1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Nakrycie stołu: najważniejsze zasady savoir-vivre. Prawidłowe nakrywanie do stołu krok po kroku

Poradniki

6 miesięcy temu

Nakrycie stołu: najważniejsze zasady savoir-vivre. Prawidłowe nakrywanie do stołu krok po kroku

DIY
7
4
0
7
4

Stylowe nakrycie stołu jest nieodzownym elementem Twojego następnego przyjęcia? Chcesz dowiedzieć się, jak uniknąć popełnienia gafy w towarzystwie? Oto co musisz wiedzieć, aby Twoje nakrycie do stołu zachwyciło gości.

Nakrycie stołu a zasady savoir-vivre

Jeśli organizujesz formalne spotkanie lub przyjęcie w eleganckim stylu, prawidłowe nakrycie stołu to absolutna podstawa. Savoir-vivre nie ogranicza się oczywiście do samego ułożenia sztućców. Są to reguły grzecznościowe, których znajomość pozwala uniknąć zawstydzających sytuacji w towarzystwie. Stosowanie się do nich zapewni Ci opinię profesjonalnego gospodarza lub gospodyni oraz sprawi, że posiłek będzie dla gości czystą przyjemnością.

Sprawdź też: Dekoracja stołu – jak ciekawie udekorować stół na co dzień i nie tylko? Aranżacje i pomysły na modny wystrój stołu

Aby upewnić się, że nakrycie stołu jest prawidłowe, warto przygotować je dzień wcześniej. Dzięki temu możesz bez przeszkód skupić się na zadaniu i upewnić się, że serwetki stoją po odpowiedniej stronie, a wszystkie sztućce mają swoje miejsce. Może bowiem zabraknąć na to czasu w dzień przyjęcia. Jest to również wygodne ze względu na fakt, iż masz możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian, jeśli wybrany styl nie do końca spełnia Twoje oczekiwania – czasem lepiej sprawdzą się kwiaty, a innym razem świece.

Co przygotować do nakrywania stołu? Wybór dekoracji i akcesoriów

Poprawne nakrycie stołu wymaga przygotowania kilku elementów, bez których trudno byłoby osiągnąć efekt elegancji. Pierwszym krokiem jest zdecydowanie się na motyw nakrycia. Wyjątkowo istotny jest obrus – powinien on pasować do serwisu oraz zwisać co najmniej 20 cm poniżej krawędzi stołu. Kolejnym niezbędnym elementem są serwetki – papierowe sprawdzą się świetnie na co dzień, jednak na bardziej wystawne przyjęcia lub spotkania przygotuj adamaszkowe albo lniane. Możesz je estetycznie zwinąć w rulon czy złożyć w trójkąt albo wachlarz.

nakrycie stołu

Naturalnie niezbędna jest zastawa – bezpośrednio na stół należy położyć talerz podkładkowy wykonany ze szkła lub metalu. Jeśli jednak nie masz tego rodzaju naczynia, zacznij od dużego talerza płaskiego. Na nim połóż talerz przekąskowy, a po jego sprzątnięciu podaj zupę, od razu w misce albo w przeznaczonej do tego filiżance. Jeśli szampan jest jedynym serwowanym alkoholem, kieliszek powinien zostać postawiony na stole na początku. Likier, brandy i whisky podaje się natomiast dopiero podczas deseru.

Sztućce układa się na stole w kolejności używania – najdalej od talerza powinny być te, które wykorzystuje się podczas posiłku jako pierwsze. Widelce należy ułożyć po lewej, noże po prawej. Łyżka powinna znajdować się obok noży, a sztućce do deseru nad talerzem. Wszystkie kieliszki, zarówno te zawierające wodę, jak i te, z których pije się różnego rodzaju alkohol, postaw u góry, nad nożami.

Prawidłowe nakrycie stołu krok po kroku

Jak nakryć do stołu zgodnie z zasadami savoir-vivre? Naturalnie należy zacząć od obrusa. Pamiętaj o dokładnym wypraniu oraz wyprasowaniu go. Przed rozpoczęciem posiłku na stole powinny znajdować się jedynie trzy talerze – podkładkowy, płaski i przekąskowy. Zupę oraz deser podaje się w przeznaczonych do tego naczyniach, podczas posiłku. Istotnym elementem nakrycia stołu są serwetki. Po której stronie należy je jednak położyć? Możesz wybrać jedną z dwóch opcji – na środku talerza lub po lewej stronie, obok widelców.

Nakrywanie do stołu nie jest trudne. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Jednym z nich jest ułożenie sztućców zgodnie z kolejnością spożywanych potraw. Łyżka będzie używana na początku przyjęcia, przy jedzeniu zupy, dlatego należy ją umiejscowić najdalej od talerza, za nożami. Ostrze noża powinno być skierowane w stronę talerza. Mniejsze sztućce przeznaczone do deseru połóż tak, aby ich uchwyty skierowane były w przeciwne strony – łyżeczka na prawo, a widelczyk na lewo. Dodaj też dekoracje, na przykład gustowny wazon z kwiatami.

Jak nakryć stół do kawy i ciasta? Praktyczne porady 

Nakrycie stołu do kawy i ciasta jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku pełnego posiłku. Spotkanie przy cieście nie jest tak formalne, jak obiad czy kolacja, dlatego możesz sobie pozwolić na większą wariację w kwestii dekoracji. Wybierz stylowy, kolorowy obrus lub przyozdób każdy talerzyk pod filiżankę pojedynczym kwiatem.

dekoracje i akcesoria przy nakryciu do stołu

Ułożenie naczyń

Potrzebujesz tylko jednego, małego talerza odpowiedniego do ciasta oraz zestawu serwisu kawowego, czyli filiżanek z talerzykami, które możesz umiejscowić przy poszczególnych nakryciach. Bardzo przydatne są dzbanki, w których z wyprzedzeniem możesz przygotować kawę i herbatę. Dzięki temu goście sami mogą sobie dolewać napoju, który dłużej pozostanie ciepły. Wyjątkowo ważne jest postawienie na stole cukiernicy, aby każdy miał możliwość wsypania do swojej kawy lub herbaty odpowiadającej mu ilości cukru.

Istotne szczegóły

Jeśli chcesz podać kawę, upewnij się, że posiadasz odpowiedni serwis kawowy, a ilość filiżanek zgadza się z liczbą zaproszonych gości. Naczynia z dwóch różnych zestawów będą wyglądać nieelegancko. Wszystkie sztućce powinny znaleźć się po prawej stronie talerzyka. Serwowanie ciasta wymaga też noża oraz łopatki. Przy każdym talerzyku powinna się znaleźć serwetka. Ciasto wygląda estetycznie ułożone na paterze lub ozdobnym talerzu.

Ułożenie naczyń
Źródło: koscierzyna.naszemiasto.pl

Nakrywanie do stołu i najczęstsze błędy — jak uniknąć gafy?

Nakrycie stołu ma zasady, które nie są trudne do zrozumienia. Stosunkowo łatwo jednak popełnić drobne błędy. Jak tego uniknąć?

Podanie dań 

Użycie wazy na zupę uważa się za kulturalną opcję, jednak savoir-vivre dyktuje, aby nalewać potrawę od razu na talerze i podawać dopiero po sprzątnięciu talerza przekąskowego. Warto przy okazji zaznaczyć, że z rozpoczęciem jedzenia należy zaczekać, aż wszyscy dostaną swoją porcję.

Podanie dań

Ułożenie sztućców 

Pamiętaj o tym, że sztućce używane w pierwszej kolejności powinny znaleźć się najdalej od talerza, a widelczyk i łyżeczka przeznaczone do deseru – nad talerzem. Łatwo zapomnieć o tym, aby skierować ostrze noża w stronę nakrycia. Jest to istotny szczegół, na który goście z pewnością zwrócą uwagę.

ułożenie sztućców

Dekoracje 

Stworzenie odpowiedniej atmosfery podczas posiłku jest niezwykle ważne. Pomogą Ci w tym dekoracje takie jak świece lub kwiaty. Stół z samymi naczyniami może wyglądać pusto. Ważna jest jednak wysokość bukietu – nie może on zasłaniać gości siedzących po drugiej stronie stołu. Pamiętaj też o serwetkach. Każdy gość powinien mieć możliwość rozłożenia materiału na kolanach, aby zapobiec ubrudzeniu ubrania.

dekoracje przy stole

Nakrycie stołu zgodne z zasadami savoir-vivre to doskonały sposób, aby dodać przyjęciu stylu i elegancji. Reguły są proste do zrozumienia oraz przyswojenia. Możesz zaangażować swoje poczucie estetyki, projektując nakrycia na różne okazje. Dobre maniery podczas posiłku świadczą o wysokiej kulturze osobistej, a znajomość prawidłowego ułożenia naczyń i sztućców sprawi, że zyskasz renomę doskonałej pani lub doskonałego pana domu.

7
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.