Wnętrza

24.03.2022 10:17

Pomysłowa wąska kuchnia – aranżacje, inspiracje i pomysły

Dekoracja wnętrz Kuchnia
19
2
0
3 lata temu
Pomysłowa wąska kuchnia – aranżacje, inspiracje i pomysły
19
2
0
19
2

Mała kuchnia to problem niewielkich przestrzeni mieszkalnych. Co jeśli szerokość Twojej kuchni pozwala Ci w niej jedynie rozłożyć ramiona? Przekonaj się, że wąska kuchnia wcale nie musi być nudna! W tym artykule podpowiadamy, jak ją zaaranżować.

Wąska kuchnia – jak urządzić?

Kuchnia o niewielkiej szerokości i przestrzeni to szczególne rozwiązanie, które stawia projektantom wnętrz pewne wyzwanie. Mogłoby się wydawać, że dla takiego miejsca istnieje tylko jedno wyjście i co za tym idzie – tylko jeden sposób na aranżację. Nic bardziej mylnego!

Sprawdź też: Wąska sypialnia: jak ją urządzić, aby pomieścić niezbędne meble i dodatki? Gotowe aranżacje i inspiracje

Wąską kuchnię można urządzić na kilka sposobów, zaczynając chociażby od ułożenia szafek. Standardowym rozwiązaniem jest montaż szafek i półek ze sprzętem kuchennym po dwóch stronach ściany (ważne jest, aby odległość między nimi wynosiła co najmniej 120 cm). Wyróżnia się jednak co najmniej trzy charakterystyczne sposoby urządzenia wąskiej kuchni:

  • w kształcie litery U – jest to podobne rozwiązanie do tego standardowego. Różni się jedynie dodaniem szafek bądź lady imitującej stół przy jednej z węższych ścian (przeważnie tej pod oknem). Tutaj również największym kłopotem może okazać się stosunkowo niewielka przestrzeń pomiędzy półkami;
  • po jednej stronie ściany – polega na montażu szafek, półek i sprzętu na jednej stronie. W takim przypadku stwarzamy dodatkową przestrzeń na stół bądź inne dekoracje kuchenne. To rozwiązanie sprawdzi się w szczególności u osób, które nie gotują zbyt często i niepotrzebny im arsenał garnków i patelni – wystarczy jeden zestaw do pichcenia.
  • w kształcie litery L – takie urządzenie kuchni jest połączeniem dwóch poprzednich. Układ wyposażenia opiera się właśnie na literze L z uwzględnieniem szafek po jednej z dłuższych i krótszych ścian. Pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni na „korytarz” w kuchni, a jednocześnie wygospodaruje jej część na sprzęty kuchenne bądź dodatkowy blat.
Wąska kuchnia
Wąska kuchnia

Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?

Mała kuchnia to przeważnie problem mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Przy aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku warto zadbać o jej optyczne powiększenie, aby sam wystrój nie przytłaczał. W tym celu stosuj jasne barwy, zarówno przy malowaniu ścian jak i wyborze mebli. Stawiaj na takie kolory, jak biel, beże czy jasne odcienie szarości. Cała biała kuchnia może wydawać się nieco niepraktyczna, dlatego w przypadku blatu warto postawić na drewno. Jasne deski dodadzą kuchni charakteru, a przy tym rozjaśnią nieco całe pomieszczenie, nadając mu komfortowy wygląd. Gdy nie przepadasz ani za drewnem, ani za jasnymi kolorami, pamiętaj, aby ciemne kolory stosować w dolnej części kuchni, a dla górnych partii aranżacji przeznaczyć nieco jaśniejsze tonacje.

W przypadku mebli warto postawić na gładkie, błyszczące powierzchnie, które odbijają światło. Jeśli zaś nie przepadasz za lakierowanymi meblami, możesz zdecydować się na takie szafki lub półki, w których politura pokrywa jedynie wybraną część (np. fronty). Dobrym sposobem na optyczne powiększenie kuchni jest także zastosowanie fototapety między górnymi a dolnymi szafkami, która doda pomieszczeniu głębi.

Reklama
Wąska kuchnia z drewnianą podłogą i ścianą
Wąska kuchnia z drewnianą podłogą i ścianą

Szafki w wąskiej kuchni

Szafki w kuchni to dość specyficzna rzecz, ponieważ niezależnie od jej wielkości, zawsze jest ich za mało. W przypadku niewielkich przestrzeni jest to dodatkowy kłopot. Aby stworzyć więcej miejsca na przechowywanie przyborów kuchennych, możesz zabudować całą ścianę. Takie rozwiązanie niekiedy będzie jednak optycznie pomniejszać małą kuchnię, zwłaszcza gdy masz zamiar umieścić szafki po dwóch stronach lub w układzie o kształcie litery U.

Sprawdź też: Mała kuchnia – co zamiast stołu w kuchni? Porady, pomysły, inspiracje

W takim przypadku zdecydowanie lepiej postawić na otwarte półki w górnych częściach, ponieważ pogłębiają one przestrzeń w kuchni. Jeśli jednak wolisz zabudować szafki na całej wysokości, pamiętaj o kilku zasadach:

  • na szafki w zabudowie przeznacz jedną ścianę – nie montuj ich po obu stronach kuchni. W przypadku usytuowania wyposażenia po jednej stronie nie ma dylematu, jednak w przypadku zabudowy w kształcie litery L warto zastanowić się, czy nie lepiej zabudować krótszą ścianę;
  • pamiętaj o stosowaniu przeszklonych szafek, ponieważ optycznie dodadzą one przestrzeni – ważne jest, aby znajdowały się na poziomie oczu;
  • wybieraj meble w jasnych odcieniach i o strukturze, która będzie odbijała światło.

Warto mieć na uwadze, że zasadniczą zaletą małej i wąskiej kuchni jest fakt, że wszystkie potrzebne rzeczy podczas gotowania ma się pod ręką, co zdecydowanie ułatwia przygotowanie posiłków. Aby jednak zaaranżować miejsce w praktyczny sposób, postaw na mobilność szafek lub na wysuwane meble. Szafki z zawiasami mogą okazać się kłopotliwe w tak wąskiej przestrzeni, dlatego lepiej wybrać te z przesuwanymi drzwiami.

szklane powierzchnie w kuchni
Szklane powierzchnie w kuchni / Źródło: mgprojekt.com.pl

Stół do wąskiej kuchni

Stół w kuchni to ważny element wyposażenia – to właśnie przy nim zasiadasz do wspólnych posiłków z bliskimi. Można by uznać, że posiadanie wąskiej i małej kuchni automatycznie niweluje możliwość wstawienia tam stołu, jednak nic bardziej mylnego!

Aranżacja stołu również zależy od układu Twojej kuchni. Jeśli szafki znajdują się tylko po jednej stronie ściany, automatycznie stwarza to przestrzeń na stół przy drugiej. W przypadku wąskiej kuchni musisz jednak zapomnieć o okrągłym bądź kwadratowym stole i zdecydować się na podłużny, który zostanie usytuowany wzdłuż ściany. Aby dodatkowo zaoszczędzić miejsce, zrezygnuj z osobnego stołu, a postaw na przykręcenie samego blatu do ściany.

Sprawdź też: Pomysły na małą kuchnię w bloku – jak ją urządzić? Mała kuchnia w bloku – wskazówki i inspiracje

Innym sposobem na umieszczenie stołu w wąskiej kuchni jest zaadaptowanie części blatu, który okala kuchnię w układzie w kształcie litery L bądź U. W takim przypadku warto wykorzystać krótszą ścianę lub samą końcówkę blatu i, zamiast szafek, zostawić pod nim pustą przestrzeń. Postaw również na krzesła, które będą miały wyższe siedzenie, ale jednocześnie zmieszczą się pod blatem.

Jeśli mała kuchnia połączona jest z salonem, zamiast stołu możesz umieścić wyspę, która będzie również w pewien sposób oddzielała przestrzeń do gotowania od pomieszczenia, w którym przeważnie się relaksujesz. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz nie tylko dodatkowe miejsce do siedzenia, ale także blat, na którym będzie można przyrządzać posiłki. Taka wyspa przeważnie ma wbudowane szafki lub dodatkowe półki po bokach, co umożliwia przechowywanie większej liczby rzeczy w jej zakamarkach.

Wąska kuchnia z meblami
Wąska kuchnia z meblami / Źródło: treehouse.co

Kolory w małej kuchni

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w małych przestrzeniach warto stawiać na jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie. Należą do nich odcienie bieli, szarości, beże, ale także kolory pastelowe lub imitujące jasne drewno. Możesz zdecydować się również na następujące połączenia kolorystyczne:

  • biel lub beż z drewnem (kolor drewna nie musi być jasny, możesz postawić na odcień dębu),
  • kolor + surowce (warto stawiać na wstawki z drewna, metalu lub na naturalną cegłę),
  • ciemne odcienie z bielą (nie musisz rezygnować z kolorów szarych lub granatowych, a nawet czarnych, jeśli połączysz je z jasnymi barwami w postaci jasnych ścian i marmurowego blatu).

Pamiętaj jednak, aby kolorystyka kuchni była zaplanowana w harmonii z wystrojem pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Jeśli decydujesz się na ciemne meble, np. czarny lub ciemnoszary mat, możesz stonować kolorystykę wstawiając drewniane wstawki w kolorze jasnego drewna. W tym przypadku sprawdzą się buk, jesion lub brzoza.

Przykładowe aranżacje wąskiej kuchni

W internecie można znaleźć gotowe projekty wąskiej kuchni, jednak warto również skonsultować wystrój z projektantem. Jeśli chcesz jednak zrobić to na własną rękę, zaprezentujemy Ci przykładowe aranżacje wąskiej kuchni.

Innowacyjne meble w wąskiej sypialni
Innowacyjne meble w wąskiej kuchni

Mała minimalistyczna kuchnia

Minimalistyczna kuchnia charakteryzuje się niemal pełnym zabudowaniem, dzięki czemu poszczególne sprzęty, takie jak lodówka czy zmywarka, nie wyróżniają się na tle całości. Nie oznacza to jednak, że taka kuchnia zabudowana jest na całej wysokości ścian. Przy minimalistycznym wystroju warto zainspirować się skandynawskim stylem, który charakteryzuje się łączeniem jasnych lub pastelowych odcieni z fakturą surowców (np. drewnem lub marmurem) oraz metalowymi półkami w górnej części pomieszczenia.

Sprawdź też: Dobór odpowiedniej wysokości stołu do jadalni i kuchni

Mała kwadratowa kuchnia

Mała kuchnia nie musi być jedynie wąskim prostokątem – może przybrać formę niewielkiego kwadratu. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się aranżacja wyposażenia w kształcie litery U. To rozwiązanie będzie funkcjonalne, gdy dodatkowo zastosujesz zasadę tzw. trójkąta roboczego, po lewej stronie umieszczając lodówkę, w środkowej zmywarkę, a po prawej piekarnik. W małej kwadratowej kuchni dobrze sprawdzi się zaadoptowanie końcowej części któregoś z blatów na stół.

Szafki w wąskiej kuchni
Szafki w wąskiej kuchni / Źródło: houzz.com

Mała kuchnia z oknem

Okno w kuchni to zarówno wada, jak i zaleta. Z jednej strony wpuszcza nieco naturalnego światła do pomieszczenia, z drugiej zaś zabiera przestrzeń, którą można by przeznaczyć na szafki lub półki. Jak zaaranżować taką kuchnię?

Wszystko zależy od tego, na której ścianie znajduje się okno. W przypadku okna przy krótkiej ściance, możesz postawić na dwa rozwiązania:

  1. standardowy układ dwóch rzędów szafek i wolna przestrzeń przy oknie,
  2. układ w formie litery L lub U z wyznaczeniem części blatu pod oknem na stół.

Sprawdź też: Czarna kuchnia – czy to dobry pomysł? Inspiracje i porady na temat czarnej kuchni

Jeśli zaś okno usytuowane jest przy dłuższej ze ścian, zdecydowanie lepiej sprawdzi się układ w kształcie litery L. Warto wtedy postawić przy oknie doniczki z ziołami, przyprawami lub roślinami.

W małej kuchni w bloku warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń, pamiętając przy tym o zasadzie zdrowego umiaru. Jeśli zabudujesz całą kuchnię – owszem, będziesz mieć więcej miejsca na przechowywanie naczyń, jednak optycznie pomniejszysz pomieszczenie. Teraz wiesz już na co zwracać uwagę przy aranżacji wąskiej kuchni. Podziel się w komentarzu własnymi spostrzeżeniami!

Stół w wąskiej kuchni
Stół w wąskiej kuchni / Źródło: agatameble.pl

Źródło obrazka głównego: treehouse.co

19
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *