1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Storczyk w szkle – jak dbać? Prawidłowa uprawa storczyka w szkle

Ogród i balkon

5 miesięcy temu

Storczyk w szkle – jak dbać? Prawidłowa uprawa storczyka w szkle

Rośliny
14
2
2
14
2

Storczyk w szkle – co powinieneś wiedzieć o uprawie? Prezentuje się on bardzo efektownie, lecz jego pielęgnacja jest dość trudna i wymagająca. Jak dbać o taką roślinę, jak ją podlewać i o co jeszcze trzeba się zatroszczyć? Odpowiadamy poniżej!

Storczyk w szkle – do jego uprawy wystarczy woda czy powinien mieć jakieś specjalne podłoże?

Storczyki w szkle występują w dwóch wariantach – niektóre są umieszczone w naczyniu, w którym znajduje się tylko woda, a inne mają dodatkowo typowe dla storczyków podłoże, czyli keramzyt. Okazuje się, że wszystko zależy od rodzaju rośliny. Niektóre gatunki storczyków są w stanie przeżyć z samą wodą, a inne nie. Przykładem storczyka, który poradzi sobie w wodzie, jest falenopsis. Można też hodować storczyka w szkle z dodatkiem mchu, który dobrze przechowuje wilgoć. Hodowla w samej wodzie jest najbardziej ryzykowna i często wiąże się z gnijącymi korzeniami rośliny.

Jaką pielęgnację powinien mieć zapewnioną storczyk w szkle?

Pielęgnacja storczyka w szkle jest dość wymagająca. Roślina potrzebuje specyficznych warunków, by prawidłowo się rozwijać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, o których trzeba pamiętać, decydując się na storczyk w szkle.

Sprawdź też: Storczyk vanda – jak wygląda, w jaki sposób go uprawiać i pielęgnować?

Podlewanie

W komfortowym podlewaniu storczyków w szkle pomoże wygodne naczynie, w którym żyje roślina. Powinno być ono wystarczająco szerokie, by można było łatwo wyjąć roślinę i wprowadzić do środka wodę. Jak często podlewać storczyki? Zawsze wtedy, gdy korzenie będą całkiem suche. Najlepiej podlewać znajdujące się na dnie naczynia podłoże. Wtedy woda w odpowiednich ilościach sama dotrze do korzeni. Storczyków nie należy podlewać zimną wodą prosto z kranu. Powinna być ona w temperaturze pokojowej.

Nawożenie

Nawozy są w stanie znacznie wzmocnić roślinę, zatem warto używać ich do pielęgnacji storczyków w szkle. Do roślin w doniczkach używa się często aplikatorów z preparatem, które wbija się w podłoże. W wypadku storczyków w szkle warto sięgnąć po nawozy do pryskania lub takie, które wprowadza się do wody, którą podlewamy roślinę.

Mierzenie temperatury i wilgotności

Temperatura to bardzo ważny aspekt w hodowli storczyków. Rośliny te są bowiem światłolubne, jednak nie powinny być narażane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kwiaty odnajdą się w dość wysokich temperaturach – nawet w okolicach 25°C. W zależności od gatunku storczyka różnią się jego wymagania dotyczące wilgotności. Niektóre rośliny najlepiej czują się przy wilgotności około 60%, a inne – nawet 80%. Warto zatem zapoznać się z wymaganiami własnego storczyka i kontrolować zarówno wilgotność, jak i temperaturę za pomocą wilgotnościomierza i termometru.

Sprawdź też: Doniczki do storczyków – w jakim powinny być rozmiarze, jak powinny wyglądać i gdzie je umiejscowić?

Storczyk w szkle – lepiej go kupić czy przygotować taką kompozycję samodzielnie?

Storczyki w szkle można kupić w sklepach jako gotowe kompozycje, a także przygotować je samemu. Polecamy jednak wykonanie ich własnoręcznie, ponieważ taka opcja jest niewątpliwie nieco tańsza. Można samemu dobrać rodzaj szkła pasujący do wnętrza salonu czy innego pomieszczenia, a także samodzielnie skontrolować stan korzeni przed umieszczeniem rośliny w szkle. Pamiętaj, by nie przesadzać kwitnących storczyków. Poczekaj, aż roślina straci kwiaty, i dopiero wtedy umieść ją w szkle.

Storczyk w szkle to niewątpliwie kompozycja, która zachwyca, ale jednocześnie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. To doskonała opcja dla prawdziwych miłośników kwiatów. Teraz już wiesz, jakie wymagania ma żywy storczyk w szkle. Daj znać, czy zdecydujesz się na taką kompozycję we własnym domu.

A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o uprawie storczyków lub jego odmianach, sprawdź koniecznie nasze inne artykuły poradnikowe. Mamy nadzieję, że wiedza w nich zawarta przełoży się na udaną hodowlę tej rośliny!

14
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Storczykow nie powinno sie sadzic w kompozycjach szklanych. Gniją korzenie. Wiem bo mi 3 „poszły”. A robiłam wszystko o czym pisali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.