1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Piwniczka, czyli darmowa lodówka w Twoim ogrodzie

Ogród i balkon

2 lata temu

Piwniczka, czyli darmowa lodówka w Twoim ogrodzie

Budowa i remont DIY
12
0
2
12
0

Piwniczka – niegdyś dość często spotykany element wyposażenia ogrodu, dziś już nieco zapomniany. W czasach, gdy coraz intensywniej myślimy o ekologii i oszczędzaniu zasobów naturalnych, jej budowa to świetny pomysł!

Piwniczka ogrodowa – czym jest i do czego służy?

Piwniczka ogrodowa, inaczej określana jako piwniczka ziemna (lub po prostu ziemianka), jest przeznaczona do przechowywania przez cały rok warzyw, owoców i przetworów dzięki utrzymywanej w tym miejscu chłodnej temperaturze. Jest przy tym alternatywą dla tradycyjnych piwnic. Poza swoją funkcjonalnością piwniczka może służyć również jako ozdobny element architektoniczny – dzięki niej ogród czy działka nabierają całkowicie nowego charakteru. Piwniczka może być bardziej eksponowana i widoczna lub też umiejscowiona w mniej dostrzegalnym miejscu, choćby za domem. Innym sposobem pozwalającym na ukrycie piwniczki ziemnej jest posadzenie wokół niej roślin, np. wysokich traw i bylin.

piwniczka to darmowa lodówka
Piwniczka może być dekoracją w każdym ogrodzie

Korzyści płynących z posiadania piwniczki ogrodowej jest wiele. Pomieszczenie to umożliwia przechowywanie owoców czy przetworów w korzystnej dla nich temperaturze. Drugą korzyścią jest fakt, że na piwniczkę ogrodową możemy zdecydować się w dowolnym okresie roku, a samo pomieszczenie nie wymaga wykonywania kosztownych instalacji i przyłączy. Trzecią korzyścią jest oczywiście sama przestrzeń w piwniczce ogrodowej, która pozwala na przechowywanie dużej ilości produktów – zauważalnie większej niż w standardowej spiżarni.

Sprawdź też: Garaż wolnostojący — wszystko, co musisz wiedzieć! Ile wynoszą koszta, jakie pozwolenia są wymagane i na co zwrócić uwagę przy budowie?

Co można przechowywać w piwniczce ogrodowej?

W piwniczce ogrodowej przechowywać można przede wszystkim produkty spożywcze. Zazwyczaj są to warzywa (m.in. cebula, ziemniaki czy marchew), owoce (zwłaszcza jabłka i gruszki), domowe przetwory, a nawet alkohole. Piwniczka ogrodowa pozwala na ich bezpieczne przechowanie bez obawy przed zepsuciem. To także bardziej ekologiczne rozwiązanie w porównaniu do lodówki czy zamrażarki. W piwniczce produkty możemy przechowywać właściwie przez cały rok, dzięki czemu mamy do nich dostęp zawsze wtedy, kiedy tylko najdzie nas na nie ochota.

Budowa piwniczki ogrodowej

Przed rozpoczęciem budowy piwniczki ogrodowej należy pamiętać o kilku istotnych wytycznych. Po pierwsze posadzka piwniczki powinna znaleźć się poniżej wyznaczonej strefy zamarzania gruntu – zazwyczaj chodzi tu o ok. 1,5 m.

Czy piwniczka wymaga pozwolenia na budowę?

W myśl obowiązującego prawa budowlanego budowa piwniczki zazwyczaj wymaga pozwolenia na budowę. Zapisy w ustawie nie precyzują jednak dokładnie tego aspektu, uznając niektóre ziemianki za „obiekty małej architektury”, które nie wymagają pozwolenia. Warto zatem dopytać urzędników, jakie dokumenty należy przedłożyć. W każdym wypadku budowę należy przynajmniej zgłosić do starostwa powiatowego. Szczegółowy wykaz dokumentów potrzebnych do budowy piwniczki wymagającej pozwolenia określa ustawa Prawo budowlane (art. 33 ww. ustawy).

Wybór lokalizacji w ogrodzie

W kwestii wyboru najlepszej lokalizacji dla piwniczki ogrodowej powinno się pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Pierwszym (i najważniejszym) z nich jest zaciemnienie pomieszczenia, dlatego najlepiej planować ją w miejscu zacienionym. Co więcej, ziemianka powinna znajdować się na gruncie, który będzie możliwie suchy. Jednocześnie nie powinieneś umieszczać jej na terenie podmokłym. Wejście do piwniczki należy umiejscowić na ścianie północnej, która nagrzewa się najwolniej.

Jakie materiały wykorzystać

Do wykonania piwniczki ogrodowej będziesz potrzebować chudego betonu (cement + piasek). Dodatkowo zaopatrz się w materiały izolacyjne: przede wszystkim papę izolacyjną (przeciwdziała pojawianiu się wilgoci) i styropian (działa termoizolacyjnie). Przed drobnymi uszkodzeniami struktury Twoją piwniczkę ochroni gruba folia budowlana. Jeśli chcesz zaaranżować w piwniczce półki lub przedziałki na dane przetwory, do ich wykonania możesz wykorzystać deski lub skrzynie. Istotny będzie również drut zbrojeniowy dla zabezpieczenia.

Ile kosztuje budowa?

Koszt wykonania piwniczki ogrodowej zależy przede wszystkim od jej całkowitej powierzchni, która warunkuje ilość zakupionych materiałów i czas przeznaczony na robociznę. Oczywiście samodzielne wykonanie będzie najtańsze, ale w przypadku ogrodowej ziemianki często optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego projektu: wtedy po prostu kupujesz gotową piwniczkę w postaci betonowego odlewu, który przyjeżdża do Twojego ogrodu na pace ciężarówki i następnie jest „montowany” w ziemi w jedno popołudnie. W przypadku zakupu prefabrykowanej piwniczki koszt wszystkich prac powinien wynieść nie więcej niż 10 tys. zł (włącznie z wykonaniem wykopu pod montaż).

Piwniczkę ogrodową możesz zatem zbudować na dwa sposoby: z pomocą firmy budowlanej i na własną rękę. W każdym przypadku pierwszym krokiem będzie wykonanie wykopu – do tego celu najlepiej sprawdzi się koparka. Fundamenty powinny być wkopane na ok. 30-40 cm. Następnie, kiedy miejsce pod fundamenty jest już gotowe, a ławy stężeją, należy wylać posadzkę, która powinna mieć nie więcej niż 15-20 cm grubości. Powinieneś także dodatkowo zabezpieczyć podłogę folią, aby zabezpieczyć ją przed podmakaniem.

Kolejny etap wiąże się z budową ścian. Mury przydomowej piwniczki można wymurować na dwa sposoby: albo układając bloczki, łącząc je zaprawą cementową, albo wylać beton w szalunkach. W tym drugim przypadku będziesz jednak musiał odczekać 3-4 tygodnie do całkowitego związania surowca. Ważny będzie również przedsionek piwniczki, który dodatkowo zabezpieczy zapasy przed zmianami temperatur.

W kwestii otworów wentylacyjnych warto pamiętać, że powinny one wystawać na około 30-40 cm ponad warstwę ziemi i mieć grubość do 50 cm. Schody należy tworzyć bloczkami, stosując podsypkę piaskową, umiejscawiając tam również murek wyporowy, który zapobiegnie wlewaniu się wody. Nad schodami i wejściem dobrze będzie zbudować daszek, który ochroni je przed opadami i wichurami. Drzwi wejściowe powinny być mocne i zabezpieczone odpowiednimi materiałami termoizolacyjnymi (np. styropianem).

Sprawdź też: Czym jest ganek? Dobudowa ganku – najważniejsze informacje

W co wyposażyć piwniczkę ogrodową?

Nowoczesne piwniczki ogrodowe mogą zostać wyposażone w przyłącze elektryczne, dzięki czemu doprowadzone zostaje do nich światło. Nie powinno być także problemu z podłączeniem wody, ale w takim przypadku koszt wykonania pomieszczenia może się zwiększyć. Jeżeli zaś chodzi o aranżację piwniczki, warto postawić na materiały pochodzące z domowego recyklingu: oprócz wspomnianych już skrzynek czy desek mogą to być także stare pudła, wiekowa popękana ceramika czy meble czekające na drugie życie.

Wykonanie przydomowej piwniczki nie jest trudne, ale będzie wymagało pozwolenia na budowę. Następnie wystarczy tylko wybrać miejsce, wykonać wykop i przygotować projekt – lub postawić na gotową ziemiankę, którą bez problemu zakupisz w lokalnej betoniarni. To miejsce sprawi, że zyskasz dostęp do darmowej, a przy tym niezwykle pojemnej lodówki usytuowanej tuż przy domu. A Ty? Czy masz już piwniczkę w swoim ogrodzie? Daj znać w komentarzu pod tekstem!

12
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Chciałabym oszczędzić na prądzie i mieć darmową lodówkę. Poproszę o polecenie firm budowlanych w tym temacie. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *