1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dlaczego właściwa pielęgnacja betonu jest ważna? Jak pielęgnować beton?

Poradniki

2 lata temu

Dlaczego właściwa pielęgnacja betonu jest ważna? Jak pielęgnować beton?

Budowa i remont
4
0
0
4
0

Pielęgnacja betonu umożliwia zachowanie wyznaczonych parametrów wytrzymałościowych, czyli betonowy strop albo słup nie zniszczą się, a ich właściwości nie ulegną zmianie. Jak stosowane metody pielęgnacyjne wpływają na żywotność betonu?

Co to jest pielęgnacja betonu?

Beton odgrywa ważną rolę w każdej nieruchomości, gdyż służy do wykonania elementów konstrukcyjnych przekładających się na zwiększenie wytrzymałości budynku. Mieszanka musi zostać wcześniej odpowiednio przygotowana, ale kluczowe znaczenie odgrywa pielęgnacja betonu po wylaniu. Wykonywane czynności są zależne od warunków atmosferycznych. 

Pielęgnacja betonu latem polega na zapobieganiu nadmiernemu usuwaniu wody w trakcie procesów wysychania. To nieodłączny element, który jest powiązany z jego kurczeniem. W trakcie czynności pielęgnacyjnych zadbaj przede wszystkim o utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz temperatury. Z kolei zimą ważna jest ochrona betonu, dzięki której nie przemarznie. Na jego powierzchni układa się specjalną folię, wełnę mineralną, styropian oraz maty wykonane ze słomy. 

Dlaczego świeży beton wymaga pielęgnacji?

Pielęgnacja powierzchni betonu po jego nałożeniu jest szczególnie ważna. Czynności te pozwalają uniknąć pękania cementu, czyli efektu zbyt szybkiego parowania wody stanowiącej jeden ze składników mieszanki. Pielęgnacja betonu w okresie dojrzewania pozwoli Ci zapobiec wystąpieniu niewielkich rysek na całej powierzchni, ale też całkiem dużych i widocznych szczelin.

pielęgnacja betonu - beton, kafelki, rysy i wgłębienia
Rysy i wgłębienia na betonie wyglądają nieestetycznie

Sprawdź też: Jaka farba do malowania betonu najlepiej się sprawdzi? Czy jest różnica w malowaniu betonu wewnątrz, a na zewnątrz?

Pielęgnacja suchego betonu sprawia, że na powierzchni nie pojawiają się odkształcenia (to efekt pochłaniania wody z mieszanki). Wykonywane czynności pozwalają ochronić przed skurczami i ruchem cementu, które odbywają się w trakcie jego dojrzewania. To gwarancja prawidłowego wiązania się i stopniowego wysychania. Pielęgnacja świeżego betonu ułatwia zachowanie właściwej wilgotności, temperatury materiału oraz zabezpiecza przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak pielęgnuje się beton?

Prawidłowa pielęgnacja betonu musi być przede wszystkim uwarunkowana miejscem, w którym znajdują się elementy wykonane z tego tworzywa oraz porą roku. Czynności przy użyciu wody polegają na zraszaniu powierzchni delikatną mgiełką, dzięki czemu pozostaje ona widocznie mokra. Dobrze sprawdzą się także mokre maty. Te sposoby są wykorzystywane latem. Z kolei zimą trzeba zadbać o utrzymanie właściwej temperatury, czyli stosuje się nagrzewnice oraz inne materiały zapewniające pożądane warunki. 

Pielęgnacja betonu — podział na dwie pory roku

W Polsce panuje zmienny klimat, który w znacznym stopniu wpływa na pielęgnację betonu. Wszystkie czynności wykonywane latem mają na celu zapobieganie nadmiernemu parowaniu wody. W pozostałych miesiącach problematyczna okazuje się z kolei zbyt niska temperatura i panujący mróz. Zupełnie inne wymagania ma natomiast wylewka znajdująca się w środku domu.

Wysokie temperatury (lato)

Pielęgnacja betonu w okresie letnim to wymagające zadanie, które warunkuje tempo hydratacji cementu. Przed przystąpieniem do wylania mieszanki — zadbaj o podłoże narażone na szkodliwe działanie wielu czynników atmosferycznych, przede wszystkim słońca. Zanim wylejesz ławy fundamentowe albo zajmiesz się inną częścią nieruchomości, pamiętaj o zmoczeniu całej powierzchni wodą. W takim przypadku unikniesz nadmiernego wyciągania wilgoci z mieszanki.

Pielęgnacja betonu w wysokich temperaturach polega na regularnym zraszaniu wodą od momentu ułożenia oraz zagęszczenia. Spryskiwanie można zacząć kilka godzin po wylaniu mieszanki albo następnego dnia. Te czynności są szczególnie istotne, gdyż nadmierne odparowywanie wody wpływa na trwałość budynku. Przygotowana powierzchnia wymaga gruntownej obserwacji. Kiedy zauważysz wystąpienie mleczka cementowego w jasnym kolorze, to oznaka, że nadszedł czas na włączenie mgiełki. 

Pielęgnacja betonu wpływa na redukcję temperatury mieszanki oraz pozwala dostarczyć wodę niezbędną do wiązania. Zbyt późne nawilżenie przyczyni się do wywołania niemożliwych do odwrócenia zmian. Aby uniknąć szoku termicznego, używaj letniej wody. W trakcie upałów doskonale sprawdzają się także nawilżone maty jutowe albo słomiane. Najważniejsza jest regularna kontrola elementów betonowych albo fundamentów — tylko w taki sposób unikniesz niepożądanych zjawisk.

Niskie temperatury (zima)

Pielęgnacja betonu w okresie zimowym jest taka sama jak jesienią i polega na używaniu specjalnych osłon chroniących przed zimnem. Zabezpieczenie do cementu może powstać z plastikowej folii, maty wykonanej ze słomianych elementów albo wełny mineralnej. Doskonale sprawdzają się także płyty styropianu. Podstawowe zadanie wszystkich wymienionych przyrządów polega na zatrzymaniu ciepła umożliwiającego hydratację cementu.

Pielęgnacja betonu w niskich temperaturach chroni przed jego zamarznięciem i w efekcie — utratą cennych właściwości. Czarna folia aluminiowa jest przydatna, kiedy na dworze pada deszcz albo śnieg, który może przyczynić się do nadmiernego zalania wodą.  Z kolei wykorzystanie nagrzewnic pozwoli Ci zabezpieczyć materiał przed utratą ciepła oraz zamarznięciem całej powierzchni. Co ważne, strumień nie może być skierowany bezpośrednio na wylaną mieszankę, gdyż grozi to przesuszeniem i wystąpieniem rys.

Jak długo należy pielęgnować beton?

Trwałość, brak szczelin oraz gładka powierzchnia to zalety, jakie zapewnia właściwa pielęgnacja betonu. Jak długo trzeba chronić mieszankę? Trudno jednoznacznie określić, gdyż czas jest uwarunkowany pogodą i temperaturą. Średni czas szacuje się na około 4 tygodni, ale może on również ulec skróceniu. Jeśli nigdy wcześniej nie wylewałeś i nie sprawdzałeś betonu, skorzystaj z doświadczenia, jakim może pochwalić się większość ekip budowlanych i pozwól, żeby oni zadbali o jego kondycję.

Skutki braku pielęgnacji betonu

Pielęgnacja betonu wiosną jest tak samo istotna, jak i w pozostałe pory roku, mimo iż warunki atmosferyczne są wtedy najkorzystniejsze. Omawiane czynności pozwalają przede wszystkim na uzyskanie optymalnej wytrzymałości elementów wykonanych z cementu oraz zapewniają gładką, atrakcyjną powierzchnię. Pielęgnacja betonu na stropie wymaga wprawy oraz zwrócenia uwagi na wszystkie znaki pojawiające się na wylanej mieszance — tylko w takim wypadku jesteś w stanie uniknąć rys, pęknięć, zmian w kształcie oraz innych oznak braku pielęgnacji.

pielęgnacja betonu - betoniarka, budowa
Dbanie o beton zależy od pory roku – jeśli zrobimy to właściwie, nie mamy o co się martwić

Sprawdź też: Beton dekoracyjny na ścianie. Jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Teraz już wiesz, jak ważna jest pielęgnacja betonu. To niezbędny element w trakcie budowania domu, gdyż pozwala utrzymać cenne właściwości mieszanki i przekłada się na wytrzymałość ścian oraz podłoża. Do czynności pielęgnacyjnych używana jest woda, nagrzewnice, wełna mineralna, styropian i inne przydatne narzędzia. 

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.