1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Przechowywanie żywności w kilku prostych krokach

Poradniki

8 miesięcy temu

Przechowywanie żywności w kilku prostych krokach

Kuchnia Porządki domowe
7
3
1
7
3

Przechowywanie żywności to coś, z czym musi się zmierzyć każdy z nas. Istnieje mnóstwo uniwersalnych sposobów na to, jak przedłużyć świeżość produktów oraz jak bezpiecznie robić zapasy.

W tym artykule dowiesz się, jak przechowywać mąkę, czy awokado można mrozić, a także czy przechowywanie pieczywa w chlebaku to najlepsze rozwiązanie. Przedstawimy Ci, jaka temperatura w lodówce i zamrażarce powinna być ustawiona oraz jakie pojemniki na przechowywanie żywności są najlepsze.

Przechowywanie żywności – od czego zacząć?

Przechowywanie żywności dawniej było o wiele bardziej skomplikowane. Aby utrzymać świeżość produktów, wędzono je, suszono, zanurzano w wodzie (potoku lub studni), a także budowano specjalne pomieszczenia. Obecnie dzięki lodówkom, zamrażarkom, przeróżnym pojemnikom i pakowaniu próżniowemu nie musimy aż tak się wysilać.

Warto poznać każdy najlepszy sposób na przechowywanie żywności, by jej nie marnować, a także by była ona na pewno była dla nas bezpieczna. Bez znajomości podstawowych zasad, bardzo łatwo o zatrucie pokarmowe lub konieczność wyrzucenia produktów, które moglibyśmy zużyć, posługując się wiedzą o właściwym robieniu zapasów. 

Przechowywanie żywności
Umieszczenie pożywienia w specjalnych opakowaniach, które można opisać to znakomity pomysł

Aby odpowiednio przechowywać produkty spożywcze, nie musisz od razu inwestować w pakowarkę próżniową. Na początek wystarczy kilka wskazówek, pojemniki kuchenne, wielorazowe woreczki strunowe, chlebak i słoiki. 

Jak powinno wyglądać przechowywanie żywności suchej?

Szklane pojemniki lub słoiki doskonale sprawdzą się do przechowywania produktów sypkich. Przesypanie ich do nich od razu po otwarciu to znakomity pomysł, który pozwoli uniknąć nam wielu nieprzyjemności.

Przechowywanie mąki, kaszy, ryżu, makaronów, grochu i podobnych produktów w szkle sprawia, że dłużej zachowują świeżość. Są lepiej posortowane, a także nie ryzykujemy, że dostaną się do nich mole spożywcze lub inne robaki, takie jak mącznik młynarek lub żywiak chlebowiec. 

Sprawdź też: Mole spożywcze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pamiętać jednak należy o tym, by przed wsypaniem świeżego produktu, do końca wykorzystać stary, a także dokładnie umyć i wysuszyć pojemnik. Zapobiegnie to mieszaniu się starej żywności z nową, a także nie dopuści do dostania się do niej wilgoci.

Przyprawy również warto trzymać w szklanych pojemnikach. Zapobiegnie to ich wietrzeniu, w wyniku czego nawet po kilku miesiącach od otwarcia saszetki nie utracą one unikalnego aromatu.

Jak przechowywać tłuszcze?

Przechowywanie żywności takiej jak olej, a masło, margaryna czy smalec różni się od siebie. By zachować ich świeżość, należy znać kilka zasad. Nie są one skomplikowane, więc do dzieła!

Jak przechowywać oleje roślinne? Przede wszystkim warto zadbać o to, by były one umieszczone w ciemnym miejscu. Czy trzymać olej w lodówce? Nie zaleca się tego. Większość olejów roślinnych najlepiej utrzymuje świeżość w temperaturze pokojowej, wyjątkiem jest jedynie olej lniany. Warto też wybierać oliwy sprzedawane w ciemnych butelkach. Chronią one płyn znajdujący się w środku przed niechcianymi zmianami.

morele.net_korzystne oferty

Margarynę, smalec czy słoninę trzeba przechowywać w lodówce. Masło jest tu wyjątkiem, można je bezpiecznie przechowywać poza lodówką do 7 dni. Najlepiej zastosować do tego szklany pojemnik i unikać wystawiania go na wysoką temperaturę czy działanie światła słonecznego. 

Przechowywanie owoców i warzyw

Zastanawiasz się, czy banany można trzymać w lodówce lub, czy to odpowiednie miejsce na cytrusy – zaraz rozwiejemy Twoje wątpliwości. Jakie owoce i warzywa nie powinny być w lodówce? To przede wszystkim: 

 • cytrusy,
 • banany,
 • cebula,
 • czosnek,
 • ziemniaki,
 • gruszki,
 • jabłka.

Powyższe owoce i warzywa w zbyt niskiej temperaturze tracą swoje atuty. Ich smak, aromat i struktura może ulec zmianie, a także niektóre z nich chłoną zapachy z lodówki. Znacznie lepszym wyborem będzie przechowywanie ich w temperaturze pokojowej.

Przechowywanie żywności
Doskonała organizacja kuchni pomoże Ci w łatwym sprzątaniu jej, a każdy produkt będzie na wyciągnięcie ręki

Konkretne warzywa i owoce, po uprzednim zabezpieczeniu ich lub umieszczeniu w najcieplejszych miejscach lodówki można spokojnie tam przechowywać. Zdecydowanie nic się nie stanie, jeśli zdecydujesz się na przechowywanie w lodówce żywności takiej jak truskawki, maliny, winogrona czy warzywa korzeniowe. Pamiętaj jednak o tym, żeby nie myć ich przed umieszczeniem w lodówce, a dopiero przed samym przygotowywaniem posiłku.

W jaki sposób przechowywać pieczywo?

Przechowywanie żywności takiej jak chleb, bułki czy bagietki wymaga jedynie lnianej ściereczki i chlebaka. Pieczywo nie powinno być przechowywane w foliowych torebkach, ponieważ wpływa to na jego trwałość.

Sprawdź też: Organizacja w kuchni: najlepsze sposoby na przechowywanie w kuchni

Dobry chlebak powinien być wykonany z drewna lub być ceramicznym, szczelnym pojemnikiem. Chleb w nim umieszczony, uprzednio owinięty lnianą ściereczką zachowuje trwałość nawet do 5 dni. Bułki, bagietki i inne wyroby piekarnicze oczywiście można mrozić, jednak nie zaleca się przechowywać ich w lodówce. 

Przechowywanie żywności w lodówce

Układanie produktów spożywczych w lodówce to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza w starszych modelach. Nowoczesne opcje mają specjalne szuflady i półki dostosowane do konkretnych produktów. Często znajdziemy na nich grafiki żywności, która powinna znaleźć się w danym miejscu – a jeśli nie, z pewnością jest to wspomniane w instrukcji obsługi.

Najniższa temperatura zawsze panuje na najniższej półce w lodówce, a najwyższa na górnej. Dolne półki więc będą najlepsze, by przechowywać tam:

 • surowe mięso,
 • owoce morza,
 • ryby.

Środkowe półki powinny wędliny, biały ser, gotowe dania, a także każdy produkt, który ma na sobie adnotację „po otwarciu przechowywać w lodówce”. Temperatura tam panująca waha się od 4 do 8 stopni.

Co umieścić na górnej półce w lodówce? Przechowywanie żywności takiej jak jajka, jogurty i dżemy właśnie powinno odbywać się na tym poziomie. Jajka także można umieścić w specjalnym pojemniku na drzwiach lodówki.

Przechowywanie żywności
W zależności od tego, jak działa Twoja lodówka – na taki układ produktów postaw

Szuflady znajdujące się na dole lodówki są natomiast zarezerwowane dla warzyw i owoców. Można tam też umieścić twarde sery długo dojrzewające. Należy jednak wtedy wziąć pod uwagę, że nie mogą znaleźć się tam żadne produkty chłonące zapachy.

Najlepsze sposoby na przechowywanie żywności

Doskonałym pomysłem, by zapanować nad chaosem w lodówce, są pojemniki na przechowywanie żywności. Pomagają one w moment znaleźć poszukiwany produkt, a także nie dopuszczają do tego, by zapachy dań przenikały się nawzajem. Najważniejsze, by wybierać takie pudełka, które zamykają się szczelnie.

Chcąc zrobić zupełną rewolucję w kuchni, warto wysprzątać każdą półkę i szufladę, a następnie ułożyć każdy produkt tak, by korzystanie z nich było wygodne. Następne sprzątanie będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ od razu nasze produkty będą posortowane.

Jak jeszcze można sobie pomóc, by organizacja kuchni i przechowywanie żywności było łatwiejsze? Pomogą Ci w tym następujące wskazówki!

Próżniowe przechowywanie żywności

Doskonałym sposobem na to, jak przedłużyć świeżość produktu jest kupowanie próżniowo pakowanych opcji lub samodzielne pakowanie próżniowe. Wystarczy do tego zgrzewarka próżniowa i odpowiednie woreczki, które nie pękną podczas zasysania powietrza, a ponadto są bezpieczne dla żywności.

Sprawdź też: Właściwe przechowywanie w lodówce. Jaką żywność możemy trzymać w lodówce?

Kupując produkty pakowane próżniowo, należy upewnić się, że opakowanie jest szczelne. Uszkodzone paczki nie utrzymują świeżości produktu, więc data przydatności na niej umieszczona nie będzie adekwatna. 

Przechowywanie żywności w woreczkach pakowanych próżniowo niesie za sobą wiele zalet. Nie tracą one smaku i aromatu, nie wysychają, a wszystkie wartości odżywcze są zachowane. Należy jednak upewnić się, że każdy produkt, który chcemy zapakować próżniowo, się do tego nadaje. 

Mrożenie żywności

Umieszczanie produktów żywnościowych w zamrażalniku to jedna z najlepszych opcji, by móc cieszyć się świeżym mięsem, owocami, warzywami, a nawet owocami morza czy gotowymi daniami na dłużej. Proces mrożenia spowalnia lub zupełnie hamuje aktywność niektórych enzymów, a także wzrost mikroorganizmów

Mrożone warzywa
Mrożenie warzyw to pomysł na przedłużenie ich świeżości o nawet rok!

Może się zdarzyć, że zamrożona żywność utraci na strukturze czy wyrazistości smaku. Tak na pewno stanie się z awokado. Będzie jednak ono wciąż bezpieczne do spożycia na znacznie dłużej. Mięsa z kolei zyskują aż do 3 miesięcy świeżości, chleb 6 miesięcy, ryby 8 miesięcy, a owoce czy warzywa aż do roku. W zależności od trwałości danego produktu tak długo może być on przechowywany w zamrażarce. 

Oczywiście nie wszystko możemy zamrozić. Wśród „zakazanych produktów” znajdują się:

 • miękkie warzywa,
 • cebula,
 • ziemniaki,
 • majonez,
 • warzywa kapustne,
 • mleko,
 • ugotowane jajka,
 • smażone potrawy,
 • jabłka,
 • cytrusy.

Nie można zapomnieć także o fakcie, że raz rozmrożony produkt nie nadaje się do ponownego mrożenia. Możliwe to jest dopiero po poddaniu go obróbce termicznej.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie żywności. Czy coś Cię zaskoczyło? Masz jakieś własne sposoby na organizację zapasów w kuchni? Koniecznie podziel się swoimi wskazówkami, doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

7
3

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *