1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Oświetlenie świąteczne. Zobacz najpiękniejsze iluminacje

Ogród i balkon

7 miesięcy temu

Oświetlenie świąteczne. Zobacz najpiękniejsze iluminacje

Aranżacja Święta
16
0
0
16
0

Oświetlenie świąteczne to nieodłączny element grudnia. Iluminacje bożonarodzeniowe znajdziesz zarówno w centrach miast, jak i w przydomowych ogródkach. Przekonaj się, jak poczuć Boże Narodzenie i jego klimat dzięki świetlnym dekoracjom domu i ogrodu.

Świąteczne oświetlenie domu to na przykład kurtyna świetlna czy uroczy renifer LED, ale również lampki zewnętrzne, które zdobią balkony. Zobacz, jak udekorować dom i podwórko, by nikt nie mógł przejść obojętnie obok Twojej posesji! 

Oświetlenie świąteczne – spraw, by każdy poczuł zbliżające się święta!

Oświetlenie odgrywa bardzo dużą rolę w nadawaniu klimatu nie tylko pomieszczeniom, ale też różnym wydarzeniom czy całym miastom. Tak jak światła na koncertach wpływają na odbiór całego show, tak i oświetlenie świąteczne ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i pozwala poczuć zbliżające się święta.

Ozdobne iluminacje to nie tylko lampki choinkowe, ale wszystkie świecące dekoracje świąteczne, które możemy podziwiać już kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Wszelkie ozdoby zewnętrzne zamontowane na budynkach czy krzewach budują świąteczną atmosferę w każdym z nas. Jeśli chcesz poczuć klimat nadchodzących grudniowych świąt – koniecznie zapoznaj się z poniższymi radami dotyczącymi oświetlenia.

Jak wybrać oświetlenie bożonarodzeniowe? Praktyczne porady

Jeśli marzysz o bożonarodzeniowym domu niczym z amerykańskich świątecznych filmów – jest to możliwe! Zanim jednak zaczniesz dekorowanie, warto zadbać o kilka kluczowych kwestii. Pierwsza z nich to plan oświetlenia. Rozrysuj dokładnie, gdzie i jakie światełka chcesz umieścić. Wtedy łatwiej będzie Ci policzyć, jakich ilości danych ozdób potrzebujesz.

morele.net_korzystne oferty

Przed zakupem lampek upewnij się, czy nadają się one do umieszczenia na zewnątrz. Niektóre światełka powinny być używane tylko w domu. Gdy kupisz już odpowiednie lampki, koniecznie sprawdź, czy działają, jeszcze przed montażem i zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Dekoruj dom wtedy, gdy jest jasno, bezwietrznie i nie pada deszcz. Ważne jest także zaopatrzenie się w wodoodporne przedłużacze i specjalne uchwyty do mocowania lampek.

Zastanawiasz się, kiedy zamontować oświetlenie świąteczne domu? Pierwsze świąteczne dekoracje w sklepach zaczynają pojawiać się już kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem, jednak nie warto tak szybko stroić swojego budynku. Najlepszy okres na montaż lampek to okolice mikołajek, czyli 6 grudnia. To czas, kiedy święta są naprawdę blisko, dlatego wtedy najłatwiej poczuć ich klimat i atmosferę. Przez niecały miesiąc dekoracje nie powinny też zbyt mocno podwyższyć rachunków za prąd. Lampki zazwyczaj zdejmuje się po Nowym Roku.

Jak oświetlić dom? Przykłady różnych iluminacji

Jeśli szukasz inspiracji na iluminację świetlną swojego domu, poniżej przygotowaliśmy przykłady dekoracji, które być może Ci się spodobają. Zobacz, jak wiele form mogą mieć świąteczne lampki i nie bój się ich ze sobą łączyć.

Oświetlenie świąteczne na balkon

Balkon to pole do popisu dla miłośników bożonarodzeniowych dekoracji. Balustradę można ozdobić na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych jest umieszczenie na niej kurtyny z lampek, którą nierzadko łączy się też z girlandami z zielonych gałązek. Można także owinąć szczeble balustrady zwykłymi światełkami na kablu.

Sprawdź też: Ozdoby świąteczne do ogrodu – jak je dopasować i zaaranżować?

Ponadto na balkonach często montuje się LED-owe ozdoby np. w kształcie gwiazd czy choinek, które są świetnie widoczne nawet z daleka. Do tego głównie mieszkańcy niewielkich mieszkań coraz chętniej decydują się na umieszczenie na balkonie oświetlonych choinek, by nie marnować na nie miejsca w małym salonie. Światło lampek z balkonu wpada do wnętrza, tworząc wieczorami niepowtarzalny, świąteczny klimat.

Świąteczna iluminacja w oknie

Okna to wspaniałe miejsce na niewielkie dekoracje świetlne. Można na nich zamocować zarówno zwykłe lampki, jak i LED-owe ozdoby w świątecznych kształtach. Gwiazdy, choinki, mikołaje czy śnieżynki – sklepowe półki uginają się od tego typu dekoracji. Iluminacje w oknie wyglądają efektownie na zewnątrz, ale zapewniają też przytulny klimat wewnątrz domu czy mieszkania. To świetny sposób na oświetlenie świąteczne zewnętrzne, gdy mieszkasz w bloku.

Kurtyny świetlne, jako najpopularniejsze oświetlenie świąteczne

Zewnętrzne kurtyny to jedne z najpopularniejszych dekoracji świetlnych i nie można się temu dziwić, ponieważ wyglądają naprawdę efektownie. Mają formę jednego kabla (o różnych długościach), do którego przymocowane są prostopadle krótsze sznury lampek. Aktualnie można kupić kurtyny świetlne niemal we wszystkich kolorach, dzięki czemu dokładnie dopasujesz tę dekorację do swoich preferencji i skomponujesz ją z innymi elementami swoich świątecznych ozdób.

Lodowe sople

Świecące lodowe sople formą przypominają kurtyny świetlne. Jednak zamiast zwisających kabli z lampkami główne skrzypce grają tutaj elementy przypominające sople. W plastikowych soplach umieszczone są światełka, które sprawiają, że ozdoba wygląda niezwykle efektownie. Najczęściej świecące sople umieszcza się tam, gdzie naturalnie sople mogłyby wystąpić – pod balkonami, tarasami czy pod dachem. Można je wykorzystać także w ogrodzie, np. mocując je do drzew czy ogrodzenia.

Wybierz najlepsze oświetlenie świąteczne i rozjaśnij swoje otoczenie!

Świąteczne domy, które kojarzymy z amerykańskich filmów, mają nie tylko ozdobione ściany, okna czy balkony, ale też znajdujące się dookoła ogrody. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji na oświetlenie świąteczne swojego otoczenia.

Światełka na ogrodowe krzewy i drzewa

Zdecydowanie najczęściej spotykaną formą dekoracji świetlnych w ogrodach są lampki na krzewach i drzewach. To prosty, ale i efektowny sposób na osiągnięcie świątecznego klimatu obok swojego domu. Zazwyczaj są to takie same lampki, jakie wiesza się na choince, zawieszone dookoła rośliny. Coraz modniejsze stają się jednak siatki LED, którymi owija się drzewa czy krzewy, dzięki czemu są one równomiernie pokryte światełkami w dowolnych kolorach.

Świąteczne kule

Z zimą i świętami niezaprzeczalnie kojarzy się śnieg, pokrywający obficie domy i ogrody. Wszyscy miłośnicy skrzypiącego puchu powinni sięgnąć po świecące kule ogrodowe. To białe kule w różnych rozmiarach, które wewnątrz mają zamontowane światełka. Zwykle umieszcza się je na trawie. Jeśli spadnie śnieg – wspaniale się z nim komponują. Wyglądają niczym kule śnieżne przygotowane do stworzenia bałwana. W zależności od wielkości ogrodu można umieścić ich kilka, a nawet kilkanaście.

Sprawdź też: Jak ozdobić okno i parapet na święta? 15 pomysłów na bożonarodzeniowe dekoracje

Bożonarodzeniowe ozdoby płotu

Płot otaczający Twój dom i ogród może stać się sposobem na idealną dekorację posesji. Jego ozdobienie jest dość podobne do dekoracji balustrady balkonowej. Na płocie także możesz zawiesić zwykłe lampki, girlandy, LED-owe figury w świątecznych kształtach czy kurtyny świetlne. Wszystko zależy od rodzaju ogrodzenia i Twoich preferencji.

Świetlne figurki ogrodowe

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się świetlne figurki ogrodowe. Mogą to być LED-owe trójwymiarowe figury, np. reniferów z saniami czy choinki, a także pompowane kolorowe postacie ze światłami umieszczonymi wewnątrz. Do pompowanych figurek należą zazwyczaj bałwany, Mikołaje czy postacie z bajek. Wśród tych ostatnich bardzo popularny jest Olaf z Krainy Lodu. Do figurek ogrodowych można też zaliczyć świętych Mikołajów wspinających się po LED-owych drabinkach

Jak widzisz, oświetlenie świąteczne może przybierać różnorodne formy, ale cel wszystkich tych ozdób jest jeden. Mają one wprowadzić nas w świąteczny klimat i sprawić, że poczujemy prawdziwą magię Bożego Narodzenia. Poza omówionymi wyżej sposobami dekoracji coraz więcej ludzi decyduje się także na laserowe oświetlenie świąteczne domu, dzięki któremu na ścianach budynku pojawiają się ruchome elementy – śnieżynki, gwiazdki czy inne wzory. Daj znać w komentarzu, który sposób na świąteczne oświetlenie najbardziej Ci się podoba.

16
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *