- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Podpowiadamy jak hodować cyklamen w domu. Najważniejsze informacje o uprawie cyklamenu
Piękne barwy płatków tego kwiatu ożywiają każde wnętrze. Cyklamen idealnie nada się do domu, jak i do ogrodu. Jednak zanim rozpoczniesz jego uprawę, dowiedz się, jak z nim postępować. Podpowiadamy, jak prawidłowo pielęgnować i dbać o cyklamen!
Cyklamen perski – odmiana pokojowa, najważniejsze informacje
Cyklamen perski to odmiana kwiatów doniczkowych. Charakteryzuje się drobnymi, uroczymi kwiatami w różnych odcieniach różu, bieli oraz fioletów. Cyklamen jest niewielką rośliną, która mimo to ożywia i rozwesela wnętrza domu. Jest także jednym z najczęściej wybieranych kwiatów na zimę, ponieważ czas jego kwitnienia przypada na okres od jesieni do wiosny. Właśnie w tym czasie intensywnie kolorowy cyklamen zdobi wnętrza domów, jednocześnie kontrastując z tym, co widoczne za oknem.
Pielęgnacja cyklamenu perskiego
Stosując prawidłową pielęgnację cyklamenu, możesz spodziewać się, że będzie długo zdobił Twoje mieszkanie, ponieważ jest to rodzaj rośliny długoletniej. Nie jest to natomiast takie łatwe, ponieważ niepozorny kwiat musi być uprawiany w odpowiednich warunkach. Jak przygotować się do hodowli cyklamenu perskiego w domu? Na co zwrócić uwagę? W przypadku pielęgnacji tej drobnej rośliny doniczkowej trzeba przyjrzeć się kilku aspektom.
Sprawdź też: Wybieramy kwiaty na balkon. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej na Twoim balkonie?
Stanowisko
Cyklamen, mimo że kwitnie w okresie zimowym, nie jest przystosowany do zimnej pogody. Nie może także zostać narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ wówczas jego liście zostaną poparzone, a kwiat zacznie umierać. Najlepsze stanowisko dla cyklamenu nie powinno przekraczać optymalnej temperatury powietrza w przedziale 10°C-15°C. Kwiat najlepiej postawić na jasnym, lecz nienasłonecznionym stanowisku.
Podłoże i nawożenie
Cyklamen perski kwitnie w okresie jesienno-zimowym, zatem jest to też odpowiedni moment, aby wspomóc roślinę w fazie rośnięcia. Zacznij nawozić roślinę, gdy zauważysz pierwsze pąki kwiatów. Od tego czasu co dwa tygodnie musisz nawozić cyklamen, aż do czasu jego przekwitnięcia. Należy mineralizować go nawozem do roślin ozdobnych zgodnie z instrukcją od producenta.
Najlepsze podłoże dla cyklamena to uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Dla dodatkowego spulchnienia gleby warto także do mieszanki dodać perlit. Pamiętaj, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna – ale tak, żeby nie przelać kwiatka.
Zadbaj o odpowiedni nawóz do swoich roślin:
Podlewanie
Zamiast podlewać tradycyjnie samą ziemię, najlepiej robić to „od spodu”. Wystarczy, że postawisz doniczkę z kwiatem na podstawce wypełnionej wodą. Cyklamen pobierze odpowiednią ilość płynu. Taki zabieg będzie bezpieczniejszy niż bezpośrednie podlewanie kwiatu konewką, które naraża na zalanie płatków lub liści. Istotne jest również niedopuszczenie do przesuszenia ziemi, ta musi być stale lekko wilgotna.
O czym trzeba pamiętać?
Zanim wybierzesz się do sklepu po zakup tego uroczego kwiatka, musisz zwrócić uwagę na jego nazewnictwo. Cyklamen perski często jest nazywany też potocznie fiołkiem alpejskim. Jednak jest to błąd, ponieważ ta odmiana fiołka to zupełnie inny kwiatem, mimo że oba gatunki naturalnie występują w górach. Istotne podczas hodowli cyklamena jest to, żeby uważać na jego bulwy, które są bardzo delikatne i podatne na zadrapania. Samo zalanie wodą bulwy doprowadzi do gnicia i zepsucia cyklamena.
Sprawdź też: Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe kwitnące — na czerwono, biało, kwitnące nawet zimą — propozycje
Cyklamen perski jest rośliną, która może przetrwać kilka lat, natomiast nie jest to takie łatwe. Trzeba pilnować nawożenia, temperatury, naświetlenia oraz nawilżenia w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jest to kwiat wymagający dla osób cierpliwych i systematycznych.
Cyklamen purpurowy – propozycja do Twojego ogrodu
Kolejna odmiana rośliny to cyklamen purpurowy, który naturalnie występuje tylko w zachodniej części Polski, a mianowicie w Sudetach – w Górach Kaczawskich. Ta specyficzna odmiana cyklamenów podlega ochronie ze względu na rzadkie występowanie. Cyklamen purpurowy pięknie ozdobi Twój ogród. Jego delikatne, fioletowo-różowe płatki cudownie prezentują się na podwórku. Czas kwitnięcia tej rośliny przypada na okres letni od czerwca do września. Jest przystosowany do chłodnych warunków pogodowych. Jak dbać o cyklamen w ogrodzie? Na co zwrócić uwagę podczas jego pielęgnacji?
Podłoże
Cyklamen purpurowy prawidłowo rośnie, gdy jest posadzony w żyznej, lekkiej glebie, która nie jest przemoknięta, a stale wilgotna. Powinna być także próchniczna i wapienna, dlatego do ziemi dodaj kruszywo wapienne, aby wspomóc odpowiedni porost tej wyjątkowej rośliny.
Stanowisko
Podobnie jak cyklamen perski, gatunek purpurowy nie lubi dużego nasłonecznienia. Zatem najlepiej posadzić kwiaty w półcienistym miejscu. Cyklamen purpurowy naturalnie występuje w górach, gdzie rośnie w miejscach skalistych i pod drzewami. Takie miejsce dla kwiatów będzie także najlepsze w Twoim ogrodzie.
Podlewanie
Cyklamen lubi wilgotne podłoże. Musisz zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ jego okres kwitnięcia przypada na najgorętszy czas w Polsce. Cyklamen nie może zostać wysuszony, ponieważ nie przetrwa. Jednak nie przesadź z podlewaniem, aby nie przelać kwiatów. Gdy zalejesz bulwę, zacznie gnić i z kwiatów nic nie pozostanie.
Pamiętaj o regularnym podlewaniu!
Zimowanie
Mimo że cyklamen purpurowy to gatunek najbardziej odporny na mróz spośród wszystkich cyklamenów, nie przetrwa w okresie zimowym bez ochrony. Wystarczy wówczas zakupić specjalne ochraniacze, które pomogą roślinom przeżyć mroźny sezon. Wykorzystaj do tego jeden ze sposobów na okrycie roślin w ogrodzie:
- agrowłókninę,
- warstwę z kory,
- stroisz – warstwę z gałązek drzew iglastych,
- warstwę z liści,
- warstwę z trocin.
Sprawdź też: Pelargonia – królowa balkonów! Jak dbać o nią przez cały rok?
W przypadku okrywania kwiatów trzeba pamiętać o tym, aby warstwy zabezpieczyć przed wiatrem, aby stale chroniły rośliny. Do okrycia unikaj materiałów, które nie przepuszczają powietrza. Roślina mimo zimy musi stale mieć dostęp do tlenu.
Jak rozmnażać cyklamen purpurowy?
Cyklameny rozmnożysz na dwa różne sposoby: poprzez nasiona oraz sadzenie bulw. Nie jest to jednak takie łatwe i wymaga cierpliwości. Nasiona cyklamena można siać po ich dojrzeniu, najlepiej na jesień. Muszą być od samego początku zasiane w miejscu o odpowiednich warunkach, czyli w wilgotnym, próchniczym podłożu. Zasadź je pod drzewem, gdzie będą chronione przed mocnymi promieniami słonecznymi – roślina kiełkuje w lekko zacienionym miejscu.
Drugi sposób na rozmnażanie cyklamena to podzielenie bulwy. Powinna być twarda, aby mieć pewność, że wyrośnie z niej piękny, barwny kwiat z sercowatymi liśćmi. Jest to jednak bardzo wymagający proces. Opisujemy krok po kroku jak odpowiednio przygotować bulwę do zasadzenia:
- Po tym, jak cyklamen w pełni przekwitnie, delikatnie wyciągnij bulwę, nie naruszając jej.
- Po dokładnym oczyszczeniu bulwy podziel ją na części, w taki sposób, aby w każdej pozostało tzw. oczko.
- Odcięte części dodatkowo zabezpiecz specjalną maścią, którą znajdziesz w sklepach ogrodniczych, lub węglem. Jeśli tego nie zrobisz, doprowadzisz bulwę do gnicia i hodowla cyklamena nie będzie możliwa.
- Odpowiednio przygotowane części bulwy włóż do doniczek z ziemią i postaw w półcienistym miejscu, gdzie temperatura nie będzie przekraczać 15°C. Bulwa powinna w połowie wystawać ponad ziemię.
- Na każdym etapie hodowania cyklamenu musisz pamiętać, o tym, że musi mieć cały czas wilgotne podłoże. Po ponad dwóch tygodniach powinny pojawić się pierwsze liście.
Rozmnażanie cyklamena purpurowego za pomocą bulwy nie jest jednak proste. Jeśli podejmujesz się tego zadania po raz pierwszy, lepiej spróbować rozmnożyć kwiat za pomocą nasion. Jednak nadal nie jest to proste zadanie i wymaga czasu oraz precyzji.
Cyklamen jest pięknym kwiatem, który ozdobi każde pomieszczenie, balkon czy też ogród. Niestety trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że jest to roślina dość wymagająca, i pominięcie któregoś etapu pielęgnacji może spowodować uśmiercenie rośliny. Hodujesz cyklamen w domu lub na ogrodzie? Podziel się z nami w komentarzu swoją opinią na temat cyklamena!
W ubiegłym roku jesienią kupiłam „czteropak” cyklamenów ogrodowych w Lidl w czterech różnych kolorach. Przesadziłam do dużej donicy i postawiłam na zewnątrz przed drzwiami wejściowymi. Kwitły mi całą zimę, widok był niesamowity. Zima a tu cała donica pięknych kolorowych kwiatów.
Ja też mam to samo.
Bardzo wymagające kwiaty
Więcej ich nie kupię
Warto zawsze przed zakupem zapoznać się z warunkami hodowli cyklamenu , to specyficzna roślina. Łatwo można ją uśmiercić ????
Jest 14.06, a mój cyklamen kwitnie nieprzerwanie od wczesnej wiosny i końca nie widać, bo ma jeszcze bardzo dużo nierozwiniętych pąków. Stoi w pełnym słońcu na parapecie, a temperatura w pomieszczeniu zawsze przekracza 25 stopni. Podlewam go od góry zalewając cała doniczkę w osłonce i namaczając przez ok 15 min raz w tygodniu, drugi raz po ok 2-4 dniach tylko podlewam od góry. A więc żadne warunki uprawy nie są spełnione. Wybryk natury?
26 stopni to temperatura zabójcza dla cyklamena. Ja bym pewnie też w takiej nie wytrzymała – mam w domu 19-20, w kuchni pewnie troszkę chłodniej, cyklameny kwitną mi nieprzerwanie przez całą zimę i dużą część wiosny. Potem wynoszę do ogrodu i stawiam w cieniu.
Kupiłam piękny cyklamen dwa dni temu z wielu kwiatami i pąkami. Podlewam na spodeczek, odlewam niepotrzebna wodę po 15 minutach.
W mieszkaniu jest zimowa temperatura a więc 26 stopni C, inaczej marźniemy. W łazience nie mogęgo trzymać. Dziś łodyżki kilku kwiatków opadły, zwiesiły sie trochępłatki. Co robić? Wyłaczyć kaloryfery w pokoju? Na długo to nie jest możliwe. Zraszać powietrze wokół sadzonki z opryskiwacza? proszę o pomoc.