1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Trawy ozdobne: rozplenica japońska. Wszystko o uprawie i pielęgnacji

Ogród i balkon

2 lata temu

Trawy ozdobne: rozplenica japońska. Wszystko o uprawie i pielęgnacji

Rośliny
11
0
9
11
0

Rozplenica japońska to niezwykle efektowna roślina, która odmienia ogród nie do poznania. W tym artykule dowiesz się, co musisz wiedzieć, aby ta fontannowa ozdobna trawa udekorowała również Twój ogród swoim minimalizmem i finezją.

Rozplenica japońska – podstawowe informacje

W ostatnim czasie rozplenica stała się popularną rośliną ogrodową ze względu na swoją dekoracyjną naturę, szybki wzrost oraz uniwersalność. Bylina naturalnie występuje w Azji i Australii, wzrasta do rozmiarów około 60-80 cm i tworzy zwarte kępy długich ciemnozielonych wąskich liści w okresie letnim, które poza sezonem zmieniają kolor na żółty i szarobrązowy. Łodygi zakończone są pierzastymi kłosami w różnych kolorach, zależnym od odmiany rośliny. Rozplenica japońska ze względu na swój fontannowy kształt zrobi wrażenie zarówno posadzona samodzielnie w donicy, jak i w roli uzupełnienia kompozycji w ogrodzie.

Popularne odmiany rozplenicy japońskiej w Polsce

Hodowanie różnych rodzajów tej rośliny przede wszystkim wynika z jej walorów dekoracyjnych – wielobarwne kwiatostany są pięknym uzupełnieniem rabaty ogrodowej czy kompozycji w donicach. Najbardziej popularną odmianą jest „Hameln” – osiąga nie więcej niż 100 cm i charakteryzuje się jasnobrązowymi kwiatostanami oraz wczesnym zakwitaniem (mlecznych kłosów możemy się spodziewać już w czerwcu).

Odmianą nieco mniejszą, świetna do uprawy doniczkowej jest „Little Bunny”. Wzrasta maksymalnie do 30 cm, ma nieco drobniejsze, ostrzejsze liście zakończone kwiatostanem. Pojawia się w sierpniu w beżowo-żółtawym kolorze i zostaje do października, zmieniając barwę na ciemnożółtą i brązową.

Rozplenica japońska
Rozplenica japońska czyli jedna z ciekawszych traw ozdobnych | Źródło: futuregardens.pl

Zobacz: Czy trawa vertigo to roślina dla Ciebie? Sprawdź, jakie wymagania ma rozplenica słoniowa!

Jedną z najbardziej dekoracyjnych odmian jest „Red Head” – nie dość, że jej liście rosną na ponad metr, to kępy byliny rozkładają się na prawie taką samą szerokość, sprawiając wrażenie bardzo dorodnych. Kwiaty rośliny zaczynają kwitnąć w sierpniu: z początku jasnofioletowe, stopniowo przyjmują kolory intensywnej czerwieni i purpury.

Wszystko o uprawie

Z pozoru banalne trawy są niezwykle wdzięcznymi roślinami, które w niebywały sposób mogą przyozdobić Twój ogród, często niewielkim kosztem i małym nakładem pracy. Ponadto rozplenica jest rośliną wieloletnią, która odpowiednio pielęgnowana będzie ci służyć naprawdę długo.

Stanowisko

Rozplenica lubi ciepło i najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych. Gdy zechcesz hodować tę roślinę, wybierz stanowisko nienarażone na wiatr. Japońska trawa równie dobrze odnajdzie się w jasnym cieniu, gdzie pełne słonce będzie padać na nią przez kilka godzin. Należy pamiętać, że wystawienie rośliny na nieustanne działanie promieni słonecznych wiąże się z szybszym przesuszaniem ziemi, a co za tym idzie – koniecznością częstszego podlewania.

Stanowisko rozplenicy japońskiej
Stanowisko rozplenicy japońskiej | Źródło: zielonyogrodek.pl

Sadzenie – jak gęsto? Kiedy sadzić?

Ze względu na dość rozłożysty pokrój tej rośliny, należy wcześniej zaplanować jej sadzenie i umieścić kępy w odpowiedniej od siebie odległości. Poszczególne kępy trawy sadzimy stosunkowo daleko od siebie, w odległości 50-80 cm. Odległość pomiędzy rozsadami będzie zależeć także od danej odmiany rozplenicy japońskiej.

Podłoże

Zakwit rozplenicy w głównej mierze zależy od gleby, w jakiej posadzono roślinę. Aby mogła rozwinąć kwiatostany, potrzebuje wilgotnego podłoża, jednak nie może być ono zbyt mokre. Rośliny najlepiej zachowują się w glebie przepuszczalnej: ziemia może wtedy zachować wilgoć, ale nie pozostaje przesadnie nasiąknięta ilością zatrzymanej wody.

Podlewanie

Rozplenica jest rośliną wymagającą – poza przepuszczalną i utrzymującą wilgoć ziemią, bylina ta powinna być równie często i obficie podlewana. Należy pamiętać, że trawa nie przepada za przelaniem, dlatego zależnie od pogody, musisz zapewniać jej więcej (w okresach suszy) lub mniej (w czasie deszczu) wody.

Rozplenica Japońska niestety potrzebuje często podlewania, dlatego dbaj o to!
Rozplenica Japońska niestety potrzebuje często podlewania, dlatego dbaj o to! | Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Nawożenie

Dobre odżywienie gleby to podstawa. Zanim rozplenica zostanie posadzona w nowym miejscu, dobrze jest dodać do ziemi nawóz długo działający, kompost lub obornik. Z pewnością ułatwi to rozrost rośliny do pełnych rozmiarów.

Należy jednak pamiętać, że trawa źle reaguje na nadmiar składników odżywczych. Gdy otrzyma zbyt dużo nawozu azotowego, zamiast bujnego kwiatostanu zareaguje przerostem liści. Efektem będzie bujna i dorodna kępa wysokiej trawy, ale z niewielkimi, lichymi kłoskami kwiatowymi o niewyraźnej barwie.

Rozmnażanie

Najskuteczniejszym sposobem rozmnożenia trawy jest podział jej kępy. Należy wbić w nią szpadel i dokonać podziału – lub, alternatywnie, wykopać całą roślinę, podzielić rozsadę na mniejsze części i na nowo posadzić tam, gdzie jej potrzebujesz. Rozmnażanie najlepiej przeprowadzić wiosną – tuż przed tym, zanim pojawią się nowe źdźbła. Idealne kłosy do rozmnażania nie osiągają więcej niż 4-5 cm długości.

Przycinanie

Po zimie, aby przygotować roślinę na następny sezon, należy usunąć obumarłe pędy, zostawiając miejsce na wyrośnięcie nowych. Przycinanie, zależnie od pogody, możemy rozpocząć już w marcu. Jeśli temperatury nadal utrzymują się na niskim poziomie (w nocy spadają do zera), zacznij przycinanie w kwietniu.

Przycinanie trawy ozdobnej
Przycinanie trawy ozdobnej | Źródło: ogrodniktomek.pl

Przygotuj ostry sekator – pędy są twarde i może być ciężko je ciąć. Możesz również użyć kosy spalinowej z wmontowaną tarczą, szczególnie jeśli w ogrodzie czeka cię przycinanie więcej niż jednego okazu. Trawę ścinaj od zewnętrznej strony, na wysokości około 2-3 cm od ziemi. Po takim wstępnym przycięciu możesz wyrównać krzaczek i oczyścić go z resztek ziemi, kory i obumarłych liści.

Zimowanie rośliny

Rozplenica jest rośliną wieloletnią: aby służyła długi czas, musi zostać odpowiednio przezimowana. Pod koniec sezonu, gdy trawa zaczyna usychać, zbieramy pędy i przewiązujemy je tak, aby utworzyć snopek. Najlepiej nada się do tego sznurek jutowy. Przetrzymana w ten sposób rozplenica lepiej znosi zimę – wszystko dzięki lepszej ochronie kępy liśćmi. Warto dodatkowo odizolować ją od zimna i śniegu, np. poprzez obsypanie korą i uformowane kopczyka na kępie.

Choroby i pasożyty atakujące roślinę

Rozplenica, podobnie jak inne trawy, jest bardzo odporną rośliną, która nie cierpi nadmiernie z powodu chorób czy szkodników. Zdarza się jednak, że zostanie zaatakowana przez mszyce. Można to zauważyć po obecności owadów na źdźbłach, jej słabszym wzroście oraz przebarwieniach liści. Aby pozbyć się nieproszonych gości z ogrodu, należy sięgnąć po przeznaczone do tego celu środki chemiczne lub zastosować naturalne metody, jak np. napar z pokrzywy do podlewania rośliny.

Zastosowanie dla rozplenicy w Twoim ogrodzie

Ozdobna trawa świetnie wygląda w kompozycjach z innymi roślinami, ale posadzona samodzielnie również będzie skutecznie dekorować Twój ogród. Najlepiej nadaje się do obsadzanie brzegów rabat i oczek wodnych. Świetnie sprawdzi się również w miejscach, gdzie chcemy ukryć np. niedoskonałości trawnika, ponieważ dzięki swemu rozłożystemu pokrojowi zasłoni „gołe” miejsca.

Ze względu na późny czas rozrastania będzie też fantastycznym uzupełnieniem roślin wcześnie kwitnących, które subtelnie przyozdobią nasz ogród, jednocześnie uzupełniając się z późno kwitnącą rozplenicą. Ponadto roślina świetnie się sprawdzi w tarasowych donicach, służąc np. jako dekoracja przed domem lub niski żywopłot zapewniający prywatność.

Rozplenica w naszym ogrodzie
Rozplenica w naszym ogrodzie | Źródło: ogrodeus.pl

Ogród potrzebuje uzupełnienia w postaci dorodnych roślin, które z jednej strony mogą stanowić tło dla bardziej efektownych okazów, z drugiej zaś same w sobie zdobią rabaty czy klomby. Dokładnie taka jest rozplenica japońska – dekoracyjna, łatwa w uprawie i uniwersalna. Jeśli ty również dałeś się oczarować urokliwej ozdobnej trawie, koniecznie podziel się w komentarzu swoimi pomysłami na jej zastosowanie w ogrodzie!

Źródło obrazka głównego: twojesady.pl

11
0

Podziel się:

Komentarze (9)

Dzisiaj jest 1 września a moja wyposciła dwa kwiatostany, zastanawiam się co jest nie tak to pierwsze kwiaty od 3 lat a kępa jest naprawdę ładna.

Moja rozpelnica wypuściła kłosy jakby dzikiej trawy, nie jestem pewna, czy to nie jakieś zielsko….początkowo myślałam, że tak ma być i pozwoliłam temu rosnąć teraz widzę, że kształt nieco się psuje…czy te klasy to normalne? Czy mam się ich pozbyć?

Niektóre odmiany zmieniają kolor zależnie od pory roku. Może to także być odbarwienie od słońca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.