1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Koza w domu – czy piec koza to rozwiązanie dla Ciebie?

Poradniki

3 lata temu

Koza w domu – czy piec koza to rozwiązanie dla Ciebie?

Aranżacja Wyposażenie
5
0
0
5
0

Piec koza to niebanalny sposób na ogrzewanie domu oraz wprowadzenie do wnętrza przytulnego klimatu. Dekoracyjny piec wolnostojący pięknie się prezentuje. Do jakich wnętrz będzie pasować, ile kosztuje i czym można w nim palić? Odpowiadamy!

Piec koza – pasuje do każdego wnętrza?

Piecyk koza to tradycyjny sposób na ogrzewanie domu, który powrócił w modnym i stylowym wydaniu. Tradycyjna koza z czarnego żeliwa świetnie prezentować się będzie w stylu vintage oraz klasycznych aranżacjach. Trzaskający za szybką ogień ociepla wnętrze i wprowadza przyjemny nastrój.

Koza może być także bohaterem współczesnych aranżacji wnętrz. Nowoczesne modele o geometrycznym kształcie walca dobrze pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym lub loftowym. W zależności od modelu koza może harmonijnie nawiązywać do charakteru wnętrza lub kontrastować z wystrojem, kolorem i stylem.

Piec koza
Piec koza czyli dekoracyjny piec wolnostojący, który ogrzewa dom | Źródło: mgprojekt.com.pl

Sprawdź też: Kuchnia kaflowa – czyli piec kaflowy w nowoczesnej kuchni. Jak połączyć te dwa z pozoru niepasujące do siebie elementy?

Wygląd kozy w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Żeliwne kozy są zazwyczaj eleganckie i zdobione klasyczną ornamentyką. Kozy stalowe cechują się nowoczesnym designem, podczas gdy kozy kaflowe zachwycają kolorystyką i rustykalnym wyglądem.

Ile kosztuje piec tego typu?

W sprzedaży dostępne są zarówno proste kozy za kilkaset złotych, jak i stylowe piece, których cena wynosi nawet do 6 tysięcy złotych. Wszystko zależy od materiału, jego jakości oraz designu. Do najtańszych należą piece wolnostojące ze stali o klasycznym kształcie. Na rynku znajdziesz modele nawet za 450 zł. Znacznie droższe są kozy z ceramiki żaroodpornej, za które będziesz musiał zapłacić kilka tysięcy złotych. Pośrodku plasują się piece ze stali, których cena wynosi zwykle od jednego do trzech tysięcy złotych.

Czy opłaca się mieć kozę – wydajność i koszty

Wiele osób planujących zakup kozy zastanawia się, jaka jest wydajność wolnostojącego pieca oraz koszty związane z jego eksploatacją. Wybierając kozę, zwróć uwagę na jej moc. Przyjmuje się, że 1 kW mocy wystarcza do ogrzania 10 metrów kwadratowych pomieszczenia o średniej wysokości. Wybór modelu powinien więc być dostosowany do wielkości wnętrza.

Standardowy czas palenia kozy wynosi 8 godzin przy pełnym załadunku paleniska. Możesz wybierać między ogrzewaniem pelletem, węglem, drewnem lub ekogroszkiem.

"Koza" w domu
„Koza” w domu | Źródło: wkladygrzewcze.pl

Na wydajność kozy wpływa także materiał, z jakiego jest wykonana. Chodzi o zdolność do akumulacji ciepła. Pod tym względem najlepiej sprawdzają się tradycyjne kozy wykonane z grubego żeliwa lub stali.

Do kosztów eksploatacyjnych musisz doliczyć koszt surowca, jakim będziesz palić w kozie oraz cenę usług kominiarza wykonującego kontrolę instalacji. Taki przegląd jest konieczny i powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku.

Ekologiczność tego rozwiązania i zmiany prawne

Ogrzewanie drewnem, peletem czy ekogroszkiem należy do najbardziej ekologicznych sposobów wytwarzania ciepła w domu. Możesz postawić na klasyczną kozę, która będzie oddawać ciepło tylko do pomieszczenia, w którym stoi, lub postawić na model z fabrycznie zainstalowanym płaszczem wodnym – nadmiar ciepła zostanie rozprowadzony również w pozostałych wnętrzach. Koza powinna być podłączona do osobnego i szczelnego przewodu kominowego, którym będzie odprowadzać dym na zewnątrz.

Zmieniająca się polityka ekologiczna sprawia, że palenie w kominku lub kozie wiąże się z coraz liczniejszymi obostrzeniami. W wielu miejscach na mapie Polski obowiązuje lokalny zakaz używania węgla brunatnego, paliw stałych lub wilgotnego drewna. Zmiany prawne formułuje także Ekoprojekt Parlamentu Europejskiego precyzujący normy dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet. Projekt precyzuje górne granice dozwolonej emisji pyłów, tlenku węgla oraz tlenku azotu.

Czy piec typu koza jest ekologiczny?
Czy piec typu koza jest ekologiczny? | Źródło: wkladygrzewcze.pl

Od 1 stycznia 2021 w sprzedaży dostępne będą tylko urządzenia spełniające precyzyjnie określone w ustawie normy. Z czasem zakaz użytkowania ogrzewaczy pozaklasowych ma zostać rozciągnięty również na urządzenia już zamontowane w domach. Póki co, nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Wybierając nową kozę, warto więc upewnić się, że model jest dostosowany do aktualnych norm unijnych i lokalnych.

Piecyk typu koza to designerski element wystroju salonu oraz alternatywne źródło ciepła w domu. Możesz wybierać między nowoczesnymi modelami oraz klasycznymi piecami z żeliwa. Wysoka wydajność, niewielkie koszty eksploatacji oraz ekologiczne rozwiązania sprawiają, że kozy coraz częściej pojawiają się w naszych salonach.

Źródło obrazka głównego: budujemydom.pl

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *