1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szpachlowanie: cena za 1m² – ile kosztuje w 2023?

Poradniki

11 miesięcy temu

Szpachlowanie: cena za 1m² – ile kosztuje w 2023?

Budowa i remont
47
18
14
47
18

Czy położenie gładzi gipsowej zdrożało w porównaniu z poprzednim rokiem? Od czego zależy koszt? Na jakie kwoty musimy się nastawić w 2023? Szpachlowanie – cena za 1m²!

Szpachlowanie – cena za 1m² w 2022

W 2022 ceny poszybowały w górę. Wpływ na to miała oczywiście pandemia, lecz poza tym ceny prac remontowych i budowlanych bez ustanku wzrastają od 2015 roku. W poprzednim roku uśredniono, że cena szpachlowania za 1m² oscylowała w okolicy 28–37 zł (czyli średnio 33 zł). Jest to oczywiście kwota jedynie za robociznę, do tego należy doliczyć koszt materiałów, który zwykle wynosi do 20 zł za 15 kg zaprawy gipsowej.

Kwoty różnią się od siebie nie tylko ze względu na ilość pracy, ale również na miejsce, w którym szukamy specjalisty. W zależności od tego, z jakiego jesteśmy województwa – stawki będą się od siebie nieco różnić. Kwoty te nie są bardzo zróżnicowane, największy rozstrzał to różnica około 5 złotych między dolnymi granicami zestawionych ze sobą województw. 

Sprawdź też: Kładzenie gładzi gipsowej – jak to zrobić krok po kroku?

Szpachlowanie – cena za 1m² w 2023

W 2023 stawki są oczywiście wyższe. Cena za szpachlowanie to już około 35-45 zł za 1m². Koszty materiałów również zdrożały, jak niestety wszystko w tym roku. Dysproporcje między różnymi województwami pozostają na podobnym poziomie.

Od czego zależna jest cena szpachlowania?

Istnieją trzy główne wyznaczniki, które decydują o cenie szpachlowania za metr kwadratowy. Są to:

  • stawki konkurencji za robociznę;
  • miejscowość, w której mieszkamy;
  • ceny materiałów.

Znając orientacyjne, uśrednione ceny, możemy się odpowiednio nastawić i przygotować na koszta, które poniesiemy. Cennik usług budowlanych różni się nie tylko od samego województwa, ale nawet od konkretnego fachowca. Specjaliści posiadający renomę czasem zawyżają ceny – lecz za jakość opłaca się dopłacić. 

Cena szpachlowania za 1m² może również zależeć od materiałów, z których skorzysta nasz spec. Czasem lepsze zaprawy lub inne potrzebne surowce mogą sprawić, że cennik robót wykończeniowych nie będzie wystarczającym odniesieniem.

Czy samodzielne szpachlowanie się opłaca?

Szpachlowanie ścian oczywiście możemy wykonać samodzielnie – jednak czy to się opłaca? W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę sprzęt i prace poprzedzające nakładanie szpachli. Aby położyć gładź gipsową, należy wcześniej odpowiednio zagruntować ściany i poczekać, aż całkowicie wyschną. Szpachlowanie ma za zadanie wygładzić ściany i przygotować je na położenie ostatniej warstwy – czyli farby lub tapety.

Narzędzia, które przydadzą nam się do poprawnego wykonania szpachlowania ścian, są niezastąpione. O ile może mamy w domu wiadro, papier ścierny, kombinerki czy poziomicę – to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego przyda nam się paca, szpachla, urządzenie, którym wymieszamy szpachlę oraz przyrządy do szlifowania. A! No i oczywiście niezbędne materiały – środek gruntujący, no i przede wszystkim gładź. 

Sprawdź też: Malowanie natryskowe – czy jest drogie? Ile trzeba zapłacić za malowanie pistoletem?

Dodatkowo biorąc sprawy w swoje ręce i podejmując się tej pracy po raz pierwszy, nie mamy pewności, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Wszelkie nierówności i niedociągnięcia nawet po przykryciu ich farbą będą od razu rzucać się w oczy. 

Czy warto zdecydować się na tak duże zakupy i ryzykować nierównościami na ścianach? Koniecznie podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami!

Zastanawiasz się jak zaaranżować gotowe ściany? Sprawdź nasze inspiracje:

47
18

Podziel się:

Komentarze (14)

Hmmm każdy ma prawo do swojej opini. Ale bądźmy kulturalni . Ujmę to tak jedni się z tym rodzą dosłownie a inni mają dwie lewe ręce prawie do wszystkiego. Wiec myślę że znajdzie się Ktoś Kto dzięki nawet I Internetowi staje się fachowcem ( oczywiście nie na papierze ) co według mnie nic nie znaczy . Aczkolwiek w XXI PAPIER SIE LICZY HMM OCZYWIŚCIE A POZNIEJ SLUCHAM HISTORI NIE Z TEJ ZIEMI O RZEKOMYCH FACHOWCACH CO FUSZERKĘ ODSTAWIAJĄ PRZY PODSTAWOWYCH CZYNNOSCIACH . WRACAJĄC DO TEMTU NIE KTORYM RAZ POKAŻESZ COŚ I TAK NAPRAWDĘ Z KAZDYM KOLEJNYM RAZEM JEST TYLKO LEPIEJ A PRZYPUŚĆMY PO OKOŁO 10 WYSZPACHLOWANYCH MIESZKANIACH DANA OSOBA WYKONUJE TĄ CZYNNOŚĆ NAWET I TAK DOBRZE JAK FACHOWIEC PO 30 LATACH PRAKTYKI . POZDRAWIAM WSZYSTKICH I JAKBY CO PROSZĘ CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM . MIŁEGO DNIA

zeby cos zrobic to trzeba umiec, zeby umiec to trzeba sie nauczyc, zeby sie nauczyc to trzeba cos zrobic. Takze jak kto woli.

Do Krzysiek co Ty pleciesz? ???? Żeby nauczyć się robić gładź to wystarczy obejrzeć filmik na YouTube ???????????????? Co za bzdury ???????? Na YouTube to się możesz nauczyć ciasta pięć ,a nie robić gładzie czy coś innego ???????????? Ja będąc kobietą wiem że piszesz bzdury i każdy Ci to powie.

Samo położenie gładzi to pikuś jeden zrobi lepiej a drugi gorzej efekt końcowy zależy od tego jak te ściany się wyszlifuje cała w tym filozofia do nałożenia dużo nie trzeba ale do szlifowania i to jeszcze bezpyłowo to już są potrzebne nie tanie narzędzia każdy się skupia na nakładaniu gładzi a nikt nie wspomina o szlifowaniu

20zł za 15 kg gładzi ? to chyba z worka jakiś straszny syf za przeproszeniem, porządna gładź oscyluje w cenie 90 zł netto za 15 L wiadro

Artykuł trochę stronniczy – bardzo sugeruje skorzystanie z usług fachowca i wyolbrzymia potrzebny sprzęt jakby to była tajna technologia nie dostępna w żadnym markecie budowlanym ;P Oczywiście że fajnie jest spróbować i zrobić to samemu. Zrobiłem tak np. całą łazienkę.

… nie do końca masz rację. Takich fachowców którzy „świetnie” szpachluja miałem u siebie już kilku. Im – podobnie jak i tobie wydaje się, że wystarczy obejrzenie filmiku i można działać. Nic bardziej mylnego. Przy dzisiejszych cenach materiałów nauka szpachlowania na scianach wlasnego mieszkania sie nie opłaca… Rozumiem szpachlowanie scian u np. teściowej 🙂 czy w piwnicy, ale nie u siebie. Chyba ze nie liczy się jakość wykonania, a satysfakcja z samego faktu że coś zrobiłeś sam! Bez wzgledu na efekt koncowy. Szpachlowanie wydaje sie proste i łatwe – i całkowicie się z tym zgadzam !! Najgorzej idzie pierwszy kilometr kwadratowy – a potem, nastepne metry już kladziesz idealnie. Chociaż jest jeden warunek – nalezysz do osób ktore potrafia sie uczyć i wyciągać wnioski ze swoich błedów

” Szpachlowanie ma za zadanie wyrównać ściany…. ” Tu niestety artykuł wprowadza w błąd czytelnika ponieważ szpachlowanie ma za zadanie wygładzić ściany ( stąd nazwa gładź) a nie je równać. Do wyrównywania ścian używamy tynków lub technologii suchej zabudowy.

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi, stosowne zmiany zostały naniesione 🙂

Jeśli nie boisz się pracy to warto zrobić to samemu. Wystarczy że obejrzysz na YouTube jak to się robi. I jakie są etapy, czyli zabezpieczenie podłóg, okien, drzwi, przygotowanie podłoża, gruntowanie, szpachlowanie na minimum 2 razy, szlifowanie, gruntowanie, sprawdzenie pod lampę gdzie trzeba zaprawki zrobić, zaprawki, przeszlifować, szlifowane miejsca zagruntować i masz ścianę gotową do malowania.
Nie maziaj w jednym miejscu żeby bo idealnie, nie będzie. I tak będziesz musiał nałożyć drugą warstwę, a później to wyszlifować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *