1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Rojnik – jak szybko rośnie? Uprawa w ogrodzie i w doniczce

Ogród i balkon

1 rok temu

Rojnik – jak szybko rośnie? Uprawa w ogrodzie i w doniczce

Rośliny
7
0
0
7
0

Rojnik w domu czy rojnik w ogrodzie? Gdzie roślina o charakterystycznych różyczkach złożonych z mięsistych liści wygląda najlepiej? Uprawa rojnika jest bardzo prosta, roślina wyróżnia się odpornością na suszę. Postaw na rojnik, gdy dopiero zaczynasz przygodę z roślinami.

Rojniki to byliny należące do rodziny gruboszowatych. Ich wysokość nie przekracza 15 cm, zwykle mają od 3 do 10 cm. Rozrastają się natomiast wszerz. Tworzą efektowne, regularne różyczki. Z tego artykułu dowiesz się:

·         gdzie rojnik rośnie najlepiej: w domu czy w ogrodzie,

·         jakie są odmiany rojników,

·         jak uprawiać rojniki

·         jakie właściwości i zastosowanie ma rojnik.

Rojnik w ogrodzie czy rojnik w domu?

Rojnik jest bardzo wdzięczną rośliną, którą możesz zasadzić zarówno w ogrodzie, jak i w donicy w domu.

Rojniki przepięknie obrastają skalniaki, ale możesz zasadzić je także w donicach na balkonie czy tarasie. Rojnik w doniczce w domu także prezentuje się imponująco. W związku z tym, że nie zamiera na zimę, zyskujesz za jego sprawę ozdobę na cały rok. Dzięki dostępności różnych odmian masz możliwość tworzenia pięknych kompozycji dostosowanych do przestrzeni ogrodowej, jak i aranżacji wnętrz.

Rojnik ma charakterystyczny wygląd
Rojnik to bardzo charakterystyczna roślina do ogrodu

Rojnik – odmiany

Interesuje cię rojnik? Odmiany, na które warto postawić, prezentujemy poniżej. Masz szansę uzyskać piękne kompozycje atrakcyjnie prezentujące się w przydomowym ogrodzie, a także w donicach.

Rojnik murowy

Jego łacińska nazwa to sempervivum tectorum. Zapewnia skuteczną ozdobę skalniaków. Przepięknie komponuje się z kamieniami. Wypełnia także szczeliny między murami. Ta odmiana jest bardzo łatwa w uprawie. Należy wybrać dla niej stanowisko słoneczne i ciepłe, nie ma żadnych wymagań co do gleby, odmiana jest mrozoodporna.

Rojnik pajęczynowaty

Jego łacińska nazwa to sempervivum arachnoideum. Lubi ciepłe i słoneczne miejsca, gdzie występuje lekkie i przepuszczalne podłoże. Roślina jest odporna na suszę oraz mróz. Wyróżnia się zwartą budową, rozmnaża się w sposób wegetatywny, bardzo szybko korzeni się. Znakomicie rozwija się na skalniakach, a także rabatach z kamieniami i cegłami. Idealnie prezentuje się także w donicach na balkonach i tarasach.

Sprawdź też: Jesienne kwiaty. Poznaj rośliny kwitnące jesienią!

Rojnik ogrodowy

Jego łacińska nazwa to sempervivum hybridum. Warto wybrać miejsce słoneczne i ciepłe bez przeciągów. Potrzebuje podłoża średnio żyznego, lekkiego i przewiewnego, najlepiej piaszczystego lub z glebą żyzną. Bardzo dobrze znosi suszę oraz mróz. Rojnik znakomicie rozwija się na skalniakach, idealnie prezentuje się w towarzystwie kamieni.

Rojnik górski

Jego łacińska nazwa to sempervivum montanum. Jest bardzo wytrzymały, wodę gromadzi w liściach, dlatego może przetrwać długie okresy suszy. Porasta zbocza górskie, wyrasta między skałami i na podłożu piaszczysto-trawiastym. Jest to roślina światłolubna, najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Jest odporna na choroby. W prywatnym sadownictwie rojnik górski jest wykorzystywany do obsadzania szczelin w murkach, ale znajduje także zastosowanie na rabatach żwirowych.

Rojnik – uprawa

Zastanawiasz się, jak uprawiać rojnik niebieski czy rojnik pospolity? Poniżej prezentujemy ogólne zasady mające zastosowanie praktycznie do wszystkich odmian.

Kiedy sadzić rojnik – jaka ziemia?

Kiedy sadzić rojnik? Jaka ziemia jest wymagana do prawidłowego rozwoju? Są to najczęściej pojawiające się pytania. Rośliny te mają niewielkie wymagania glebowe. Znakomicie radzą sobie na słabych glebach, nawet piaszczysto-żwirowych.

korzystne oferty morele

Rojnik w ogrodzie warto zasadzić pod koniec wiosny, ale dopuszczalne jest także obsadzenie nim skalniaków w lecie. Trzeba jednak wtedy pamiętać o intensywnym podlewaniu, w celu utrzymania odpowiedniej wilgotności podłoża. Jeżeli chcesz umieścić rojnik w domu, możesz w zasadzie zdecydować się na sadzenie przez cały rok.

Czy szybko rośnie rojnik – jak podlewać?

Rojniki są bardzo odporne na suszę, dlatego nie wymagają częstego podlewania. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy decydujesz się na rojnik do ogrodu, jak i do donicy na balkon.  Najlepszą odmianą jest rojnik pajęczynowaty, który ma gęste włoski chroniące przed utratą wody.

Rojniki czy rozchodniki bardzo szybko się rozrastają. Nie wymagają przy tym skomplikowanej pielęgnacji czy dużej ilości wody. Mogą przez całą zimę pozostać w ogrodzie, ponieważ są odporne na mróz.

Rojnik – rozmnażanie

Jest to proces złożony. Rojnik na skalniak możesz jednak we własnym zakresie oddzielić i

odmłodzić. Najprostszym sposobem jest podział rozrośnięte kępy. Najlepiej zrobić to na wiosnę, gdy pędy są młode i dopiero wyrastają z ziemi.

Sprawdź też: Jak wygląda funkia? Uprawa rośliny do cienia

Czy rojnik jest trujący? Właściwości i zastosowanie

Niektóre odmiany rojnika mają właściwości trujące. Szczególnie należy uważać na rojnik murowy. Trująca jest w tym przypadku cała roślina. W przypadku pozostałych odmian tych niebezpiecznych właściwości nie stwierdzono.

Rojniki wyróżniają się wszechstronnym zastosowaniem, dlatego można wykorzystać je na skalniakach w ogrodzie, a także jako kwiaty doniczkowe. Znakomicie okrywają powierzchnię, radzą sobie na trudnym terenie, nawet między murami czy w otoczeniu kamieni. Jednocześnie niewielkie wymagania pielęgnacyjne sprawiają, że są idealną opcją dla osób zapracowanych, które nie mogą poświęcać zbyt wiele czasu na uprawy roślin.

Warto wprowadzić do swojego domu, jak i ogrodu rojniki. Inspiracje uwzględniające tę bylinę są bardzo ciekawe. Znajdują zastosowanie w ogrodach śródziemnomorskich, rustykalnych, jak i nowoczesnych.

Wspomniany wcześniej rojnik murowy, choć jest trujący, znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Jego właściwości są gojące, regenerujące, rozjaśniające, bakteriobójcze, przeciwzapalne, antyseptyczne, ściągające. Można go zastosować m.in. na zapalenie dziąseł, przy skórze skłonnej do przebarwień, w leczeniu oparzeń I i II stopnia, czy w celu łagodzenia skutków ukąszeń owadów.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *