1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Organizacja w kuchni: najlepsze sposoby na przechowywanie w kuchni, które gwarantują porządek w szafkach i szufladach

Poradniki

3 lata temu

Organizacja w kuchni: najlepsze sposoby na przechowywanie w kuchni, które gwarantują porządek w szafkach i szufladach

Kuchnia Porządki domowe
14
0
0
14
0

Właściwa organizacja w kuchni to sposób na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni. Organizacja szafek w kuchni jest prostsza dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań. Jak utrzymać porządek w kuchni? Jak powinna wyglądać organizacja szuflad w kuchni? 

Organizacja w kuchni = porządek + oszczędność czasu i przestrzeni 

Dobra organizacja kuchni to najlepszy sposób na zachowanie porządku i zaoszczędzenie czasu, szczególnie jeśli dysponujesz małą powierzchnią. Nieergonomiczne rozwiązania oraz nieprzemyślane ułożenie wyposażenia może prowadzić do frustracji i sprzyjać powstawaniu bałaganu. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań aranżacyjnych oraz trików, które pomogą Ci w zachowaniu odpowiedniego uporządkowania, a organizacja pracy w kuchni będzie o wiele łatwiejsza.

Etap projektowania przestrzeni kuchennej jest bardzo ważny. To moment, kiedy należy skrupulatnie przemyśleć kompozycję całego pomieszczenia. Niezwykle ważne jest, aby wprowadzone ułatwienia pozwoliły na płynną komunikację, np. łatwe dojście od lodówki do zlewu lub bezpośrednie sąsiedztwo blatu roboczego i kuchenki.

Ponadto ważny jest wysoki komfort użytkowania, a także, aby zamontowane szafki i szuflady pomieściły wszystko, co niezbędne. Nie znaczy to, że by dobrze zorganizować wnętrze, konieczny jest gruntowny remont. Poniższy artykuł przedstawi Ci pomysły na praktyczne rozwiązania w kuchni, które wprowadzisz do przestrzeni każdego typu.

organizacja kuchni - półki, noże, porządek
W uporządkowanej kuchni gotowanie to czysta przyjemność

Sprawdź też: Mole spożywcze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby, pułapki i skuteczne środki na mole

Pierwszy krok w organizacji kuchni – podział na strefy 

Strefy w kuchni wprowadza się dla najefektywniejszego zagospodarowania przestrzeni. Podziału dokonuje się, biorąc pod uwagę charakter czynności wykonywanych na co dzień. Pierwsza z nich to strefa zapasów, gdzie umieścić należy produkty żywnościowe. Druga jest strefa przechowywania, a więc miejsce, które przeznaczysz na chowanie naczyń i innych akcesoriów. 

Strefa przygotowywania jest jednocześnie centralnym miejscem kuchni. Tu umieszcza się blat roboczy, niezbędny do codziennego szykowania posiłków. Integralną częścią jest kolejny obszar – gotowania oraz pieczenia, a więc płyta grzewcza, okap i piekarnik. Całość zamyka strefa zmywania, do której zalicza się zlewozmywak, kosz na odpady, a także miejsce do przechowywania detergentów.

Organizacja szafek w kuchni – praktyczne rozwiązania 

Warto uzupełniać zabudowę swojej kuchni o praktyczne i nowoczesne rozwiązania, które m.in. zwiększą dostęp do przechowywanych przedmiotów, pomogą więcej pomieścić oraz podniosą komfort, a także ergonomię codziennej pracy. W jaki sposób zorganizować szafki kuchenne? Czy te wiszące są dobrym pomysłem?

Szafki stojące 

Szafki stojące to podstawowe meble znajdujące się w każdej kuchni. Umożliwiają one łatwe chowanie naczyń, a dobór ładnych frontów zapewni pomieszczeniu elegancki wygląd. Właściwa organizacja szafek w kuchni to kluczowy element najlepszego możliwego wykorzystania całej przestrzeni, którą oferuje zabudowa.

Szafki wiszące  

Szafki wiszące są szczególnie dobrym pomysłem w małych kuchniach, kiedy zależy Ci na jak największym wykorzystaniu przestrzeni. To także świetne rozwiązanie przy obecności małych dzieci, gdyż możesz schować poza ich zasięgiem szklane naczynia oraz inne niebezpieczne akcesoria. Pamiętaj, aby do szafek ulokowanych wysoko nie wkładać przedmiotów używanych często, gdyż jest to niepraktyczne.

Wózki kuchenne 

Ciekawym rozwiązaniem na zyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania w kuchni są wózki z kółkami. Tego typu meble są bardzo uniwersalne i mobilne, co oznacza, że możesz je swobodnie przestawiać, a nawet przewozić rzeczy pomiędzy pomieszczeniami. Są to akcesoria stosunkowo tanie, a niezwykle podnoszące komfort pracy.

Organizacja szuflad w kuchni, czyli porządek w przechowywaniu

Szuflady to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie możliwe do zastosowania w kuchni. Zastąpienie dolnych szafek szufladami różnej głębokości znacznie ułatwia wyjmowanie naczyń, które zawsze są na wyciągnięcie ręki oraz nie giną w czeluściach głębokich wnętrz. Dodatkowymi ułatwieniami są organizery do szafek kuchennych, przegrody oraz przesuwane pojemniki.

Szuflady bardzo dobrze sprawdzają się przy organizowaniu niezbędnego miejsca na odpady. Świetnie wpasowują się pod zlewozmywak i okazują się nadzwyczaj funkcjonalne. Zapewnią Ci łatwy i błyskawiczny dostęp do pojemników segregacyjnych. Właściwe rozplanowanie zapewni miejsce niezbędne przy sortowaniu śmieci nawet w małej przestrzeni.

Najczęstsze problemy i błędy w organizacji kuchni 

Urządzenie kuchni w taki sposób, aby dopasować ją do indywidualnych potrzeb, wcale nie jest takie proste. Złe oświetlenie (szczególnie blatu roboczego), zbyt duża odległość między urządzeniami czy za wysoka zabudowa to przykłady najczęściej popełnianych błędów. Nie jeden problem stwarza także przechowywanie naczyń i różnych produktów, w tym garnków, sztućców oraz przypraw.

Organizacja przypraw w kuchni 

Jednymi z najbardziej problematycznych do przechowywania produktów są przyprawy. Najgorsze, co możesz zrobić, to po prostu wrzucać otwarte opakowania luzem do szuflady lub szafki. Wiąże się to z częstszym sprzątaniem, a także wymusza ciągłe szukanie. Najpopularniejszym sposobem na organizację przypraw jest stosowanie słoiczków z etykietami. To także patent bardzo estetyczny, więc często używa się go w celach ozdobnych i stawia w widocznym miejscu.

organizacja kuchni - słoiki, etykiety, podpisy
Etykiety na słoikach z przyprawami z pewnością ułatwiają poszukiwania

Kolejny funkcjonalny pomysł to podłużny organizer do szafki kuchennej. Ułatwia on ułożenie torebek z przyprawami, te nie wywracają się i nie mieszają. Sprawdzi się zarówno w szufladzie, jak i szafce. Dodatkową metodą wspomagającą segregację jest posługiwanie się zapinkami do paczek. Zapewni to nie tylko zachowanie aromatu, ale także umożliwi podpisanie przypraw tak, aby nazwy widoczne były bez wyciągania.

Organizacja przypraw w kuchni pozwoli Ci bez trudu zachować należyty porządek. Dzięki powyższym rozwiązaniom szybko znajdziesz to, czego akurat potrzebujesz, co skutecznie uprzyjemni pracę. Dodatkowym atutem słoiczków oraz zapinek jest zabezpieczenie przypraw i ziół przed zwietrzeniem czy przypadkowym rozsypaniem.

Przechowywanie patelni 

Problem z przechowywaniem patelni, garnków oraz pokryw nieraz przysparza o ból głowy. Wymaga to zapewnienia dużej ilości miejsca, a także skutecznych rozwiązań, aby ich wkładanie i wyciąganie nie było uciążliwe. Jakie są na to sposoby? Najlepszymi miejscami do umieszczenia tych naczyń są głębokie szuflady lub szafki narożne z zamontowanym wysuwanym modułem. Ten drugi system to nie tylko świetny sposób na łatwy dostęp do garnków, ale także dobry pomysł na wykorzystanie problematycznej przestrzeni, jaką są narożne szafki. 

Porządek ze sztućcami 

Jak poukładać w szafkach kuchennych sztućce? Najwygodniej jest umieścić je w płytkiej szufladzie tuż pod blatem roboczym, aby dostęp do nich był nie tylko łatwy, ale także szybki. Częstym błędem jest trzymanie wszystkich sztućców w jednym pojemniku, przez co wyjmowanie pojedynczych sztuk zajmuje dużo czasu. W utrzymywaniu porządku niezastąpione są tacki z przegródkami. Jeśli lubisz mieć noże do krojenia pod ręką, koniecznie skorzystaj z magnetycznych listew na ścianę lub stojaków na blat.

Przechowywanie sypkich produktów

Przechowywanie sypkiej żywności (np. mąk, kasz, cukru, kawy) w ich pierwotnych opakowaniach najpewniej będzie skutkować trudnościami z zachowaniem porządku oraz świeżości. Najprostszym, a zarazem najchętniej stosowanym rozwiązaniem są plastikowe, szklane lub drewniane pudełka oraz słoiki. Jeśli są przezroczyste – ułatwiają sprawdzenie, co znajduje się w środku oraz kontrolowanie ilości. Takie opakowania zawsze warto opisać, gdyż znacznie usprawni to poszukiwania.

organizacja kuchni - przezroczyste słoiki, makaron, pistacje
Dzięki przezroczystym słoiczkom od razu wiesz co znajduje się w środku

Sprawdź też: Pakowanie próżniowe żywności oraz ubrań i innych tekstyliów — kompleksowy poradnik. Wszystko o pakowaniu próżniowym

Dobrze przemyślana organizacja w kuchni to najlepszy patent na przyspieszenie codziennie wykonywanych czynności. Sprawia to, że naczynia i produkty żywnościowe są lepiej dostępne. Różnego rodzaju akcesoria i mechanizmy pomagają w maksymalnym zagospodarowaniu wnętrza oraz dbają o porządek w kuchni każdego dnia.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *