1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Kątnik domowy – czy gryzie i jest jadowity? Wszystko o pająku

Poradniki

5 miesięcy temu

Kątnik domowy – czy gryzie i jest jadowity? Wszystko o pająku

Szkodniki
14
4
8
14
4

Kątnik domowy to pająk z rodziny lejkowcowatych, którego widziałeś już pewnie dziesiątki razy. Kątnik szczególnie upodobał sobie nasze domy, ale nieszczególnie podoba się to nam. Czy słusznie? Poznaj kątnika i dowiedz się, czy stanowi zagrożenie.

Znacie powiedzenie, że pająk boi się Was bardziej niż Wy jego? Niewykluczone, że coś takiego padło z ust rodzica, kiedy miałeś bliższe spotkanie z pająkiem w domu. A najbardziej prawdopodobnym scenariuszem było to, że nie był to byle jaki pająk, a kątnik domowy – lokator, o którego istnieniu czasem zapominamy, a na pewno gdzieś tam jest i czuje się członkiem rodziny. W niniejszym poradniku odpowiemy sobie na najbardziej nurtujące pytania osób przerażonych jego obecnością, czyli m.in. czy gryzie. Ale i przyjrzymy się mu bardziej i poznamy go lepiej. Na tyle, by przestał straszyć, a żeby zacząć mu mówić “cześć pajączku, quo vadis?”, gdy gdzieś się spieszy. 🙂 

Jak wygląda kątnik domowy?

Kątnika domowego rozpoznasz po przyciemnionej powłoce z dwoma symetrycznymi i podłużnymi pasami – jasne lub ciemne elementy będą składać się w literki X. Wyróżnia się także owłosionymi odnóżami z charakterystycznym pierścieniowaniem. Jeśli dodatkowo zauważysz go w kącie, to zbierając wszystkie te cechy nie ulega wątpliwości, że masz do czynienia z kątnikiem domowym.

zbliżenie na pająka kątnika domowego mniejszego na białym tle
Tak oto prezentuje się mniejszy osobnik | źródło: Zbyszek Nowak, Tegenaria domestica – stock.adobe.com

Jest to w zasadzie opis kątnika domowego mniejszego, osiągającego w najlepszym wypadku 12 mm wielkości bez odnóży. To jego najłatwiej spotkać w polskim domostwie, aczkolwiek ma swoje większe odpowiedniki – kątnika większego oraz kątnika olbrzymiego. Jednak bez obaw, im większy jest, tym trudniej go spotkać.

morele.net_korzystne oferty

Kątnik większy

Kątnik domowy większy, jak nazwa wskazuje, różni się od mniejszego swoim rozmiarem. Zwykle jest to od 12 do 18 mm długości ciała. W kwestii ubarwienia przeważnie brązowo-szary, ale nie brakuje na odwłoku żółtawego wzoru, który pomaga odróżnić pająka od pozostałych.

zbliżenie na kątnika większego na białym tle
A tak wygląda kątnik domowy większy | źródło: creativenature.nl, Eratigena atrica – stock.adobe.com

Czy kątnik gryzie? Czy należy się go bać?

Kątnik jest gatunkiem kosmopolitycznym, to znaczy występuje w wielu strefach i nie da się przed nim uciec, oraz synantropijnym, czyli pająkiem, który przystosował się do życia w środowisku człowieka. Ale konieczności uciekania nie ma, bo kątnik domowy nie poluje na człowieka.

Może jednak ugryźć. Ale sam pająk nie jest agresywny i do ataków pająka dochodzi jedynie wtedy, gdy na przykład niechcący go przygnieciemy – robi to w swojej obronie. Ugryzienie kątnika może być bolesne, a w jego miejscu może pojawić się zaczerwienienie oraz swędzący ślad. Nie zmienia to faktu, że jedynie kątnik większy ma na tyle silne szczękoczułki, że byłby w stanie przebić się przez ludzką skórę. Bolesne odczucia mogą być wzmocnione w przypadku, gdy jest się uczulonym na jad pająka.

Sprawdź też: Nornice – jak rozpoznać? Jak zwalczać?

Odpowiadając krótko, czy gryzie? Tak. Czy należy się go bać? Nie. Kątnik domowy jest pożytecznym zwierzątkiem, a niesprowokowany nie stanowi dla nas jakiegokolwiek zagrożenia. Można z nimi żyć w zgodzie. Kątniki nie widzą najlepiej, rozróżniają zaledwie światło i polegają na innych zmysłach, nic dziwnego więc, że pająk może się przestraszyć. Gdy tak się stanie, nie zaatakuje, tylko czym prędzej rzuci się do ucieczki.

Gdzie są te kątniki domowe?

Kątniki domowe można znaleźć na stworzonych przez nie pajęczynach w zakamarkach korytarzy, garaży, strychów, łazienek czy pokoi, w których możesz regularnie przebywać. Prowadzą głównie nocny tryb życia, dlatego w późnych porach młode kątniki będą harcować na pajęczynach, a dorosłe osobniki mogą spacerować po naszym domostwie. Stąd, jak zobaczysz, że po podłodze przemyka jakiś całkiem szybki pajączek, to może być właśnie wspominany energiczny kątnik domowy.

pająk kątnik domowy na zwisającej pajęczynie
Zostaw kątnika w spokoju | źródło: MushroomsArtTwo – stock.adobe.com

Oto dlaczego nie powinieneś pozbywać się kątnika z domu

Oczywiście, gdy przeszkadza Ci obecność kątnika domowego, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go złapać i pozwolić mu opuścić nasze 4 kąty. Może to być konieczność w wypadku alergii na pajęczyny, a w zwalczaniu kątników przydadzą się specjalne środki owadobójcze. Ale jeżeli nie ma aż takich przeciwwskazań, to też nie ma znacznego powodu, by nie egzystować wraz z kątnikiem w jednej przestrzeni. Są całkiem pożyteczne, a to dlatego że pozbywają się owadów, przykładowo karaluchów, much czy pluskiew.

Co je kątnik?

Oto lista pyszności, którymi raczy się omawiany kątnik domowy:

 • karaluchy
 • komary
 • meszki
 • mszyce
 • muchy
 • muszki owocówki
 • pluskwy
 • rybiki cukrowe

Pająki podobne do kątników domowych

Czyli te, które także napotkasz w domu.

 • Kosarz – choć tak naprawdę pająkiem nie jest, bo pajęczakiem. Nie są też ani trochę groźne dla człowieka. Z wyglądu nie przypomina kątnika domowego, ma eliptyczne tułowie i długie, nawet na 16 cm, odnóża.
 • Nasosznik trzęś – prawdopodobnie najbardziej charakterystyczny pająk w polskich domach, na tyle, że chce się go nazwać kątnikiem domowym. Ma prześwitujące ciało i długie odnóża. Cechą go wyróżniającą jest tylko jedna para oczu.
 • Pająk krzyżak – drobny pajączek, którego często można spotkać na polanach, ale i czasem skuszony pokarmem odwiedza domy. Rozpoznasz go po symbolu krzyża na odwłoku.
 • Sidlisz piwniczny – podobny do kątnika domowego, ale odwłok ma najczęściej szary lub szaro-czarny. W przedniej części żółtawe plamy będą układać się w literę “u”. Ukąszenia zdarzają się rzadko, ale mogą być groźne.
 • Zyzuś tłuścioch – krewny czarnej wdowy zamieszkujący piwnice. Wyjątkowy pod tym względem, że wydaje słyszalne dźwięki podczas godów. Ubarwiony czerwono-brązowo, osiągający długość 8 mm.

Sprawdź też: Opuchlak – jak rozpoznać? Jak zwalczać?

14
4

Podziel się:

Komentarze (8)

Mnie dziad ugryzł w czasie snu, wylądowałam na 2 antybiotykach , pół twarzy mi spuchło, masakra od tamtej pory ich nie cierpię .

Co za glupie komenatarze, ja pajkow sie nie boje, szanuje je jako pozyteczne stworzenia i nie przeszkazaja mi.

Nie bylo mnie w domu 8 tyg.Sasiadka otwierala okna zeby przewietrzyc dom i zaleglo mi sie tyle roznych pajakow,ze zanim je sfotografofalam to oberwaly.Mam arachnofobie i nie chce zeby po mnie cos lazilo,a tym bardziej mnie ugryzlo.Zawsze przed pojsciem do lozka sprawdzam,czy jakis pajak nie siedzi na suficie,albo w kacie.W lesie,czy w ogrodzie nie przeszkadzaja mi,ale tez wieje gdzie tylko pieprz rosnie:)

Mój największy strach to że przygniotę pająka przez sen, dlatego trzymam tylko te mniejsze od ryżu bo nie przegryzą skóry

Miałam kątnika w domu ,do zlewu mi w kuchni wlazł i nie udało mu się wyjść ,najwiekszy kątnik jakiego spotkałam ,jak pomyślę ,że po mnie chodzil ,masakra

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *