1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić zagłówek do łóżka?

Poradniki

3 lata temu

Jak zrobić zagłówek do łóżka?

DIY Wyposażenie
5
0
0
5
0

W celu zwiększenia wygody naszego łóżka często decydujemy się na montaż różnych udogodnień. Jednym z nich może być zagłówek do łóżka. Jak można wykonać go własnoręcznie i jak wpasować go w przestrzeń sypialni?

Zagłówek do łóżka – do czego się przydaje?

Moda na zagłówki wkracza do coraz większej liczby polskich sypialni. Stanowią one nie tylko sposób na urozmaicenie bryły łóżka, ale i pozwalają na relaks w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Zagłówek to element oddzielający łóżko od ściany i pozwalający stworzyć pewnego rodzaju ramę wokół niego. Niekiedy terminem tym określa się również znajdujący się zaraz za meblem fragment ściany oraz jego aranżację.

Zagłówek do łóżka chroni głowę przed bezpośrednim kontaktem z twardą ścianą, zapobiegając tym samym powstawaniu obić podczas snu, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i spokojniejszą noc. Pełni również funkcję pewnego rodzaju izolacji cieplnej – ciągnące od ściany zimno zostaje zatrzymane za grubą warstwą materiałów zagłówka, pomagając naszym organizmom utrzymać komfort termiczny nawet w mieszkaniach o chłodnych murach.

Zagłówek do łóżka
Drewniany zagłówek do łóżka

Zobacz: Łóżko z palet — jak zrobić łóżko z palet krok po kroku? Montaż, materiały, cena

Zagłówki sprawdzają się jako wsparcie dla pleców podczas utrzymywania na łóżku pozycji siedzącej lub półleżącej. Tego rodzaju miękkie, wygodne i utrzymujące ciepło oparcie doskonale sprawdzi się podczas odpoczynku z książką lub ulubionym serialem. Projekty wezgłowia mogą zakładać zarówno ich całkowity pion i równoległość względem ściany, jak i mniej lub bardziej wyraźny skos. To, na który z nich się zdecydujemy, pozostaje kwestią osobistych preferencji.

Kiedy zagłówek do łóżka może nie być najlepszym pomysłem?

Ten element aranżacji łóżka nie pozostaje jednak wolny od wad, których należy być świadomym przed przystąpieniem do zbierania materiałów i montażu. Na zagłówkach może dosyć łatwo osiadać kurz oraz zabrudzenia – szczególnie często problem ten dotyczy instalacji o gęsto pikowanej strukturze, w których przypadku brud lubi gromadzić się w trudno dostępnych zagłębieniach w materiale. Ostrożność względem tego rozwiązania powinni więc zachować alergicy.

Jakie materiały można wykorzystać do stworzenia zagłówka do łóżka?

Do standardowej, miękkiej wersji zagłówka nie będziemy potrzebować zbyt wielu materiałów. Przede wszystkim będą to: drewniana płyta lub sklejka o grubości minimum centymetra, wybrana tkanina na obicie wezgłowia, watolina i gąbka tapicerska. Do zrobienia pikowanej struktury przydadzą się również pinezki tapicerskie. Należy zaopatrzyć się także w potrzebne do przycinania gąbki i tkaniny nożyczki oraz nożyk tapicerski.

Pufa jako zagłówek do łóżka
Pufa jako zagłówek do łóżka

Kwestią kluczową pozostaje odpowiednie połączenie ich ze sobą tak, by wezgłowie nie rozwarstwiało się oraz nie stanowiło zagrożenia dla osoby śpiącej. Można tego dokonać, korzystając z odpowiednich, silnych klejów i zszywacza tapicerskiego. Mocowanie zagłówka do ściany jest nieco bardziej wymagającym procesem – w tym celu mogą przydać się wkręty, a zatem i wkrętarka. Znacznie prostszym sposobem jest jednak zamontowanie wezgłówka do ściany za pomocą kleju montażowego.

Jaki materiał na obicie zagłówka wybrać?

Kluczową kwestią podczas planowania tworzenia zagłówka powinien być odpowiedni dobór materiałów. Szczególną uwagę należy poświęcić jego zewnętrznej części, czyli tej, która bezpośrednio będzie stykać się z głową. Warto wybierać spośród materiałów miękkich czy miłych w dotyku, takich jak welur, jedwab czy aksamit. Znacząco poprawią one komfort wypoczynku, nie będą powodować otarć, odparzeń oraz nie przyczynią się do wypadania włosów poprzez ich zaciąganie.

Materiał do obicia na zagłówek
Materiał do obicia na zagłówek / Źródło: dekorujchwile.pl

Raczej unikaj jednak tkanin podatnych na elektryzowanie – ocieranie się włosów o ich powierzchnię może znacznie utrudnić poranne doprowadzanie fryzury do ładu. Lepiej nie decyduj się więc na zagłówek ze sztucznej satyny, poliestru czy akrylu. Przed zakupem koniecznie sprawdź deklarowany przez producenta skład materiału – niektóre z tkanin mogą być zaledwie imitacjami tych z produktów, za które są podawane.

Zagłówki twarde – z czego się je wykonuje?

Popularne są również zagłówki twarde, na przykład w formie jednolitej bryły kamienia, europalety, drewnianej płyty lub metalowej konstrukcji. Nie chronią one głowy, jednak pozwalają na stylowe wykończenie ściany nad łóżkiem oraz stanowią odważny i przyciągający wzrok element dekoracyjny. Po wybraniu określonego materiału koniecznie należy zapoznać się z instrukcjami montażu elementów wykonanych właśnie z niego – tworzywa te różnią się na przykład pod kątem masy oraz sposobu mocowania.

Jak zrobić zagłówek do łóżka krok po kroku?

By zrobić zagłówek w sposób szybki i efektywny, przed zakupem materiałów należy dokładnie wymierzyć przestrzeń wokół łóżka i dobrać szerokość ramy tak, by odpowiadała Twojej koncepcji aranżacyjnej. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej uprościć sobie pracę, na samym początku drewnianą płytę możesz zamontować do już istniejącej ramy łóżka.

Za pomocą kleju przymocuj piankę do płyty drewnianej lub sklejki. Ewentualny nadmiar pianki obetnij za pomocą nożyka tapicerskiego. Następnie pokryj watoliną, którą przymocujesz za pomocą takera. Nie wahaj się użyć większej liczby warstw watoliny, jeśli pragniesz uzyskać jak najbardziej miękki zagłówek. Analogicznie, jeśli twarde wykończenie Ci nie przeszkadza, możesz pominąć ten krok i przyspieszyć sobie pracę.

Kolejnym krokiem jest obicie całości głównym, zewnętrznym materiałem – by przymocować go do deski, ponownie należy użyć zszywacza tapicerskiego. W tym procesie zachowaj szczególną uwagę – niepoprawnie lub zbyt luźno nałożona tkanina będzie się marszczyć, fałdować w niepożądanych miejscach i wyglądać zwyczajnie nieestetycznie. By tego uniknąć, zadbaj o mocne naprężenie materiału podczas przybijania go takerem do ścianek drewnianej płyty.

Pikowaną strukturę uzyskasz dzięki wbijaniu pinesek tapicerskich na obitym już materiałem zagłówku. Pamiętaj, by dobrze wymierzyć rozkład zagłębień i zadbaj o to, by odległość pomiędzy nimi była identyczna. Pikowany zagłówek gotowy! Możesz już przymocować go do ściany, na przykład za pomocą kleju montażowego. Jeżeli nie masz możliwości montażu na klej lub wkręty, możesz ten po prostu oprzeć zagłówek o ramę łóżka i ścianę bez żadnego mocowania.

Jak dobrać zagłówek do wystroju sypialni?

Liczne techniki tworzenia zagłówków zachęcają do eksperymentowania z tym elementem aranżacji ściany nad łóżkiem i wykorzystywania do jego wzniesienia ciekawych rozwiązań i materiałów. By jednak zrobić zagłówek do łóżka będący idealnym uzupełnieniem wystroju sypialni, warto dopasować środki odpowiadające obecnemu wyglądowi wnętrza. Jakie wezgłowia mogą się sprawdzić w przypadku pomieszczeń w popularnych stylach aranżacyjnych?

Zagłówek może stanowić interesujące uzupełnienie sypialni w stylu boho, jeśli zostanie wykonany z odpowiednich materiałów. Ten trend wnętrzarski uwielbia prostotę naturalnych materiałów, ale chętnie łączy je z wymyślną i barwną ornamentyką. Ciekawym pomysłem dla miłośników tego stylu może być więc wykonanie zagłówka z europalet, najlepiej w naturalnym kolorze drewna. Jeśli chce się uczynić z wezgłowia dominujący element w pomieszczeniu, w tym miejscu zawiesić można tkaninę pokrytą interesującym, przyciągającym wzrok wzorem, na przykład barwną mandalą.

Styl skandynawski również jest dość oszczędny jeśli chodzi o zakres preferowanych materiałów – najlepsze jest to, co pochodzi z natury. W tym przypadku ponownie warto więc postawić na drewno, zarówno w postaci europalet, jak i jednolitej płyty. Kolor takiego wezgłowia powinien być dość stonowany, najczęściej polecana w tym wystroju paleta barw prezentuje zakres od bieli przez beże i miodowe odcienie aż po średni i ciemny brąz.

Sypialnia z beżowym zagłówkiem

Pikowany w karo zagłówek o ekstrawaganckiej, nietypowej formie to idealne uzupełnienie wnętrz glamour. W tym przypadku może dobrze sprawdzić się zarówno egzemplarz w pastelowych, przytłumionych odcieniach, jak i taki o bardziej wyrazistych barwach. Poleca się także wezgłowia wykonane z materiałów lekko połyskujących lub z obiciami nawiązującymi barwą do szlachetnych metali. Glamour polubi się także z bogato zdobionymi ażurowymi zagłówkami, wykonanymi z metalu.

Niezależnie jednak od preferowanego stylu, zagłówkowi do łóżka nadać można dodatkowych funkcjonalności. Szczególnie często stanowi on miejsce mocowania lampek nocnych lub kinkietów – taka instalacja pozwala na wygodny dostęp do światła nawet z pozycji leżącej. Atrakcyjnym sposobem na rozjaśnienie wezgłowia jest przewieszenie przez niego dekoracyjnych lampek LED tak, by utworzyły girlandę. Taka aranżacja uczyni sypialnię jeszcze bardziej przytulną.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *