1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni? Porady, pomysły, inspiracje

Poradniki

3 lata temu

Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni? Porady, pomysły, inspiracje

Kuchnia Wyposażenie
13
0
0
13
0

Jeżeli Twoja mała kuchnia wymaga remontu, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim garść porad, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń tak, aby wszystko się w niej zmieściło. Co zamiast stołu w kuchni? Jak rozplanować rozmieszczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Co zamiast stołu w kuchni – aranżacje małej kuchni

Zastanawiasz się, jak urządzić kuchnię niewielkich rozmiarów? Dobrze trafiłeś! Aranżacja małego pomieszczenia, chociaż na pozór wydaje się trudna, wcale taka nie jest, a wręcz przeciwnie. Wystarczy odrobina kreatywności i cierpliwości z Twojej strony, a z pewnością będziesz w stanie wszystko uporządkować tak, aby nawet najmniejsze, pozornie nieistotne elementy miały swoje miejsce. Pamiętaj, że najważniejszy jest odpowiedni projekt.

Aranżacja małej kuchni to interesujące wyzwanie, któremu z pewnością sprostasz. Przed przystąpieniem do projektowania musisz zmierzyć całe pomieszczenie, a także zaznaczyć okablowanie elektryczne i gniazdka, aby odpowiednio rozmieścić meble. To istotna czynność, ponieważ niewłaściwe rozplanowanie będzie Ci znacznie utrudniało pracę w kuchni. Gdy już to wszystko wykonasz, nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyś przystąpił do meblowania i dekorowania kuchni — to najprzyjemniejsza część urządzania domu czy mieszkania.

co zamiast stołu w kuchni - mała kuchnia, pralka, piekarnik
Urządzanie małej kuchni może być czystą przyjemnością

Sprawdź też: Dobór odpowiedniej wysokości stołu do jadalni i kuchni

Stół z blatu kuchennego

Ciekawym rozwiązaniem, które możesz zastosować w swojej małej kuchni, jest stół z blatu kuchennego. W większości przypadków jest to po prostu powierzchnia robocza bez szafek pod spodem. Dzięki temu można przy nim swobodnie usiąść i zjeść posiłek, ale również go przyrządzić. To interesująca opcja, zwłaszcza gdy zależy Ci na dobrym rozplanowaniu powierzchni. Mała kuchnia w bloku może być idealnym przykładem miejsca, w którym będziesz mógł wykorzystać to rozwiązanie.

Taki kącik jadalny będzie wyglądać naprawdę dobrze — ponieważ stolik zazwyczaj jest przedłużeniem blatu roboczego, wszystko będzie zgrywać się kolorystycznie. Nie będziesz miał też problemu z zagraceniem przestrzeni, bo stół będzie służył nie tylko do jedzenia, ale i do pracy. Przed podaniem obiadu, będziesz mógł ze spokojem przygotowywać na blacie niezbędne składniki do wykonania konkretnego dania.

Wysuwany stolik

Inną bardzo interesującą opcją może okazać się wysuwany stolik, zazwyczaj jest on ukryty w meblach kuchennych. Po zakończeniu gotowania w bardzo prosty sposób możesz wysunąć go i stworzyć sobie przestrzeń jadalną. To świetny sposób na aranżacje kuchni w bloku. Czasami w mieszkaniu jest naprawdę mało miejsca, aby wszystko pomieścić, a taki wysuwany blat jest strzałem w dziesiątkę. W końcu będziesz go używać tylko wtedy, gdy będziesz jeść.

Takie wysuwane stoliki często są umieszczane w miejscu szuflady. Dzięki temu w wygodny, prosty sposób można je wysunąć i zająć przy nich miejsce. Taki blat może służyć nie tylko jako miejsce do jedzenia, lecz także jako powiększenie przestrzeni roboczej. Będziesz mógł go używać na przykład do przygotowywania składników — w końcu miejsca do pracy nigdy nie jest  za wiele.

Składany stolik

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest stół składany na ścianę. Bardzo dobrze sprawdzi się w małych pomieszczeniach, w których wolne miejsce jest na wagę złota. Taki blat zawieszony jest na specjalnych zawiasach — umożliwiają one swobodne składanie stolika tak, aby zajmował jak najmniej przestrzeni. Zazwyczaj płytę opuszcza się lub podnosi na ścianę, dzięki temu przylega ona równolegle i nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Składany stolik, tak jak poprzednie propozycje, również może stanowić część blatu roboczego. Złożony przy pomocy specjalnych zawiasów może być wykorzystywany nie tylko do jedzenia, ale też i do pracy. Gdy nie będzie potrzebny, wystarczy go złożyć i w ten sposób zaoszczędzić trochę miejsca w kuchni. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. To bardzo ważne, ponieważ praca będzie przebiegała o wiele sprawniej, gdy masz więcej przestrzeni do manewrowania.

Półwysep

Półwysep to kolejna interesująca opcja, na którą warto zwrócić uwagę — możesz go umieścić kuchni zamiast stolika. Charakteryzuje się on tym, że pod spodem ma szafki, służące do przechowywania kuchennych produktów spożywczych lub akcesoriów. To bardzo przydatne, ponieważ w małych kuchniach ważne jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca.

Przy półwyspie może usiąść kilka osób. Taki stolik może także stać się blatem roboczym, gdy w danym momencie nie będziesz przy nim jeść — posłuży Ci on jako miejsce do przygotowywania posiłków, a także stolik. Taka wielofunkcyjność jest bardzo przydatna, zwłaszcza w niewielkich wnętrzach.

Okrągły stolik

Kuchnia z oknem narożnym jest wspaniałym miejscem, w którym możesz umieścić okrągły stolik. Jeżeli robisz remont w domu, to powinieneś zdecydować się na takie rozwiązanie. Blat umieszczony na tle szyby z widokiem na podwórko będzie bardzo ładnie wyglądać. Różne aranżacje kuchni proponują właśnie takie rozmieszczenie – stolik kuchenny przy oknie. Umożliwia to wykorzystywanie naturalnego światła, które wpada do pomieszczenia.

W niewielkich przestrzeniach okrągły stolik może zająć sporą przestrzeń, nawet jeżeli będzie niewielkich rozmiarów, bo nie ustawisz go bezpośrednio przy ścianie. Trzeba natomiast pamiętać, że zaokrąglone blaty nadadzą delikatności wnętrzu, dzięki nim wnętrze optycznie się powiększy. Taki stolik do kuchni bardzo ładnie wygląda i z pewnością dopasujesz go do większości stylów architektonicznych. Nie będziesz więc mieć problemu z połączeniem całego wystroju w spójną całość.

Konsola jako stół

Konsola umieszczona w kuchni także może stać się meblem, na którym będziesz jeść posiłki. Jej blat możesz wykorzystać jako stół, a jeśli Twoja konsola ma szuflady, możesz umieścić w nich różne rzeczy, które nie mieszczą się już w szafkach. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tej przestrzeni jako miejsca na przechowywanie przepisów lub karteczek i długopisów. W końcu czasami musisz coś zanotować, więc takie trzymanie rzeczy piśmienniczych pod ręką jest bardzo przydatne.

W zależności od tego, ile miejsca masz w kuchni, konsolę możesz postawić w dwojaki sposób – równolegle ze ścianą lub prostopadle do niej. Wybór ustawienia opiera się głównie na tym, jaką przestrzenią dysponujesz. Przy konsoli ustawionej prostopadle do ściany będzie mogła usiąść większa liczba osób niż przy tej postawionej równolegle. Warto o tym pamiętać przy wyborze miejsca dla tego mebla.

Jak zmieścić stół do kuchni?

Stół do kuchni powinien być wystarczający dla wszystkich domowników, którzy będą przy nim jedli. Czasami jednak tego miejsca jest naprawdę niewiele, więc musisz zastanawiać się i kombinować, jaki blat będzie najlepszy. Małe stoły doskonale sprawdzą się w niewielkich mieszkaniach. 

Nowoczesna kuchnia w bloku jest czasami naprawdę małym pomieszczeniem, więc musisz odpowiedzialnie zaaranżować przestrzeń, aby dobrze Ci się w niej żyło i pracowało. Warto zadbać o to, aby projekt pomieszczenia był dobrze przystosowany do Twoich potrzeb tak, abyś mógł normalnie funkcjonować w kuchni.

Chociaż czasami umieszczenie stołu w kuchni może wydawać się ciężkim zadaniem, nie należy od razu się zniechęcać. Nawet wtedy, gdy wydaje Ci się, że blat się nie zmieści, warto szukać innych rozwiązań. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się stoły składane i wysuwane – przecież korzystasz z nich tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz. Przez pozostały czas są one nieużywanie i nie zajmują niepotrzebnie miejsca.

co zamiast stołu w kuchni - stolik drewniany, składany
Składane stoliki to rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń, w których nie ma za wiele miejsca

Sprawdź też: Nakrycie stołu: najważniejsze zasady savoir-vivre. Prawidłowe nakrywanie do stołu krok po kroku

Jeżeli chcesz zmieścić w pomieszczeniu stół, powinieneś zwrócić uwagę na siedzisko w kuchni. W większości przypadków jest ono montowane razem z meblami, stanowiąc spójną całość. Ponieważ umieszcza się je przy ścianie lub oknie, możesz przed nim ze spokojem umieścić stół. Dzięki temu zyskasz trochę przestrzeni, a także dodasz krzesła. W ten sposób więcej osób zmieści się przy jednym blacie i będą oni mogli wygodnie zjeść posiłek.

W zależności od tego ile masz miejsca w kuchni i w jaki sposób ją urządziłeś, powinieneś zastanowić się nad tym co tam wstawić zamiast stołu. Gdy masz niewiele miejsca w swoim domu, bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie miejsca. Mamy nadzieję, że powyżej przedstawione pomysły zainspirują Cię i będziesz w stanie urządzić swoją kuchnię tak, aby spełniała wszystkie Twoje wymagania.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *