1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pomysły na oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać? Aranżacje, inspiracje i porady

Poradniki

1 rok temu

Pomysły na oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać? Aranżacje, inspiracje i porady

DIY Ogród
5
0
0
5
0

Taras to ulubiona przestrzeń domowników, którzy lubią spędzać czas w ciszy i spokoju. Jakie oświetlenie tarasu wybrać, aby móc cieszyć się z uroków ogrodu i wyjątkowej atmosfery? Zobacz, które lampy tarasowe sprawdzą się do tego celu idealnie.

Oświetlenie tarasu – od czego zacząć aranżację?

Wybór oświetlenia zewnętrznego zawsze powinien być poprzedzony stworzeniem planu. Chodzi w końcu przecież o to, aby wysiłek zaowocował stworzeniem w pełni funkcjonalnej przestrzeni, która dostarcza komfortu użytkownikom do późnych godzin nocnych. Ci inwestorzy, którzy budowę tarasu mają dopiero w planach, powinni jak najszybciej przemyśleć rozwiązania, na których im zależy (oświetlenie sufitowe, kinkiety na elewacji, oświetlenie ścieżki ogrodowej biegnącej tuż przy krawędzi tarasu). Wówczas już na etapie rozprowadzania instalacji elektrycznej zostaną uwzględnione wszystkie późniejsze potrzeby domowników. Bez wsparcia elektryka ze stosownymi uprawnieniami na pewno się nie obejdzie.

oświetlenie tarasu

Zobacz: Oświetlenie do kuchni — jakie wybrać? Jak dobrać odpowiednie oświetlenie nad blat, wyspę, stół? Wybór oświetlenia do kuchni — wskazówki

Kolejnym aspektem, który warto rozważyć na wstępie, jest styl elementów oświetleniowych. Tu sprawa jest prosta: sam taras wpisuje się zazwyczaj w konkretny klimat – czy to bardziej tradycyjny, czy też nowoczesny. Warto dopasować do niego również zestawy oświetlenia. Chodzi przede wszystkim o zachowanie estetycznej spójności i konsekwencji.

Pomysły na oświetlenie tarasu – inspiracje

Pomysłów na oświetlenie jest wiele. Wybierając lampy na taras, warto kierować się ogólną stylistyką domu. Te utrzymane w eleganckim stylu dobrze zaprezentują się, gdy sięgniesz po oświetlenie wykonane ze stali lub metalu, często kute i przybierające ozdobne formy. Jeśli chodzi o samą kolorystykę światła, to lepiej postawić na ciepłe tonacje, wpadające w żółcie i pomarańcze. Zdecydowanie bardziej pasują one do takich aranżacji. Z kolei minimalistyczne i chłodne w odbiorze słupki oświetleniowe, lampy-kule czy proste, geometryczne kinkiety wykonane z drewna lub betonu, będą uzupełniać nowoczesne realizacje architektoniczne. 

Lampki wokół tarasu

Właściciele domów utrzymanych w tradycyjnym stylu, z tarasami wyłożonymi gresem lub drewnianymi deskami, mogą z powodzeniem sięgnąć po urokliwe latarenki w skandynawskim stylu. Dobrze prezentować się będą również kinkiety wykonane z kutego żeliwa, utrzymane w czarnej kolorystyce, malowane proszkowo, a przez to trwałe i estetyczne.

Jak powinno wyglądać nowoczesne oświetlenie tarasu?

Oświetlenie tarasu powinno być przede wszystkim: funkcjonalne, bezpieczne i trwałe. Od lamp zewnętrznych zwykle oczekuje się niemal tego samego, co od elementów stosowanych w domu – z tym że te pierwsze są bardziej narażone na działanie czynników pogodowych. Nowoczesne oświetlenie przestrzeni znajdującej się tuż przy domu powinno uwzględniać lampy wiszące, lampy przyścienne, rozwiązania podłogowe, ale też wolnostojące słupki. Ich światło powinno być dość rozproszone – tak, aby nie utrudniało wieczornego i nocnego przesiadywania. W końcu przestrzeń ogrodowa i tarasowa ma być w pełni komfortowa dla domowników.

Bardzo przydatną kwestią jest także oświetlenie techniczne w postaci oczek wpustowych umieszczanych w podsufitce tarasowej. Zazwyczaj dla optymalnego efektu umieszcza się ich kilka lub kilkanaście.

Nowoczesne oświetlenie tarasu

Oświetlenie na taras musi uwzględniać również kwestie związane z jego eksploatacją i całorocznym utrzymaniem. Coraz łagodniejsze zimy sprawiają, że wiele osób pragnie korzystać z tej przestrzeni również poza sezonem letnim. Dlatego też lampy powinny cechować się wysokim poziomem energooszczędności. Częste ich wykorzystywanie nie powinno przekładać się na odczuwalnie większe rachunki za prąd. Uzupełnieniem stabilnych źródeł światła mogą być sznury LED, które dają bardziej dekoracyjne i punktowe oświetlenie. Tego typu lampki na balkon sprawdzą się równie dobrze na tarasie, ale i wewnątrz pomieszczeń. Wprowadzają nastrojowy i relaksujący klimat.

Lampy na tarasie – na co warto zwrócić uwagę? 

Wybierając oświetlenie domu, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność. Lampa tarasowa, lampy zewnętrzne i ogólnie oświetlenie ogrodowe ma zapewniać nie tylko komfort podczas wieczornego grilla, ale też dawać poczucie bezpieczeństwa. Podczas zakupów warto postawić na różnorodność rozwiązań. Aby zapewnić sobie spójność stylistyczną, dobrze jest sięgnąć po lampy z tej samej kolekcji, ale o zróżnicowanym sposobie montażu (na przykład lampę sufitową, kinkiety, słupki ogrodowe, lampy o kształcie kuli).

Każdy z elementów ma inne zastosowanie. Lampa umieszczona tuż nad stołem powinna dawać jasne i wyraźne, lecz nierażące światło, dzięki któremu przyjemniej będzie toczyć wieczorne życie towarzyskie. Z kolei kinkiety powinny jedynie lekko rozpraszać mrok i ułatwiać pokonywanie progu czy schodków do ogrodu. Słupki ogrodowe, umieszczone wzdłuż chodnika czy alejek, mają za zadanie zwiększać poczucie bezpieczeństwa, gdy późną nocą zapuszczasz się w dalsze części ogrodu. Lampa kula może sprawdzić się jako dekoracja sama w sobie. Ustawiona tuż przy ścieżce będzie przyciągać uwagę domowników i gości. Oświetlenie może też mieć wymiar estetyczny. Warto na przykład wyeksponować piękną roślinę ogrodową i podświetlić ją od dołu przy użyciu lampy-reflektora. Padający na nią snop światła świetnie wydobędzie jej niepowtarzalny kształt czy rzadki kolor liści.

Lampy na tarasie

Przy zakupie lamp całorocznych do ogrodu najlepiej wybierać modele zasilane prądem ze stałego źródła. Są one zdecydowanie bardziej odporne na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, śnieg czy mróz. Modele zasilane promieniami słońca, choć tanie i ekologiczne, nie sprawdzają się zbyt dobrze w sezonie jesienno-zimowym. Modele bateryjne mogą być dobrym uzupełnieniem stałego oświetlenia, jednak wymagają przechowywania pod zadaszeniem, gdyż niezbyt dobrze znoszą wilgoć.

Biorąc pod uwagę kwestie wygody, nie bez znaczenia są lampy wyposażone w czujniki ruchu. Ich zaletą jest automatyczne włączanie i wyłączanie, przez co domownicy mogą komfortowo korzystać z tarasu – nawet wtedy, gdy wnoszą wazę z gorącą zupą czy też dzbanek z herbatą czy zastawę stołową.

Jakie wybrać lampy na taras?

Lampy tarasowe, które będą znajdować się pod dachem i nie będą stale narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, powinny być oznaczone klasą szczelności obudowy na poziomie minimum IP44. Z kolei te elementy oświetlenia domu, które są stale wyeksponowane na zewnątrz, muszą mieć klasę szczelności IP54. Świetnie sprawdzą się one zarówno w deszczu, jak i w zimny, grudniowy wieczór czy w okresie letnim, bezlitośnie grzane przez palące słońce. Z kolei lampy zewnętrzne wpuszczane w grunt (na przykład stosowane na podjeździe) powinny charakteryzować się jeszcze wyższą klasą – na poziomie IP66. Wybierając oświetlenie zewnętrzne, w tym lampy tarasowe, warto zdecydować się na zakup lamp wykorzystujących technologię LED. Jest ona energooszczędna, wydajna i niezawodna. Nawet intensywna eksploatacja takich lamp tarasowych nie przyczyni się do nadmiernego zwiększenia kwot rachunków za energię elektryczną. Jeśli potrzebujesz rozproszonego i nierażącego w oczy światła, kup lampę 30 W.

Lampy LED na taras – oświetlenie tarasowe LED

Oświetlenie tarasu można w pełni dopasować do własnych potrzeb, ale również wielkości danej przestrzeni, jej stylu i charakteru. Służy temu ogromny wybór produktów aktualnie dostępnych na rynku. Lampy LED na taras mogą przybrać formę modnego wiszącego żyrandola, który z zewnątrz pokryty jest technorattanem. Tego typu lampa łączy w sobie nowoczesną technologię i energooszczędność, a także stylowy wygląd. Dlatego też doskonale uzupełnia taras urządzony w stylu boho scandi. Dla fanów nowoczesności przygotowano oświetlenie tarasu w postaci dekoracyjnych słupków dających białe światło, ale też latarenek ze stali i szkła, opartych o technologię LED. Minimaliści na pewno docenią oszczędne w formie, pozbawione ozdób i utrzymane w neutralnych barwach kinkiety. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, metalu bądź stali nierdzewnej. Zdarzają się również modele z betonu. Będą pasować do nowoczesnych elewacji, składających się z okładziny drewnianej oraz stalowych i szklanych elementów.

lampy LED
Źródło: woodprojekt.pl

Sprawdź: Ledy na suficie, czyli sufit podwieszany LED — jak zrobić sufit z oświetleniem LED?

Dekoracje do oświetlenia tarasu

Lampy tarasowe nie muszą być nudne! Ogromny wybór produktów w sklepach sprawia, że zdecydowanie warto przyjrzeć się nietuzinkowym rozwiązaniom. Z pewnością zaliczają się do nich podświetlane donice, które dają efekt „wow” i zaskakują rzadko spotykanym rozwiązaniem. W zależności od wariantu, możesz nabyć je w opcji ze światłem ciepłym, zimnym lub naturalnym. W komplecie sprzedawana jest zazwyczaj również żarówka RGB, która zapewnia kolorowe efekty świetlne. Niektóre egzemplarze są wyposażone w pilot sterowany dotykowo, który pozwala na szybkie przełączenie programów świecenia, dając też opcję ściemnienia.

Dekoracje do oświetlenia tarasu
Źródło: homebook.pl

Wśród ozdób idealnych do postawienia na tarasie lub w jego bezpośrednim otoczeniu sporą popularnością cieszą się dekoracyjne podświetlane kule lub kostki. Geometryczne kształty i biała neutralna barwa doskonale wpisują się w nowoczesne projekty architektoniczne i minimalistyczne ogrody.

Oświetlenie podłogi na tarasie

Lampy zewnętrzne mogą obejmować też kategorię oświetlenia podłogowego. Oprawy są zazwyczaj montowane tuż przy krawędzi tarasu. Mają one zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym na uderzenia, dlatego charakteryzują się dużą trwałością i żywotnością. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się w celu wyeksponowania kształtu tarasu. Mogą również rzucić więcej światła na schodki prowadzące do ogrodu, a przez to dawać większe poczucie bezpieczeństwa podczas poruszania się domowników po zmroku.

Te osoby, którym zależy na szybkiej i niezbyt kosztownej zmianie aranżacji, na pewno docenią rozwiązanie w postaci autonomicznej lampy-kuli, która stojąc na podłodze, rozprasza mrok. Jeśli z tarasu do ogrodu prowadzą nieduże schodki, możesz sprytnie podkreślić tę strefę i przy okazji zwiększyć komfort poruszania się, korzystając ze smukłych słupków LED. A gdy nieopodal masz jeszcze oczko wodne, możesz oświetlić je reflektorami dającymi światło RGB. Efekt gwarantowany!

Oświetlona podłoga na tarasie
Źródło: taras-balkon.pl

Oświetlenie tarasu musi być odpowiednio przemyślane i poprzedzone dobrze wykonanym planem. Bez instalacji elektrycznej i sensownego rozmieszczenia gniazdek optymalne rozświetlenie przestrzeni może być trudne. Aby uzyskać jak najlepsze efekty wizualne i funkcjonalne, warto sięgnąć po różne rodzaje lamp, począwszy od modeli wiszących, poprzez wolnostojące słupki, a skończywszy na oczkach wpustowych i akcesoriach wbudowanych w tarasowy podest. Różnorodność wpłynie na jakość odpoczynku na świeżym powietrzu. Istotne jest stosowanie rozwiązań energooszczędnych i przeznaczonych do użytku zewnętrznego, którym niestraszne są deszcz, mróz i palące słońce. Ogromny wybór produktów na rynku ułatwi dopasowanie ich do przyjętej estetyki budynku i jego elementów.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *