1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Malowanie kaloryfera krok po kroku. Jaką farbę, pędzel i akcesoria wybrać, aby skutecznie pomalować grzejnik?

Poradniki

2 lata temu

Malowanie kaloryfera krok po kroku. Jaką farbę, pędzel i akcesoria wybrać, aby skutecznie pomalować grzejnik?

DIY Wyposażenie
11
0
0
11
0

Jednym z najlepszych sposobów na odświeżenie starego kaloryfera jest pomalowanie go. Jak poprawnie pomalować kaloryfer? Jakich narzędzi będziemy potrzebować? Która farba sprawdzi się najlepiej? Wszystkiego dowiesz się z tekstu.

Malowanie kaloryfera: szybki sposób na metamorfozę grzejnika

Grzejnik to nieodłączny element pomieszczenia. Wielu osobom jego obecność może przeszkadzać i psuć wystrój, jednak jeżeli jest on odpowiednio dopasowany do stylu pomieszczenia, dopełni go — może nawet  stać się ozdobą. Z czasem kaloryfer traci jednak na estetyce i wtedy najtańszy, a zarazem najbardziej efektowny sposób to odświeżenie przy pomocy pędzla oraz farby. Niezależnie od tego, czy malujesz go na ten sam kolor, czy też na całkowicie nowy, musisz pamiętać o przestrzeganiu kilku niezbędnych zasad.

Malowanie kaloryfera nie jest trudne i może wykonać go niemal każdy, bez względu na wyćwiczone (czy też nie) umiejętności manualne. Jeżeli oczekujesz jednak trwałego i solidnego efektu, musisz zwrócić dużą uwagę na detale, a także na przeprowadzenie wszystkich niezbędnych czynności, dzięki którym przeprowadzona renowacja będzie udana. Ważny jest między innymi dobór narzędzi, odpowiedniej farby, a także przygotowanie powierzchni przed rozpoczęciem prac.

malowanie kaloryfera - farby, pędzle
Aby pomalować kaloryfer potrzebna Ci będzie specjalistyczna farba

Sprawdź też: Jak pomalować meble kuchenne? Malowanie mebli kuchennych krok po kroku

Niezbędne akcesoria i sprzęt do malowania kaloryferów

Do pomalowania starego kaloryfera musisz wyposażyć się w niezbędny sprzęt oraz akcesoria, które umożliwią Ci wykonanie prac dokładnie i szybko. Podstawa to dobrze dobrane pędzle, dzięki czemu dotrzesz nawet w trudno dostępne zakamarki. Do takich zadań sprawdzi się szczególnie model o płaskiej główce i długim trzonie. W celu pokrycia większych powierzchni wybierz jednak szerszy, większy pędzel, ponieważ znacznie przyśpieszy to wykonanie wszystkich prac. Alternatywnie możesz wykorzystać farbę w sprayu.

Niezbędne narzędzie to również metalowa szczotka. Dzięki niej usuniesz rdzę oraz łuszczącą się farbę. Bez tej czynności malowanie grzejnika nie będzie efektywne, ponieważ powłoka odejdzie. Do dokładnego oczyszczenia zakamarków sprawdzi się z kolei papier ścierny. 

Pamiętaj także o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni wokół grzejnika. Nie zawsze można go ściągnąć, dlatego podłogę oraz inne elementy wyposażenia wnętrza zabezpiecz przed ochlapaniem folią ochronną. Jeżeli nie masz w domu folii, możesz skorzystać także ze starych gazet lub czasopism. Zainwestuj również w odtłuszczacz, który dodatkowo zneutralizuje tłusty osad.

Jak przygotować kaloryfer do malowania?

Przygotowanie kaloryfera to jeden z najważniejszych etapów, ponieważ bezpośrednio wpływa on na efekt przeprowadzonych prac. Jeżeli chcesz porządnie pomalować grzejnik, musisz więc skupić się na wykonaniu niezbędnych czynności krok po kroku. Zacznij od zabezpieczenia okolic grzejnika folią malarską, dzięki czemu minimalizujesz zabrudzenia i potencjalne zachlapania z farby. W przypadku, gdy chcesz jedynie odświeżyć pożółkły kolor, w zupełności wystarczy odkurzenie grzejnika, odtłuszczenie jego powierzchni oraz jej delikatne zmatowienie.

malowanie kaloryfera - ręce, rękawiczki
Należy dokładnie przygotować kaloryfer przed przystąpieniem do malowania

W przypadku starych i zaniedbanych grzejników prace przygotowawcze są znacznie bardziej rozbudowane. Zazwyczaj powierzchnia wymaga dokładniejszego oczyszczenia ze względu na grubą warstwę łuszczącej się farby. W takiej sytuacji, jeżeli chcesz zmieniać kolor kaloryfera na inny, powinieneś najpierw dokładnie zeszlifować starą powłokę. Dlatego najlepiej sprawdzi się połączenie drucianej szczotki i gruboziarnistego papieru ściernego, który usunie osad nawet w trudnodostępnych miejscach. Przed malowaniem musisz też usunąć pozostałości w postaci pyłu.

Farba do grzejnika – jaką wybrać?

Istnieje wiele rodzajów farb, więc wybór najlepszej, przeznaczonej do pokrywania grzejników, nie jest łatwy. To jednak ważne, żebyś zakupił produkt, który jak najlepiej sprawdzi się do malowania kaloryfera żeliwnego. Na rynku znajdziesz profesjonalne artykuły przystosowane do wykonywania powłoki zabezpieczającej stal, miedź, aluminium oraz żeliwo. Malowanie kaloryfera farbą do ścian, pozostałą po zakończonym remoncie to zły pomysł! Nie jest ona przystosowana do wysokich temperatur i przez to dużo szybciej żółknie, dlatego już w krótkim czasie estetyczny efekt zniknie.

Jeżeli więc nie pomalujesz kaloryfera zwykłą farbą, to jaką? Przede wszystkim powinna ona być przystosowana do pokrywania metalu, ponieważ jej właściwości nie zmieniają się pod wpływem temperatury, a więc powłoka nie łuszczy się ani nie odbarwia. Producenci oferują jednak różne sposoby aplikacji produktu. Malowanie kaloryfera sprejem jest bardzo precyzyjne, ponieważ dotrze on w każdy zakamarek. Musisz jednak uważać, by przez przypadek nie ubrudzić ściany z tyłu, dlatego w ten sposób maluj grzejnik dopiero po jego ściągnięciu lub zabezpiecz powierzchnię folią.

Alternatywa dla spreju to malowanie kaloryfera emulsją i pędzlem. Tutaj ryzyko pobrudzenia ściany jest znacznie mniejsze, jednak samo wykonanie będzie zdecydowanie bardziej czasochłonne — pędzel nie zawsze bowiem dociera do wszystkich miejsc oraz może zostawiać mało estetyczne smugi. 

Niektórzy decydują się nawet na malowanie proszkowe kaloryfera, będące bardzo efektowną, ale także drogą metodą, której nie wykonasz bez specjalistycznego sprzętu. To od Ciebie zależy, jaka technika będzie najlepsza — wszystko zależy od tego, ile czasu chcesz poświęcić na malowanie, a także jakiego efektu oczekujesz.

malowanie kaloryfera - spreje, spray
Farba w spreju to najprostszy sposób na malowanie trudnodostępnych miejsc

Malowanie grzejnika krok po kroku

Jeżeli chcesz samodzielnie pomalować grzejnik, musisz postępować zgodnie z poszczególnymi etapami prac, dlatego dobrze zapoznaj się z poniższymi krokami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że efekt będzie nie tylko ładny, ale także trwały.

Zabezpieczenie miejsca pracy

Wszystkie czynności remontowe trzeba zacząć od odpowiedniego przygotowania miejsca pracy. Nieuważne malowanie kaloryfera może doprowadzić bowiem do większych szkód, ponieważ farba do metalu jest trudno zmywalna. Dlatego wokół grzejnika najlepiej rozłożyć folię zabezpieczającą, która ochroni ścianę, podłogę oraz inne elementy otoczenia.

Przygotowanie powierzchni grzejnika

Gdy już wszystko jest gotowe, musisz zadbać o przygotowanie płaszczyzny przed malowaniem kaloryfera farbą akrylową. Warto dokładnie oszlifować powierzchnię, ponieważ bez tego kroku nowa warstwa produktu będzie się łuszczyć i odchodzić. Przy pomocy metalowej szczotki i papieru ściernego idealnie wygładzisz powłokę, co gwarantuje lepszą przyczepność emulsji. Nie możesz jednak zapominać o odtłuszczeniu grzejnika benzyną ekstarkcyjną, ponieważ lepka i tłusta warstwa również zmniejsza przyczepność.

Malowanie

Malowanie to ostatni etap całego procesu i wymaga dużej dokładności oraz czasu, by osiągnąć zamierzony efekt. Jeżeli wybrałeś farbę w spreju, wszystko pójdzie szybciej, natomiast praca pędzlem będzie wymagać od Ciebie więcej precyzji. Specjalny, wygięty i długi pędzel do kaloryfera będzie idealnym rozwiązaniem do pokrycia tyłu grzejnika. Najlepszy efekt daje pomalowanie kaloryfera dwoma lub nawet trzema warstwami. Pamiętaj jednak, że każda z nich musi dobrze wyschnąć, zanim położysz następną.

Sprawdź też: Malowanie drzwi wewnętrznych: jak i czym odnowić stare drzwi? Samodzielna renowacja krok po kroku

Malowanie kaloryfera: najczęstsze błędy

Wiele osób popełnia podstawowe błędy, przez które malowanie żeberek kaloryfera oraz samego grzejnika nie przynosi oczekiwanych efektów. Najczęstszy problem to nieodpowiedni dobór farby, przez co źle przylega ona do powierzchni. Znacznie poważniejszym błędem jest jednak malowanie ciepłego kaloryfera. Zazwyczaj to producent określa warunki, w jakich trzeba aplikować produkt. Najczęściej powinna być to temperatura nie większa niż 30°C, dlatego malowanie powinieneś przeprowadzić poza sezonem grzewczym.

Jak widać, malowanie grzejnika nie jest skomplikowane, dlatego każdy może podjąć się tej czynności. Pamiętaj jednak, żeby zakupić dobrą farbę i akcesoria do malowania, a także przygotuj powierzchnię przed rozpoczęciem prac, aby móc cieszyć się estetycznym i długotrwałym efektem.

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.