Łóżko drewniane to alternatywa dla łóżek metalowych i wykonanych z tworzyw sztucznych. To materiał naturalny, dlatego mebel jest solidny, a sen na nim zdrowy. Jaki rodzaj drewna będzie najlepszy i czym się kierować przy zakupie? Podpowiadamy!
Łóżko drewniane – z jakiego drewna powinno być wykonane?
Łóżka drewniane wykonuje się z kilku rodzajów drewna. Warto wiedzieć, czym się charakteryzują poszczególne drzewa!
Dąb
Łóżka dębowe należą do najdroższych – nie bez powodu. Dąb jest ciężki i trwały, a dodatkowo twardy, co sprawia, że jest trudny w obróbce. Mimo wysokich cen takie łóżko to inwestycja na lata, gdyż jest wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Buk
Buk to kolejne drewno, które jest bardzo wytrzymałe i solidne, ale nieco łatwiejsze w obróbce – dlatego z buku można zrobić bardziej finezyjne łóżka. Jest trwałe i odporne na uszkodzenia, ale tańsze niż dąb. Naturalny buk ma jasnobeżowy, lekko wpadający w róż kolor.
Sosna
Sosna to popularny materiał, głównie ze względu na niską cenę. Łóżka sosnowe mogą kosztować nawet kilka razy mniej niż dębowe, ale niestety nie są tak trwałe. Sosna dzięki swoim właściwościom antystatycznym (nie chłonie kurzu) świetnie sprawdzi się w pokojach dzieci i alergików. Ma ładny, naturalny odcień jasnego drewna.
Modrzew
Zaletą modrzewia jest jego elastyczność, która pozwala wykonywać z niego łóżka z wieloma zdobieniami. Dodatkowo drewno to jest solidne i trwałe. Ma ciekawą kolorystykę, która zmienia się wraz ze starzeniem się drewna – początkowo jest lekko żółte, potem czerwienieje, by na końcu przybrać barwę ciemnobrązową.
Sprawdź też: Aranżacja sypialni – pomysły na urządzenie sypialni. TOP5 najlepszych aranżacji!
Brzoza
Drewno to jest cenione za giętkość i naturalny zapach. Jest to także wybór ekonomiczny, gdyż łóżka brzozowe nie są drogie. Drewno brzozowe ma piękny odcień złotawego drewna.
Na co zwracać uwagę wybierając łóżko drewniane?
Zakup łóżka drewnianego to inwestycja na lata i niemały wydatek, dlatego trzeba podejść do tego z rozsądkiem. Wybierając łóżko drewniane, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów – jakie ma mieć wymiary, do jakiej aranżacji ma pasować, czy ma mieć szufladę na pościel?
Rodzaj drewna
Rodzaj drewna zależy przede wszystkim od tego, jakim budżetem dysponujesz – dąb jest rewelacyjny, ale drogi. Natomiast dąb jest solidny i zdecydowanie najtrwalszy. Tańszym odpowiednikiem będzie sosna czy modrzew. Dodatkowo – jeśli łóżko ma być mocno zdobione, utrzymane w stylistyce retro, nie znajdziesz raczej dębowego, gdyż takich ozdób nie da się w tym twardym materiale wykonać. Do pokoju alergika – koniecznie sosna, która nie pochłania kurzu. W aranżacjach eleganckich sprawdzi się ciemny modrzew albo któreś drewno egzotyczne.
Wielkość i wysokość
Oczywistym jest, że łóżko trzeba dobrać rozmiarem do liczby osób, które będą na nim spały. Do pokoików dziecięcych wybiera się najczęściej łóżka jednoosobowe, które są dość wąskie. Wysokość łóżka zależy w zasadzie od upodobań – w nowoczesnych aranżacjach często widuje się bardzo niskie meble, na krótkich, masywnych nogach, natomiast w sypialniach w stylu retro królują nieco babcine, ozdobne, z dość wysokimi nóżkami. Poza wielkością znaczenie ma też komora na pościel – łóżko z pojemnikiem albo z szufladami to wygodna opcja pochowania do środka przynajmniej części pościeli, której nie używasz.
Kolor
Łóżko stanowi punkt centralny sypialni i niezaprzeczalnie rzuca się w oczy. Warto wybrać zatem takie, które wkomponuje się kolorystycznie i stylistycznie w całe wnętrze. Najbardziej klasycznym i najczęściej wybieranym kolorem jest oczywiście dąb – to wysokojakościowe drewno robi wrażenie i wygląda niezwykle elegancko w każdym stylu. Do wnętrz rustykalnych i boho sprawdzą się łóżka w klasycznym kolorze jasnego drewna – np. dąb czy sosna. Do tych w stylu angielskim świetnie będzie pasować drewno ciemne albo łóżko drewniane białe.
Jakie zalety i wady ma łóżko drewniane?
Zanim zdecydujesz się zainwestować w łóżko drewniane, zobacz, czy tego typu materiał na pewno się w Twoim mieszkaniu sprawdzi.
Plusy łóżek drewnianych
Łóżka drewniane mają szereg atutów. Przede wszystkim jest to materiał naturalny – sprawdzi się w domach u alergików, ale i u osób, które nie mają żadnych uczuleń. Drewno to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, zatem kupując takie łóżko inwestujemy raz, a jakość mamy na lata. Klasyczne drewniane łóżko pasuje do prawie każdego wnętrzarskiego stylu, więc jest to wybór uniwersalny i ponadczasowy. Takiego łóżka nie da się również tak łatwo zniszczyć – wszystkie zarysowania czy mikrouszkodzenia po pierwsze prawie nie są widoczne, a po drugie – łatwo je naprawić, delikatnie szlifując. Zaletą łóżek drewnianych jest również to, że łatwo można zmienić ich design, po prostu je przemalowując. W ten sposób można odnowić nawet stare łóżko. To wybór ekologiczny i ekonomiczny – jednorazowa inwestycja na wiele lat, a nawet jeśli kiedyś zdecydujesz się je wyrzucić, nie wygenerujesz do środowiska odpadu z tworzywa sztucznego.
Minusy łóżek drewnianych
Łóżka drewniane to dobry wybór do domu, chociaż to, co może odstraszać, to ich cena. Nawet te wykonane z tańszego drewna są dość drogie – mimo że to dobra inwestycja i będą służyły latami, to nie są to tanie produkty. Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji – potrzebne są do tego specjalne preparaty.
Jak naprawić skrzypiące łóżko drewniane?
Skrzypiące łóżko to sprawa uciążliwa, bo zakłóca sen nie tylko Twój, ale także innych domowników. Co zrobić, aby łóżko nie skrzypiało? Jest kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem. Można wykorzystać wosk – wystarczy go wetrzeć w elementy łóżka, które powinny przestać się o siebie ocierać. Należy sprawdzić, czy nie poluzowały się jakieś śrubki – po dokręceniu łóżko nie powinno już skrzypieć. Inne elementy, które mogą powodować nieprzyjemne odgłosy, to sprężyny – trzeba je naoliwić. Skrzypienie może powodować także stykanie się materaca z ramą – trzeba spróbować je od siebie odizolować, wkładając pomiędzy grubszy materiał, np. gąbkę albo filc. Jeśli okaże się, że powodem skrzypienia nie była żadna powyższa rzecz, czas sprawdzić dokładnie ramę – być może uciążliwe dźwięki wywołują ruchome części ramy, ocierające się o siebie. Jedynym wyjściem będzie ich sklejenie.
Wybrać łóżko drewniane czy tapicerowane?
Największą zaletą łóżek tapicerowanych jest miękki zagłówek, dzięki któremu wygodniej się czyta albo ogląda w łóżku, a ściana za nim nie ulega zabrudzeniom. Łóżka tapicerowane występują w ogromnej liczbie kolorów, faktur i stylów, dlatego pasują do sypialni w różnych stylach, np. do sypialni w stylu glamour idealnie sprawdzi się tapicerowane łóżko z pikowanym zagłówkiem. Tapicerka jednak ma to do siebie, że się przeciera i brudzi – po stosunkowo niedługim czasie będzie potrzebna jej renowacja albo wymiana. Materiał nie jest tak łatwy w czyszczeniu jak drewno.
Łóżka drewniane są piękne w swojej prostocie i właśnie ten surowy kolor drewna jest ich największą zaletą, dlatego sporo osób nie decyduje się na tapicerkę. Drewno, niezależnie od tego, jakie wybierzesz, zawsze będzie modne. Tapicerka niestety nie daje aż tak dużych możliwości aranżacyjnych. Minusem łóżka drewnianego może być jednak to, że nie amortyzuje uderzeń i jest twarde – warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli kupujesz łóżko dla dziecka.
Łóżko drewniane w stylowej sypialni – aranżacje
Drewniane łóżko to klasyk sam w sobie – porządne łóżko sypialniane doda klasy każdej sypialni. Do tej w stylu kolonialnym albo klasycznym angielskim pasować będzie duże, masywne łóżko z ciemnego drewna, najlepiej dość wysokie. Wnętrza w stylu boho są bliskie naturze, ale inspirowane egzotyką i podróżami – sprawdzą się tutaj łóżka jak najbardziej zbliżone do naturalnych kolorów drewna, a pięknie uzupełnić je może rattanowy zagłówek.
Modny w ostatnich latach styl skandynawski opiera się na prostocie i harmonii, a materiały, które się w nim wykorzystuje, to drewno, bawełna, juta. W związku z tym proste łóżko dębowe albo sosnowe, wykończone niewielką ilością poduszek i jednolitą narzutą, będzie dla tego stylu idealne. Ciekawy jest też styl industrialny, czyli inaczej mówiąc loftowy – jego główną inspiracją są stare fabryki, wykorzystuje się w takich wnętrzach beton, cegły i właśnie drewno. Nie ma tu miejsca na ozdobniki, a raczej na masywne, ciężkie dębowe łóżko, które nieco ociepli swoim kolorem surowe wnętrze.
Łóżko drewniane to wybór doskonały, jeśli zależy Ci na trwałości i jakości. Drewno to materiał naturalny, który pasuje do wielu stylów aranżacji wnętrz. Mimo że należy takie łóżko co jakiś czas konserwować, to szereg jego zalet rekompensuje tę niewielką niedogodność.
Jeżeli chcesz poznać więcej treści związanych z sypialnią, koniecznie sprawdź te artykuły:
- Materiał na narzutę — jaki wybrać? Jakie narzuty sprawdzą się na łóżko, na zwykłą kanapę, a jakie na narożnik?
- Czy pościel jedwabna jest dla każdego? Jak wyglądają poszewki jedwabne i jakie mają właściwości?
- Czy beżowa sypialnia to modny wybór? Jak ją zaaranżować i z jakimi kolorami zestawić?
- Butelkowa zieleń w sypialni: jak zaaranżować przytulne i modne wnętrze z odcieniem butelkowym? Inspiracje i porady