1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Tulipany papuzie – zachwycająca feeria barw w Twoim ogrodzie! Poznaj 5 najpiękniejszych odmian!

Ogród i balkon

2 lata temu

Tulipany papuzie – zachwycająca feeria barw w Twoim ogrodzie! Poznaj 5 najpiękniejszych odmian!

Rośliny
4
0
0
4
0

Tulipany papuzie są jedną z odmian tulipanów, którą charakteryzują specyficznie postrzępione płatki. Często są wielokolorowe, co nadaje im niezwykłości. Poznaj najpiękniejsze odmiany tulipanów papuzich.

Czy spotkaliście się kiedykolwiek z papuzimi tulipanami? Są większe i bardziej dekoracyjne od tradycyjnych tulipanów. Zachwycają intensywnymi kolorami i bardzo często są multikolorowe. Przyciągają wzrok, warto więc poznać przynajmniej kilka najpiękniejszych odmian tulipanów papuzich.

papuzie tulipany_poznaj 5 najpiękniejszych odmian
Wielokolorowe płatki papuzich tulipanów wyglądają naprawdę spektakularnie

Tulipany papuzie – krótka historia ich pochodzenia

Tulipany papuzie nie powstałyby, gdyby nie… wirus! Te przepiękne kwiaty są tak naprawdę dziełem przypadku! Wszystko zaczęło się od wirusa pstrości, który zaatakował tulipany – deformował kwiaty i pokrywał je kolorowymi plamami. Miało to miejsce w XVII wieku. Po pewnym czasie postrzępione i barwne tulipany zaczęły zachwycać swą oryginalnością i zdobywały coraz większą rzeszę zwolenników.

Sprawdź też: Przebiśniegi – białe kwiaty wiosenne. Jak wyglądają, czym się charakteryzują?

Na początku XX wieku holenderscy ogrodnicy wyodrębnili papuzie tulipany wolne od wirusów. Do dziś powstało wiele różnokolorowych odmian. Wybraliśmy te najpiękniejsze naszym zdaniem i prezentujemy je w tym artykule.

Uprawa tulipanów papuzich

Nim przejdziemy do konkretnych odmian, warto wspomnieć o uprawie tulipanów papuzich. Ich hodowla nie różni się znacząco od uprawy zwykłych tulipanów, o której więcej możecie przeczytać w innym moim artykule: Tulipany – jak uprawiać je w ogrodzie i na parapecie?

Skupmy się jednak na różnicach. Ta niezwykle dekoracyjna odmiana bardziej potrzebuje zacisznych stanowisk niż tradycyjne tulipany. Jest także mniej odporna na wiatr i ulewy. W związku z tym konieczne może okazać się osłonięcie od wiatru oraz wybranie stanowiska, na którym nie ma przestojów wody.

Sprawdź też: Kwiaty w wazonie – co zrobić, aby stały dłużej? Pomysły na przedłużenie żywotności ciętych bukietów

Najpiękniejsze odmiany tulipanów papuzich

W naszym zestawieniu prezentujemy najpiękniejsze tulipany papuzie. Oczywiście jest to zestawienie w pełni subiektywne. Mamy świadomość, że wśród tulipanów można znaleźć wiele innych pięknych okazów.

Exotic Parrot

Zgodnie z nazwą – Exotic Parrot faktycznie przywodzi na myśl egzotyczną papugę. Środek każdego płatka jest szmaragdowo-zielony, by następnie poprzez różne odcienie koloru żółtego przeistoczyć się w piękny i intensywny róż. Kwitnie w maju, osiąga wysokość nawet 50 centymetrów. Co dość niezwykłe dla tulipanów – dobrze rośnie nie tylko na stanowisku słonecznym, ale także w półcieniu.

Red Wave

Red Wave to jedna z najwcześniej kwitnących odmian tulipanów papuzich. Charakteryzuje się niezmiernie okazałymi kwiatostanami w kolorze rubinowym. Przez środek każdego kwiatu przebiega ciemnozielona pręga. Red Wave osiąga wysokość 40-50 centymetrów i doskonale nadaje się do bukietów, ponieważ bardzo długo zachowuje ładny kształt kwiatostanu. Można go sadzić od września do listopada, kwitnienie przypada na połowę kwietnia.

Sprawdź też: Czarne kwiaty – najciekawsze propozycje do domu i ogrodu!

Black Parrot

Tulipan Black Parrot zachwyca swoim niebanalnym kolorem. Wyhodowano go w latach 30. XX wieku w Holandii. Był wielokrotnie nagradzany, co zupełnie nas nie dziwi! Kwiaty tulipana Black Parrot są tak ciemnofioletowe, że wydają się czarne. Może osiągnąć nawet 60 cm wysokości, kwitnie w kwietniu lub maju – jest więc odmianą późnokwitnącą.

Black Parrot_nagradzana odmiana tulipana
Black Parrot to wielokrotnie nagradzane tulipany – zupełnie nas to nie dziwi!

Rasta Parrot

Jakie są najpiękniejsze tulipany? Zdaniem wielu miano to należy się odmianie Rasta Parrot. Jego nazwa oczywiście nie jest przypadkowa. Kwiaty tej odmiany są żółto-czerwono-zielone i wyglądają absolutnie obłędnie! Wszystkie barwy są intensywne i nie da się przejść obok tej rośliny obojętnie. Pełnia jego kwitnienia przypada na maj, dorasta do 50 cm wysokości.

rasta parrot_jedna z najpiękniejszych odmian tulipanów
Tulipany Rasta Parrot zachwycają niezwykłymi kolorami | Źródło: freshcutky.co

Apricot Parrot

Jak wszystkie tulipany papuzie, tak i Apricot Parrot ma pofalowane liście. Zakwita na kolor łososiowy, z zielonymi, białymi i różowymi przebarwieniami. Pięknie pachnie i długo utrzymuje się po cięciu. Może osiągnąć nawet 60 cm wysokości, kwitnie na przełomie kwietnia i maja.

Apricot Parrot_tulipan papuzi
Apricot Parrot nie tylko pięknie wygląda, ale i cudownie pachnie

A Tobie która z odmian papuzich tulipanów spodobała się najbardziej? Może Twojego faworyta nie ma w naszym zestawieniu? Podziel się swoją opinią w komentarzach!

Jeżeli planujesz posadzić w ogrodzie kwiaty, może zainteresują Cię inne nasze kwiatowe artykuły:

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *