1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest koks opałowy? Ile kosztuje? Koks opałowy czy węgiel?

Poradniki

1 rok temu

Co to jest koks opałowy? Ile kosztuje? Koks opałowy czy węgiel?

Prawo Wyposażenie
20
1
4
20
1

Czym jest koks opałowy? Jaka jest cena tego paliwa? Czy koks opałowy jest dobrą alternatywą dla węgla kamiennego? Gdzie go kupić? Wyjaśniamy!

Obecnie trudno dostępny w sprzedaży tradycyjny węgiel kamienny sprawia, że trzeba szukać zamienników. Nie każdy bowiem może zdecydować się w tym momencie na zmianę instalacji grzewczej w domu, ponieważ są to kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych. Jak więc poradzić sobie w zbliżającym się sezonie grzewczym, mając na wyposażeniu wyłącznie piec na węgiel kamienny? 

Alternatywą jest z pewnością koks opałowy. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje i gdzie go kupić. Zacznijmy jednak od tego, czym jest koks opałowy i czy należy rozważyć jego zakup w tych trudnych czasach. Do jakiego pieca się nadaje? Mamy nadzieję, że nasz poradnik wyjaśni Ci wszystkie kluczowe kwestie. Zapraszamy do lektury!

Koks opałowy – co to jest? Właściwości i zalety koksu opałowego. Czy to alternatywa dla węgla?

Na początku warto wyjaśnić, co to koks opałowy i skąd się bierze. Nie należy również zapominać o jego właściwościach oraz wiążących się z nimi zaletach. Koks opałowy jest wytwarzany z węgla kamiennego, a proces ten nazywa się koksowaniem. Odbywa się on w bardzo wysokich temperaturach dochodzących nawet do 1200 stopni Celsjusza. Dzięki temu wypalane są niemal wszystkie zanieczyszczenia, co sprawia, że koks opałowy składa się niemal w 100 procentach z czystego węgla kamiennego.

Jaki robi się koks opałowy? Wytwarza się go z węgla kamiennego
Koks opałowy jest wytwarzany z węgla kamiennego

Koks opałowy przyjmuje różną postać w zależności od jego przerobienia. Może on mieć niewielkie wymiary miału (miał koksowy, inaczej nazywany koksikiem, który ma wymiary poniżej 10 mm). Popularne są także odmiana koksu groszek o wymiarach 10-25 mm oraz odmiana koksu węgiel o wymiarach 20-40 mm lub 40-60 mm

Wiesz już, jak wytwarzany jest koks opałowy oraz jaką formę przyjmuje. Przejdźmy do jego właściwości i zalet. Przede wszystkim warto wspomnieć o jego satysfakcjonującej kaloryczności. Tutaj należy zaznaczyć, że lepiej jest inwestować w węgiel koks, czyli odmianę o większych wymiarach ziarna. Drobniejszy koks niestety traci na kaloryczności. Na rynku dostępne jest to paliwo o kaloryczności od ok. 27 do 30 MJ/kg. Tu zatem wychodzi na pierwszy plan duża zaleta, ponieważ wartość kaloryczna węgla kamiennego sięga zazwyczaj maksymalnie 27 MJ/kg. Mowa oczywiście o paliwie wyższej jakości. Tańszy węgiel jest jeszcze mniej wydajny (ok. 23 MJ/kg). Czy koks opałowy jest zatem dobrą alternatywą dla węgla? Pod względem wydajności zdecydowanie tak!

Sprawdź też: Dodatek węglowy 2022 – dla kogo? Czy tylko na zakup węgla?

Dobrze jest też jeszcze raz wspomnieć o czystości koksu opałowego. Podczas jego wytwarzania usuwane są niemal w pełni wszelkie zanieczyszczenia. Z bazowego węgla kamiennego, który służy do produkcji koksu opałowego, producenci pozbywają się siarki, szkodliwych cieczy, substancji organicznych czy gazów. Czystość koksu opałowego przekłada się nie tylko na jego wysoką wydajność, ale także na ekologiczny wymiar tego sposobu ogrzewania domów.

Do jakich pieców koks opałowy? Jak palić koksem opałowym?

Koks opałowy odpowiedni jest przede wszystkim dla starych instalacji grzewczych, zwłaszcza tych znajdujących się w dużych budynkach, w których przepływają spore ilości wody. Potrzebuje stałego dostępu powietrza, aby skutecznie się spalać, więc spotyka się kotły z dodatkowym wentylatorem. Warto też zaznaczyć, że paliwo to osiąga bardzo wysoką temperaturę podczas spalania, dlatego piece żeliwne starego typu są tutaj wręcz wskazane. Tak samo grzejniki żeliwne będą lepszym wyborem od wariantów stalowych czy aluminiowych, ponieważ potrzebują wody zasilającej o wyższej temperaturze, aby osiągnąć zadowalające właściwości grzewcze. Co więcej, jeśli chcesz cieszyć się pożądanym efektem, nie możesz doprowadzić do wygaszania kotła.

Sprawdź też: Jak odpowietrzyć grzejniki? Instrukcja krok po kroku

Ile kosztuje koks opałowy? Cena koksu obowiązująca w 2022 roku

Ile kosztuje koks opałowy? Cennik jest obecnie zdecydowanie inny niż w poprzednich latach. Spodziewaj się wyższych cen niż jeszcze rok temu. Aktualna cena koksu sięga od niemal 3000 zł do ponad 4000 zł za tonę. Wysoka cena nie powinna dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że koks jest wytwarzany z węgla kamiennego (obecnie osiągającego rekordowe wartości cenowe). Możesz też zakupić koks opałowy workowany. Bez wątpienia to duża wygoda, ponieważ nie musisz od razu inwestować w setki kilogramów tego paliwa. Koks opałowy workowany jest sprzedawany zazwyczaj w workach 20-kilogramowych. Cena koksu za tonę w tym przypadku przekracza nawet 4000 złotych, co w przeliczeniu za jeden worek daje ok. 200 złotych. Niestety więc nie są to niskie kwoty.

Gdzie kupić koks opałowy? Czy jest trudno dostępny?

Ze względu na małe ilości w sprzedaży tradycyjnego węgla kamiennego wiele osób musi szukać paliw zastępczych, którymi można palić w piecach starego typu, tzw. kopciuchach. Koks niewątpliwie należy do takich surowców. Gdzie kupić koks opałowy? Najlepiej dzwonić do pobliskich koksowni w celu ustalenia dostępności i ceny tego paliwa. Niektóre firmy prowadzą promocję, jak np. Koksownia Bytom, która po niższych cenach oferuje koks opałowy bytomianom. Warto więc zainteresować się ofertą poszczególnych przedsiębiorstw, ponieważ jest szansa na znalezienie opału w korzystniejszych cenach.

Sprawdź też: Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie? Praktyczne porady dotyczące prawidłowego ogrzewania

Obecne czasy zmuszają wszystkich Polaków i wielu innych mieszkańców Europy do szukania alternatywnych rozwiązań grzewczych. Trudna sytuacja rynkowa nie pozwala prowadzić gospodarstw domowych w identyczny sposób jak w latach poprzednich, zwłaszcza pod względem grzewczym. Właściciele domów z kotłami na węgiel kamienny mają obecnie największy problem, ponieważ muszą szukać skutecznych opałów zastępczych, mimo że sezon grzewczy już się rozpoczął. Koks opałowy to niewątpliwie jedno z wielu wydajnych rozwiązań, lecz trzeba spełniać wymagania do jego spalania, o których pisaliśmy już wyżej.

Jaki piec do koksu opałowego? Żeliwny kocioł jest wymagany
Do spalania koksu opałowego potrzebny jest piec żeliwny

A Ty jak ogrzewasz swój dom? Jaki kocioł masz na wyposażeniu? Wciąż poszukujesz węgla kamiennego do swojego tzw. kopciucha? Co sądzisz o koksie opałowym? Czekamy na wszystkie uwagi w sekcji poniżej. Każdy cenny komentarz przyda się pozostałym czytelnikom bloga, którzy są zainteresowani tym tematem.

Jeśli ciekawią Cię inne tematy związane z sezonem grzewczym, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły. Mamy nadzieję, że wiedza zawarta w opublikowanych poradnikach przyda Ci się bardzo szybko.

20
1

Podziel się:

Komentarze (4)

Mam jednak wątpliwość CV o do tego czy palenie koksem jest takie zdrowe bo sąsiad pali koksem i ma ciemny dym z komina a ja pale gazem i dym biały z komina. Kto nas robi w konia?????

Ja mam starego kopciucha i od wielu lat mieszam w stosunku 1:1 koks z weglem. Zapalam od gory. W ten sposob jest duza ososzczednosc opalowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *