1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Jak odpowietrzyć grzejniki? Instrukcja krok po kroku

Poradniki

3 lata temu

Jak odpowietrzyć grzejniki? Instrukcja krok po kroku

Budowa i remont
23
12
0
23
12

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, a twoje grzejniki wciąż nie działają? Przyczyn może być wiele. Jedną z najczęstszych jest zapowietrzony grzejnik. Odpowietrzanie kaloryfera zajmuje dosłownie chwilę, a może rozwiązać problemy z temperaturą i dodatkowo usprawnić działanie całej instalacji. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny zapowietrzenia oraz jak krok po kroku wygląda odpowietrzanie grzejników.

Rodzaje i działanie grzejników

odpowietrzanie grzejników

Grzejniki różnią się między sobą wyglądem i materiałami. Zasady działania pozostają jednak takie same. Jest to tylko część bardziej złożonej instalacji grzewczej, która przez nasze ściany, wychodzi na zewnątrz i prowadzi do punktu centralnego ogrzewania. Poza tym grupujemy je jeszcze na materiały, z jakich są wyprodukowane tj. grzejniki żeliwne, grzejnik aluminiowy oraz skonstruowany z płyt stalowych. Ostatnim podziałem jest sposób zasilania, w którym z kolei wyszczególniamy:

 • gazowe,
 • konwektorowe,
 • olejowe,
 • wodne.
morele.net_korzystne oferty

Do grzejnika dostarczana jest gorąca woda, która wypełnia urządzenia, aby zaraz potem oddać ciepło pomieszczeniu. Kaloryfer działa w tzw. obiegu zamkniętym. Oznacza to, że uzupełnianie wody odbywa się na bieżąco. Wypływająca woda, która utraciła już swoje ciepło powraca do kotła, aby nagrzać się ponownie i tak w kółko.

Czym jest zapowietrzenie grzejnika?

Zapowietrzenia grzejników to po prostu zbyt mała ilość wody w instalacji. Spowodowana najczęściej pęcherzykami powietrza, które przedostają się do rur. Kiedy praca instalacji centralnego ogrzewania robi się za głośna, a w kaloryferze jest zbyt niska temperatura, to prawdopodobnie jest on zapowietrzony.

Czeka Cię wymiana grzejników? Sprawdź najchętniej wybierane kaloryfery:

Główną przyczyną zapowietrzenia jest nieprawidłowy dopływ wody. Niezależnie od tego, czy jest to woda doprowadzana wodociągami, czy na przykład własne ujęcie w domu jednorodzinnym — w każdym z tych przypadków grzejnik jest na to narażony. Woda w obiegu zawiera w sobie powietrze, którego ilość zależy w głównej mierze od temperatury. Wpływ ma również ciśnienie w instalacji. Im niższa temperatura i wyższe ciśnienie, tym większa ilość powietrza.

odpowietrzanie grzejników

Wejście w początek sezonu grzewczego powinno być progresywne. Jeśli ciepłą wodę wpuszcza się do rur w odpowiednim tempie, to przedostające się pęcherzyki powietrza zostają zredukowane do minimum. Ważne jest, aby przy tym zrobić jednocześnie odpowietrzanie. Tempo ogrzewania zależy od złożoności całego systemu. Im bardziej skomplikowana i rozbudowana instalacja, tym wolniej powinno się ją nagrzewać. Oczywiście mowa tutaj o pierwszym grzaniu w sezonie albo po ewentualnym ponownym opróżnianiu (np. podczas awarii).

Zapowietrzony kaloryfer to całkowicie naturalne zjawisko. Nie świadczy to o wadliwym sprzęcie. Inne przyczyny, dla których powietrze przedostaje się do rur, to m.in.: nieszczelna instalacja lub po prostu przedostanie się nadmiernej ilości powietrza (np. z powodu wahań ciśnienia).

Jak rozpoznać zapowietrzenie grzejników?

Grzejnik wypełniony zbyt dużą ilością pęcherzyków powietrza po prostu nie działa. W przypadku grzejników żeliwnych zapowietrzone może być na przykład tylko jedno żebro. W takim wypadku części, w których znajduje się powietrze, będą po prostu zimne względem całej reszty. Inne objawy, które świadczą o nadmiernym napowietrzeniu grzejników, to:

 • głośna praca instalacji i grzejnika (bulgotanie wody, szumy, dźwięk przelewającej się cieczy);
 • nierównomierne oddawanie ciepła (na górze grzejnik jest zimny, a na dole ciepły).

Grzejnik nie działa poprawnie? Czasem wystarczy wymiana jednego drobnego elementu:

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jeśli któryś z wyżej wymienionych objawów dotyczy twojego grzejnika, to nie czekaj i weź się za to jak najszybciej. Odpowietrzanie grzejników nie jest bardzo skomplikowaną czynnością i bez problemu poradzisz sobie z nią sam. Po przebrnięciu krok po kroku przez poniższy poradnik odpowietrzania grzejników wszystkie twoje problemy z ogrzewaniem powinny się rozwiązać.

Najprostszy sposób na odpowietrzenie grzejnika to specjalny zawór grzejnikowy. Do wyboru masz dwa rodzaje — zawory automatyczne i ręczny zawór odpowietrzający. W tych nowocześniejszych instalacjach najczęściej zamontowany odpowietrznik to właśnie ten manualny. Nie kosztują wiele, a ich montaż jest banalnie prosty. Są niewielkich rozmiarów, więc doskonale sprawdzą się w miejscach trudno dostępnych. Niestety odpowietrzniki ręczne nie nadają się do bardziej rozległych instalacji grzewczych. Ich wydajność sprawdza się tylko w przypadku pojedynczego grzejnika, którego ciśnienie jest niższe niż 15 barów.

Mamy trzy rodzaje zaworów odpowietrzających ręcznych. W zależności od sposobu odkręcania dzielimy je: odkręcane na śrubokręt, kluczyk lub takie z pokrętłem. Ze względu na brak potrzeby posiadania dodatkowych narzędzi do odkręcenia zaworu odpowietrzającego, to właśnie te z kluczykiem lub pokrętłem są najczęściej spotykane.

Odpowietrzniki automatyczne

Tutaj sprawa ma się troszeczkę inaczej. Nie już tak bardziej skomplikowanym urządzeniem, niż wariant ręczny, ale pozwala zapomnieć o problemie, jakim bywa odpowietrzanie grzejnika. Największym plusem tego rozwiązania jest jego uniwersalność. Nieważne czy używasz grzejnika żeberkowego, czy płytowego, czy jakiegokolwiek innego. Nieistotne jest też rodzaj podłączenia (np. panele fotowoltaiczne) i forma grzejnika (np. ogrzewanie podłogowe). Zautomatyzowana wersja zaworu sprosta każdemu rodzaju instalacji grzewczej. W dodatku nie musisz robić nic, bo wszystko robi się samo.

Zobacz: Odpowietrzenie podłogówki – jak przeprowadzić odpowietrzanie instalacji podłogowej?

Odpowietrzenie grzejnika — przygotowania i zawór termostatyczny

Do odpowietrzania grzejnika z zaworem ręcznym nie potrzebujesz jakiś super rzadkich umiejętności. Cały proces jest naprawdę prosty i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Ogólne zasady odpowietrzania kaloryferów z zaworami ręcznymi są bardzo podobne. Schemat działania przy odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego, grzejnika płytowego i grzejnika aluminiowego jest tak naprawdę jedną i tą samą instrukcją. Różnic może się tylko sposób odkręcania zaworu.

Pamiętaj, że proces odpowietrzania przeprowadza się na zimnych grzejnikach. Ustaw termostat na całkowite zero. Podczas czekania, aż kaloryfer ostygnie, możesz zacząć się przygotowywać. W zależności od rodzaju zaworu, jaki posiadasz mogą Ci być potrzebne narzędzia. Może to być odpowiedni śrubokręt lub specjalny kluczyk. Natomiast, jeśli posiadasz zawór z pokrętłem, to nie potrzebujesz narzędzi i wszystko odkręcisz ręcznie. Poza narzędziami i bez względu na rodzaj zaworu przygotuj sobie jakąś miskę i ścierkę.

Estetyczne i funkcjonalne grzejniki do łazienki:

Jak odpowietrzyć kaloryfer — krok po kroku

Kiedy już przygotujesz wszystko, co jest Ci potrzebne, możesz rozpocząć odpowietrzanie grzejnika. Pamiętaj o całkowitym zakręceniu termostatu do pozycji zamkniętej. Instrukcja „Jak odpowietrzyć kaloryfer?” krok po kroku:

 1. Przygotowaną wcześniej miskę ustaw pod zaworem odpowietrzającym.
 2. Powolnym ruchem odkręcamy zawór odpowietrzający (to na tym etapie może być ci potrzebny śrubokręt albo kluczyk). Strumień wody, który zacznie uciekać z zaworu będzie chaotyczny i przerywany.
 3. Po ustabilizowaniu się strumienia zakręcamy zawór (pokrętło lub śrubkę odpowietrznika).
 4. W razie potrzeby wycieramy wodę, która rozlała się po podłodze.

Odpowietrzanie grzejnika żeberkowego żeliwnego

Odpowietrzanie grzejnika żeliwnego może być minimalnie trudniejsze. Raczej nie uświadczysz ich już w nowym budownictwie. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż nierzadko można się z nimi spotkać. Są ciężkie, niepraktyczne i zajmują sporo miejsca.

Dużym minusem, a raczej utrudnieniem, jest to, że kaloryfery żeliwne trzeba raz na jakiś czas płukać. Z tego względu nie zaleca się trzymania ich w instalacji, w której znajdują się już inne rodzaje grzejników. Brud może się przedostać dalej. Możesz sobie również odpuścić zautomatyzowaną głowicę termostatyczną, ponieważ bardzo powoli reagują na zmianę temperatur. Nie posiadają też odpowietrzaczy.

Odpowietrzenie grzejników żeliwnych krok po kroku

Tak jak w przypadku pozostałych grzejników przyszykuj miskę. Jak już wiesz, w tego typu kaloryferach nie uświadczysz odpowietrzników. Są za to zawory, do których odkręcenia będziesz potrzebował nastawne klucze płaskie. W sklepach możesz spotkać się ze specjalnymi zestawami do odpowietrzania grzejników żeliwnych. Składają się one z miski i dwóch płaskich kluczy. Dalsze działania:

odpowietrzanie grzejników żeliwnychw
 1. Ustaw głowicę termostatyczną na pozycji zamkniętej i poczekaj aż grzejnik ostygnie.
 2. Odkręć zawór za pomocą płaskich kluczy. Rób to bardzo powoli i ostrożnie.
 3. Odkręcaj go tak długo aż usłyszysz wylatujące powietrze.
 4. Po usunięciu powietrza w całości ze śrubunku zacznie lecieć sama woda. To znak, że możesz znowu zakręcić zawór. Pamiętaj, aby zrobić to bardzo dokładnie.
 5. Gotowe! Możesz na nową ustawić termostat na grzanie.

Jak widzisz główną różnicą pomiędzy grzejnikami jest odkręcanie ich zaworów. Poza tym zmienia się niewiele. Teraz już wiesz, jak odpowietrzyć grzejnik i nie potrzebujesz do tego żadnego specjalisty, a co za tym idzie — oszczędzasz sporo pieniędzy.

23
12

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *