1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Co to jest jogurtownica? Jaką jogurtownicę wybrać?

Poradniki

3 lata temu

Co to jest jogurtownica? Jaką jogurtownicę wybrać?

Kuchnia Wyposażenie
7
0
0
7
0

Jogurtownica to sprzęt, w którym – po prostu – powstaje domowy jogurt. Urządzenie niektórym może wydawać się fanaberią, ale jego zalety docenią nie tylko miłośnicy nabiału. Nie bez powodu jogurtownice znajdują nowych nabywców!

Jogurtownica – czym jest to urządzenie?

Co to jest jogurtownica? To dość proste urządzenie, które składa się z obudowy z termostatem oraz jednego lub kilku pojemników, do których wlewa się składniki na jogurt. Dodatkowo wyświetlacz informuje o temperaturze panującej we wnętrzu urządzenia, umożliwiając precyzyjną kontrolę hodowli jogurtu. Taki sprzęt nie zajmuje zbyt wiele miejsca, ponieważ zazwyczaj ma ok. 20 cm średnicy.

Jogurtownica
Stara jogurtownica

Zobacz: Domowe kino – maszyna do popcornu. Jaką kupić? Rodzaje

Na jakiej zasadzie działa?

Jak działa jogurtownica? Oprócz składników (czyli mleka i żywych kultur bakterii) do wyhodowania jogurtu niezbędna jest:

 • odpowiednia temperatura (w granicach 40-43°C),
 • czas (6-10 godzin).

Samodzielne utrzymanie temperatury przez tyle godzin może się okazać nie lada wyzwaniem. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi elektryczna jogurtownica. Podłączona do prądu dba o to, aby bakterie jogurtowe w Twoim mleku mogły spokojnie się rozwijać i stopniowo zakwaszać masę.

Maszyna do robienia jogurtów
Maszyna do robienia jogurtów

Warto wspomnieć w tym momencie, jakie konkretnie składniki należy dodać do jogurtownicy.

 • Mleko pasteryzowane – czyli nie z kartonu, a ze sklepowej lodówki (często opatrzone jest nazwą „świeże”). Przed wlaniem do jogurtownicy powinno osiągnąć temperaturę pokojową (lub wyższą – sprawdzisz to w instrukcji).
 • Jeśli zamierzasz korzystać z mleka mikrofiltrowanego albo prosto od krowy (kupionego np. od gospodyni na targu), musisz przeprowadzić pasteryzację samodzielnie, aby pozbyć się potencjalnie szkodliwych patogenów i innych bakterii. Ich obecność uniemożliwia rozwój bakterii jogurtowych – jogurt może wtedy po prostu nie wyjść.
 • Starter – czyli żywe kultury bakterii. Bez problemu kupisz je w sklepach ze zdrową żywnością. W tym celu możesz też wykorzystać łyżkę samodzielnie zrobionego jogurtu (maksymalnie 2-3 razy, potem warto już dodać świeży starter) lub też łyżkę naturalnego jogurtu ze sklepu. W tym drugim przypadku efekt będzie jednak mniej zadowalający – takie bakterie są bardziej „leniwe”.

Zalety jogurtownicy

Zalety jogurtownicy mają bezpośredni związek z zaletami domowego jogurtu:

 • uzyskujesz świeży produkt, który nie stoi przez wiele dni w sklepowej lodówce,
 • masz całkowitą kontrolę nad składem produktu – możesz wybrać bakterie (np. probiotyczne, które nie znajdują się w każdym sklepowym jogurcie), rodzaj mleka (krowie, kozie, owcze, a nawet roślinne – choć to ostatnie wymaga nieco więcej wprawy w przygotowaniu), dodatki (np. owoce, kakao). Nie musisz dodawać ani cukru, ani mleka w proszku, ani konserwantów.

Autorski jogurt może więc znacznie różnić się od tego ze sklepowej półki – oczywiście na plus. Oprócz zupełnie nowych wrażeń smakowych, możesz liczyć też na inne zalety. Jogurtownica to bowiem rozwiązanie:

 • ekonomiczne. Urządzenie ma małą moc (20-30 W), więc nie pobiera dużo prądu. Poza tym koszt domowego jogurtu jest znacznie niższy niż produktu ze sklepu,
 • ekologiczne. Jogurt przygotowujesz w pojemnikach wielokrotnego użytku (przelewasz z dużej misy do mniejszych słoiczków albo robisz go od razu w kilku naczyniach – w zależności od modelu urządzenia). Dzięki temu znacznie ograniczasz produkcję plastikowych śmieci,
 • wielofunkcyjne. W jogurtownicy uzyskasz również kefir (dodając odpowiednie szczepy bakterii), a nawet kremowy serek (w niektórych modelach). Z domowego jogurtu możesz też oddzielić serwatkę będącą kolejnym źródłem dobroczynnych bakterii – tym razem w formie do picia.
Domowa jogurtownica
Domowa jogurtownica

Oczywiście można przygotować jogurt bez jogurtownicy, jednak cały proces – choć z pozoru prosty – jest na tyle skomplikowany, że może zniechęcić bardziej niecierpliwe osoby do domowej produkcji. A szkoda, bo własnoręcznie wyhodowany jogurt to samo zdrowie!

A czy jogurtownica ma wady? Tak, ale jest ich raczej niewiele. Wśród nich można wymienić ograniczoną pojemność misy i konieczność każdorazowego jej mycia (pojemnik po sklepowym jogurcie zazwyczaj po prostu wyrzucasz). Biorąc jednak pod uwagę wszystkie zalety jogurtownicy, tak drobne minusy wydają się naprawdę mało znaczące.

Koszt urządzenia do robienia jogurtów

Koszt urządzenia do robienia jogurtów wynosi ok. 70-200 zł. Cena jogurtownicy zależy od producenta, rodzaju naczyń oraz dodatkowych funkcji. Jak zatem widać, nie jest to duży wydatek.

Jogurty domowej roboty
Jogurty domowej roboty

Po przeczytaniu tego poradnika wiesz już wszystko o jogurtownicyco to, jak działa i jakie ma zalety (oraz wady). Jeśli więc lubisz zdrowe produkty nabiałowe i często jadasz jogurty, warto nieco zainwestować w to małe AGD.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *