1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Właściwe przechowywanie w lodówce. Jaką żywność możemy trzymać w lodówce?

Poradniki

3 lata temu

Właściwe przechowywanie w lodówce. Jaką żywność możemy trzymać w lodówce?

Kuchnia
13
0
0
13
0

Właściwe przechowywanie w lodówce to podstawa utrzymania świeżości produktów. Żywność, leki, kosmetyki – które z nich można przechowywać w chłodziarce? Dowiedz się, jak rozmieścić produkty, aby dłużej zachowały swoje właściwości.

Jakie produkty powinny być trzymane w lodówce?

Oprócz produktów żywnościowych (mięso, ryby, sery, otwarte przetwory, nabiał, sosy czy niektóre warzywa i owoce) w lodówce można trzymać jeszcze kilka rzeczy. Mowa tu o lekach i kosmetykach.

Jednak nie wszystkie tego typu produkty nadają się do trzymania w lodówkach. Medykamenty, które wymagają chłodnych warunków, to np. insuliny, szczepionki czy antybiotyki w zawiesinie. Inne leki powinny zaś zdecydowanie unikać obecnej w lodówce wilgoci.

przechowywanie w lodówce

Zobacz: Kuchnia w kształcie litery „U” – jak ją zaaranżować? Jakich błędów nie popełniać? Porady, inspiracje i gotowe projekty.

Jeśli chodzi o kosmetyki, to w lodówce można przechowywać kremy przeciwzmarszczkowe i kremy pod oczy, preparaty z witaminą C, retinolem, kwasami czy peptydami. Zarówno produkty medyczne, jak i kosmetyki nie powinny mieć kontaktu z jedzeniem.

Właściwe ułożenie produktów na półkach

Nie bez znaczenia jest także sposób ułożenia produktów w lodówce. Warto trzymać się reguły FIFO (First In, First Out), w myśl której produkty z krótką datą ważności należy układać z przodu, aby zostały zużyte jako pierwsze. Dzięki tej metodzie można znacznie ograniczyć marnowanie żywności.

Właściwe ułożenie produktów na półkach

Znaczącą rolę w przechowywaniu odgrywa też umiejscowienie produktów na konkretnych półkach. Większość lodówek posiada kilka pięter: na każdym z nich panuje nieco inna temperatura. Taki układ nie jest przypadkowy. Różne typy żywności wymagają bowiem odmiennych warunków przechowywania. Dowiedz się, na której półce ulokować konkretne produkty, aby przedłużyć ich przydatność do spożycia.

Górna półka

Na górnej półce lodówki panuje temperatura ok. 8°C. To idealne miejsce na przechowywanie nabiału w płynie: jogurtów, kefirów, śmietany czy mleka. Poza tym na górnej półce warto ulokować dżemy, konfitury i powidła. Umieszczając tego typu produkty na niższych półkach, ryzykujesz szybsze zepsucie. Niższa temperatura w dolnych partiach lodówki nie pozostaje bez wpływu na rozwój bakterii gnilnych. W „górnopółkowych” warunkach wytworzą się jedynie dobroczynne bakterie kwaszące, które nie wpłyną na przydatność do spożycia żywności z tej kategorii.

Górna półka w przechowywaniu jedzenia w lodówce

Średnia półka

W tym miejscu temperatura oscyluje około 4-5°C. Średnia półka to zatem odpowiednie miejsce dla wędlin oraz białych serów i twarożków. Możesz też umieścić tu samodzielnie przygotowane dania. Na średniej półce dobrze odnajdą się domowe potrawy, m.in. zupy.

Dolna półka

Półka tuż nad szufladą to najchłodniejsza strefa całej lodówki. Zazwyczaj panuje tu temperatura ok. 2°C. Tak duży chłód jest odpowiedni dla świeżego mięsa i ryb. Zwłaszcza surowe, nieprzetworzone produkty będą się tu dobrze czuć. Ułożenie produktów w dolnych partiach lodówki zapobiega też ewentualnemu skapywaniu treści na inne produkty.

Dolna półka w przechowywaniu jedzenia w lodówce

Szuflady

Szuflady w najniższej części lodówki to strefa dużej wilgotności i dość wysokiej temperatury (ok. 10°C). W takich warunkach warto przechowywać świeże warzywa i owoce, które mogą się szybko zepsuć. W szufladzie warto też przechowywać twarde sery (np. pecorino, parmezan czy Grana Padano), które znajdą tam odpowiednie warunki do dojrzewania.

Boczne półki na drzwiach

Przechowywanie żywności na drzwiach lodówki to odpowiednie rozwiązanie dla produktów, które potrzebują jedynie lekkiego chłodzenia. W tej części temperatura wynosi ok. 10-15°C. Takie warunki odpowiadają różnym napojom czy sosom. Na drzwiach warto ulokować również masło, chrzan czy jajka, które bez wcześniejszego mycia można przechowywać około 2-3 tygodni.

Boczne półki na drzwiach

Sprawdź też: Ile gotować jajka na miękko? W gorącej czy zimnej wodzie?

Leki lub kosmetyki przechowywane w lodówce także najlepiej będzie umieścić na drzwiach. Pamiętaj przy tym, aby wydzielić osobną półkę w celu ograniczenia możliwości zetknięcia preparatów z jedzeniem.

Jakich pojemników użyć do przechowywania żywności?

Przechowywanie żywności w lodówce wiąże się z potrzebą odpowiedniego zabezpieczenia produktów. Szczelne pudełka, wygodne woreczki czy praktyczne kosze nie tylko pomogą zachować świeżość, ale też ograniczają przenikanie zapachów z różnych artykułów – dzięki temu bardziej intensywne aromaty nie będą rozchodziły się po całej lodówce. Które opakowania pozwolą na wygodne przechowywanie w lodówce?

Plastikowe pojemniki

Przechowywanie żywności w lodówce kojarzy się z plastikowymi pojemnikami – to nadal jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. W pudełkach ze szczelnym zamknięciem przechowasz praktycznie każdy rodzaj żywności. Przezroczyste ścianki sprawią, że łatwo sprawdzisz stan przechowywanego produktu.

Plastikowe pojemniki
Źródło: krytykakulinarna.com

Pojemniki próżniowe

Pojemniki próżniowe to rozwiązanie, które pozwala dłużej utrzymać świeżość jedzenia. Przechowywanie w warunkach próżni gwarantuje zachowanie wartości odżywczych oraz witamin i związków mineralnych. Szczelne pojemniki z wypompowanym powietrzem nie przepuszczają zapachów, dzięki czemu zamknięta w nich żywność zachowuje swój aromat.

Woreczki strunowe

Wygodne przechowywanie umożliwiają woreczki strunowe. Ten typ opakowania cechuje się łatwym sposobem zamykania i konstrukcją pozwalającą na wielokrotne przechowywanie różnych typów żywności. Dzięki elastycznej budowie woreczki nie zajmują dużo miejsca. Doskonale sprawdzą się też jako opakowania do mrożenia.

Przechowywanie w lodówce - woreczki strunowe
Źródło: fartlandia.pl

Koszyki na półki

Kosze można zawiesić na półkach – w ten sposób wykorzystasz dostępną przestrzeń do maksimum. Umieścisz w nich produkty niewymagające dodatkowego zamknięcia: serki czy drobne warzywa.

Czego nie należy przechowywać w lodówce?

Lodówka to sprzęt praktyczny i funkcjonalny, ale warto pamiętać, że przechowywanie w chłodzie nie jest odpowiednie dla niektórych produktów. Sporą część warzyw rzeczywiście warto trzymać w chłodziarce, ale pewne rośliny potrzebują suchych warunków. Do tego grona należą m.in. pomidory, dynie, ogórki, cukinie, bakłażany, papryka, ziemniaki i warzywa strączkowe. Także owoce tropikalne (np. mango, pomarańcze, banany i cytryny) również nie powinny być przechowywane w lodówce.

Mitem jest także przeświadczenie na temat przechowywania chleba w lodówce, które rzekomo miałoby przedłużać jego świeżość. Wręcz przeciwnie – chłód przyspiesza proces czerstwienia. W chłodnym otoczeniu szybciej psują się też produkty mokre (m.in. sosy), na których może zacząć tworzyć się pleśń.

kobieta przechowuje jedzenie w lodówce

Warto wiedzieć, jakie produkty potrzebują chłodnych warunków i jak je rozlokować, aby lodówka była naprawdę przydatna. Odpowiednie rozmieszczenie żywności na półkach nie pozostanie bez wpływu na przedłużenie jej świeżości. Dzięki temu unikniesz marnowania jedzenia – oraz pieniędzy.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *