1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Szczaw zwyczajny w ogrodzie. Jak uprawiać, korzyści zdrowotne

Ogród i balkon

1 rok temu

Szczaw zwyczajny w ogrodzie. Jak uprawiać, korzyści zdrowotne

Rośliny Zdrowie
7
2
0
7
2

Szczaw zwyczajny nie należy do najpopularniejszych roślin ogrodowych. Pora to zmienić! Dlaczego warto go uprawiać i jakie właściwości zdrowotne ma jego spożywanie? Wszystko opisaliśmy w naszym poradniku.

Jeżeli szukasz rośliny, która nie jest wymagająca w uprawie, a przy okazji zazieleni Twój ogród i wzbogaci witaminami przygotowywane przez Ciebie potrawy – szczaw zwyczajny sprawdzi się idealnie! 

Czy warto uprawiać szczaw zwyczajny? 

Szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) jest wieloletnią rośliną należącą do rodziny rdestowatych. Gatunek ten występuje naturalnie w wielu rejonach na całym świecie – w tym w Polsce. 

szczaw zwyczajny_nasiona
Czy warto uprawiać szczaw zwyczajny?

Szczaw zwyczajny może być z powodzeniem uprawiany w ogrodzie lub na działce. Jest niezwykle bogaty w witaminy oraz minerały, więc warto na niego postawić i znaleźć dla niego miejsce na rabacie warzywnej. Jest to idealna roślina dla osób, które chcą mieć piękny ogród, ale nie mają czasu na codzienną pielęgnację. Jak wygląda szczaw i jak prawidłowo o niego dbać? Jakie korzyści zdrowotne może Ci przynieść? Dowiesz się z kolejnych akapitów.

Jak wygląda szczaw?

To roślina o długoogonkowych liściach, które są spożywane jako warzywo. Najczęściej ma do 30 centymetrów wysokości, ale mogą zdarzyć się okazy osiągające nawet metr wysokości. Kwiaty szczawiu są małe i białe i pojawiają się w maju oraz czerwcu. Owocem szczawiu jest nasiono. Bardzo często możemy spotkać dziko rosnący szczaw, na przykład na łąkach. Liście dzikiego szczawiu są kwaśniejsze niż te uprawiane w naszych ogródkach.

Sprawdź też: Co sadzić w sierpniu? Rośliny na balkon i do ogrodu

Szczaw – nasiona oraz uprawa

Jak uprawiać szczaw? Nasiona to jedna z propozycji dla amatorów tej rośliny. Możesz je zakupić i wysiać wiosną. Plonami szczawiu zwyczajnego będziesz mógł się cieszyć po 2-3 miesiącach. Drugi sposób rozmnażania rośliny to podział kłączy. Dokonuje się go jesienią – w tym wypadku zbiory będą możliwe wiosną.

Sprawdź też: Jak wygląda babka zwyczajna? Jak stosować? Właściwości

Warzywo dobrze rośnie na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach w żyznych, gliniastych, wilgotnych podłożach. Zwykle nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych – w początkowym okresie uprawy ważne jest jednak regularne odchwaszczanie. Jeżeli zaniedbasz ten element pielęgnacji – szczaw zwyczajny może mieć problem z prawidłowym wzrostem.

Szczaw – właściwości i zastosowanie

Jedną z niezwykle zdrowych roślin, którą możesz uprawiać w ogrodzie, jest właśnie szczaw. Właściwości szczawiu zwyczajnego są znane od lat. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów, dzięki czemu ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Szczaw jest bogaty w witaminę C, która pomaga wzmocnić nasz układ odpornościowy, a także wspomaga gojenie się ran. Zawiera również witaminę A, która jest korzystna dla naszej skóry, włosów i paznokci. 

jakie właściwości ma szczaw zwyczajny
Szczaw zwyczajny – właściwości i zastosowanie

Witamina K zawarta w szczawiu pomaga regulować krzepliwość krwi. Szczaw jest także bogaty w żelazo, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu krwionośnego. Ponadto szczaw zwyczajny zawiera wapń, który jest korzystny dla naszych kości i zębów. Ma również działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga w leczeniu nadmiaru wody w organizmie. Sprzyja w leczeniu dolegliwości żołądkowych takich jak biegunka czy wzdęcia. Szczaw możemy spożywać na surowo, dodając go do sałatek czy kanapek. Możemy także przygotować z niego sok lub napar. Nie powinniśmy przesadzać jednak z ilością spożywanego Rumex acetosa ze względu na kwas szczawiowy.

Kwas szczawiowy – czy jest szkodliwy?

Kwas szczawiowy jest związkiem chemicznym, który występuje w wielu roślinach, w tym w szczawiu. Niekorzystnie wpływa na przyswajanie magnezu i wapnia – może wręcz spowodować odwapnienie kości. Właśnie dlatego zupa szczawiowa jest często podawana z jajkiem i śmietaną, ponieważ wapń zawarty w tych produktach neutralizuje w pewnej mierze kwas i zmniejsza szkodliwy wpływ szczawiu, na przykład na ściany żołądka.

Sprawdź też: Kompostownik — jak kompostować? Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu

Niektóre badania sugerują również, że kwas szczawiowy może zmniejszać poziom witaminy B12 w organizmie. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i układu krwiotwórczego. Dlatego też niedobór witaminy B12 może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia czy niedobór krwinek czerwonych.

Zakładasz ogródek warzywny? Nasze poradniki dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin mogą okazać się niezwykle przydatne.

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.