1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Farba do płytek – jak wybrać odpowiednią do swojego domu?

Wnętrza

5 miesięcy temu

Farba do płytek – jak wybrać odpowiednią do swojego domu?

Budowa i remont DIY
14
0
0
14
0

Farba do płytek to fantastyczny sposób na proste i szybkie odmienienie otaczającej Cię przestrzeni bez tracenia fortuny. Chcesz odświeżyć swoje mieszkanie lub dom? Oto kilka przydatnych informacji, w jaki sposób może Ci w tym pomóc farba do kafelków.

Czy malowanie płytek to dobry pomysł?

Malowanie płytek to doskonały pomysł na proste odświeżenie wnętrza, którego realizacja nie zrujnuje Twojego portfela. Nawet jeśli nie jesteś fachowcem, bez wątpienia poradzisz sobie z tym zadaniem, a uzyskany efekt będzie wart drobnego wysiłku. Za pomocą specjalnych narzędzi w łatwy sposób możesz odmienić każdy zakątek swojego domu: zarówno kuchnię, łazienkę, jak i taras, gdyż dostępna jest też farba do płytek na zewnątrz. Skorzystanie z takiego rozwiązania to oszczędność pieniędzy, czasu i nerwów, a także okazja do wykazania się wyobraźnią. 

Farba do płytek
Czy malowanie płytek to dobre rozwiązanie?

Jakie płytki możemy pokryć farbą?

Na rynku istnieją farby do każdego rodzaju płytek ceramicznych. Nie ma znaczenia, czy chcesz odnowić terakotę, gres, czy glazurę. Bez trudu znajdziesz też emulsję odpowiednią do pokrycia różnego typu kafelków: kuchennych, narażonych na ciągłe zabrudzenia; łazienkowych, mających nieustannie styczność z wilgocią; a także zewnętrznych, które muszą zmagać się z panującymi warunkami atmosferycznymi. Farbą możesz pokryć zarówno płytki gładkie, jak i te, które charakteryzują się wypukłą powierzchnią. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia!

Jaka farba do płytek
Pomalować można każdy rodzaj płytek – wystarczy dobrać odpowiednią farbę

Renowacja gładkich powierzchni

Farba do płytek ceramicznych jest szczególnie łatwa w użyciu podczas pracy na gładkich powierzchniach. Do pomalowania takiego obszaru wystarczy najprostszy wałek gąbkowy. Z łatwością poradzi on sobie z niewielkimi wymaganiami stawianymi przez gładką powierzchnię płytek. Jedyne, o czym musisz za każdym razem pamiętać, to staranne przygotowanie miejsca, nad którym masz zamiar pracować. Nie zapomnij o dokładnym umyciu i odtłuszczeniu kafelków, gdyż w każdym przypadku da Ci to gwarancję dłuższego cieszenia się ich pięknym wyglądem.

Wyzwanie malarskie – płytki z fakturą!

Farba do malowania płytek nie różni się w zależności od tego, czy są one gładkie, czy może posiadają jakąś fakturę. Jest jednak kilka szczegółów, o których warto pamiętać, by renowacja kafelków żłobionych nie przyniosła niepotrzebnych nerwów. Przede wszystkim zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Szczególnie przydają się drobne pędzelki nieocenione w próbach dotarcia do najdrobniejszych zakamarków malowanej powierzchni. Przy tego rodzaju ceramice bardzo istotne jest także odpowiednie zagruntowanie podłoża, dzięki któremu efekt jest trwalszy. 

Sprawdź też: Naklejki na płytki podłogowe – dlaczego warto? Metamorfoza łazienki i kuchni – naklejki na płytki podłogowe

Farba do płytek – jaką wybrać?

Typ emulsji powinieneś wybrać w zależności od rodzaju płytek, które zamierzasz odnowić, oraz tego, gdzie się one znajdują. Gres, terakota, glazura czy klinkier mają inne parametry, a co za tym idzie, inaczej reagują na stosowane substancje. Miejsce, w którym znajdują się kafelki, jest ściśle związane z niekorzystnymi czynnikami, na jakie mogą one być narażone, takimi jak wilgoć, para, tarcie czy ostre światło. Należy więc uważnie decydować, jaka farba do malowania płytek będzie najodpowiedniejsza.

Farba do płytek - mnogość kolorów
Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów farb w najróżniejszych kolorach

Farby akrylowe odpowiednie tylko do płytek ściennych

Farba akrylowa to substancja utworzona na bazie żywic akrylowych. Jej plusem jest możliwość rozcieńczania wodą i łatwość aplikacji. Ceniona jest również za krótki czas wysychania, co skutkuje możliwością szybkiego ponownego korzystania z pomieszczenia. Emulsja tego typu nie jest jednak zbyt odporna na niekorzystne warunki. Nie poradzi sobie z otarciami i uszkodzeniami mechanicznymi tak dobrze, jak inne rodzaje farb. W związku z tym nie powinna być brana pod uwagę jako renowacyjna farba do płytek podłogowych. Doskonale sprawdzi się jednak na ścianach.

Akrylowa farba do płytek
Należy pamiętać o tym, że farby akrylowe są odpowiednie tylko do płytek ściennych

Farby odporne na uszkodzenia mechaniczne

Jeśli szukasz rozwiązania, które mógłbyś z powodzeniem zastosować na posadzce, najlepsza będzie farba epoksydowa do płytek, taka jak Hydropox. Farba do płytek tego rodzaju opiera się na żywicy epoksydowej i utwardzaczu. Obie substancje dają w połączeniu pożądaną trwałość i odporność na ścieranie, co sprawia, że emulsja doskonale nadaje się do bardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne miejsc, takich jak podłoga. Aby zapewnić jej maksymalną trwałość, pamiętaj o użyciu odpowiedniego podkładu poprawiającego przyczepność.

Odporna farba do płytek
Przygotowując się do malowania trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt i narzędzia

Farby poliuretanowe – odporne na promieniowanie UV

Jaka farba do płytek ceramicznych na zewnątrz najlepiej spełni swoje zadanie? Taka, której kolor nie zmieni się pod wpływem promieni słonecznych czy też innych zjawisk atmosferycznych. Tę właściwość posiada bez wątpienia emulsja poliuretanowa stworzona na bazie żywic poliuretanowych. Ten rodzaj farb jest wytrzymały i nadaje się do stosowania tylko w otwartej przestrzeni. Ze względu na duszący zapach spowodowany koniecznością użycia rozpuszczalnika przy aplikacji, nie poleca się używania go w pomieszczeniach.

Elastyczna farba polimocznikowa

Farba do malowania płytek o najwyższej trwałości to z pewnością ta wykonana na bazie żywic polimocznikowych. Tworzy na pomalowanej powierzchni elastyczną powłokę, odporną na uszkodzenia. Jest bardzo łatwa w czyszczeniu, co sprawia, że idealnie nadaje się zarówno jako farba do płytek łazienkowych, jak i kuchennych. W czasie renowacji kafelków za pomocą farby polimocznikowej konieczna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia, ponieważ do jej aplikacji niezbędne jest użycie rozpuszczalnika.

Jak długo farba utrzymuje się na płytkach? Czy nie będzie się ścierać lub odpryskiwać?

Aby farba do malowania płytek ceramicznych jak najdłużej zachowała swój piękny wygląd, musisz pamiętać przede wszystkim o jej odpowiednim doborze, a także o poprawnym sposobie jej aplikacji. Przed nałożeniem emulsji należy dokładnie oczyścić powierzchnię ceramiki, a następnie ją odtłuścić. Jeśli pracujesz nad szczególnie narażonym na uszkodzenia lub wilgoć obszarem, takim jak okolice prysznica czy podłoga, powinieneś użyć również podkładu, który zapewni jeszcze lepszą przyczepność i trwałość farby.

Równie ważna, co odpowiednie przygotowanie do malowania i sam jego proces, jest późniejsza dbałość o odświeżoną ceramikę. Należy zminimalizować ryzyko powstawania jakichkolwiek zadrapań, które mogłyby zniszczyć cały efekt pracy. Dlatego też do czyszczenia pomalowanych kafelków poleca się łagodne detergenty oraz miękkie szmatki. Dzięki takim uważnym zabiegom powłoka farby powinna pozostać nienaruszona przez długi czas. 

Czyszczenie kafelek detergentami
Pomalowane kafelki najlepiej czyścić delikatnymi detergentami

Ile kosztują farby do płytek?

Wpływ na wybór odpowiedniej farby ma też niewątpliwie jej koszt, który powinien być adekwatny do właściwości i stopnia niezawodności produktu. Ceny emulsji do malowania płytek wahają się w zależności od rodzaju farby. Najtańsze z nich można nabyć już poniżej 100 zł. Jednymi z korzystniejszych cenowo i jakościowo opcji są farby renowacyjne V33, których zakup to koszt w granicach 158 zł, oraz Hydropox z ceną wynoszącą ok. 116 zł za 1 l. Chociaż kwoty mogą wcale nie wydawać Ci się niskie, wciąż są nieporównywalne do kosztów generalnego remontu. 

Jakie jeszcze koszty musimy wziąć pod uwagę? Przygotowanie, sprzęt do malowania, gruntowanie…

Myśląc o malowaniu kafelków, należy, oprócz zaopatrzenia się w odpowiednią renowacyjną farbę do płytek, rozejrzeć się za odpowiednimi narzędziami, które uczynią pracę szybką i przyjemną. Oczywistością są wałki gąbkowe oraz pędzle różnej wielkości. Szczególnie przydatne są te mniejszych rozmiarów, pozwalające na dopracowanie szczegółów. Jeśli planujesz stworzenie przy malowaniu autorskiego wzoru, który w pełni wyrazi Twoją osobowość, pamiętaj także o taśmie malarskiej, ostrym scyzoryku i długiej linijce. Na pewno okażą się pomocne.

Przygotowanie i ewentualny koszt
Przed przystąpieniem do malowania płytek warto przeliczyć i rozpisać wszystkie koszty

Przed przystąpieniem do głównego etapu prac, to jest nakładania farby, należy odpowiednio przygotować podłoże. Najlepszym sposobem na oczyszczenie kafelków okazuje się łagodny detergent i ciepła woda. Po dokładnym spłukaniu płynu trzeba pozwolić powierzchni dokładnie wyschnąć, a następnie zabezpieczyć obszary, które nie są przeznaczone do malowania za pomocą taśm i folii. W miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia lub wilgoć wskazane jest zastosowanie odpowiedniego gruntu. Dopiero po jego nałożeniu można rozpocząć malowanie.

Malowanie płytek – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Odświeżenie płytek z użyciem farby to prosty zabieg niewymagający żadnej specjalistycznej wiedzy. Jeśli jednak wciąż nie możesz zdecydować, jaka farba do płytek ceramicznych okaże się w Twoim przypadku najlepsza, opinie innych internautów powinny okazać się cennym źródłem informacji. Sama renowacja ceramicznej powierzchni nie sprawi Ci kłopotu, a efekt z pewnością będzie zadowalający. Jedyne, czego potrzebujesz, to odrobina wolnego czasu i dużo zapału do pracy. Satysfakcja z osiągnięcia celu niewątpliwie wynagrodzi Ci poświęconą energię.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki? Koszty remontu (robocizny) oraz materiałów w 2021 roku

Nieważne, czy znudziła Ci się kolorystyka łazienki, czy glazura w kuchni wymaga odnowienia, czy też może płytki na tarasie lata świetności mają dawno za sobą. W każdym z tych przypadków metamorfozę przestrzeni możesz wykonać całkowicie samodzielnie. Pamiętaj o właściwych przygotowaniach, pomocnych narzędziach oraz uważnie dobranej do własnych potrzeb farbie i działaj. Malowanie płytek do ciekawa opcja na wprowadzenie drobnych zmian we własnym otoczeniu. Możesz nie tylko sporo zaoszczędzić, lecz także wykazać się nieograniczoną kreatywnością.

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.