1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Kładzenie gładzi gipsowej – jak to zrobić krok po kroku?

Poradniki

3 lata temu

Kładzenie gładzi gipsowej – jak to zrobić krok po kroku?

Budowa i remont
7
2
0
7
2

Uzyskanie gładkich, pięknie wykończonych ściany prawdopodobnie nie byłoby możliwe, gdyby nie gładź gipsowa. Co należy na jej temat wiedzieć, planując remont mieszkania? Sprawdź, jak zabrać się za kładzenie gładzi gipsowej.

Do czego służy gładź gipsowa?

gładź do czego służy

Celem nakładania gładzi gipsowej jest uzyskanie gładkiej, pozbawionej rysek czy zgrubień powierzchni ścian. Na tak przygotowaną powierzchnię następnie będzie można nałożyć farbę w wybranym kolorze lub tapetę. Nazwy „gładź gipsowa” i „gładź szpachlowa” często używane są wymiennie, nie jest to jednak to samo. Pierwsza z nich służy do nakładania na ściany już zagruntowane.

Gładź gipsowa a inne popularne rodzaje gładzi – kiedy się je stosuje i jakie są różnice?

Gładź szpachlowa jest znacznie trwalsza niż gładzie gipsowe, bardziej solidna i nadaje się do nakładania jej nawet grubymi warstwami (które w przypadku gładzi gipsowych nie powinny być większe niż 2 mm). Gładź szpachlową można użyć w celu widocznego zmodyfikowania powierzchni ściany, na przykład załatać widoczne ubytki lub zmienić jej kąt nachylenia.

Masa szpachlowa na ogół nieźle radzi sobie jako samodzielne wykończenie, lecz nie jest tak zawsze. Znacznie lepszym pomysłem będzie nałożenie na pokrytą nią ścianę dodatkowej warstwy gładzi gipsowej, która pozwoli uczynić powierzchnię wyraźnie gładszą oraz pozwoli na wyrównanie masy.

rodzaje gładzi

Innym popularnym rodzajem tych produktów są gładzie polimerowe. Z ich pomocą możemy uzyskać bardzo estetyczne efekty wykończeniowe – jednolitą, równą i gładką powierzchnię. Zarówno ściana z nałożonym tym rodzajem gładzi, jak i ta pokryta gładzią gipsową, świetnie nadają się pod malowanie najbardziej wymagającymi farbami, takimi jak farby satynowe. Stosunkowo nietrudno nią operować, a praca z nią jest dość przyjemna. Gładź polimerowa dobrze się rozprowadza, nie pozostawia zgrubień na powierzchni, a w razie potrzeby można łatwo zeszlifować nierówności za pomocą papieru ściernego.

Nieco inaczej sprawa się ma w przypadku gładzi cementowej. Masę tę cechuje bardzo wysoki poziom twardości, w porównaniu do gładzi gipsowych jest bardzo odporna na zarysowania, otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Idealnie nadaje się więc do zastosowania w pomieszczeniach przemysłowych lub innych, w których ryzyko występowania obić jest dość duże.

Niestety, wady gładzi cementowej mają źródło w tej samej właściwości, co jej zalety. Twarda powierzchnia jest niezwykle uciążliwa w szlifowaniu. Podczas nakładania tego rodzaju masy na ściany należy więc zachować szczególną ostrożność i usuwać wszelkie nierówności od razu po zauważeniu ich.

Nakładanie gładzi – wałkiem czy pacą?

Wiele firm wykończeniowych do nakładania masy używa specjalnego agregatu z pistoletem, ale koszty takiego rozwiązania znacznie przewyższają typowy domowy budżet – w warunkach domowych do nakładania gładzi gipsowej stosuje się więc sposoby ręczne: wałki oraz szpachle. Oba z te narzędzia sprawdzają się w tym celu równie dobrze, więc to, które z nich wybierzemy, zazwyczaj pozostaje kwestią preferencji. Są jednak sytuacje, w których znacznie lepiej jest wybrać jedno z nich.

Jeżeli zamierzasz kłaść gładź gipsową na powierzchnie o dużych wymiarach lub jeśli dane pomieszczenie ma wysokie sufity, znacznie lepiej położyć gładź wałkiem. Pamiętaj jednak, że na tym narzędziu nie warto oszczędzać – słabej jakości wałki mogą zostawiać na ścianach resztki włosia, które, choć na etapie nakładania masy mogą być niewidoczne, nieestetycznie odznaczą się pod farbą.

czym nakładać gładź

Wybór wałka należy potraktować rodzajem podłoża. Na rynku dostępne są modele o różnej długości włosia – w przypadku gładkich powierzchni nie powinno być ono dłuższe niż centymetr. Należy też pamiętać, że nie każda gładź nadaje się do nakładania wałkiem – warto zapoznać się wówczas z instrukcją z jej opakowania i sprawdzić, którą z metod zaleca producent.

Jeżeli wolimy bardziej precyzyjną, miejscową aplikację, warto zdecydować się na użycie szpachli. Uwaga: używana w celu nakładania gładzi szpachelka nie powinna być zrobiona ze zwykłej stali, ponieważ masy gipsowe powodują korozję metali. Masę nakładamy więc narzędziem zrobionym z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. Jeśli wciąż nie wiesz, czy wybrać wałek, czy pacę, spróbuj pracy z każdym z nich i sprawdź, którym posługujesz się lepiej. Właściwy wybór znacząco usprawni i uprzyjemni pracę.

Zanim zaczniesz pracę – przygotuj narzędzia i materiały

Jeżeli masz już wałek lub pacę, wciąż pozostaje kwestia zebrania innych narzędzi, które pomogą przygotować gładź, a następnie wykończyć pomalowane nią ściany. Co koniecznie powinno znaleźć się w Twoim wyposażeniu? Przede wszystkim: wiadro, w którym dobrze zmieszasz gładź. Proces przygotowywania preparatu przed nakładaniem znacząco usprawni wiertarka z mieszarką.

jak nakładać gładź

Jeśli po zakończeniu malowania gładzią zauważysz na powierzchni ściany drobne nierówności czy zgrubienia, z łatwością wygładzisz je papierem ściernym. Nie używaj arkuszy o granulacji mniejszej niż 100 – grube ziarna będą zostawiać na powierzchni ściany nieestetyczne rysy, które mogą pozostać widoczne nawet po położeniu warstw farby. Dla maksymalnego komfortu możesz użyć w tym celu również szlifierki oscylacyjnej.

Zanim zaczniesz nakładać gładź, dobrze obejrzyj ściany. Możliwe, że zajdzie konieczność wypełnienia wszelkich ubytków, pęknięć, mniejszych lub większych dziur oraz rys. W tym celu przyda się klej gipsowy oraz warstwa masy szpachlowej. Nie ignoruj uszkodzeń ścian – na pokrytych dość cienką warstwą gładzi powierzchniach większość widocznych na pierwszy rzut oka mankamentów może zostać zachowana w stanie niezmienionym.

Zobacz: Gruntowanie ściany przed malowaniem: kiedy, czym i jak należy nakładać grunt? Najważniejsze informacje

Jak położyć gładź gipsową? Poradnik krok po kroku

 1. Zacznij od zabezpieczenia pomieszczenia i osłonięcia podłogi folią ochronną. Pamiętaj, że gładź gipsową należy nakładać tylko na oczyszczone ściany! Upewnij się więc, ze nie ma na nich tłustych plam, resztek budowlanych preparatów lub innych zabrudzeń – mogą one mieć negatywny wpływ na przyczepność gładzi. Zdemontuj gniazdka, usuń ze ścian wszystkie elementy, których nie zamierzasz pokrywać masą.
 2. By cały proces przebiegał sprawnie, musisz stworzyć sobie takie środowisko pracy, które pozwoli mieć pod ręką wszystkie ważne narzędzia. Przed nakładaniem gładzi przygotuj więc wałek lub pacę (z plastiku lub stali nierdzewnej), papier ścierny lub, jeśli chcesz, metalowe narożniki.
 3. Przygotuj mieszarkę oraz wiadro do wymieszania gładzi. Jeśli nie jest to gotowa gładź, a chcesz, by masa nanosiła się trochę bardziej gładko, możesz dodać do niej odrobinę wody. Dobrze wymieszaj gładź. Pilnuj, by nie znalazły się w niej żadne kawałki innych materiałów budowlanych, odpryski farby lub fragmenty innych preparatów.
 4. Przejdź do nakładania gładzi wałkiem lub za pomocą pacy. Masę rozprowadzaj bardzo starannie, uważaj, by na powierzchni ściany nie tworzyły się ślady po ruchu narzędziem w formie wypukłych linii. Jeśli nakładasz gładź wałkiem, poruszaj nim najpierw z góry na dół, a następnie odwrotnie. Ponadto staraj się tworzyć z niej regularne pasy, nachodzące na siebie.
 5. Jeśli używasz pacy, utrzymuj ją możliwe pod jak najmniejszym kątem w stosunku do ściany i na bieżąco usuwaj z jej powierzchni pozostałości po poprzedniej warstwie – dzięki temu gładź szpachlowa zostanie rozprowadzona równomiernie. Rozprowadź wilgotną gładź szeroką szpachlą – zapobiegniesz tworzeniu się rysek lub zgrubień w strukturze podłoża.
 6. Jeśli efekty po nałożeniu pierwszej warstwy Cię zadowalają, możesz zakończyć proces. Jeżeli chcesz się upewnić, że wszystkie miejsca zostały odpowiednio pokryte lub dostrzegasz jakieś prześwity, możesz nałożyć kolejną warstwę. Pozostaw ściany do momentu dobrego wyschnięcia.
 7. Teraz pora na szlifowanie powierzchni w celu usunięcia wszelki obecnych na niej nierówności. Przed przystąpieniem do tego kroku koniecznie poczekaj, aż druga warstwa wyschnie całkowicie! Niedoschnięta gładź jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne, potraktowanie jej papierem ściennym lub szlifierką może doprowadzić do konieczności ponownego gruntowania danego miejsca.

Gipsowanie pokoju może być dość wymagającym zadaniem dla osoby niewprawionej, jednak z odpowiednim planem działania trudność całego procesu znacząco spada. A zdecydowanie warto się go podjąć – porządne szpachlowanie ścian to odpowiednie przygotowanie podłoża pod wybraną farbę.

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *