1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaka tarka do warzyw spełni Twoje oczekiwania? Przedstawiamy rodzaje tarek i wskazujemy ich zastosowanie!

Poradniki

2 lata temu

Jaka tarka do warzyw spełni Twoje oczekiwania? Przedstawiamy rodzaje tarek i wskazujemy ich zastosowanie!

Kuchnia Wyposażenie
3
0
0
3
0

Tarka do warzyw to w dalszym ciągu jedno z najbardziej użytecznych akcesoriów kuchennych. Czasami zastępuje ją robot kuchenny lub malakser, ale do starcia kilku warzyw na surówkę raczej nikomu nie chce się wyciągać ciężkiego sprzętu!

Tarka do warzyw – czy nadal jest niezastąpionym akcesorium kuchennym?

Coraz więcej urządzeń kuchennych (m.in. malaksery, blendery ręczne z odpowiednimi końcówkami itp.), ma tarcze ścierne o różnej grubości oczek. Nieprawdą więc jest, że tarki nie da się zastąpić. Czasami jednak stosowanie urządzeń elektrycznych po prostu nie ma sensu. Dlatego tarka do warzyw to nadal bardzo użyteczne akcesorium. Prostota obsługi, funkcjonalność i możliwość zabrania praktycznie wszędzie – oto jego kilka najważniejszych zalet.

Tarka do warzyw
Tarka do warzyw czyli jeden z przydatniejszych gadżetów w kuchni | Źródło: rossi.pl

Sprawdź też: Temperówka do warzyw — czym jest, jaką wybrać? Podpowiemy w wyborze!

Rodzaje tarek do warzyw

Kiedyś istniał tylko jeden rodzaj tarki do warzyw, który na pewno kojarzysz – czworoboczny, metalowy przyrząd z różnymi wielkościami oczek i uchwytem na górze. Teraz producenci mają do zaoferowania znacznie więcej!

Klasyczna ręczna tarka

Tak jak wspomnieliśmy, ten rodzaj tarki widziałeś nie jeden raz. Niektóre współczesne modele wyposażono np. w antypoślizgową podstawę, która ułatwia pracę z różnymi składnikami. Ręczna tarka nadaje się np. do tarcia ziemniaków na placki czy jarzyn na sałatkę. Trzeba jednak bardzo uważać na palce!

Klasyczna ręczna tarka
Klasyczna ręczna tarka

Tarka do warzyw z pojemnikiem

Tarka do warzyw z pojemnikiem zapewnia dużo większą wygodę. Dzięki różnym nasadkom pozwala na starcie i pokrojenie warzyw i owoców. Czasami pełni również funkcję szatkownicy, dzięki czemu uzyskasz równe, ładne plasterki (np. carpaccio z buraków albo zapiekankę ziemniaczaną). Praktyczny pojemnik ułatwia utrzymanie porządku na blacie w czasie gotowania.

Tarka na korbkę

Tarka do warzyw na korbkę to bardzo wygodne urządzenie. Pozwala na starcie owoców, warzyw czy sera szybko, wygodnie i bezpiecznie. Jest jednak najdroższa spośród ręcznych modeli.

Tarka na korbkę
Tarka na korbkę czyli łatwa i wygodna w obsłudze urządzenie | Źródło: tvokazje.pl

Elektryczna tarka do warzyw

Elektryczna tarka do warzyw to urządzenie dla osób, które przygotowują duże ilości jedzenia. Jest niezastąpiona, jeśli chcesz szybko zrobić np. przetwory do słoików na zimę, takie jak buraczki czy sałatka ogórkowa.

Inne małe tarki do sera, cytrusów, gałki muszkatołowej itp.

Małe tarki sprawdzają się do starcia sera czy przypraw (np. skórki cytrynowej, gałki muszkatołowej, imbiru, czosnku). Często posypuje się nimi potrawę tuż przed podaniem albo dodaje do dania w niewielkich ilościach.

Dużo możliwości dają też tzw. temperówki do warzyw (czyli tarki spiralne). Nakłada się je na raczej twarde, podłużne warzywa (marchewkę, pietruszkę, cukinię) i przekręca. W ten sposób powstają fantastyczne warzywne „makarony”!

Elektryczna temperówka warzywna - czy jest lepsza?
Tarka elektryczna – czy jest lepsza?

Lepsza tarka ręczna czy elektryczna?

Zarówno ręczna, jak i elektryczna tarka do warzyw mają swoje wady i zalety. W przypadku ręcznej plusem jest cena i uniwersalność. Tarka elektryczna zaś gwarantuje szybkość i wygodę, trzeba jednak wydać na nią sporo więcej. Poza tym do działanie potrzebuje zasilania, więc nie sprawdzi się np. na biwaku czy pod namiotem. Może więc warto mieć w domu zarówno tarkę ręczną, jak i elektryczną?

Tarka do warzyw znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Bez niej przygotowanie sałatki jarzynowej, surówki z marchewki czy serowej posypki do spaghetti zajmuje mnóstwo czasu (jeśli w ogóle jest możliwe). Nie ma znaczenia, czy wolisz model ręczny, czy elektryczny – bez tarki ani rusz!

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.