Jak szybko poprawić wygląd szafek kuchennych? Najprostszym sposobem będzie zmiana ich koloru. Sprawdź najważniejsze informacje na temat malowania mebli kuchennych i dowiedz się, jak możesz zrobić to samodzielnie.
Kiedy warto rozważyć malowanie mebli kuchennych?
Blaty oraz szafki kuchenne dość szybko zaczynają tracić swój urok. Dzieje się tak ze względu na specyfikę korzystania z tego pomieszczenia. To właśnie tam przygotowujemy wszystkie posiłki, więc często przecieramy obecne w niej powierzchnie, nierzadko używając w tym celu silnych środków czyszczących. I choć pomaga to zadbać o higienę kuchni, zdecydowanie skraca żywotność mebli. Znajdująca się na nich ochronna warstwa lakieru ściera się, powstają ubytki, rysy i odpryski farby.
Jeśli zauważyłeś, że Twoja kuchnia zaczyna stopniowo tracić swój oryginalny, estetyczny wygląd, to może być dobra pora, by podjąć się malowania mebli kuchennych. Renowacji warto poddać w szczególności blaty oraz szafki, ponieważ są to powierzchnie najczęściej użytkowane. Dzięki umiejętnej odnowie możesz nie tylko je upiększyć, ale i znacząco przedłużyć ich trwałość, a dzięki temu ich wymiana nie będzie konieczna jeszcze przez długi czas.
Renowacja będzie świetną opcją dla osób, które cenią sobie życie zgodnie z zasadami Zero Waste – stroniących od kupowania nowych przedmiotów, pragnących zaś wydobyć z już posiadanych rzeczy to, co najlepsze. Malowanie mebli kuchennych z pewnością stanowić będzie też atrakcyjną propozycję dla tych, których gust jest tak specyficzny, że trudno im znaleźć interesujące ich kolory i wzory w magazynach największych sklepów meblarskich.
Jak się zabrać za malowanie mebli kuchennych?
Malowanie szafek kuchennych lub blatów nie jest najłatwiejszym zadaniem na świecie, ale nie razi też poziomem trudności. Może jednak być czasochłonne i na pewno koniecznie jest odpowiednie przygotowanie się. Najczęściej powierzchnie mebli są gładkie, pozbawione perforacji, żłobień lub przesadnych dekoracji. Mimo wszystko musimy pamiętać, że jest to pomieszczenie, w którym meble przez cały czas mają mniej lub bardziej bezpośredni kontakt z żywnością. Nie należy więc podchodzić do sprawy po macoszemu, szczególnie w kwestiach takich jak dobór farby.
Czego będziesz potrzebować do renowacji frontów kuchennych?
Zgromadzenie odpowiednich narzędzi oraz preparatów to absolutna podstawa. Ich jakość oraz wygoda użytkowania będą mieć znaczący wpływ zarówno na cały proces, jak i na efekt oraz jego trwałość. Więcej o najlepszej farbie do malowania mebli kuchennych piszemy w kolejnych akapitach. Na razie skupmy się na jej kolorze oraz odpowiednich przyborach.
Sprawdź też: Malowanie mebli – poradnik. Jak pomalować meble i dobrać odpowiednią farbę?
Jaki kolor farby wybrać? Jeżeli nie kierujesz się w tej kwestii swoimi osobistymi upodobaniami, to dobierz go tak, by dobrze współgrał z wystrojem kuchni. Możesz go dopasować na przykład do barwy ścian, kolorów przedmiotów lub urządzeń AGD. Zastanów się też, czy masz zamiar pozostawić powierzchnię w jednolitym odcieniu, czy chcesz umieścić na niej jakieś ornamenty. Jeżeli ta druga opcja przemawia do Ciebie bardziej, przygotuj też dobrej jakości wzornik lub stempel.
Potrzebujesz też narzędzi, którymi będziesz nakładać farbę. Najlepiej zaopatrzyć się w kilka sztuk pędzli o różnej grubości i szerokości – te większe pozwolą na szybkie i równomierne pokrycie większych powierzchni, zaś mniejsze ułatwią operowanie w okolicach krawędzi lub detali mebli. Zamiast dużego pędzla możesz też użyć wałka. Ten przybór doskonale sprawdzi się szczególnie wtedy, jeśli malowane przez Ciebie meble kuchenne są pełne płaskich, gładkich powierzchni i raczej pozbawione ozdobnych frezów czy rzeźbień.
Zaopatrz się też w przybory do szlifowania – ta czynność pozwoli Ci poradzić sobie ze starą farbą na powierzchni mebli oraz ewentualnymi nierównościami. W tym celu możesz posłużyć się papierem ściernym lub szlifierką. Jeżeli fronty mają ubytki, których nie można usunąć w ten sposób, zaopatrz się w specjalną masę szpachlową. Należy uzupełnić nią ubytki zanim zaczniesz malowanie, ponieważ mogą one być widoczne nawet pod nową farbą.
Jakiej farby użyć do malowania mebli kuchennych?
Malowanie mebli w kuchni najczęściej oznacza pracę z jednym z trzech materiałów: litym drewnem, płytą MDF oraz okleiną. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów farb, które sprawdzą się we wszystkich przypadkach, a to, którą wybierzesz, powinno zależeć od efektu, jaki chcesz uzyskać. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje:
- Farba ftalowa świetnie się rozprowadza, jest gładka i elastyczna – malowanie z nią to po prostu przyjemność. Charakteryzuje się też dobrą trwałością i odpornością na czynniki mechaniczne i termiczne. Niestety, dość nieprzyjemnie pachnie i bardzo długo schnie – z ponownym montażem frontów będziemy musieli poczekać nawet do 15 godzin.
- Farba akrylowa, zwana też emalią, to jeden z najpopularniejszych sposobów na odnawianie mebli w kuchni. Nie należy do najtrwalszych, jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Tę farbę poleca się natomiast osobom, którym zależy na długotrwałym zachowaniu koloru mebli w kuchni. Schnie szybko, bo w ciągu nawet 2 godzin, jednak na pełne utwardzenie warstw potrzeba do kilkunastu dni – w tym czasie należy szczególnie uważać, by nie uszkodzić frontów.
- Farbę renowacyjną warto wybrać wtedy, kiedy chcemy pomalować meble wnętrza kuchni jak najszybciej, nawet jeśli ma się to wiązać z większym kosztem. Jej warstwę można kłaść bezpośrednio na umyte i odtłuszczone powierzchnie, bez konieczności szlifowania. Farba wymaga jednak wielokrotnych warstw, a jej czas schnięcia to około 12 godzin. W czasie prac należy wziąć pod uwagę wszystkie informacje i zalecenia zamieszczone przez producenta na opakowaniu.
Sprawdź też: Kuchnia w granacie? Granatowa kuchnia – jak ją urządzić?
Bezpieczeństwo to podstawa! Zadbaj o nie także podczas malowania
Przed rozpoczęciem malowania upewnij się, że w miejscu, w którym będziesz przebywać, jest odpowiedni przepływ powietrza. Jeśli masz taką możliwość, przenieś stanowisko na świeże powietrze, jeżeli jednak musisz działać w kuchni, postaraj się zapewnić sobie bezpieczną i komfortową pracę. Szczególnie tyczy się to okien –`otwórz je szeroko, najlepiej na oścież. Opary farby lub innych preparatów będą szybciej wietrzeć, dzięki czemu unikniesz sytuacji, w której mogłyby stać się zagrożeniem dla Twoich dróg oddechowych.
Na czas prac zabezpiecz kuchnię przed dziećmi i zwierzętami. Powierzchnię wokół szafek wyłóż folią malarską tak, zaś otoczenie uprzątnij tak, by wszystkie narażone na przypadkowe zabrudzenie przedmioty znalazły się daleko od miejsca malowania. Swoje ubranie zabezpiecz przed ubrudzeniem za pomocą fartucha malarskiego lub kitla.
Malowanie szafek kuchennych z drewna, płyty MDF lub okleiny – poradnik krok po kroku
Musisz przygotować meble do malowania. Na początek dokładnie je obejrzyj i spróbuj zlokalizować ewentualne wady, takie jak rysy czy odpryski farb. Dzięki temu będziesz w stanie poradzić sobie z tymi problemami, zanim rozpoczniesz pracę – nie pokrywaj farbą znaczących ubytków, ponieważ na koniec najprawdopodobniej będzie to wyglądać nieestetyczne, a nowe warstwy powłoki szybko zaczną się łuszczyć.
Malowanie mebli kuchennych. Jak to zrobić krok po kroku?
- Zdemontuj szafki – wyjmij szuflady i drzwiczki, odkręć uchwyty, a jeśli chcesz, usuń też listwy maskujące. Wszystkie elementy rozłóż w łatwo dostępnym miejscu, a ten, którym zamierzasz zająć się na początku, umieść w przygotowanym stanowisku pracy. Jeśli nie masz możliwości demontażu szafki, dobrze zabezpiecz podłogę folią malarską.
- Zeszlifuj powierzchnię drewna, płyty lub okleiny papierem ściernym o gradacji wynoszącej od 120 do 200 lub szlifierką. Unikaj papieru gruboziarnistego, gdyż może pozostawić na meblach nieestetyczne rysy i kłopotliwą do pomalowania fakturę. Chodzi przede wszystkim o to, by zmatowić powierzchnię, dzięki czemu nakładana farba będzie trwalsza. Tym sposobem pozbędziesz się też drobnych nierówności na zewnętrznej części mebli, rys lub małych ubytków.
- Usuń resztki starej powłoki i inne powierzchowne zabrudzenia ze starych mebli. Miękką ściereczką lub gąbką nasączoną detergentem dokładnie wytrzyj każdy element, nie pomijając także trudniej dostępnych miejsc – dzięki temu unikniesz przenoszenia się zabrudzeń w późniejszych etapach pracy. Ważne: postaraj się również odtłuścić fragmenty mebli za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Przetarcie ich powierzchni tą substancją pomoże zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia plam.
- Możesz już przystąpić do malowania szafek. Przygotuj więc pędzel lub wałek oraz farby do mebli. Zacznij nanosić równomierne warstwy farby, kontrolując ilość czasu, jaki upłynął pomiędzy nałożeniem jednej a drugiej. Liczbę warstw oraz czas dostosuj do zaleceń producenta farby. Jeżeli malujesz powierzchnię z drewna, opracuj odpowiednią technikę – najbardziej estetyczny, jednolity kolorystycznie efekt uzyskasz, poruszając wałkiem w jednym kierunku.
- Jeśli masz zamiar udekorować swoje meble kuchenne również innymi wzorami, zrób to teraz. Jeżeli nie, pozostaw fronty do wyschnięcia. Pamiętaj też o nałożeniu lakieru lub wosku zabezpieczającego (o ile jest taka potrzeba w przypadku używanej przez Ciebie farby). Jeżeli pracowałeś w kuchni, dobrze wywietrz to pomieszczenie i postaraj się nie przebywać w nim przez około kilkadziesiąt minut. Po tym czasie możesz w pełni cieszyć się w pełni efektem malowania mebli kuchennych.
Jak jeszcze można ulepszyć stare meble kuchenne?
Jeśli zakończyłeś malowanie mebli, ale kuchnia jeszcze Cię nie satysfakcjonuje, spróbuj zmodyfikować kolejne detale frontów, takie jak uchwyty, gałki lub nóżki. W tym przypadku wystarczy je wymienić na nowe, lub, jeśli masz taką możliwość, przemalować farbą na najlepiej Twoim zdaniem pasujący kolor.
Sprawdź też: Cegła w kuchni – rodzaje cegły, wady i zalety. Czy cegła na ścianie w kuchni jest praktyczna? Wszystko o cegle
Jak widzisz – malowanie mebli kuchennych nie jest trudnym zadaniem, musisz jedynie odpowiednio się do niego przygotować. Czy podjąłeś się tej czynności? Jak Ci poszło? Jeżeli masz jakieś rady dla naszych czytelników, koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy!
Jeżeli chcesz podjąć się nie tylko malowania mebli kuchennych, nasze poradniki na pewno okażą się przydatne.
- Najlepsza farba do mebli – jaką wybrać?
- Jaka farba do paneli podłogowych? Na co zwracać uwagę?
- Farba kazeinowa – gdzie i jak ją stosować? Farba strukturalna w najciekawszych aranżacjach
- Jaka farba do drewna będzie odpowiednia?