1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Uprawa forsycji – jak dbać, przycinać, rozmnażać? Wszystko forsycji

Ogród i balkon

1 rok temu

Uprawa forsycji – jak dbać, przycinać, rozmnażać? Wszystko forsycji

Rośliny
16
1
0
16
1

Forsycja to uroczy krzew z żółtymi kwiatami, który jako jeden z pierwszych zdobi ogród po zimie. Jego uprawa nie jest trudna, dlatego często spotyka się go w ogródkach i parkach. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego o uprawie forsycji!

Charakterystyka forsycji

Forsycja to krzew z rodziny oliwkowatych, który obejmuje 8 gatunków (w większości z Azji i jeden rodzimy z Europy będący pod ochroną). W zależności od odmiany osiąga wysokość od 0,5 do nawet 3 m. Na pewno wiesz, jak wygląda forsycja. Łatwo ją rozpoznać, ponieważ po pierwszych ciepłych wiosennych dniach obsypuje się drobnymi, żółtymi kwiatami. A kiedy kwitnie? Pączki pojawiają się czasem już na początku marca i utrzymują aż do maja. Po przekwitnięciu krzew pokrywa się zielonymi, ząbkowanymi liśćmi.

Odmiany forsycji najczęściej spotykane w Polsce

W Polsce najczęściej uprawia się 3 gatunki forsycji (każdy z nich ma kilka odmian):

 • forsycja pośrednia (Forsythia intermedia),
 • forsycja koreańska (Forsythia ovata),
 • forsycja zwisła (Forsythia suspensa).
Forsycja z żółtymi kwiatami
Forsycje cieszą wzrok już od pierwszych dni wiosny

Forsycja pośrednia to gatunek, który powstał w wyniku skrzyżowania forsycji zwisłej i zielonej. Ma wyprostowane, wieszające się na końcach pędy osiągające wysokość 2-3 m oraz liczne żółte kwiaty. Często można ją spotkać w przestrzeni miejskiej oraz w ogródkach jako samodzielne rośliny ozdobne, grupy krzewów lub elementy żywopłotu. Ścięte gałązki stanowią również piękną ozdobę wazonu. Inne, ciekawe odmiany forsycji pośredniej to:

 • Forsycja Maluch – dorastająca do ok. 1 m,
 • Forsycja Spectabilis – późno kwitnący krzew (w okolicach kwietnia) o licznych i ciemnożółtych kwiatach,
 • Forsycja Lynwood – roślina ze sztywnymi i wyprostowanymi pędami.

Najwcześniej ze wszystkich gatunków kwitnie forsycja koreańska. Jej kwiaty są drobne i bursztynowe, a liście jasnozielone i okrągłe. Ma niewielkie wymagania glebowe i dużą odporność na mrozy, dlatego polscy ogrodnicy chętnie ją uprawiają. Najbardziej znane odmiany tego gatunku to forsycja:

 • Kumson,
 • Marie Louise,
 • Roseum (forsycja różowa).

Forsycja zwisła ma długie, przewieszające się do ziemi gałęzie i wysokość do 3 m. Jej dwie odmiany to Fortunei (o początkowo prostych pędach) oraz Sieboldii.

Jakiej gleby wymaga forsycja?

Forsycja potrzebuje lekkiej, żyznej i wilgotnej gleby, najlepiej o pH zbliżonym do neutralnego (optymalny zakres wartości to 6,8-7,7). Zarówno gleba piaszczysta i sucha, jak i mocno wapienna, zatrzymująca duże ilości wody, nie służą forsycji.

Jakie wybrać stanowisko?

Ten krzew ozdobny dobrze czuje się na nasłonecznionych stanowiskach z dala od mocnych przeciągów, jednak poradzi sobie również w półcieniu (będzie wtedy miał mniej kwiatów i mniejszy pokrój). Jeśli forsycja ma być elementem żywopłotu, trzeba ją posadzić w odległości ok. 0,5 m od pozostałych roślin. Jako samodzielny krzew potrzebuje 0,8-1 m z każdej strony, aby ładnie rosnąć.

Sprawdź też: Rośliny w szkle — jakie rośliny wybrać do lasu w słoiku? Jakie rośliny można uprawiać w szkle?

Jak i kiedy przycinać?

Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przy uprawie forsycji. Ponieważ kwitnie ona na zeszłorocznych pędach, nie powinno się jej przycinać przed pojawieniem się kwiatów. W przeciwnym wypadku krzew nadmiernie się rozrośnie, a kwiaty będą nieliczne. Idealny moment na cięcie forsycji przypada między przekwitnięciem a pojawieniem się liści. Krótsze pędy należy skracać o 1/3, a dłuższe o połowę. Warto też usuwać pędy zagęszczające koronę (skierowane do wewnątrz).

Poza tym, aby forsycja ładnie się prezentowała, co kilka sezonów warto ją odmłodzić. W tym celu usuwa się najstarsze pędy przez cięcie przy samej nasadzie. Pamiętaj również o regularnym usuwaniu pędów uszkodzonych, uschniętych i chorych.

Forsycja to uroczy krzew z żółtymi kwiatami
Forsycja to drzewko z mnóstwem żółtych kwiatków

Jeśli przycinanie forsycji zostało zaniedbane, a roślina przestała kwitnąć, możesz spróbować ją uratować. Skróć pędy do 20 cm ponad ziemią, pozostawiając kilka najmłodszych i najzdrowszych (4-5 wystarczy). Zrób to po ustaniu mrozów, ale przed okresem kwitnienia. Najsłabsze pędy usuń również w następnym sezonie.

Nawożenie forsycji

W glebie bogatej w składniki odżywcze forsycja dobrze sobie radzi bez nawożenia, jednak zabieg ten pozytywnie wpływa na jej stan i wygląd. Warto to robić nawet 3-4 razy w roku. Jeśli ziemia jest uboga w minerały, forsycję trzeba nawozić wczesną wiosną oraz w maju. Wymieszaj z glebą pod krzewem niewielką ilość nawozu bogatego w fosfor, azot i potas. Dzięki temu forsycja zyska piękne i trwałe kwiecie, które długo będzie cieszyć oczy.

Sprawdź też: Zamiokulkas: podlewanie, wymagania, pielęgnacja. Jak dbać o zamiokulkas? Najważniejsze zasady

Jak rozmnażać?

Rozmnażanie forsycji odbywa się na kilka sposobów. Wykorzystuje się do tego np. młode pędy. Jak to zrobić?

 • Młode pędy forsycji, które znajdują się nisko nad powierzchnią ziemi, należy delikatnie nagiąć i przysypać ziemią (nie zapomnij o regularnym podlewaniu tych pędów). Gałązka powinna się ukorzenić, więc w kolejnym roku można ją wyciągnąć i przesadzić w nowe miejsce.
 • Jednoroczne, półzdrewniałe pędy o długości 7-10 cm odetnij czystym narzędziem pod skosem, oczyść z liści i umieść w wodzie z dodatkiem ukorzeniacza. Potem przenieś sadzonki do przygotowanego podłoża i trzymaj na dobrze nasłonecznionym stanowisku (zadbaj też o wysoką wilgotność i temperaturę 20-30°C). Po kilku tygodniach zasadź sadzonki na wybranym stanowisku i pamiętaj o ich podlewaniu.

Zimowanie forsycji

Forsycja jest mrozoodporna, dlatego nie powinna mieć problemu z przezimowaniem. Dotyczy to przede wszystkim krzewów wiosennych. Jeśli jednak forsycja została posadzona jesienią, warto ochronić młodą roślinkę korą lub słomą. Gorzej, gdy przymrozki wrócą na wiosnę, w czasie kwitnienia forsycji. Wtedy w okolicy późnej wiosny lub wczesnego lata przemarznięte pędy trzeba odciąć aż do zdrowego miejsca. Tak potraktowany krzew powinien się zregenerować.

Forsycja to ładny i prosty w uprawie krzew ozdobny, który wymaga jedynie regularnego przycinania, odrobiny nawożenia i dbania o wilgotność podłoża. Dobrze wygląda zarówno samodzielnie, jak i w większych skupiskach. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, pielęgnacja tej rośliny nie powinna sprawić Ci zbyt wiele trudności.

Sprawdź też: Pilea peperomioides, czyli pieniążek. Odmiany rośliny, jak pielęgnować, podlewać i rozmnażać – wszystko o pieniążku

16
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *