1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Szpachlowanie: cena za 1m² – ile kosztuje w 2022?

Poradniki

6 miesięcy temu

Szpachlowanie: cena za 1m² – ile kosztuje w 2022?

Budowa i remont
33
11
6
33
11

Czy położenie gładzi gipsowej zdrożało w porównaniu z poprzednim rokiem? Od czego zależy koszt? Na jakie kwoty musimy się nastawić w 2022? Szpachlowanie – cena za 1m²!

Szpachlowanie – cena za 1m² w 2021

W 2021 ceny poszybowały w górę. Wpływ na to miała oczywiście pandemia, lecz poza tym ceny prac remontowych i budowlanych bez ustanku wzrastają od 2015 roku. W poprzednim roku uśredniono, że cena szpachlowania za 1m² oscylowała w okolicy 28–37 zł (czyli średnio 33 zł). Jest to oczywiście kwota jedynie za robociznę, do tego należy doliczyć koszt materiałów, który zwykle wynosi do 20 zł za 15 kg zaprawy gipsowej.

Kwoty różnią się od siebie nie tylko ze względu na ilość pracy, ale również na miejsce, w którym szukamy specjalisty. W zależności od tego, z jakiego jesteśmy województwa – stawki będą się od siebie nieco różnić. Kwoty te nie są bardzo zróżnicowane, największy rozstrzał to różnica około 5 złotych między dolnymi granicami zestawionych ze sobą województw. 

Sprawdź też: Kładzenie gładzi gipsowej – jak to zrobić krok po kroku?

Szpachlowanie – cena za 1m² w 2022

W 2022 stawki są oczywiście wyższe. Cena za szpachlowanie to już około 35-45 zł za 1m². Koszty materiałów również zdrożały, jak niestety wszystko w tym roku. Dysproporcje między różnymi województwami pozostają na podobnym poziomie.

Od czego zależna jest cena szpachlowania?

Istnieją trzy główne wyznaczniki, które decydują o cenie szpachlowania za metr kwadratowy. Są to:

  • stawki konkurencji za robociznę;
  • miejscowość, w której mieszkamy;
  • ceny materiałów.

Znając orientacyjne, uśrednione ceny, możemy się odpowiednio nastawić i przygotować na koszta, które poniesiemy. Cennik usług budowlanych różni się nie tylko od samego województwa, ale nawet od konkretnego fachowca. Specjaliści posiadający renomę czasem zawyżają ceny – lecz za jakość opłaca się dopłacić. 

kody rabatowe morele

Cena szpachlowania za 1m² może również zależeć od materiałów, z których skorzysta nasz spec. Czasem lepsze zaprawy lub inne potrzebne surowce mogą sprawić, że cennik robót wykończeniowych nie będzie wystarczającym odniesieniem.

Czy samodzielne szpachlowanie się opłaca?

Szpachlowanie ścian oczywiście możemy wykonać samodzielnie – jednak czy to się opłaca? W pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę sprzęt i prace poprzedzające nakładanie szpachli. Aby położyć gładź gipsową, należy wcześniej odpowiednio zagruntować ściany i poczekać, aż całkowicie wyschną. Szpachlowanie ma za zadanie wygładzić ściany i przygotować je na położenie ostatniej warstwy – czyli farby lub tapety.

Narzędzia, które przydadzą nam się do poprawnego wykonania szpachlowania ścian, są niezastąpione. O ile może mamy w domu wiadro, papier ścierny, kombinerki czy poziomicę – to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego przyda nam się paca, szpachla, urządzenie, którym wymieszamy szpachlę oraz przyrządy do szlifowania. A! No i oczywiście niezbędne materiały – środek gruntujący, no i przede wszystkim gładź. 

Sprawdź też: Malowanie natryskowe – czy jest drogie? Ile trzeba zapłacić za malowanie pistoletem?

Dodatkowo biorąc sprawy w swoje ręce i podejmując się tej pracy po raz pierwszy, nie mamy pewności, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Wszelkie nierówności i niedociągnięcia nawet po przykryciu ich farbą będą od razu rzucać się w oczy. 

Czy warto zdecydować się na tak duże zakupy i ryzykować nierównościami na ścianach? Koniecznie podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami!

Zastanawiasz się jak zaaranżować gotowe ściany? Sprawdź nasze inspiracje:

korzystne oferty morele
33
11

Podziel się:

Komentarze (6)

Artykuł trochę stronniczy – bardzo sugeruje skorzystanie z usług fachowca i wyolbrzymia potrzebny sprzęt jakby to była tajna technologia nie dostępna w żadnym markecie budowlanym ;P Oczywiście że fajnie jest spróbować i zrobić to samemu. Zrobiłem tak np. całą łazienkę.

… nie do końca masz rację. Takich fachowców którzy „świetnie” szpachluja miałem u siebie już kilku. Im – podobnie jak i tobie wydaje się, że wystarczy obejrzenie filmiku i można działać. Nic bardziej mylnego. Przy dzisiejszych cenach materiałów nauka szpachlowania na scianach wlasnego mieszkania sie nie opłaca… Rozumiem szpachlowanie scian u np. teściowej 🙂 czy w piwnicy, ale nie u siebie. Chyba ze nie liczy się jakość wykonania, a satysfakcja z samego faktu że coś zrobiłeś sam! Bez wzgledu na efekt koncowy. Szpachlowanie wydaje sie proste i łatwe – i całkowicie się z tym zgadzam !! Najgorzej idzie pierwszy kilometr kwadratowy – a potem, nastepne metry już kladziesz idealnie. Chociaż jest jeden warunek – nalezysz do osób ktore potrafia sie uczyć i wyciągać wnioski ze swoich błedów

” Szpachlowanie ma za zadanie wyrównać ściany…. ” Tu niestety artykuł wprowadza w błąd czytelnika ponieważ szpachlowanie ma za zadanie wygładzić ściany ( stąd nazwa gładź) a nie je równać. Do wyrównywania ścian używamy tynków lub technologii suchej zabudowy.

Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi, stosowne zmiany zostały naniesione 🙂

Takie prace jak polozenie gladzi uczy się latami i trzeba mieć dryg.Powodzenia kolego na oglądaniu filmików.

Jeśli nie boisz się pracy to warto zrobić to samemu. Wystarczy że obejrzysz na YouTube jak to się robi. I jakie są etapy, czyli zabezpieczenie podłóg, okien, drzwi, przygotowanie podłoża, gruntowanie, szpachlowanie na minimum 2 razy, szlifowanie, gruntowanie, sprawdzenie pod lampę gdzie trzeba zaprawki zrobić, zaprawki, przeszlifować, szlifowane miejsca zagruntować i masz ścianę gotową do malowania.
Nie maziaj w jednym miejscu żeby bo idealnie, nie będzie. I tak będziesz musiał nałożyć drugą warstwę, a później to wyszlifować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.