1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Projekt DIY: kwietnik – majsterkujemy! Jak samodzielnie zrobić kwietnik

Poradniki

2 lata temu

Projekt DIY: kwietnik – majsterkujemy! Jak samodzielnie zrobić kwietnik

DIY Rośliny
14
0
0
14
0

Kwietnik jest prostą w formie, podstawą do prezentacji Twoich roślin. Jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedniego w ofercie, bądź masz zacięcie majsterkowicza, to własnoręcznie zrobiony kwietnik DIY będzie idealny! Zapraszamy do lektury!

Kwietnik DIY – projekt na wolne popołudnie

Jeżeli masz sporo kwiatów w domu i chciałbyś zorganizować im jakieś porządne miejsce, możesz własnoręcznie zrobić kwietnik. DIY to z angielskiego Do It Yourself, czyli zrób to sam. Przy pomocy narzędzi oraz różnych materiałów jesteś w stanie wykonać stojak na kwiaty, który będzie ładnie wyglądał, a przy tym okaże się praktyczny. Jeśli jednak nie masz umiejętności manualnych i nie czujesz się dobrze w tych tematach – nic straconego. W sieci znajdziesz mnóstwo poradników, jak wykonać kwietnik DIY krok po kroku.

Najprostsze kwietniki przygotujesz przy pomocy rzeczy, które posiadasz we własnym domu

Sprawdź też: Jak przesadzać kwiaty? Kiedy należy wymieniać ziemię i doniczkę w przypadku roślin domowych?

Projektowanie jest interesującym zajęciem na całe popołudnia. To hobby, które pozwoli Ci w miły i produktywny sposób spędzać wolny czas. Z pewnością będziesz bardzo zadowolony i usatysfakcjonowany, gdy skończysz robić stojak na kwiaty. Zastanawiasz się, jak zrobić kwietnik? To bardzo proste. Wystarczy, że zaprojektujesz lub znajdziesz w internecie gotowy projekt stojaka, a także zgromadzisz potrzebne narzędzia i materiały — później wszystko pójdzie jak z płatka.

Który projekt wybrać? – inspiracje

W zależności od tego, jakie kwiaty masz w domu, powinieneś wybrać na nie odpowiedni stojak. Dla kwiatów o długich, zwisających pędach, takich jak na przykład paproć, odpowiedni będzie kwietnik DIY wiszący. Będziesz mógł powiesić go na ścianie lub suficie i ze spokojem umieścić w nim roślinę. Dzięki temu kwiat będzie swobodnie rosnąć, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego pięknym wyglądem.

Kwietnik stojący to dobry wybór dla mniejszych kwiatów niezajmujących tak dużo miejsca, jak te wiszące. Kilka półek umieszczonych na różnych wysokościach pozwoli na stworzenie pięknej kompozycji, która stanie się ozdobą każdego wnętrza. Jednym z typów kwietników stojących jest osłonka na doniczkę umieszczana na specjalnych prętach. Są one podwyższeniem, umożliwiającym wyeksponowanie rośliny.

Kolejną sprawą jest materiał — stworzenie metalowego kwietnika może być skomplikowane. Taka praca wymaga specjalistycznych narzędzi oraz warsztatu, w którym można swobodnie pracować. Jeżeli masz taką możliwość, powinieneś spróbować. Z pewnością sprawdzi się on doskonale w nowoczesnych wnętrzach. Będzie pasował do całego industrialnego wnętrza i dopełni aranżację, tworząc spójną całość.

Kwietnik drewniany DIY jest również interesującą opcją, zdecydowanie prostszą w wykonaniu. Będziesz mógł umieścić go w większości urządzanych pomieszczeń, bo pasuje do wielu stylów architektonicznych. Z pewnością stanie się ciekawym elementem aranżacji. Kwietnik z drewna możesz pomalować na różne kolory albo wyrzeźbić na nim jakiś wzór.

Jakie narzędzia i materiały zebrać?

Przed przystąpieniem do wykonywania kwietnika, powinieneś zgromadzić wszystkie potrzebne materiały oraz narzędzia. Do drewnianego stojaka potrzebne Ci będą gwoździe (lub wkręty), deseczki, młotek, a także — opcjonalnie — wiertarka i wkrętarka. Zanim zaczniesz budowę kwietnika, powinieneś sporządzić projekt, w którym zawrzesz wymiary, kształt i inne istotne informacje. Dzięki temu zyskasz pewność, że o niczym nie zapomnisz i będziesz dobrze przygotowany do majsterkowania.

kwietnik diy - narzędzia
W zależności od rodzaju kwietnika jaki wybierzesz – będą Ci potrzebne inne narzędzia

Do wykonania metalowego kwietnika będą Ci potrzebne metalowe pręty i spawarka. To już bardziej zaawansowana metoda wykonania stojaka, więc powinieneś zachować wszelkiego rodzaju środki bezpieczeństwa. Jeżeli nie potrafisz obsługiwać tego urządzenia, możesz poprosić o pomoc kogoś, kto ma doświadczenie w używaniu tego typu sprzętu.

Alternatywa: makrama – co i jak?

Makrama jest sztuką wiązania sznurków, która znana jest już od starożytności. Nie używa się w niej żadnych igieł, szydełek i drutów. Stosując tę metodę, możesz stworzyć interesujące kwietniki na rośliny zielone. Splecione w odpowiedni sposób mogą opleść doniczkę i przytrzymywać kwiaty, na przykład na ścianie. Makrama to interesująca ozdoba, która będzie pasowała do większości wnętrz.

Sprawdź też: Makrama – kwietnik wiszący. Jak zrobić makramę? Poradnik krok po kroku

Kwietnik DIY jest naprawdę bardzo ciekawym rozwiązaniem na uporządkowanie kwiatów i wykonanie z nich interesującej oraz cieszącej oko aranżacji. Rośliny ustawione w odpowiedni sposób mogą stać się piękną dekoracją, która będzie ozdobą pomieszczenia. Alternatywą dla klasycznego kwietnika może być makrama. Wpasuje się ona do większości stylów architektonicznych i będzie naprawdę bardzo ładnie wyglądać.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.