1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Aranżacja akwarium – co warto wiedzieć? Podstawy aranżacji

Poradniki

2 lata temu

Aranżacja akwarium – co warto wiedzieć? Podstawy aranżacji

Dekoracja wnętrz Wyposażenie Zwierzęta
10
0
0
10
0

Marzysz o pięknym akwarium, które udekoruje wnętrze Twojego mieszkania? Nie wiesz jednak, od czego zacząć? Przychodzimy więc z pomocą! Dzisiejsza akwarystyka rozwinęła się na tyle, że proponuje mnóstwo aranżacji akwariów. Sprawdź najważniejsze z nich i zdecyduj się na ulubiony styl zbiornika wodnego.

Aranżacja akwarium – to nie jest trudne! Jak zacząć?

Czy myśląc o akwarium, masz przed oczami szklany zbiornik, w którym pływają głównie kolorowe rybki, na dnie leżą kamienie i rośnie kilka roślin? Poniekąd masz rację. Jednak musisz wiedzieć, że akwarystyka opiera się przede wszystkim na roślinności. To ona pozwala na różne aranżacje akwariów. Nie brakuje oczywiście stylów, w których odgrywa ona drugoplanową rolę, zwalniając miejsca kamieniom. Sprawdź więc, jakie są podstawowe aranżacje akwarium. Dzięki temu łatwiej ocenisz, który wystrój akwarium jest dla Ciebie.

akwarium może być dekoracją każdego wnętrza, w tym biura
Akwarium jako dekoracja miejsca codziennej pracy

Rybki w akwarium są wyłącznie wypełnieniem wolnej przestrzeni. Wprowadzają one nieco ruchliwości do zbiornika, ponieważ sama roślinność mogłaby wydawać się nieco statyczna. Wybór rybek pozostaw zatem na później. Pojawia się pytanie, od czego tak naprawdę zacząć? Czy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu zoologicznego i kupić roślinki przeróżnych gatunków, a następnie umieścić je w dowolnym miejscu w zbiorniku? Nie na tym jednak polega prawidłowe planowanie aranżacji akwarium, czyli mówiąc inaczej – aquascaping

Podstawowe informacje o wybranych aranżacjach akwarium i pomoc w ich urządzaniu krok po kroku

Na początku – jak to często bywa – niełatwo jest zdecydować, od czego zacząć. Jednak bądź pewny, że przedstawiony przez nas podział pozwoli Ci ograniczyć wybór aranżacji akwarium do jednej. W każdym ze stylów przedstawimy najważniejsze informacje, dzięki czemu łatwiej Ci będzie uzyskać zadowalający efekt. Ucieszysz nie tylko własne oko, ale również odwiedzających Cię gości. Co jednak najważniejsze, znając kluczowe wskazówki aranżacyjne, stworzysz piękny zbiornik wodny w nieoczekiwanie prosty sposób.

Zacznij aranżację akwarium od wyboru układu, czyli kilka informacji o akwarium naturalnym

Zdecyduj, jaki układ w Twoim akwarium będzie Ci pasować. To bardzo ważny czynnik aranżowania ładnego zbiornika wodnego w stylu naturalnym. Jedną z najpopularniejszych możliwości jest aranżacja akwarium wyspa. Jak sama nazwa wskazuje, wystrój akwarium przypomina wyspę. Zasada jest bardzo prosta – najwyższe rośliny umieszczasz na środku zbiornika. Jednocześnie coraz niższe gatunki wsadzasz bliżej ścianek bocznych.

Inną opcją jest układ odwrotny do przedstawionego. Wtedy najniższy punkt znajduje się na środku, a coraz wyższe rośliny są sadzone bliżej ścian bocznych zbiornika. Modnym rozwiązaniem w przypadku tego układu jest przewaga kamieni nad roślinnością. Możesz tym samym uzyskać górski krajobraz. Ogranicz wtedy roślinność wyłącznie do najniższych gatunków, np. traw. Wnętrze może przez to wydawać się nieco puste, ale bądź pewny, że jest to bardzo estetyczne rozwiązanie.

Sprawdź też: Kanapa dla psa — oryginalny i funkcjonalny mebel do salonu czy niepotrzebny wydatek? Zobacz najciekawsze sofy dla psów!

Jeśli jednak marzy Ci się zbiornik wypełniony roślinnością, postaw na styl Mizube. W nim rośliny mogą wyrastać poza akwarium, co przekłada się na bardziej oryginalną dekorację. Oczywiście jest to zbiornik otwarty.

Akwarium w stylu holenderskim, czyli udana aranżacja akwarium roślinnego

Akwarium, które jest przeznaczone przede wszystkim dla wielbicieli roślinności. To jedna z propozycji aranżowania zbiornika wodnego, w którym rybki nigdy nie wyjdą na pierwszy plan. W stylu holenderskim niemal całe akwarium porastają przeróżne rośliny. Co ważne, trzeba przygotować się na ich regularne przycinanie, by zachować w tej wodnej dżungli porządek. Jeśli nie masz więc czasu na tego rodzaju czynności pielęgnacyjne, to musisz pomyśleć nad innym typem akwarystyki.

W przypadku stylu holenderskiego warto sadzić najwyższe rośliny z tyłu zbiornika. Im bliżej przedniej ściany, tym niższe gatunki. Jest to oczywiście akwarium zamknięte, więc wkomponujesz je w meblościance lub szafce. 

Brak miejsca w pomieszczeniu, czyli aranżacja małego akwarium

Chciałbyś zbudować swój własny podwodny świat, lecz ogranicza Cię mała powierzchnia w mieszkaniu? Zamiast kupować ogromne, kilkusetlitrowe zbiorniki wodne, postaw na akwarium kostkę. Aranżacja tego niewielkiego wodnego świata może być bardzo przyjemna. W dodatku umieścisz je w dowolnym miejscu – na biurku, szafce czy nawet regale z książkami.

Aranżację akwarium krok po kroku w stylu miniaturowym można przedstawić w trzech punktach:

  • budowanie małego zbiornika wodnego ogranicz do zakupu: małych rybek, niewysokich roślin oraz niewielkich dodatków dekoracyjnych (np. kamieni i pni);
  • jeśli akwarium będzie umieszczone w kącie, najwyższe elementy umieść w najdalszym rogu zbiornika;
  • zwróć uwagę na gatunki roślin oraz rybek, dzięki czemu zapewnisz najlepsze warunki do ich rozwoju – jeśli czegoś nie wiesz, dopytaj sprzedawcę przy zakupie.

Przykłady aranżacji akwariów – poznaj nasze inspiracje

Jeśli marzy Ci się przede wszystkim zbiornik wodny przypominający prawdziwe środowisko, postaw na akwarium w stylu naturalnym. To rozwiązanie, z którym poradzi sobie każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z akwarystyką.

Osoby ceniące głównie roślinność wodną i fascynujące się ich bogatym wyborem będą zadowolone z tworzenia wodnych lasów w stylu holenderskim. Sam zobacz, jak pięknie prezentuje się takie rozwiązanie aranżacyjne akwarium.

Bez znaczenia, na jaki styl się zdecydujesz, inwestując w akwarium, możesz postawić je w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Te większe zbiorniki wodne będą świetną ozdobą salonu, w którym najczęściej przyjmujemy gości. To przecież nie tylko hobby, ale świetny dodatek dekoracyjny, który mogą podziwiać nie tylko sami domownicy. Umieść je na specjalnym stojaku do akwarium, postaw na szafce lub zabuduj, co jeszcze bardziej zwiększy estetykę całego wnętrza.

Sprawdź też: Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Pełna instrukcja krok po kroku jak własnoręcznie zbudować klatkę dla królika!

Mniejsze akwaria możesz natomiast umieścić na stole czy biurku. Miniaturowy podwodny świat nie zajmie zbyt wiele miejsca, będzie tani w utrzymaniu i wzbudzi tyle samo pozytywnych emocji co jego większe odpowiedniki. Oczywiście przy zachowaniu wspomnianych wyżej zasad aranżacji akwarium.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *