej

Odhaczenie 8. godzin pracy może z różnych powodów rzutować na nasze samopoczucie i motywację do dbania o samego siebie. Dzień wolny od pracy to co innego. Wypoczęty będziesz zwarty i gotowy na to, aby pójść na siłownię, pobiegać czy po prostu, nie przejmując się czasem, wybrać się na dłuższy spacer.

Odwiedź rodzinę lub wybierz się gdzieś ze znajomymi

Być może Twoja rodzina mieszka w innym mieście. Wówczas nic dziwnego, że przyda się więcej dni wolnych od pracy niż zwykle, żeby móc się do nich wybrać. Ponadto, jeśli jesteś typem domownika jak ja, większa liczba dni to również zachęta na spędzenie jednego z nich z drugą osobą. Będzie to na pewno miła odskocznia od codzienności.

Sprawdź też: Kalendarz świąt nietypowych – sprawdź, jakie jest dzisiaj święto!

Dzień wolny od pracy jako dzień wolny od wszystkiego

No bo kto powiedział, że musisz coś robić? Relaks czy najzwyczajniejsze lenienie się, i to bez poczucia winy, to także dobre rozwiązanie. Człowiek potrzebuje tak samo od życia kubełka lodów lub paczki chipsów i jakiegoś ulubionego filmu albo serialu na ekranie telewizora. Zdecyduj się na coś, co daje Ci najwięcej satysfakcji, a wymaga jak najmniejszego wysiłku.

Dni wolne od pracy – FAQ

niebieski pytajnik na różowym tle
W tym najważniejsze do szefostwa – czy mogę wziąć wtedy urlop?

Co jeśli święto wypada w sobotę, a co gdy w niedzielę?

Ze świętem wypadającym w niedzielę nic nie zrobimy – takie święto nie przekłada się na dzień wolnego. Z kolei, gdy święto wypada w sobotę, to pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia dnia wolnego od pracy w tygodniu. Przykładem będzie tegoroczny 6 stycznia.

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wszystko zależy od stażu pracy.

 • 20 dni – jeśli Twój staż pracy wynosi mniej niż 10 lat.
 • 26 dni – jeśli Twój staż pracy wynosi co najmniej 10 lat.

Poznałeś dni wolne od pracy – korzystnie zaplanuj urlop na 2024 rok

Mamy nadzieję, że tak szczegółowe spojrzenie na dni wolne od pracy w 2024 roku pozwoli Ci zaplanować swój urlop z wymierną korzyścią. Jednakże pamiętaj, że to tylko spis takich dni oraz sugestie, do których wcale nie musisz się stosować. Jeśli potrzebujesz dnia urlopu w obawie przed wypaleniem się zawodowo, nie czekaj, po prostu go sobie spraw i odpocznij. Żeby później wrócić o siłach i dalej podbijać zawodowy świat.

Sprawdź też: Sposoby na nudę w domu i nie tylko – co robić w wolnym czasie?

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *