1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Eustoma – jak dbać o ten romantyczny, delikatny kwiat?

Ogród i balkon

2 lata temu

Eustoma – jak dbać o ten romantyczny, delikatny kwiat?

Rośliny
13
1
0
13
1

Eustoma to bardzo oryginalnie wyglądająca roślina, której z pewnością nie spotkamy za często! W jaki sposób pielęgnować eustomę? Jak ją hodować i czy można ciekawie zaaranżować tę roślinę? Poznaj ten wyjątkowy kwiat!

Jak wygląda, skąd pochodzi i co symbolizuje kwiat eustoma?

Trudno pomylić eustomę z jakąkolwiek inną rośliną – jest ona naprawdę wyjątkowa! Eustoma wielkokwiatowa w naturze występuje w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. W Polsce nie jest zbyt popularna, a szkoda! We własnym ogrodzie możemy ją hodować w glebie lub w doniczce – najważniejsze, by zapewnić jej odpowiednie zimowanie. 

Eustoma z dwukolorowymi płatkami
Przepiękna eustoma z dwukolorowymi płatkami

Eustoma jest rośliną jednoroczną – podobną do róż. Charakteryzuje się długimi,  nawet60-centymetrowymi łodygami w kolorze szaro-zielonym obsypanymi lancetowatymi, srebrzystymi liśćmi. A jak wygląda kwiat? Eustoma posiada spore pąki kwiatowe, które są zaokrąglone, kielichowate. Kwitną na przeróżne kolory: różowy, czerwony, żółty, biały, a nawet fioletowy! Ciekawsze odmiany mogą również mieć dwukolorowe płatki. Ich kwitnienie jest bardzo długie – rozpoczyna się już w czerwcu, a eustoma bez przerwy wypuszcza nowe kwiatostany aż do sierpnia. Skutkiem kwitnienia jest owocowanie, które obdarza nas torebeczkami z nowymi nasionami roślin.

Eustomę możemy spotkać pod różnymi nazwami: teksański dzwonek, preriowa goryczka, eustoma grandiflorum, a także niepoprawną „eustomia”. Zawsze jednak chodzi o jedną i tę samą roślinę, którą jest eustoma. Jak pielęgnować ten piękny kwiat doniczkowy?

Eustoma w doniczce – pielęgnacja w kilku prostych krokach

Jak już wiesz – eustoma to roślina jednoroczna. Nie jest odporna na mróz, a najlepsze warunki do wzrostu osiąga, gdy ma zapewnioną temperaturę w okolicy 18-21 stopni Celsjusza. Stawiając roślinę w doniczce na zewnątrz, zadbaj, by miała ona choć niewielki dostęp do promieni słonecznych oraz była osłonięta od wiatru.

Jeżeli chcesz uprawiać łatwą, niewymagającą roślinę – z pewnością to nie będzie eustoma. Jak podlewać ten kwiat? Przed samym nawadnianiem warto wspomnieć o ziemi. Jeśli będzie ona dobrze dobrana – piaszczysto-gliniasta, roślina powinna być regularnie podlewana niewielką ilością wody. W przypadku innej, cięższej mieszanki – nasza eustoma nie będzie miała łatwego życia. Bardzo źle znosi przelanie. 

Nie wolno też zapominać o dostarczaniu jej odpowiednich nawozów – w tej roli idealnie się sprawdzi nawóz do roślin kwitnących. Stosuj go regularnie w miesiącach ciepłych od wiosny, aż do końca lata.

Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na urodziny. Lepiej sprezentować solenizantowi bukiet kwiatów czy kwiat doniczkowy?

Forma rośliny, na którą najchętniej się decydujemy, to eustoma w doniczce. Gdzie kupić taką sadzonkę? Kwiat możemy kupić w sklepach ogrodniczych oraz popularnych centrach wielkopowierzchniowych. A jak jeszcze może zostać posadzona eustoma? Nasiona to doskonałe rozwiązanie! Trzeba jednak robić to zimą, w specjalnych warunkach.  

Zalety i wady eustomy

Tak jak każda roślina – i ta ma swoje plusy i minusy. Jak na ich tle wypada eustoma? Kwiat mimo swojego piękna ma więcej zalet czy wad? Przekonaj się!

Jakie plusy oferuje eustoma?

Niezależnie, gdzie ją posadzisz, możesz mieć pewność, że mało co ozdobi tak skutecznie przestrzeń, jak eustoma! W ogrodzie może zająć honorowe miejsce, w kompozycji z różami oraz innymi roślinami o dużych pąkach kwiatowych.

Kwiaty cięte to podstawa ozdób w dniu wyjścia za mąż – te kwiaty idealnie sprawdzą się na bukiet ślubny. Piwonie i eustoma to coraz częstszy wybór panien młodych. W takich wiązankach dominuje elegancja połączona z lekkością i sielskością.

Teraz zaleta dla jednych, wada dla drugich – znacznie częściej w centrach ogrodniczych spotkamy cięte kwiaty niż całą roślinę w gruncie. W takiej formie nie zawiedziemy się na tej znakomitej roślinie, którą jest eustoma. Uprawa jej nie będzie nas dotyczyć, a dodatkowo możemy wykorzystać ją inaczej! Mało który kwiat tak przyozdobi wazon, jak eustoma. Bukiet tych „różyczek” ożywi każdą toaletkę lub komodę. 

Minusy eustomy

Aby dobrze razem współegzystować – trzeba dokładnie poznać ten kwiat, którym jest eustoma w doniczce. Jak pielęgnować tę kapryśną roślinę, już wiesz, jeśli jednak zaczną się z nią problemy – może nie być aż tak kolorowo.

Dlaczego eustoma w doniczce więdnie? Tu można się doszukiwać wielu problemów – aczynając od zmiany temperatury, ilości światła, a kończąc na błędach w uprawie. Najczęściej są to problemy następujące po przelaniu – warto wtedy sprawdzić korzenie, zastosować preparat grzybobójczy, wymienić ziemię i nieco ograniczyć podlewanie.

Sprawdź też: Jak suszyć kwiaty? Bukiet kwiatów z suszek!

Innym problemem jest fakt, że to roślina jednoroczna – zazwyczaj wyrzucamy ją po sezonie. Czasem, nawet dobrze przezimowana sadzonka, po prostu nie chce ponownie zakwitnąć. 

Czy eustoma jest jadalna? Stanowi ona doskonałą ozdobę na tort i nie jest trująca, jednak nie zalecamy jej spożywać. Warto też mieć sprawdzone źródło, by użyć jej do takiego celu, ponieważ często rośliny w marketach pryskane są przeróżną chemią.

Jak zaaranżować eustomę?

Eustoma biała doskonale prezentuje się zarówno w donicy, jak i w bukietach. Ta zaprezentowana poniżej bardzo przypomina pąki róż. Kto nie chciałby mieć takiej pięknej ozdoby w domu?

Kolejne zdjęcie przedstawia, jak wygląda dwukolorowa eustoma. Co to za kwiat! Onieśmiela pięknem niejedną, znacznie bardziej rozpoznawalną roślinę.

Ta roślina to znakomity dodatek, by mieć przepiękny bukiet ślubny. Eustoma prezentuje się znakomicie również i w tym wydaniu, dodając elegancji popularniejszym kwiatom.

Mamy nadzieję, że ten artykuł Cię zainspirował i znasz już odpowiedź na pytanie „dlaczego eustoma więdnie” oraz wiesz, jak umiarkowanie łatwo uprawiać ten kwiat. A czy Ty masz jakieś wspomnienia z tą rośliną? Stawiasz na kwiaty cięte czy wolisz, gdy w twoim ogrodzie pojawia się doniczkowa eustoma? Jak hodować eustomę według Twoich zasad? Koniecznie podziel się tymi informacjami w sekcji komentarzy z nami oraz innymi czytelnikami!

A jeśli chcesz poznać więcej ogrodowych treści, koniecznie sprawdź te artykuły:

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.