1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ścianka działowa – z czego ją wykonać?

Poradniki

2 lata temu

Ścianka działowa – z czego ją wykonać?

Budowa i remont
9
0
0
9
0

Ścianka działowa to prosta, lecz niezwykle praktyczna konstrukcja, która może w łatwy, szybki i tani sposób całkowicie odmienić wnętrze mieszkania. Z czego najczęściej wznoszone są ściany działowe oraz jak można je wykorzystać?

Ścianka działowa – do czego możesz ją wykorzystać?

Ścianka działowa to prosta konstrukcja stanowiąca rodzaj ściany wewnętrznej, której zadaniem jest wydzielenie w pomieszczeniu określonych stref. Zwykle przyjmuje formę przegrody, izolując daną część pokoju od reszty jego przestrzeni. Może być budowana z wielu materiałów o różnych właściwościach, od szkła aż po cegły.

ścianka działowa
Czym są ściany działowe? | Źródło: jakbudowac.pl

Nie jest ona częścią podstawowej konstrukcji budynku – w większości przypadków ścianki działowe można więc swobodnie przemieszczać, stawiać i burzyć w zależności od preferencji i oczekiwań. Z małymi wyjątkami – konstrukcje m.in. o większej gramaturze mogą obciążać strukturę budynku, ważne więc, by przed zastosowaniem w tym celu ciężkich materiałów skonsultować się z projektantem.

Rodzaje ścianek działowych i ich właściwości

Ścianki działowe można wykorzystywać z rozmaitych powodów i w różnych okolicznościach. Z tego względu możemy odnotować bardzo wiele sposobów konstrukcji tych elementów, dopasowanych do specyfiki pomieszczenia i warunków danego budynku. Nie mają z góry określonych wymiarów, mogą mieć różną grubość, wysokość oraz sposób montażu. Ściany działowe można dzielić ze względu na ich parametry, takie jak izolacyjność akustyczna czy współczynnik przenikania ciepła.

Rodzaje ścian działowych
Ścianki działowe najczęściej można przesuwać nawet po zakończeniu budowy | Źródło: termalica.pl

Choć w wielu przypadkach ścianki działowe są nieruchome, istnieją takie ich warianty, które składają się z modułów możliwych do chowania i wysuwania w dowolnym momencie. Noszą one nazwę ścianek działowych przesuwnych i przestawnych. Często stosuje się je tam, gdzie potrzebna jest elastyczność w zakresie wydzielania stref w pomieszczeniach, a więc w biurach, halach produkcyjnych, salach konferencyjnych lub sklepach i salonach handlowych.

Ścianki działowe w aranżacjach wnętrz

Ścianka działowa niejedno ma imię – z pomocą tego prostego elementu możesz zdziałać naprawdę wiele. Do czego możesz ją wykorzystać?

Podstawowym zastosowaniem takiej przegrody jest stworzenie dodatkowych pomieszczeń w określonej przestrzeni. Najczęściej wykorzystywana jest ona po to, by zapewnić domownikom większą prywatność – lokatorzy małego mieszkania mogą wydzielić z jego powierzchni pokoje pełniące rolę małych gabinetów lub dodatkowej przestrzeni na rzeczy osobiste.

Ścianki działowe w aranżacjach wnętrz
Ścianki działowe pomogą Ci zapewnić większą prywatność w domu czy mieszkaniu | Źródło: abartremonty.pl

W domach zaś rola ściany działowej polega na wydzielaniu miejsca na pomieszczenia gospodarcze, takie jak składziki czy małe spiżarnie. Wstawienie dodatkowych ścian na przykład do sypialni oraz wyposażenie tak powstałej przestrzeni w lustra, regały oraz wieszaki pozwoli stworzyć tam w pełni funkcjonalną, osobistą garderobę. Posiadacze kuchni połączonej z salonem za pomocą ściany działowej z łatwością oddzielą obie te strefy.

Ścianka działowa. Z czego można ją wykonać?

Budowa ściany działowej zwykle nie jest trudna, lecz wymaga dobrego dopasowania używanych materiałów i produktów do warunków danego pomieszczenia. Z czego najczęściej tworzy się te konstrukcje?

Ściana działowa murowana z cegły

Ściana działowa z cegły to jedna z najbardziej wytrzymałych form konstrukcji tego typu. Wymaga prowadzenia prac na mokro z użyciem zaprawy murarskiej, może być więc nieco uciążliwa w budowie. Trudy wznoszenia konstrukcji wynagradzają jednak jej właściwości – jest ona niezwykle solidna oraz znosi duże obciążenia. Na takiej ściance istnieje możliwość montażu np. sprzętu RTV, co nie jest możliwe w przypadku wielu innych materiałów, z których wykonuje się ściany działowe.

Ściany działowe murowana z cegły
Ściana działowa z cegły jest niezwykle wytrzymała | Źródło: jakbudowac.pl

Należy pamiętać, że ściana działowa w tym przypadku stanowić będzie duże obciążenie dla stropu. Trzeba więc upewnić się, że nie zagraża ona elementom konstrukcyjnym. Murowane ściany często wymagają dodatkowej belki wzmacniającej, która zwiększy nośność stropu.

Ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych

Jeśli wolisz stworzyć ściankę działową z lekkiego, cienkiego materiału, płyty kartonowo-gipsowe sprawdzą się w tej roli znakomicie. Niestety nie są one zbyt wytrzymałe i nie znoszą dużych obciążeń oraz wilgoci. Jeżeli jednak zależy Ci na prostej, taniej konstrukcji, którą w razie potrzeby z łatwością zdemontujesz, płyty te będą dla Ciebie dobrym wyborem.

Ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych
Ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych łatwo postawisz i zdemontujesz | Źródło: obi.pl

Produkty te nie są zbyt dźwiękoszczelne i charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. W tym przypadki mamy jednak możliwość poprawy izolacyjności akustycznej, uzupełniając wnętrze szkieletowej konstrukcji ściany wełną mineralną.

Ścianka działowa z betonu komórkowego

Jeden z najczęściej stosowanych do budowy ścian działowych rodzajów budulca. Beton komórkowy przyjmuje formę bloczków, które bardzo łatwo ze sobą łączyć – korzystając z tej metody, możesz cieszyć się łatwą i szybką budową, a w efekcie solidną ścianą działową o bardzo ciekawych właściwościach. Ścianka z betonu komórkowego dobrze tłumi hałasy i izoluje ciepło.

Ścianka działowa z betonu komórkowego
Beton komórkowy to dobry materiał do wykonania ścianek działowych | Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Na rynku mamy możliwość znalezienia bloczków o różnych gramaturach, zazwyczaj jednak są one dość lekkie i w postaci ściany działowej nie obciążają zanadto stropu. Dzięki wykonaniu ze spienionej mieszanki betonowej są również miękkie, z powodzeniem można je przycinać do pożądanych kształtów za pomocą piły.

Drewniana ściana działowa lub ścianka działowa z lameli

Dzięki modzie na naturalne materiały drewno ostatnio staje się coraz bardziej popularnym budulcem, także w przypadku ścianek działowych. Łatwość obróbki, montażu i demontażu drewnianych płyt lub słupków pozwala zachować elastyczność, jednak sam materiał jest wytrzymały i trwały.

Drewniana ściana działowa
A może zdecydujesz się na ściankę działową z lameli lub drewna? | Źródło: dladomatora.pl

By zyskać pewność, że tak wykonana ścianka działowa posłuży nam przez wiele lat, drewno wystarczy dobrze zaimpregnować i ograniczać wpływ potencjalnie szkodliwych czynników, takich jak wilgoć czy wysokie temperatury. Możesz także zdecydować się na typowo dekoracyjną ściankę działową z lameli. To rozwiązanie w ostatnim czasie staje się niezwykle popularne. Ażurowa ścianka działowa z drewnianych listew to niezwykle ciekawe rozwiązanie.

Ściana działowa z luksferów (pustaków szklanych)

Konstrukcje tego rodzaju stanowią rozwiązanie problemu zaciemnienia pomieszczenia, którego często obawiają się osoby pragnące postawić w mieszkaniu ściany działowe. Pustaki szklane, czyli małe bloczki szkła obecnie niezbyt precyzyjnie zwane luksferami, to nie tylko doskonały materiał do budowy przegrody, lecz i sposób na doświetlenie wnętrza.

Sprawdź też: Szpachlowanie: cena za 1m² – ile kosztuje w 2022?

Załamują one i rozpraszają światło, dzięki czemu dobrze nadają się do ciemnych pomieszczeń, pozwalając czynić je jaśniejszymi bez konieczności zwiększenia zużycia energii elektrycznej. Na rynku można znaleźć zarówno produkty transparentne, jak i barwione na rozmaite kolory – przy takiej różnorodności dopasowanie luksferów do wystroju nie jest trudnym zadaniem.

Ściana działowa z luksferów
Luksfery to ciekawe rozwiązanie, jednak nie każdemu przypadnie ono do gustu | Źródło: budujemydom.pl

Dobrze sprawdzą się tam, gdzie wiele innych ścianek działowych nie daje rady, a więc w pomieszczeniach takich jak kuchnie czy łazienki, o utrzymującej się na wysokim poziomie wilgoci czy zmiennych temperaturach. Istotną zaletą pustaków są hydrofobowe właściwości szkła – mamy możliwość zastosować je na przykład jako przegrodę dzielącą część prysznicową od toaletowej. Nawet poddawane częstemu kontaktowi z wodą nie niszczeją. Jeśli więc zależy Ci na trwałej ściance działowej o interesującej formie, pustaki szklane to propozycja dla Ciebie.

Wznoszenie ścianki działowej – na co uważać?

Wiele osób zastanawia się, czy zastosowanie ścianki działowej we wnętrzu ich mieszkania nie będzie wiązać się z jakimiś negatywnymi skutkami. I choć w większości są to konstrukcje bezpieczne, istnieją przypadki, w których wprowadzenie takich przegród do danego wnętrza nie będzie dobrym pomysłem.

Należy wystrzegać się budowania ich w budynkach o niskiej wytrzymałości na obciążenie. Jeśli nie wiemy, jaki ciężar może znieść podłoże pomieszczenia lub podejrzewamy, że wartość ta nie jest zbyt wysoka, konieczne będzie skonsultowanie się ze specjalistą, który oceni bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia. W takich wnętrzach zwykle można budować ścianki działowe z lekkich płyt kartonowo-gipsowych, natomiast zdecydowanie należy unikać konstrukcji murowanych z cegieł lub o masie powierzchniowej wynoszącej więcej niż 100 kg/m2.

Sprawdź też: Z czym łączyć szare ściany? Na co uważać, jakie dobierać dodatki?

Ścianki działowe to rozwiązanie popularne od lat – ich uniwersalność i różnorodność już od dawna zachęca do wprowadzania ich zarówno we wnętrza prywatnych mieszkań, jak i do biur, hal przemysłowych czy przestrzeni użyteczności publicznej. Z nimi aranżacja nawet trudnych pomieszczeń staje się czystą przyjemnością. Jeśli więc chcesz odmienić swoją przestrzeń lub wzbogacić ją o dodatkową strefę, montaż ścian działowych może okazać się strzałem w dziesiątkę.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *