1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Moskitiera na okno dachowe – jakie są opcje? Jak ją zamontować?

Poradniki

2 lata temu

Moskitiera na okno dachowe – jakie są opcje? Jak ją zamontować?

Szkodniki Wyposażenie
6
1
0
6
1

Moskitiera na okno dachowe to absolutny must have, jeśli chcesz zabezpieczyć poddasze przed atakiem owadów latających. Jakie produkty masz do wyboru? Jak zamontować siatkę na okno dachowe? Odpowiadamy!

Moskitiera na okno dachowe – czy jest potrzebna?

W sezonie letnim pomieszczenia na poddaszu potrafią naprawdę szybko się nagrzewać, w związku z czym przebywanie w nich przy zamkniętych oknach nie należy do przyjemnych. Większość użytkowników poddaszy decyduje się więc na ich otwarcie, zwłaszcza wieczorem.

Jednak otwarte okna są zaproszeniem dla licznych owadów – komarów, much, pszczół, ciem czy chrabąszczy. Zwabione światłem lub zapachami wpadają do pokojów na poddaszu, irytują bzyczeniem, gryzą i przeszkadzają.

Jeśli całe Twoje mieszkanie lub jego część znajduje się na poddaszu, moskitiera na okno dachowe to najlepsze zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi. Siatka ochronna sprawdzi się, jeżeli:

 • posiadasz sypialnię na poddaszu i lubisz spać przy otwartym oknie;
 • masz alergię na jad owadów;
 • nie chcesz, aby owady (zwłaszcza muchy) przenosiły drobnoustroje i zanieczyszczenia na poddasze.

Poza tym moskitiera sprawia, że możesz przewietrzyć poddasze o każdej porze dnia i nocy. Siatka przeciw owadom ma na tyle małe oczka (ok. 1 mm), że żaden latający intruz się nie przeciśnie.

Sprawdź też: Osłona na balkon — czym się kierować przy jej wyborze? Sprawdź, jakie są rodzaje osłon balkonowych!

Jakie rodzaje moskitiery można zamontować na oknie dachowym? Oto najpopularniejsze:

 • siatki montowane na siatkę rzepową lub magnesy;
 • moskitiery ramkowe;
 • moskitiery harmonijkowe (plisowane);
 • zwijane (rolowane).

W jaki sposób można zamontować moskitierę na okno dachowe?

Sposób montażu siatki przeciw owadom na okno dachowe zależy od kilku czynników. Należą do nich:

 • rodzaj okna dachowego (otwierane do góry, do boku lub obrotowe);
 • głębokość wnęki;
 • konstrukcja moskitiery.

Sposoby montażu siatki ochronnej można też podzielić na inwazyjne (wymagające wiercenia w ścianie lub ramie okiennej) lub nieinwazyjne (na samoprzylepnej taśmie rzepowej lub haczykach).

Montaż na ścianie

Ten sposób montażu rolet sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy wnęka okienna jest stosunkowo niewielkich rozmiarów. Co ważne, w ten sposób da się zamontować siatkę na każdy rodzaj okna dachowego.

Montaż we wnęce

Moskitierę dachową można umieścić na specjalnych uchwytach we wnęce okiennej. To rozwiązanie również sprawdzi się w każdym oknie, które ma wystarczającą głębokość.

Montaż na oknie (po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej)

Siatki do okna przeciw owadom mogą również zostać zamontowane na ościeżnicy. Da się to zrobić w przypadku okien otwieranych (włazowych), ale nie jest to możliwe przy oknach obrotowych. W takim wypadku ramkę lub prowadnicę instaluje się bezpośrednio na ramie okiennej. Pamiętaj, że jeśli wybór padł na moskitierę z taśmą rzepową, ramę musisz starannie oczyścić i wysuszyć przed montażem.

Moskitiery na okno dachowe montowane po zewnętrznej stronie należą do rzadkości – to najczęściej produkty wykonywane na specjalne zamówienie. Przymocowuje się je do osłony ościeżnicy lub kołnierza uszczelniającego zgodnie z instrukcjami producenta.

Moskitiera rolowana na okno dachowe

Moskitiera rolowana na okno dachowe to najbardziej trwałe i eleganckie rozwiązanie wśród zabezpieczeń przed owadami, ale również najdroższe. Jednak odpowiednio konserwowana spokojnie posłuży przez kilka sezonów i – co ważne – to produkt całoroczny.

Jak to wygląda?

Moskitiera zwijana na okno dachowe przypomina zwykłą roletę. Składa się z ramki (najczęściej aluminiowej) z prowadnicami, kasety oraz rozwijanej siatki. Gdy siatka nie jest używana, całkowicie chowa się w kasecie. Nie ma więc konieczności demontażu moskitiery po sezonie letnim.

Montaż

Moskitierę rolowaną można przymocować na 3 opisane już wcześniej sposoby, tzn. na ścianie, wnęce lub ramie okiennej (ościeżnicy). Producenci zazwyczaj oferują wykonanie nawierceń w prowadnicach, co znacznie usprawnia montaż. Jeśli jednak Twoje ściany są nierówne albo w okolicy okna występują inne utrudnienia, otwory lepiej wykonać samodzielnie.

Sprawdź też: Rolety bezinwazyjne — prywatność i styl bez ingerencji w okno

Czy samodzielny montaż moskitiery zewnętrznej na okno dachowe jest możliwy?

Montaż moskitiery zewnętrznej na okno dachowe jest możliwy, ale należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć wypadku. Jeśli nie chcesz ryzykować, zadanie lepiej zleć fachowcom.

Moskitiera na okno dachowe z zamkiem

Moskitiera na okno dachowe z zamkiem to bardzo wygodne rozwiązanie. Aby ułatwić użytkowanie siatek ochronnych zamontowanych na taśmę rzepową, niektórzy producenci umieścili w niej suwak. Ułatwia to zamykanie i otwieranie okna bez konieczności „odklejania” siatki od taśmy, jak również wydłuża żywotność moskitiery.

Moskitiera na okno dachowe uchroni Cię przed nieproszonymi gośćmi
Moskitiera na okno dachowe uchroni Cię przed nieproszonymi gośćmi

Jeśli więc chcesz cieszyć się na poddaszu długimi, letnimi wieczorami bez komarów, zamontuj w oknie moskitierę dachową. Na rynku znajdziesz zarówno produkty wykonywane na wymiar, jak i proste siatki do samodzielnego montażu oraz przycięcia. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, wyraźnie pokażesz owadom, że nie są mile widziane.

Dowiedz się więcej o owadach, przed których nalotem możesz się uchronić dzięki moskitierom:

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *