1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Werbena pospolita – uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze. Jak i gdzie hodować werbenę?

Ogród i balkon

3 lata temu

Werbena pospolita – uprawa, pielęgnacja, właściwości lecznicze. Jak i gdzie hodować werbenę?

Rośliny
10
0
0
10
0

Werbena pospolita to roślina posiadająca wiele cennych właściwości. Wykorzystywana już od czasów starożytnych, jako amulet czy w postaci ziela do magicznych rytuałów. Dziś werbena lekarska ma zastosowanie również dekoracyjne. Poznaj jej właściwości i uprawę!

Werbena pospolita – skąd pochodzi i jak wygląda?

Werbena pospolita (z łac. verbena officinalis) jest rośliną bardzo powszechną. Pochodzi z terenów Afryki, jednak występuje, zarówno na terenach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej, jak i Południowej. Werbena pospolita należy do roślin werbenowatych. Uprawiania prawidłowo osiąga wysokość do 1 m. Znana jest przede wszystkim ze swoich niezwykłych właściwości leczniczych. Nie dziwi zatem fakt, że werbena pospolita, inaczej określana mianem werbeny lekarskiej jest często wykorzystywana w medycynie i ziołolecznictwie do produkcji m.in. tabletek, kropli na żołądek czy innych preparatów.

Chociaż werbena jest rośliną niepozorną, cechuje ją wzniesiona, silnie rozkrzewiona łodyga i szorstkie lancetowate liście. Kwiaty werbeny pospolitej są białe, mogą również występować w odcieniach jasnoróżowych i liliowych. Innym znakiem rozpoznawczym werbeny pospolitej jest przyjemny i delikatny zapach.

werbena pospolita i trawa
Werbenę wykorzystuje się jako składnik wielu preparatów, w tym kropli żołądkowych, tabletek oraz maści

Ciekawostką w zakresie historycznego zastosowania werbeny jest wykorzystywanie jej przez Hipokratesa jako leku na niepłodność, zaś Starożytni Persowie uznawali jej ziele za magiczne, używając do rytuałów magicznych.

Uprawa werbeny pospolitej

W kwestii uprawy werbeny pospolitej trzeba podkreślić, że jest to roślina niezbyt wymagająca w zakresie jej uprawiania i późniejszej pielęgnacji. Aby prawidłowo się rozwijać, werbena lekarska potrzebuje miejsca całkowicie lub tylko częściowo nasłonecznionego. Nie powinna być posadzona w cieniu, ponieważ kwiat werbeny nie zakwitnie w takich warunkach.

Podłoże

Podłoże pod uprawę werbeny pospolitej powinno być żyzne i przewiewne. Najlepiej, aby gleba była próchnicza, w takich warunkach roślina czuje się najlepiej. W przypadku próby uprawy werbeny pospolitej na glebie piaszczystej czy jałowej nasiona werbeny nie puszczą pędów. Taki rodzaj gleby nie nadaje się do jej rozwoju.

Stanowisko

Werbena pospolita uwielbia miejsca nasłonecznione. Promienie słoneczne są dla niej życiodajne. Dlatego najlepiej, aby była uprawiana w miejscach, w których nie brakuje dostępu do naturalnego światła. Werbena jest również odporna na działanie wiatru, dzięki mocnej łodydze wąskim listkom, pokrytym włoskom. Zapewniają one ochronę przed pękaniem.

Sprawdź też: Oregano: jak wygląda jego uprawa? Poznaj tajniki pielęgnacji, rozmnażania oraz ogólne porady dotyczące lebiodki pospolitej!

Podlewanie

Susza ani nadmierna wilgoć nie są korzystne dla prawidłowego rozwoju werbeny. W sytuacji przemoczenia gleby, korzenie rośliny po prostu gniją, a liście więdną. Dlatego należy z wyczuciem podlewać werbenę, zwłaszcza trzymaną w podstawkach i osłonkach.

Nawożenie

Werbena pospolita nie wymaga zbyt dużego nawożenia. Jej uprawy zasila się nawozem raz w miesiącu 2-3 porcjami płynnego nawozu przeznaczonego dla balkonowych roślin kwitnących. Zbyt często nawożona werbena pospolita wytwarza o wiele więcej liści niż kwiatów. Przekwitłe kwiaty należy na bieżąco usuwać, tak aby ich miejsce mogły natychmiast zająć nowe.

Kwitnienie

Nasiona werbeny pospolitej najlepiej wysiewać na początku wiosny w warunkach domowych, aby dać im wzmocnienie przed docelowym wysadzeniem na zewnątrz – w ogrodzie lub na balkonie. Aby to zrobić prawidłowo, należy przygotować tacę zawierająca substat do kiełkowania i odpowiednio go nawilżyć. Nasiona powinny być namoczone przez 8 godzin, a później umieszczone płytko w podłożu na głębokość kilku milimetrów. Całość powinna zostać przykryta folią spożywczą i być postawiona w oświetlonym miejscu dla prawidłowego rozwoju werbeny pospolitej. Nasiona po tym zabiegu zaczną powoli kiełkować.

Sprawdź też: Thymus vulgaris, czyli macierzanka tymianek – najważniejsze informacje o uprawie

Czy można zimować werbenę?

Pomimo iż werbena pospolita jest dość wytrzymałą rośliną, nie można jej zimować. Minusowe temperatury szkodzą werbenie. Najlepsza temperatura dla werbeny pospolitej to około 20°C w dzień, zaś w nocy 5°C.

Choroby

Prawidłowo uprawiana werbena lekarska raczej nie choruje. Zdarza się, że na jej pędach mogą pojawić się przędziorki i mszyce, których obecność wpływa na wyblakanie liści. Zaatakowaną roślinę bardzo ciężko uratować i nawet po oczyszczeniu pędów istnieje niewielka szansa na to, że nasza werbena się zregeneruje.

Hodowla z nasion i rozmnażanie

Mówiąc o nasionach i kwitnieniu werbeny pospolitej, należy pamiętać, że aby nasiona lepiej kiełkowały, przed ich ostatecznym siewem, powinno się je włożyć na 2-3 dni do lodówki, a później do wody, aby nieco napęczniały.

Gdzie uprawiać werbenę pospolitą?

Werbena pospolita, jak zostało już wcześniej wspomniane, najlepiej czuje się na żyznych glebach. Co ciekawe jej odmianę ogrodową, można uprawiać, zarówno na balkonie, jak również w ogrodzie w celach dekoracyjnych.

werbena pospolita na łące
Werbena doskonale sprawdzi się także jako roślina dekoracyjna w ogrodzie

Uprawa na balkonie

Warto wspomnieć, że werbena w odmianie ogrodowej jest ceniona za walory estetyczne i dekoracyjne, szczególnie za barwne i piękne kwiaty. Werbeny sprawdzają się, jako kwiaty rabatowe, ale również znajdą swoje zastosowanie w pojemnikach na balkonie czy przydomowym tarasie. Z tego względu werbeny są niezwykle popularnymi roślinami ozdobnymi.

Uprawa w ogrodzie

Jak zostało wcześniej wspomniane, werbena pospolita potrzebuje żyznej i najlepiej spróchniałej gleby pod uprawę oraz zostać umiejscowiona w ogrodzie w nasłonecznionym miejscu, zachowując przy tym regularność nawilżenia podłoża. To zagwarantuje jej prawidłowy wzrost.

Jakie właściwości ma werbena lekarska?

Werbena pospolita (lekarska) posiada wiele właściwości leczniczych. Stosować ją można doustnie w postaci tabletek czy kropli, ale również w formie ziołowych herbat. Wiele dostępnych na rynku maści w swoim składzie zawierają właśnie werbenę pospolitą. Środki, które zawierają ekstrakt z tej rośliny, wspomagają dolegliwości żołądkowo-jelitowych, eliminują skutki długotrwałego stresu, działają kojąco w stanach nerwowych, wzmacnianie odporności organizmu, ale również działają przeciwnowotworowo. Jak widać, działanie lecznicze werbeny jest szerokie.

Werbena pospolita to niezaprzeczalnie roślina, przed którą nie da się przejść obojętnie. Zachwyca swoimi kwiatami, działa korzystnie dla całego organizmu, a dodatkowo w odmianie ogrodowej wzbogaca balkony, tarasy czy ogródki. Jedna, wydawałoby się niepozorna roślina, a szereg korzyści.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *