1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda amarylis? Jak pielęgnować tę roślinę?

Ogród i balkon

11 miesięcy temu

Jak wygląda amarylis? Jak pielęgnować tę roślinę?

Rośliny
4
2
0
4
2

Amarylis to częsta ozdoba domów w trakcie zimy. Roślina jest zamiennikiem gwiazdy betlejemskiej. Interesuje Cię sporych rozmiarów kwiat? Amarylis to strzał w dziesiątkę! Sprawdź, jak wygląda amarylis, uprawa tej rośliny i jej pielęgnacja.

Podstawowe informacje o amarylisie

Jeśli preferujesz oryginalność oraz wyjątkowość, świetną opcją może okazać się amarylis. Ta roślina doniczkowa pięknie prezentuje się na parapetach podczas mroźnych, zimowych wieczorów. Bez wątpienia wprowadzi do Twojego mieszkania niepowtarzalny klimat, który pozwoli Ci na relaks na najwyższym poziomie.

Jednak dlaczego warto zdecydować się na amarylis w doniczce? Aby docenić piękno tego gatunku, należy także poznać jego historię. Należy on do rodziny amarylkowatych, z czego wynika jego nazwa. Pochodzi z Afryki Południowej, lecz obecnie można spotkać go także w Australii, Ameryce oraz Europie.

amarylis

Zastanawiasz się, jak wygląda amarylis? Gatunek ten posiada niezwykle długie liście o szablowatym kształcie. Natomiast latem, na szczycie długiej łodygi, rozwijają się lejkowate kwiaty. Dzięki temu roślina nabiera oryginalnego wyglądu, którego nie da się zastąpić żadną inną. Kwiaty są koloru czerwonego, białego, różowego lub kremowego, więc można nawet dopasować je do wystroju mieszkania.

Wybór odpowiedniego stanowiska dla amarylisa

Ten najczęściej czerwony kwiat doniczkowy wymaga odpowiedniego miejsca do prawidłowego rozwoju. Jakie stanowisko preferuje amarylis? Jeśli nie znasz odpowiedzi na to pytanie, śpieszymy z pomocą. Gatunek ten gustuje w jasnych miejscach, które korzystnie wpływają na jego rozwój.

Jeśli chodzi o temperaturę, najlepszy będzie ciepły parapet. Duży mróz może okazać się niebezpieczny dla takich roślin jak amarylis. Uprawa w doniczce przy oknie jest niezwykle prosta. W ten sposób zapewnisz roślinie wystarczającą do rozwoju ilość promieni słonecznych, a także perfekcyjną temperaturę.

Sprawdź też: Zawilec – jak wygląda? Kiedy i gdzie sadzić?

Takie stanowisko powinno być dobrze chronione przed wiatrem oraz innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z tego względu odpowiednie będzie również miejsce przy ścianie budynku, gdzie zazwyczaj jest cicho i spokojnie. W takiej sytuacji roślina otrzyma wszelkie wymagane warunki.

Jaka gleba dla amarylisa?

Aby amarylis prezentował się wyśmienicie przez cały rok, trzeba zadbać o odpowiednią dla niego glebę. Jednak jaka powinna być, aby umożliwiła roślinie jak najlepszy rozwój? Podłoże musi być przede wszystkim lekkie i żyzne. Warto zwrócić uwagę także na jego przepuszczalność, co ma duże znaczenie dla tego gatunku.

Przewiewna gleba z dużą ilością próchnicy to zdecydowanie najlepsza opcja. Jeśli zadbasz o takie podłoże dla tej rośliny, odwdzięczy Ci się pięknym wyglądem. Pod względem nawodnienia, amarylis preferuje glebę lekko nawilżoną. Nie należy przesadzać z ilością wody, ponieważ może wpłynąć to negatywnie na zdrowie tego gatunku.

amarylis uprawa

Cudowna prezentacja tej rośliny sprawia, że każdy chce posadzić w swoim ogródku amarylis. Gdzie kupić ten piękny okaz, aby przez długi czas cieszyć się jego świetnym wyglądem? Warto sprawdzić kwiaciarnie oraz sklepy ogrodnicze, w których można znaleźć zarówno cebulki, jak i wyhodowaną już roślinę.

Nawożenie amarylisa

Poza zachwycającymi kwiatami, którymi cechuje się amarylis, cena tej rośliny jest również kusząca. Jednak jak odpowiednio ją nawozić, by rozwijała się jak najlepiej? Dokarmianie tego gatunku przez człowieka warto rozważyć mniej więcej co dwa tygodnie. W połączeniu z delikatnie zwilżoną glebą sprawi to, że po krótkim czasie roślina wyda pęd.

Po pojawieniu się pąku kwiatowego warto zastosować specjalny nawóz dla roślin kwitnących. Natomiast w okresie rozwoju łodygi żadne nawożenie nie jest wymagane. Amarylis posiada wtedy już wszelkie potrzebne związki do swojego rozwoju.

Sprawdź też: Frezja – przepiękny kwiat w Twoim ogrodzie! Jak uprawiać frezje?

W przypadku amarylis, pielęgnacja może zdziałać cuda. Dlatego warto wiedzieć, czego dokładnie i kiedy potrzebuje ta roślina. Z taką pomocą będzie piękna, zdrowa i silna, czym z pewnością zwróci uwagę wszystkich gości. Warto zdecydować się na ten gatunek, który świetnie ozdobi mieszkanie, jak i ogród.

Jak podlewać amarylisa?

Jeśli chodzi o amarylis, podlewanie jest nieco bardziej skomplikowane. Jednak to niezwykle ważny aspekt do jego prawidłowego rozwoju, więc warto się temu dokładnie przyjrzeć. Zatem jak podlewać amarylis? Cebula nie wymaga dużej ilości wody, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jej gnicia. W tym okresie należy ograniczyć się wyłącznie do delikatnego podlewania.

Gdy pojawia się pąk w białym kolorze oraz pojedyncze, młode listki, roślina zaczyna potrzebować więcej wody. Ilość wilgoci trzeba dostosować do wielkości amarylisa, ponieważ w tym okresie okazy mogą znacznie różnić się od siebie. Zadbanie o wystarczającą wilgoć gleby jest kluczowe, aby wyrosła okazała roślina.

podlewanie amarylisa
Źródło: gardenersworld.com

Po przekwitnięciu amarylisa nie należy zapominać o dalszym podlewaniu. Cebula w tym czasie dalej rośnie i potrzebuje odpowiedniej ilości wody. W końcu liście nabierają żółtego koloru, a cała roślina zapada w głęboki sen. Jednak jest to jeden z prawidłowych etapów rozwoju tego gatunku.

Rozmnażanie amarylisa

Amarylis rozmnaża się poprzez wysiew nasion lub podział cebul. Decydując się na pierwszy proces, należy najpierw zamoczyć wszystkie nasiona najlepiej na całą dobę. Następnie wysiewa się je do doniczek z glebą, a także kombinacją torfu i piasku. Nasionka do dalszego rozwoju wymagają temperatury wyższej niż 20 stopni Celsjusza.

Aby zastosować rozmnażanie poprzez podział cebul, należy ostrożnie rozdzielić je poprzez przesadzenie. Są one wrażliwe, więc wymagają delikatnego traktowania. Dlatego rozmnażanie zazwyczaj przeprowadza się podczas spoczynku amarylisa. Każdą cebulkę sadzi się w osobnej doniczce, co zapewnia rozwijającej się roślinie odpowiednią ilość miejsca.

Barwne i zauważalne kwiaty to powód, dla którego zdecydowanie warto posadzić w swoim ogrodzie amarylis. Kiedy obciąć liście tej rośliny? Odpowiedź na to pytanie może zdziwić wiele osób. Nie zaleca się ścinania liści, gdyż dostarczają one potrzebnych składników odżywczych cebuli. Należy zrobić to wyłącznie wtedy, gdy roślina potrzebuje dodatkowej dawki energii.

Sprawdź też: Uważaj na te trujące kwiaty doniczkowe!

Uprawa amarylisa w doniczce

Zastanawiasz się, kiedy sadzić amarylis w doniczce? Koniecznie zrób to już w pierwsze dni listopada. Zagwarantujesz w ten sposób, że roślina będzie świetną ozdobą na Boże Narodzenie. W połowie grudnia powinny zacząć pojawiać się pojedyncze pąki, które ostatecznie rozwiną się na same święta.

Warto także przypomnieć, jak sadzić amarylis w doniczce, aby cieszyć się później piękną i zdrową rośliną. Są to kwiaty cebulowe, więc ich sadzenie przypada jesienią. Do doniczki o około 20 cm szerokości należy wsypać ziemię z mieszanką torfu oraz piasku. W każdym pojemniku powinna być jedna cebulka, dzięki czemu rozwijająca się z niej roślinka uzyska wystarczającą ilość przestrzeni.

Cebulki posadź tak, aby mniej niż ich połowa wystawała ponad ziemię. Na koniec ustaw doniczkę w cichym, spokojnym i suchym miejscu. Należy zadbać także o odpowiednią temperaturę. Cebulki wymagają ponad 20 stopni Celsjusza do prawidłowego, dalszego rozwoju. Z tego względu najlepszym miejscem będzie ciepły parapet.

Uprawa amarylisa w ogrodzie

Nie wiesz, jak pielęgnować amarylis, żeby zakwitł w Twoim ogrodzie? Z kwiatami, które hoduje się poza domem, koniecznie trzeba dbać w nieco inny sposób. Odmiany ogrodowe tej rośliny wymagają cichego i spokojnego miejsca, w którym jednak otrzymają odpowiednią ilość promieni słonecznych. Z tego względu najczęściej sadzi się je w ciepłych zakamarkach sadu.

Gleba powinna być dobrze nawilżona, najlepiej o odpowiedniej zawartości wszelkich potrzebnych do rozwoju rośliny związków. Jednak ilość wody należy dostosować w zależności do panującej pory roku. Podczas stanu wegetacji roślina wymaga większego nawodnienia, lecz we wrześniu należy to stopniowo ograniczać.

amarylis w ogrodzie

W ogrodach coraz częściej można spotkać tak oryginalne rośliny jak amarylis. Ile razy kwitnie ten gatunek? Proces może trwać nawet do kilku tygodni. Jednak aby roślina zakwitła ponownie, musi regenerować się przez co najmniej 2 lub 3 miesiące. Dopiero po takim odpoczynku jest to możliwe.

Kiedy kwitnie amarylis?

Nikogo nie powinna dziwić rosnąca popularność roślin amarylis. Kiedy kwitnie ten gatunek? To częste pytanie, które zadają początkujący, jak i bardziej zaawansowani ogrodnicy. Nic dziwnego, ponieważ jak dotąd była to rzadko spotykana i niezwykle oryginalna roślina. Dopiero teraz ludzie odkrywają jej wyjątkowość.

Amarylis kwitnie na początku grudnia, więc jest to perfekcyjne zastępstwo gwiazdy betlejemskiej. Zazwyczaj na święta można już cieszyć się pięknymi kwiatami, które świetnie ozdabiają cały dom. Z tego powodu coraz więcej osób ustawia je na wigilijnych stołach.

Warto wyjaśnić jeszcze, jak długo kwitnie amarylis. Proces ten trwa nawet kilka tygodni, jednak może różnić się w zależności od panujących warunków. To także kwestia konkretnej odmiany, która może również zakwitać nieco wcześniej lub później. Z tego względu należy dokładnie oglądać własną roślinę oraz regularnie oceniać jej stan.

Sprawdź też: Popularne kwiaty doniczkowe – 15 najciekawszych pozycji!

Jak zapobiegać szkodnikom i chorobom amarylisa?

Gdy liście rośliny nabierają żółtego koloru, warto zastanowić się nad tego przyczyną. Może to być zbyt duża ilość wody, która w końcu doprowadzi do gnicia amarylisa. Jednak niekiedy problemem są różnego rodzaju pasożyty, takie jak mszyce. Pozbycie się ich jest możliwe poprzez uregulowanie nawodnienia.

Jeśli jednak szkodniki dalej pojawiają się na roślinie, należy zastosować mydło potasowe. Rozpuść jego odrobinę w wodzie, a następnie przetrzyj liście takim roztworem. Powinno to raz na zawsze rozwiązać problem z mszycami. Natomiast brązowe plamki mogą znaczyć o dalszej, nadmiernej wilgoci w glebie.

Czerwone ślady na łodydze lub liściach świadczą o wystąpieniu choroby nazywanej stagonosporoza. Aby jej zapobiec, należy dbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Zbyt intensywna ilość wody również jest groźna dla rośliny. W takiej sytuacji należy szybko ją przesadzić do innej, suchej doniczki.

Popularne odmiany amarylisa

Jeśli interesuje Cię amarylis – odmiany tej rośliny skradną Twoje serce. Najczęściej spotykaną jest Minerwa, która cechuje się szeroko otwartymi kwiatami dużych rozmiarów. Zazwyczaj są one koloru czerwono-białego, więc to częsty wybór na ozdobę w trakcie Bożego Narodzenia.

Amarylis Benfica to najbardziej stylowa możliwość, która momentalnie wprowadza elegancję do mieszkania. Duże, czerwone kwiaty lekko połyskują, co zwraca uwagę wszystkich ludzi. Susan, to odmiana o delikatnych barwach. Jasne, różowe kwiaty idealnie komponują się z zielonym środkiem.

Odmiana Amarylisa - Benfica

Często wybierane są również odmiany o białych kwiatach, które doskonale prezentują się zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Należą do nich m.in. Southern Cross oraz Hathor. Jednak ten gatunek jest bardzo różnorodny, więc każdy bez problemu znajdzie odpowiednią odmianę dla swoich potrzeb.

Co zrobić po przekwitnięciu amarylisa?

Jeśli zależy Ci na doskonałej dekoracji domu, strzałem w dziesiątkę będzie ozdobny kwiat amarylis. Co zrobić po przekwitnięciu tej rośliny? Amarylis rozpoczyna wtedy stan wegetacji, w trakcie którego wymaga odpowiedniej opieki. Konieczne staje się nawożenie oraz obfite podlewanie. Natomiast uschnięte liście należy usunąć – dostarczy to roślinie dodatkową porcję energii.

Amarylis po przekwitnięciu powinien stać w chłodnym miejscu o temperaturze nie niższej niż 14 stopni Celsjusza. Często ludzie postanawiają wtedy wyrzucić roślinę, jednak bez problemu wytrzyma ona do następnego roku. Wystarczy odpowiednio o nią zadbać, a z pewnością będzie tak samo piękna i zachwycająca.

Specjalne przechowanie jest kluczowe w przypadku amarylis. Uprawa po przekwitnięciu nie jest skomplikowana, więc poradzi z nią sobie nawet początkujący ogrodnik. Po zakończeniu okresu spoczynku, który trwa zazwyczaj kilka tygodni, cebulę należy wsadzić do nowej ziemi i regularnie podlewać.

Do zapierających dech w piersiach roślin bez wątpienia zalicza się amarylis. Wystarczy poznać techniki pielęgnacji tego gatunku, aby możliwe było cieszenie się jego pięknem przez długi czas. Amarylis odwdzięczy się niesamowitą prezentacją w zamian za specjalistyczną troskę.

Sprawdź też: Dipladenia – uprawa i pielęgnacja. Jak znosi zimowanie?

4
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *