1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest Raufaza i do czego służy? Rodzaje, zastosowanie, cena

Poradniki

3 lata temu

Co to jest Raufaza i do czego służy? Rodzaje, zastosowanie, cena

Salon
4
0
0
4
0

Raufaza jest dobrym sposobem na to, byś mógł z jednej strony nadać mieszkaniu niepowtarzalny charakter, z drugiej zaś ukryć niedoskonałości ścian. Gdzie warto zastosować tę tapetę? Jakie wyróżnia się jej rodzaje? Ile kosztuje raufaza?

Raufaza – co to jest?

Raufaza to tapeta, której struktura jest złożona z co najmniej dwóch warstw papieru, aczkolwiek często spotyka się także wersje zawierające trzy, a nawet cztery powłoki. Są one rozdzielane za pomocą podkładu wykonanego z wiórek drewna – ten element ma za zadanie wzmocnić materiał. Dzięki temu całość jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia. Ponadto, specyficzna budowa sprawia, że raufaza uzyskuje dodatkowe właściwości termoizolacyjne.

Zastosowanie raufazy

Tapeta raufaza sprawdzi się dobrze w pomieszczeniach, których ściany są pełne niedoskonałości, rys, zadrapań, ubytków, a nawet niewielkich dziur. To właśnie grubość materiału sprawia, że raufaza jest szczególnie często wykorzystywana w charakterze tapety na profilowe ściany, będące w złym stanie wizualnym.

Co ważne, może być ona także zastosowana jako tapeta na sufit. Naklejanie jest w tym przypadku bardzo podobne do nakładania jej na ściany. Wystarczy posmarować materiał klejem, a po kwadransie (jest to czas potrzebny, aby klej zdążył wsiąknąć w powłokę) rozpocząć montaż. Raufaza jako tapeta sufitowa może ozdobić Twoje mieszkanie, jeśli pomieszczenie jest w kiepskim stanie.

Wady i zalety raufazy

Liczne korzyści sprawiają, że raufaza to w obecnych czasach chętnie wykorzystywane rozwiązanie. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na szerokie możliwości aranżacji z wykorzystaniem tego materiału. Dzieje się tak, ponieważ możesz pomalować tapetę, za każdym razem z użyciem różnych barw. Takie rozwiązanie oznacza, że znacznie prostsze jest dopasowanie koloru ścian np. do designu nowych mebli w mieszkaniu.

Raufaza malowana szarą farbą.
Malowana na szaro raufaza, idealnie sprawdzi się w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. | Źródło: luxmal.pl

To nie jedyna istotna zaleta, o której musisz pamiętać. Ta tapeta zapewnia właściwy poziom cyrkulacji powietrza, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nadmiernej wilgoci. Można powiedzieć wręcz, że raufaza pozwala powierzchniom na swobodne oddychanie, nie narażając ich na oszpecenie. Z kolei, aby tapeta stała się w pełni wodoodporna, należy użyć odpowiedniej, lateksowej farby o podobnych właściwościach.

Odpowiednio nałożona raufaza jest powszechnie uznawana za jeden z najskuteczniejszych sposobów na ukrycie nierówności oraz pęknięć na ścianach. Właśnie dlatego jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się np. w nieco starszych, mocno wyeksploatowanych lokalach. Stanowi ono zatem dobry sposób na uniknięcie konieczności wykonywania drobnych prac remontowych, jak i ma niezaprzeczalne walory dekoracyjne.

Powodem, dla którego rozwiązanie to zyskuje na popularności, jest także „mało wymagający” charakter materiału. W celu naklejenia tej tapety nie musisz nakładać warstwy podkładowej. Jeśli ściany są pokryte np. gładzią czy gipsem, dobrym rozwiązaniem jest właśnie raufaza. Tapeta do malowania składająca się z kilku warstw może zostać nałożona bezpośrednio na tynk.

Sprawdź też: Purpurowy: jaki to kolor i jak go wykorzystać w aranżacji? Pomysły na wnętrza z modnym odcieniem purpury

Co więcej,  jest to dobry i nieskomplikowany sposób na ozdobienie mieszkania – nawet osoby, które nie mają wielkiego doświadczenia w drobnych pracach remontowych, z pewnością sobie poradzą. Kluczowy element, czyli nakładanie tapety na ścianę, to bardzo proste zadanie. Praca z raufazą nie różni się znacząco od flizelinowych czy papierowych odpowiedników. Również zdejmowanie tapety nie powinno stanowić żadnych trudności. W przeciwieństwie do wielu innych rodzajów materiałów ozdobnych na ścianę, zdzieranie powłoki tego typu nie będzie czasochłonne.

Ponadto, raufaza to tapeta, która dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgoci. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie materiału — pomiędzy poszczególnymi warstwami znajdują się puste przestrzenie, które skutecznie chronią przed deformacjami powstającymi w wyniku oddziaływania wilgotnego powietrza.

Wyżej opisane korzyści to tylko niektóre spośród wszystkich atutów, które wynikają z wykorzystania raufazy. Oczywiście liczne zalety nie oznaczają jeszcze, że jest to rozwiązanie zupełnie pozbawione wad. Jedną z nich jest fakt, że tapety wielowarstwowe dostępne na półkach sklepowych mają ograniczony wybór rodzajów żłobień. Jeśli nie odpowiadają one Twoim gustom, nawet możliwość pomalowania powierzchni z użyciem ulubionego koloru może nie przynieść zadowalającego efektu.

Jest jeszcze jedna wada, o której powinieneś pamiętać, jeśli chcesz użyć raufazy do ozdobienia swojego domu. Aby móc sprawnie nakleić tapetę na ściany lub sufit, musisz użyć mocnego kleju (najlepiej w postaci gotowej masy). Taki stan wynika z faktu, że tapeta wielowarstwowa ma stosunkowo wysoką masę w porównaniu z innymi rodzajami ściennych materiałów dekoracyjnych.

Złota raufaza jest śmiałą decyzją dekoracyjną.
Jako że raufaza sprzedawana jest w kolorze białym, można ją dostosować do dowolnego wnętrza, przez pomalowanie. | Źródło: centrokolor.pl

Jaka jest cena raufazy?

Nie sposób wskazać jednej, ogólnej ceny dla raufazy. Na rynku materiałów dekoracyjnych dla domu działa wielu sprzedawców, którzy stosują różnorodne polityki cenowe. Oczywiście koszt związany z zakupem tapety może znacząco różnić się również ze względu na:

  • rozmiary rolki,
  • producenta (im bardziej renomowana firma produkująca artykuły dla domu, tym cena będzie wyższa),
  • grubość materiału ozdobnego.

Zasadniczo raufaza nie należy do najdroższych produktów tego typu — dla porównania odpowiedniki lateksowe mogą być nawet dwa razy droższe. Raufaza jest jedynie nieco droższa niż najtańsze tapety ścienne. Cena jednej rolki wynosi od nieco ponad dwudziestu do około czterdziestu złotych. Koszt ten nie powinien być zbyt dotkliwy nawet przy uwzględnieniu wydatków na robociznę, zakup kleju oraz kolorowej farby. Tym bardziej warto zdecydować się na wybór tapety – dzięki poniesieniu niewysokiego kosztu możesz upiększyć całe mieszkanie.

Porady dotyczące raufazy

Raufazy są dostępne w sklepach w jednej wersji kolorystycznej – białej. To rodzaj faktury jest czynnikiem, który je od siebie odróżnia – możliwy jest zakup tapety wielowarstwowej w jednym z kilkunastu dostępnych wariantów żłobienia. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku wielokrotnego malowania wzory na powierzchni raufazy staną się mniej widoczne. Jeśli zatem nie chcesz, by ten ścienny materiał dekoracyjny wygładził się, unikaj zbyt częstej zmiany kolorów.

Jak usunąć tapetę ze ściany? Odpowiedź na to pytanie interesuje zapewne każdego, kogo znudziła już raufaza nałożona na ściany kuchenne lub pokojowe. Jeśli nie zamierzasz po prostu zmienić barwy i zdecydowałeś się na ten ostateczny krok, to pamiętaj, że żmudne zrywanie tapety kawałek po kawałku nie będzie konieczne. Aby przeprowadzić cały proces w sposób efektywny, zastosuj roztwór octu spirytusowego 10% i wody (w równych proporcjach). Nanieś specyfik na raufazę za pomocą spryskiwacza lub gąbki, następnie użyj wałka perforacyjnego. Wówczas usuwanie jej będzie znacznie prostsze.

Tapeta raufaza to rozwiązanie, po które chętnie sięga wielu ludzi. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jej wykorzystanie oznacza wiele korzyści. Jako użytkownik tego materiału musisz wiedzieć jedynie, jak usunąć tapety ze ściany oraz jak pomalować je z użyciem odpowiedniego rodzaju farby. Właściwie przygotowana tapeta może upiększać Twoje wnętrza nawet przez wiele długich lat. Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, cena jest kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem raufazy.

Sprawdź też: Kolor lazurowy we wnętrzach – sprawdź jak lazurowy sprawdza się w aranżacji wnętrz

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *