1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Klatka schodowa — inspiracje, aranżacje. Co zrobić, aby upiększyć ten element domu?

Poradniki

2 lata temu

Klatka schodowa — inspiracje, aranżacje. Co zrobić, aby upiększyć ten element domu?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
13
0
1
13
0

Klatka schodowa – inspiracje pomogą Ci zrobić z niej prawdziwą ozdobę domu. Na aranżację składają się schody, poręcz, oświetlenie oraz ciekawe dekoracje ścienne. Jak wykończyć klatkę schodową, aby stała się stylową wizytówką domu? Zobacz!

Klatka schodowa w domu – jak ją urządzić?

Aranżacja klatki schodowej to stosunkowo nowe zagadnienie w magazynach i serwisach wnętrzarskich. Jeszcze niedawno schody były traktowane raczej po macoszemu, jako praktyczny element wnętrza, a samo słowo klatka kojarzyło się raczej z wejściem do bloku. Potencjał wysokiej przestrzeni został jednak w końcu dostrzeżony, a modne aranżacje klatki schodowej czerpią z wielu stylów oraz ciekawych rozwiązań architektonicznych. Jak urządzić korytarz ze schodami?

Klatka schodowa w domu najczęściej łączy reprezentacyjną cześć dzienną z pokojami sypialnymi na górze. Charakter aranżacji klatki schodowej powinien być dopasowany zarówno do stylu korytarza i pomieszczeń dziennych, jak i do zlokalizowanej na górze części prywatnej.

Luksusowa klatka schodowa w domu
Luksusowa klatka schodowa w domu

Zobacz: Schody półkowe – cena, konstrukcja, mocowanie. Wady i zalety schodów półkowych

Dobrym pomysłem będzie wyłożenie ściany klatki dekoracyjną tapetą – oddzieli to aranżacyjnie tę część od reszty korytarza. Ten sam efekt przyniesie powieszenie na ścianie rodzinnej galerii zdjęć lub obrazów. Dzięki temu, nawet jeśli piętro ma zupełnie inny charakter niż parter, przejście będzie nieco bardziej harmonijne. Ciekawym pomysłem może być również zastosowanie różnych kolorów stopni i podstopni, które będą korespondowały z wyposażeniem i stolarką drzwiową na obu poziomach.

Klatka schodowa to także miejsce, w którym możesz pokusić się stylowe i ciekawe oświetlenie. Wysoka przestrzeń pozwoli Ci na montaż modnych lamp o długich zwisach lub oryginalnego żyrandolu. Na czym jeszcze może skorzystać Twoja klatka schodowa? Inspiracje często obejmują np. powieszenie dużego lustra.

Klatka schodowa – jakie style sprawdzą się najlepiej?

Urządzając klatkę schodową, zwróć uwagę na stylistykę innych pomieszczeń oraz wymiary korytarza. Jeśli posiadasz dom urządzony w stylu industrialnym lub loftowym, dobrze sprawdzą się nowoczesne aranżacje w stylu minimalistycznym. Możesz wprowadzić betonowe stopnie, szklane barierki lub surowe materiały, jak drewno i stal. Całość aranżacji możesz uzupełnić industrialnymi lampami w formie zwisających żarówek filamentowych.

Jeśli jednak w Twoim domu króluje elegancja i klasyczny wystrój, lepiej postawić na klatkę schodową w stylu prowansalskim, angielskim lub retro. Takie aranżacje to stylowe połączenie drewnianych schodów, finezyjnych barierek oraz stylowej dekoracji ściany w formie wzorzystej tapety lub bogatej galerii obrazów lub zdjęć.

Drewniane schody w klatce schodowej w domu
Drewniane schody w klatce schodowej w domu

Jasne i lekkie schody w stylu skandynawskim, sprawdzą się w nowoczesnych i przytulnych wnętrzach. Szczególnie dobrze prezentować się będą na tle białej lub pastelowej ściany. Klatkę możesz ozdobić stylowymi plakatami lub żywymi roślinami, podwieszanymi doniczkami lub żywą ścianą z mchu.

Rodzaje schodów i możliwości na ich udekorowanie

Szeroki wybór materiałów i elementów konstrukcyjnych sprawia, że obecnie schody to nie tylko drewno. Nowoczesne aranżacje chętnie sięgają po beton, szkło o nawet stal. Popularne jest także miksowanie materiałów oraz kolorów stopni i podstopni. To szczególnie ciekawe rozwiązanie, gdy zdecydujesz się na klatkę schodową z drewna. Kontrastowe połączenie kolorystyczne wygląda bardzo stylowo oraz pozwala połączyć wystrój obu poziomów. Możesz także wybierać między zabudowanymi schodami pełnymi lub lekkimi, ażurowymi konstrukcjami.

W klasycznym podziale wyróżnia się schody proste, zabiegowe oraz z tzw. „duszą”. Schody proste to jednobiegowe schody, najczęściej umieszczone przy ścianie. W takiej klatce schodowej dobrze sprawdzi się punktowe oświetlenie stopni oraz ciekawa aranżacja ściany. Możesz także pokusić się o stylowy dywanik lub tekstylne nakładki na schody.

Klatka schodowa z pomarańczowymi poręczami i schodami
Klatka schodowa z pomarańczowymi poręczami i schodami

Schody zabiegowe również prowadzą wzdłuż ściany, ale w pewnym momencie zmieniają swój bieg i zakręcają na półpiętro lub piętro. Taka klatka schodowa to miejsce na stylową dekorację ściany oraz wysokie lampy zwisające z sufitu. Aranżację możesz wzbogacić o duży wazon lub donicę z rośliną umieszczoną na zabiegu.

Klatka schodowa z duszą to domena naprawdę dużych domów i przestronnych przestrzeni. Schody nie tylko posiadają zabieg, ale także okalają barierką kolejne piętro, tworząc pewien rodzaj antresoli. Taka klatka schodowa jest dekoracyjna sama w sobie. Jej dodatkową ozdobą może być jednak rozłożysty i długi żyrandol.

Jak zapewnić idealne oświetlenie na klatce schodowej? 

Oświetlenie klatki schodowej pełni dwie funkcje. Z jednej strony zapewnia światło, pozwala bezpiecznie przemieszczać się po schodach. Z drugiej pozwala wyeksponować urodę klatki schodowej i samej konstrukcji schodów. Możesz wybierać między stylowym oświetleniem sufitowym, podświetlanymi stopniami oraz ściennymi kinkietami o różnych stylach. Praktycznym i modnym trendem jest również łączenie różnego rodzaju oświetlenia.

Sufitowe lampy na klatkę schodową gwarantują dużą ilość światła oraz sprawdzają się w roli efektownej dekoracji, szczególnie jeśli klatka schodowa jest wysoka. Górne oświetlenie nie dociera jednak do każdego zakamarka, gdzie z pomocą przychodzą kinkiety – najlepiej zamontowane w równych odstępach wzdłuż schodów.

Odpowiednie oświetlenie na klatce schodowej
Odpowiednie oświetlenie na klatce schodowej | Źródło: farbykabe.pl

Innym ciekawym sposobem na oświetlanie schodów jest montaż taśm LED, które możesz umieścić pod stopniami, tak aby oświetlały je od góry. W roli oświetlenia stopni dobrze sprawdzą się także minimalistyczne punkty świetlne, montowane w ścianie. Taka aranżacja nada klatce nowoczesnego klimatu. Możesz stosować ją zarówno do schodów z drewna, jak i mniej klasycznych materiałów.

Ściany na klatce schodowej – tapeta, obrazy czy po prostu farba?

Wysoka ściana klatki schodowej stwarza liczne możliwości aranżacyjne. Wybór sposobu wykończenia ściany powinien być jednak dobrany do rodzaju i materiału schodów oraz stylu Twojego domu. Jeśli posiadasz klasyczne schody wykonane z drewna oraz wystrój w stylu klasycznym możesz zdecydować się na tapetę. Szczególnie dobrze sprawdzą się modne wzory typu dark floral lub ornamenty nawiązujące do stylu retro. Ciemna lub wzorzysta tapeta na klatkę schodową to również praktyczny wybór, który pomoże Ci ukryć ewentualne zabrudzenia.

W nowoczesnych aranżacjach dobrą opcją będzie farba imitująca beton lub po prostu gładka ściana o zdecydowanym, mocnym kolorze, który wyodrębni klatkę z przestrzeni hallu. Możesz także postawić na monochromatyczną aranżację w kolorze szarości lub bieli. Uzupełnieniem mogą być industrialne panele ścienne imitujące drewno lub kamień. Gładkie ściany w jasnym kolorze pokreślą także prostotę ażurowej klatki schodowej w stylu skandynawskim.

Ściany w luksusowej klatce schodowej, która znajduje się w domu
Ściany w luksusowej klatce schodowej, która znajduje się w domu | Źródło: homelook.pl

Zawsze modnym pomysłem na ścianę klatki schodowej są obrazy, plakaty lub zdjęcia przedstawiające rodzinne chwile lub krajobrazy z wakacji. Taka aranżacja ściany pozwoli Ci jeszcze bardziej spersonalizować wystrój klatki oraz sprawi, że stanie się ona pewnego rodzaju wizytówką domu, jego mieszkańców oraz ich zainteresowań.

Poręcze – jaki rodzaj będzie dopasowany do Twoich potrzeb?

Jednym z istotnych elementów, który wpływa na wystrój oraz bezpieczeństwo klatki schodowej jest poręcz. Ważne, aby miała odpowiednią wysokość (minimum 0,9 m) oraz stabilną konstrukcję. Istotne są także prześwity między tralkami lub drabinkami – nie mogą być zbyt duże, co ma szczególne znaczenie w domach, w których są małe dzieci lub domowe zwierzęta.

Poręcz do schodów powinna być dopasowana stylistycznie do stopni oraz wykończenia ściany. Drewniana poręcz będzie się pięknie prezentować przy schodach wykonanych z tego samego materiału. Możesz postawić na ten sam kolor lub odciąć ją kolorystycznie na zasadzie kontrastu. Ciekawym przykładem są także dwukolorowe barierki, korespondujące z kolorem stopni i podstopnic.

Warto również pamiętać o poręczach w klatce schodowej, które uzupełniają całość
Warto również pamiętać o poręczach w klatce schodowej, które uzupełniają całość

Barierka może być także wykonana ze szkła lub z metalu. Takie materiały szczególnie dobrze prezentować się będą w nowoczesnych aranżacjach. Modne jest także łączenie surowych materiałów z ciepłym drewnem.

Na jakie elementy warto dodatkowo zwrócić uwagę, upiększając klatkę schodową?

Uzupełnieniem aranżacji są zawsze odpowiednio dobrane dodatki i dekoracje! Klatka schodowa w domu piętrowym może być modną galerią obrazów i zdjęć lub posłużyć Ci za… domową bibliotekę! Umieszczone na ścianach półki to doskonale miejsce na książki, które ocieplą wnętrze klatki i będą zachęcać domowników do lektury.

Przestronna klatka schodowa to także miejsce, w którym możesz umieścić ceramiczny wazon, kwietnik lub duże stojące w donicach rośliny. Taki typ dekoracji sprawdzi się zwłaszcza w aranżacjach stylu prowansalskim. Aranżacje możesz wzbogacić o galerię obrazów z motywami florystycznymi oraz lustra.

Drewniane schody
Drewniane schody w klatce schodowej

Dekoracyjnym i praktycznym elementem jest także wykładzina. Materiał wygląda bardzo efektownie, a równocześnie sprawia, że poruszanie się po schodach jest bezpieczniejsze i cichsze. Całość możesz uzupełnić stylowym podświetleniem stopni.

Nowoczesna klatka schodowa – inspiracje

Ciekawie zaaranżowana klatka schodowa to wizytówka domu, która dużo mówi o jego mieszkańcach i ich zainteresowaniach. Możesz postawić na klasyczne aranżacje z drewnianymi schodami i galerią obrazów, modne i lekkie ażurowe schody w stylu skandynawskim lub nowoczesną klatkę schodową z betonu i szkła. Wystrój klatki powinien być zawsze dopasowany do Twojego wnętrza, łączyć przestrzeń dzienną z sypialną oraz stwarzać bezpieczne warunki dla domowników. To od Twojego gustu zależy, jak będzie wyglądać klatka schodowa – inspiracje znalezione w internecie mogą jednak pomóc Ci znaleźć odpowiedni styl. Jeśli zależy Ci na budowaniu wrażenia przytulności, postaw na powieszone na ścianach zdjęcia, retro tapetę w kwiaty i ciepłe oświetlenie. Nowoczesny wystrój osiągniesz dzięki wykorzystaniu szkła i betonu. Neutralny kolor ścian w połączeniu z zielonymi roślinami zwisającymi z barierek i chłodnym światłem to dobry sposób na elegancką przestrzeń.

Oszklona klatka schodowa
Oszklona klatka schodowa

Klatka schodowa – inspiracji jest wiele. Chociaż łatwo jest pominąć to miejsce w swoich planach aranżacyjnych domu, warto mimo wszystko włożyć w jego wystrój nieco wysiłku. Nowoczesne czy klasyczne, schody przede wszystkim muszą być funkcjonalne i bezpieczne. Potraktuj je jako wizytówkę domu – efektowne dopełnienie jego stylu.

13
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.