Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy zmiana czasu 2022? Kiedy przestawiamy zegarki?

Poradniki

8 miesięcy temu

Kiedy zmiana czasu 2022? Kiedy przestawiamy zegarki?

Prawo
68
12
20
68
12

Zmiana czasu 2022 na zimowy – kiedy? Już niedługo przestawiamy zegarki. Sprawdź, kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy 2022. Warto zapamiętać tę datę!

Niezależnie od tego, czy jesteś zwolennikiem zmiany czasu na zimowy – musisz znać tę ważną datę. Czy w tym roku przestawiamy zegarki po raz ostatni? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Zmiana czasu na zimowy 2022 – kiedy?

Kiedy zmiana czasu 2022 na zimowy? Część państw europejskich, która zdecyduje się pozostać na stałe przy czasie zimowym, będzie musiała przygotować się na jeszcze jedną zmianę jesienią. Jeśli Polska dołączy do tej grupy, wtedy ponownie przestawisz swoje zegarki w nocy z soboty 29 października na niedzielę 30 października 2022 roku. Tym razem będziesz spać godzinę dłużej. Przestawiamy czas bowiem z godziny 3.00 na godzinę 2.00.

Jesienią mamy okazję spać godzinę dłużej, a wiosną – godzinę krócej
Wiosną przesuwamy wskazówkę zegara do przodu, jesienią natomiast – do tyłu

Zmiana czasu na zimowy teoretycznie wydłuża nasz sen o godzinę, więc jest się z czego cieszyć! Dni natomiast staną się coraz krótsze i zimniejsze, lecz do kolejnego przestawiania zegarków już niedługo – zanim się obejrzysz, znów będziemy zastanawiać się „kiedy przestawiamy zegarki na czas letni”, a czas zimowy zostawimy za sobą.

Kiedy zmiana czasu na letni – data

Nadejście wiosny zmusiło nas ponownie do przestawienia czasu z zimowego na letni. Tym samym spaliśmy godzinę krócej. Więc kiedy przestawiliśmy zegarki? Kiedy zmiana czasu na letni 2022?

kody rabatowe morele

Zapamiętaj tę datę! Zmiana czasu 2022 na letni wypadała w nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca. Kiedy przestawiliśmy zegarki? Zmiana czasu 2022 przestawiła zegarki w nocy z godziny 2.00 na godzinę 3.00, więc niestety musieliśmy przygotować się na krótszy sen.

Niektóre urządzenia automatycznie zmieniają czas z zimowego na letni
Pamiętaj, aby zmienić czas na letni we wszystkich zegarkach, które nie zrobią tego automatycznie

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów czas letni środkowoeuropejski wprowadzaliśmy w nocy o godzinie 2. Nie musiałeś oczywiście budzić się specjalnie w środku nocy, by wykonać tę czynność. 

Sprawdź też: Tanie narzędzia ogrodnicze dla każdego. Zakupy w Morele.net

Kiedy przestawiamy zegarki? Zrób to zawsze wieczorem – wcześniej przyzwyczaisz się do nowych warunków. Wiele urządzeń z dostępem do internetu (smartfon czy laptop) przeprowadziło zmianę czasu 2022 automatycznie. Gdy rano się obudziłeś, wyświetlały już one nową, prawidłową godzinę. Budzik na telefonie również uruchomił się o właściwej porze.

Zmiana czasu na zimowy i letni – pierwszy pomysłodawca

Benjamin Franklin to pierwszy pomysłodawca wprowadzenia zmiany czasu na zimowy i letni. Zasugerował on takie rozwiązanie jako możliwość oszczędzania zasobów sztucznego oświetlenia. Jak słusznie zauważył, ludzie, wybierając porę pójścia spać, przede wszystkim zwracają uwagę nie na zachód słońca, ale na dokładną godzinę. Według Benjamina Franklina zmiana czasu na letni czy zimowy wpływa korzystnie na mniejsze zużywanie sztucznych źródeł światła. Ludzie zaczęliby bowiem więcej pracować przy świetle naturalnym.

Zmiana czasu na letni – czy termin zawsze jest ten sam?

Konkretna data zmiany czasu z zimowego na letni nie jest jednolita. W tym roku wypada w nocy z 26 marca na 27 marca, lecz nie jest ona stała. Można jednak zapamiętać termin zmiany czasu na letni, ponieważ wypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. Jak co roku, przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na godzinę 3.00.

Przestawianie zegarków na czas zimowy – czy to zawsze ta sama data?

Tak jak w przypadku czasu letniego – czas zimowy nie rozpoczyna się zawsze tego samego dnia. Dzieje się to w ostatni weekend października, z soboty na niedzielę. To kiedy wypada zmiana czasu z letniego na zimowy w 2022, będzie miało miejsce dokładnie z 29 października na 30 października i wtedy nasze zegarki z godziny 3:00 przeskoczą na 2:00.

2022 ostatnim rokiem ze zmianami czasu?

Czy w nocy z 26 marca na 27 marca 2022 roku ostatni raz przestawiamy zegarek na czas letni? A zmiana czasu na zimowy? Czy planowane przesunięcie zegarków odbędzie jeszcze w roku 2023? Jest wysoce prawdopodobne, że to koniec cyklicznych zmian czasu na zimowy bądź letni. Głosowanie w Parlamencie Europejskim w 2019 roku wykazało chęć zniesienia zmiany czasu na terenie Unii Europejskiej. Ponieważ Polska do niej należy, to prawdopodobnie ostatni raz przestawiamy zegarki właśnie w 2022 roku.

Sprawdź też: Robot sprzątający do 1000 złotych. Sprawdź nasz ranking 2022!

Mamy nadzieję, że wiesz już i zapamiętasz, kiedy jest zmiana czasu w 2022 roku. Możliwe, że to ostatni rok, kiedy przestawiamy zegarki. Pierwsza zmiana czasu 2022, czyli z zimowego na letni, odbyła się już w nocy z 26 marca na 27 marca (z godziny 2.00 na godzinę 3.00). Zmiana z letniego na zimowy, będzie miała miejsce w nocy z 29 października na 30 października (z godziny 3.00 na godzinę 2.00)

Jeśli chcesz poczytać inne artykuły poradnikowe przygotowane przez naszą redakcję, poniżej przedstawiamy kilka propozycji wartych uwagi. Liczymy, że zawarta w nich wiedza zaspokoi Twoją ciekawość!

korzystne oferty morele
68
12

Podziel się:

Komentarze (20)

Zdecydowanie czas zimowy, który jest najbardziej zbliżony do naturalnego i w południe Słońce jest w najwyższym punkcie. A latem można np. zamiast iść do pracy na 7.00 i pracować do 15.00 – iść na 6.00 (albo wcześniej) i pracować do 14.00. Niech pracodawca z pracownikami decyduje.

Ja zdecydowanie wybrałbym na stałe czas letni ze względu na to że w lecie noce byłyby bardzo krótkie i wtedy idąc późno spać dzień będzie się zaczynał po godzinie 3 w nocy gdyby był czas zimowy i szybciej kończył, w zimie niby o 8 byłoby jeszcze ciemno ale i tak dzień jest dłuższy zdecydowanie jestem za tym aby na stałe był czas środkowoeuropejski letni.

Moim zdaniem powinien zostać zimowy, ponieważ w styczniu o godzinie 8.00 przy letnim byłoby jeszcze ciemno, a właśnie o tej godzinie jest duży ruch na drodze dzieci do szkoły itd…

Ja też jestem zdecydowanie za czasem letnim. Chcę mieć jak najdłużej słońce po pracy. Można jeszcze iść na przyjemny spacer, coś zrobić w ogrodzie. I tak teraz coraz później wszyscy wstają i chodzą spać. Po co nam słońce wcześniej rano jak i tak śpimy??

Czas zimowy jest czasem naturalnym i taki powinien pozostać. Nie dlatego, że kiedyś tak było, ale to jest czas astronomiczny dla wybranego południka. Oczywiste jest dla mnie, że jakieś strefy muszą być (bez sensu byłoby, by w Szczecinie było wcześniej niż w Lublinie), ale południe powinno być o 12:00, a nie o 13:00, tak jak teraz w czasie letnim. Nie widzę też problemu, by w UE były 2 strefy czasowe (GMT – np. dla Hiszpanii, Francji… i GMT+1 np. dla Niemiec, Polski…). Mam nadzieję, że pozostaniemy przy naturalnym czasie zimowym bez sztucznego gmerania godzinach, ale mam coraz mniej nadziei, bo wszędzie słyszę „letni czas lepszy, bo długo jasno…”

Jestem zdecydowanie za zimowym. Łatwiej wstawać rano, można rano spokojnie napić się chociażby kawy. Dzieci maja łatwiej rano do szkoły wstawać. To jakieś nieporozumienie zrywać się świtem gdy już lekko wstaje się wiosną. Dla niektórych wystających o 5 rano nagle trzeba wstawać o 4. W szkołach średnich niektóre zajęcia zaczynaja się już po 7 i jak wyrwać nastolatka o świcie?
Zdecydowanie łatwiej jest funkcjonować na czasie zimowym – naturalnym.

Renata komu potrzebne jest światło dzienne o trzecbne światło dzienne o ,3 i 4,rano?chory wymyśl od lat😁 pisze:

Po co komu światło dzienne o trzeciej w nocy ?bzdura wieczorem by. Się bardziej
sprawdzilo

Było głosowanie w 2019 roku wśród obywateli UE i znacząca większość ankietowanych z Polski opowiedziało się za pozostawieniem czasu letniego w Polsce. Natomiast nie przesądza to o tym jaki czas u nas pozostanie, gdyż podstawowym jest zimowy. Czas zapewne zostanie tak dostosowany, by pomiędzy krajami nie było zaburzenia ciągłości stref czasowych, tj. że we Francji, Niemczech i Polsce będą inne strefy czasowe. Powodowało by to niepotrzebne zamieszanie.

Standardowy czas (’zimowy’) ma zalety w przeciwieństwie do letniego. Najważniejsza jest bezpieczniejsza droga do pracy – mniej wypadków rano na drodze gdy jest jaśniej. Co jest właśnie szczególnie ważne w okresie wiosennym, gdy niepotrzebnie jest zmieniany czas. W większości ludzie i tak nie idą spać przed zachodem słońca, niezależnie czy jest letni czy nie – dodatkowa godzina wieczorem nie robi różnicy, bo ludzie i tak są aktywni po zmroku. Większość spędza ten czas jako wolny. I już dawno temu udowodniono, że nie ma żadnych oszczędności w energii elektrycznej, a jest wprost przeciwnie. Stąd większość krajów wycofuje się z czasu letniego. Zostaje w zasadzie UE i USA.

w czasie letnim będziemy mieli późniejszy wschód i zachód słońca, w czasie zimowym wcześniejsze wschody i zachody słońca. lepszy jest czas letni ponieważ jest dłuższe popołudnie, latem i zimą. choć oryginalnym czasem jest zimowy. bo pierwsza zmiana czasu była wiosną na letni. a jesienią wracało się do zmiany pierwotnego zimowego.

Dlaczego krótszy sen? Można przestawić przed pójściem spać albo następnego dnia rano. Poza tym w telefonach, laptopach i komputerach czas przestawia się automatycznie.

Pozostanie przy zimowym w Polsce to z deszczu pod rynnę. W czerwcu będziemy mieli świty już o 3ciej w nocy a jasno będzie się robić już po 2giej. W wyczekiwane po zimie ciepłe dni będziemy mieli kfótszy czas korzystania z popołudniowego czasu. W upalne dni będziemy zaczynali pracę już w większym skwarze zamiast o zimniejszym poranku. Wiem w zimie na letnim czasie byśmy zaczynali pracę niemalże w nocy, ale jak dla mnie ma to swój urok i nie warto psuć wiosny lata dla jakiejś godziny ppranmej w zimie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.