1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Osłony na kaloryfer – czy warto maskować grzejnik? Wady i zalety osłon kaloryferowych

Poradniki

3 lata temu

Osłony na kaloryfer – czy warto maskować grzejnik? Wady i zalety osłon kaloryferowych

Budowa i remont
6
0
0
6
0

Osłony na kaloryfer to ciekawy sposób na odświeżenie wnętrza mieszkania i wprowadzenie w nim wizualnie spójnego wystroju. Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie i czym sugerować się w wyborze osłony?

Czym są osłony na kaloryfer?

Osłony na kaloryfer to bardzo prosty sposób na ukrycie grzejnika w przestrzeni pomieszczenia. Maskownice mogą przybierać różne kształty oraz barwy, zasadniczo jednak wszystkie mają jeden cel – przykryć nieestetyczny grzejnik takim elementem dekoracyjnym, który znacznie lepiej wpisuje się w aktualny wystrój pokoju.

osłony na kaloryfer

Osłony mogą być montowane na wiele sposobów, przykład poprzez przytwierdzenie do ścian wokół kaloryfera lub ustawienie na podłodze. Niekiedy spotyka się także modele przewieszane przez grzejnik z użyciem zestawu dodatkowych elementów montażowych. Maskownice produkuje się z odpornych na wpływ wysokich temperatur materiałów, takich jak aluminium, płyta MDF czy różne rodzaje blachy.

Czy osłona kaloryfera jest potrzebna?

Osłona na kaloryfer zazwyczaj nie jest zbyt funkcjonalna sama z siebie – zwykle jest to po prostu panel osłaniający przednią część grzejnika. Powody do zakupu jej często sprowadzają się do jednego – chęci uczynienia pomieszczenia wizualnie przyjemnym i jak najbardziej dopasowanym do gustu właściciela, w czym najczęściej przeszkadza duża, biała bryła tego elementu instalacji grzewczej.

Wizualny wymiar maskownicy to jednak nie wszystko, co czyni ją wartą wprowadzenia we wnętrza mieszkania. Niektóre modele mogą poszczycić się dodatkowymi zastosowaniami, takimi jak obecność ulokowanej w ich konstrukcji półki czy blatu. Jeśli kaloryfer znajduje się bezpośrednio pod oknem, osłona może stanowić wówczas zgrabne przedłużenie parapetu, zwiększając jego powierzchnię i pozwalając na ustawienie na nim na przykład dekoracji lub doniczek z roślinami.

Są jednak miejsca, w których osłona kaloryfera nie jest wyłącznie ciekawą opcją, a niezbędnym elementem wyposażenia. Są to na przykład placówki edukacyjne dla małych dzieci, przedszkola, szkoły, sale zabaw i świetlice. Oprócz stanowienia elementu dekoracyjnego maskownice chronią grzejnik przed ciekawskimi maluchami, które mogłyby na przykład zacząć kłaść na nim przedmioty nieodporne na wysokie temperatury. Ażurowa maskownica z drobnymi dziurkami może też powstrzymać dzieci przed próbami dotykania nagrzanego kaloryfera.

Cechy te pozwalają zauważyć, że te zalety osłon kaloryfera z pewnością doceniłyby osoby wychowujące małe dzieci. I rzeczywiście, maskownica może zagwarantować rodzicom odrobinę spokoju, jeśli maluch wciąż nie jest na tyle duży, by ryzyko poparzenia było znacznie mniejsze. Dzięki osłonie można stworzyć w pokoju pociechy nie tylko bezpieczną, ale i bardziej kolorową przestrzeń. Wystarczy udekorować ten element lub kupić produkt już gotowy, w ulubionym kolorze dziecka lub ze wzorem z lubianymi przez nie motywami, na przykład zwierzętami lub samochodami.

Zalety i wady osłon na kaloryfery

Każdy, kto zastanawia się nad wprowadzeniem maskownicy do pomieszczenia swojego mieszkania, powinien znać zarówno silne, jak i słabe strony tego rozwiązania. Co więc czyni osłony na kaloryfer wartymi uwagi?

Przede wszystkim to, co widoczne na pierwszy rzut oka – właściwości dekoracyjne. Grzejniki to prawdziwa zmora niemal wszystkich miłośników estetycznego designu. Dobrze dobrana osłona nie tylko odwróci uwagę od niewpasowującego się w wystrój elementu instalacji grzewczej, ale i sama w sobie będzie doskonałym urozmaiceniem przestrzeni pomieszczenia. Rynek pełen jest maskownic w różnych barwach, stylach i technikach montażu – znalezienie takiej osłony, która tworzy spójną całość z resztą pomieszczenia, nie będzie więc trudnym zadaniem.

Maskownice mają jednak kilka znaczących mankamentów. Pierwszy i najważniejszy z nich to straty ciepła. Osłona na kaloryfer izoluje emitowane przez niego ciepło wewnątrz konstrukcji i powstrzymuje je przed docieraniem w mniej nagrzane części pomieszczenia. Złe wykonanie jej może sprawić, że dostęp do głowicy termostatycznej będzie znacznie trudniejszy, zaś ona sama (jeśli posiada czujnik) będzie dostarczać do pokoju mniej ciepła z powodu wzrostu temperatury wokół niej.

Inna wada maskownicy wiąże się z jej doborem – na znalezienie wysokiej jakości osłony kaloryfera trzeba poświęcić trochę czasu. W końcu trzeba dopasować ją do grzejnika tak, by nie miała wpływu na ogrzewanie czy wygodę korzystania z termostatu. Przy kaloryferach o nietypowych wymiarach, formie czy położeniu na ścianie najlepiej będzie zlecić wykonanie osłony fachowcowi lub podjąć się skonstruowania jej własnoręcznie. Pierwsza z tych opcji jest dość kosztowna, natomiast druga – czasochłonna, wymagająca trochę pracy i dość trudna dla nie-majsterkowiczów.

Osłona grzejnika – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

By osłona na grzejniki spełniała swoją funkcję bez negatywnych konsekwencji, należy wiedzieć, na jakie cechy zwracać uwagę. Warto wystrzegać się modeli prawie całkowicie zabudowanych lub nieprzewiewnych. Osłona na kaloryfer powinna być zbudowana z listewek, między którymi znajduje się trochę przestrzeni, lub wykorzystująca elementy ażurowe – tylko wówczas będzie w stanie odprowadzać ciepło i nie izolować go wewnątrz zabudowy konstrukcji.

W tej kwestii ma znaczenie również materiał, z którego wykonano maskownicę – powinien dobrze przewodzić ciepło. Odpowiednim wyborem w tym przypadku będzie model wykonany z blachy aluminiowej. Szukając maskownicy, postaraj się wybierać spośród produktów, których montaż w danym pomieszczeniu nie sprawi Ci większego problemu. Jeśli nie masz możliwości, by przymocować osłonę do ściany, wybierz model stojący lub wiszący.

Gdzie szukać maskownic?

W tej kwestii trudno znaleźć jedną odpowiedź. Te elementy wyposażenia mieszkania można znaleźć w wielu popularnych sklepach meblowych, jednak zwykle produkty te występują tam w dość ograniczonej gamie barw i wzorów. Jeżeli chcesz postawić na oryginalność, możesz zakupić jej projekt u rzemieślnika wykonującego osłony na zamówienie. Opcja ta jest niestety dość kosztowna, ale wizualny efekt z pewnością wart będzie swojej ceny.

Jeśli preferujesz zakupy w Internecie, możesz szukać osłon poprzez wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce lub na stronach różnych sklepów meblowych i budowlanych w kategorii „Dekoracje” (niekiedy również w kategorii „Dom”). Ponadto przeglądaj ogłoszenia na lokalnych grupach sprzedażowych. Być to, czego szukasz – Twoja wymarzona maskownica – czeka na Ciebie tuż za rogiem.

Do jakich stylów pasują osłony na kaloryfer?

Osłony kaloryfera występują zwykle w dość prostych formach, które mogą nie wpasowywać się w gusta wielu osób. Nie znaczy to jednak, że tego elementu wyposażenia nie da się dobrze wkomponować w przestrzeń. Przykładem może być wykorzystanie ich we wnętrzach nowoczesnych w tym wydaniu, gdzie liczy się odważna, przykuwająca wzrok bryła – maskownice z nietypowym, nieregularnym wycięciem na frontowym panelu będą tu jak znalazł.

maskownica na kaloryfer

Produkty z dopracowanymi, koronkowymi ażurami to ozdoby, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ceni się nawiązania do trendów meblarskich sprzed lat, a więc między innymi w stylu romantycznym, shabby chic czy klasycznym vintage. Miłośnicy wciąż niezwykle popularnych wnętrz skandynawskich polubią osłony o prostej formie, nierzucających się w oczy zdobieniach i pomalowane na jasny kolor.

Dobrze dobrana maskownica z pewnością będzie ciekawym rozwiązaniem problemu nieestetycznego kaloryfera i odmieni wnętrze. Porządnie wykonane, solidne osłony na grzejniki to prawdziwe ozdoby pomieszczenia, które będą mogły pełnić swoją rolę nawet przez długie lata.

Zobacz: Skuteczna zabudowa grzejnika – jak zasłonić kaloryfer? Pomysły i inspiracje

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *